עמותת ע.ט.ל.ף

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
עמותת ע.ט.ל.ף
פעילות עזרה וטיפול בעטלפים
התאגדות עמותה רשומה
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
מטה הארגון תל אביב (מטה ומשרדים)
עמק האלה (בית מחסה)
מקום פעילות ישראלישראל ישראל
מייסדים נורה ליפשיץ ואנסטסיה גוחברג
תקופת הפעילות 2015–הווה (כ־8 שנים)
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
עטלף פירות מצוי Rousettus aegyptiacus

עמותת ע.ט.ל.ף - עזרה וטיפול לעטלפי פירות היא עמותה ישראלית שמטרתה לטפל בעטלפי פירות פצועים, חולים, יתומים או תשושים, לשקמם ובמידת האפשר להשיבם אל הטבע, ואם לא, לטפל בהם בבית המחסה שהקימה העמותה. מטרותיה המוצהרות של העמותה הן ”טיפול בעטלפי פירות במצוקה לשם שיקומם והשבתם לטבע. הקמת בית מחסה לעטלפי פירות במצוקה. יצירת מרחב מחיה מוגן לעטלפי פירות במצוקה שאינם יכולים לשרוד בטבע. הסברה והעלאת מודעות לחשיבות אוכלוסיית עטלפי הפירות בישראל”[1].

העמותה מפעילה בית מחסה בעמק האלה שכולל מרפאה וטרינרית, מרכז שיקומי וכן דיור קבע לעטלפים שפציעתם בלתי הפיכה ולא ניתן להשיבם לטבע. מתחם דיירי הקבע מותאם לנכויות השונות של העטלפים ומצויד בצעצועי העשרה, אביזרי פיזיותרפיה ומשטח נחיתה רך. בנוסף, מפעילה העמותה מוקד טלפוני שבו אפשר לדווח על עטלפים במצוקה וליצור קשר עם חברי ומתנדבי העמותה על מנת שאלה יאספו את העטלף ויעניקו לו טיפול.

פעילות העמותה מתבססת על תרומות, מערך מתנדבים קבוע וכן מתנדבים אד הוק (כגון הבאת עטלפים לבית המחסה מכל חלקי הארץ). בעמותה אין מקבלי שכר.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העמותה הוקמה ב-2015 על ידי פעילת זכויות בעלי החיים נורה ליפשיץ, אחרי שב-2014 הצילה עטלפה שזכתה לשם "אמילי"[2]. ליפשיץ הגיעה למסקנה כי יש צורך בהקמת עמותה שתטפל בעטלפי פירות פצועים ותשושים, שכן עטלף הפירות איננו חיה מוגנת ולעיתים קרובות אף נחשב כמזיק, וזוכה למוניטין שלילי בקרב הציבור.

בתחילת דרכה פעלה העמותה בתל אביב, ודירה בשכונת פלורנטין שימשה בית מחסה מאולתר לכ-70 עטלפים פצועים. בעקבות הגידול בפעילות ובמספר העטלפים שנזקקו לטיפול החליטה העמותה על הקמת בית מחסה ייעודי לעטלפים, גדול יותר, שיוכל להכיל מאות עטלפים. באמצעות מימון המונים בהדסטארט הקימה העמותה בתחילת 2016 בית מחסה לעטלפים שבו מטפלים מתנדבי העמותה בעטלפים פצועים או תשושים, בשאיפה לשקמם ולהשיבם לטבע, ואם לא - לשכנם בבית המחסה בדיור המתאים למצבם. העמותה נעזרת בתרומות ובמתנדבים האוספים את העטלפים ומסיעים אותם לבית המחסה.

אסון העטלפים בחדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – אסון העטלפים בחדרה

"אסון העטלפים" הוא כינוי לאירוע שהתרחש ב-16 ביוני 2016, כאשר נהרס בניין נטוש שכונה "בניין השוק", ברחוב תרנ"א 20 בחדרה. באותה עת שהו במבנה אלפי עטלפי פירות ועטלפים מסוגים אחרים, שהבניין שימש להם בית במשך למעלה 20 שנה. בשטח הבניין שנהרס מתוכנן לקום מרכז המגורים והמסחר "פרויקט ויוה". הבניין נהרס בניגוד להבנות שהיו עם עיריית חדרה ועם יזם הבנייה, על פינוי העטלפים לפני ההריסה כדי להצילם. אלפי עטלפים מצאו את מותם בעת הריסה או מפציעות בימים שאחריה. מאות עטלפים חולצו על ידי פעילים למען בעלי חיים, עמותת ע.ט.ל.ף ניהלה את פעולת ההצלה וקלטה את העטלפים הפצועים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים על אסון העטלפים בחדרה

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]