איילים (עמותה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף עמותת איילים)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שבוע בנייה והתיישבות
כפר הסטודנטים "עדיאל" באשלים

איילים - התיישבות סטודנטים ויזמים היא עמותה שהוקמה בשנת 2002 במטרה לעודד צעירים להתיישב בנגב ובגליל.

פעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

עמותת איילים הוקמה בשנת 2002 על ידי 2 צעירים יוצאי צבא, מתן דהן ודני גליקסברג, במטרה לחזק את מפעל ההתיישבות והמעורבות החברתית בנגב ובגליל. יישום הרעיון מתבצע על ידי הקמת כפרי סטודנטים ויזמים אשר מהווים בסיסי יציאה למעורבות חברתית ולהתיישבות קבע. המטרה היא שכפרים אלה ייצרו בסיס להכרות עם האזור והפוטנציאל הטמון בו.

בתמורה למלגת לימודים ומגורים מוזלים בכפרים, עובד כל סטודנט כ-500 שעות שנתיות עם ילדים מעיירות הפיתוח ומשתתף בפרויקטים של העמותה, כגון – בניית בוסתנים, שיפוץ בתי ספר ומועדוניות.

נכון ל-2013, ישנם כ-650 סטודנטים ו-70 בשנת שירות, המאכלסים 14 כפרי סטודנטים ברחבי הנגב והגליל. הסטודנטים מתגוררים בכפרים: "עדיאל" באשלים, שיזף, דימונה כפרי, דימונה עירוני, אופקים, ירוחם, יכיני, באר שבע, נווה אור, מנחמיה, עכו העתיקה, כרמיאל וקריית שמונה. הסטודנטים מתנדבים עם למעלה מ-20,000 ילדים.

העמותה נתמכת על ידי גופים ממשלתיים ותורמים פרטיים מהארץ ומחו"ל, בראשם המשרד לפיתוח הנגב והגליל, קרן מיראז', הסוכנות היהודית, קרן סקט"א רש"י, החטיבה להתיישבות וקרן היסוד.

העמותה זכתה בפרס יגאל אלון למעשה מופת חלוצי לשנת 2007.

בדצמבר 2014 נחקרו יו"ר העמותה, מתן דהן, וסגנו, דני גליקסברג, במסגרת פרשת השחיתות בישראל ביתנו.[1] בספטמבר 2016 הוחלט להזמינם לשימוע בגין עבירות שוחד והלבנת הון בשנים 2009-2014.[2]

ביוני 2018 קבע השופט צבי גורפינקל בעניינו של מתן דהן[3] כי "למרות הרשעתו של הנאשם, נראה כי אין במעשיו כדי לפסול אותו מלשמש חבר ועד בעמותת איילים. הנאשם פעל רבות למען קידום מטרות העמותה, ואין ספק כי המשך שירותו יוסיף ויקדם את המטרות הברוכות שלשמן הוקמה העמותה"

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]