עמק נהר הקולורדו התחתון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קטע מעמק הקולורדו התחתון שבו מוצגים מדבר קולורדו (בצהוב מודגש) במערב, ימת סלטון, ושלוש ממדינות ארצות הברית הגובלות בנהר הקולורדו. חלקים ממדינות מקסיקו: באחה קליפורניה וסונורה מוצגים גם הם. כמו כן מוצגת הקרבה לסן דייגו ולהרי החוף יוצרים מדבר צל גשם

עמק נהר הקולורדו התחתוןאנגלית: Lower Colorado River Valley או בראשי תיבות: "LCRV") העמק הוא האזור התחתון של הנהר קולורדו בדרום-מערב ארצות הברית באמריקה הצפונית, הנובע בהרי הרוקי ונשפך לצפון מפרץ קליפורניה בדלתה של הקולורדו בצפון-מערב מקסיקו, בין מדינות מקסיקו: באחה קליפורניה לסונורה. רצועה זו של נהר הקולורדו שכיוונה צפון-דרום מהווה את הגבול בין מדינות ארצות הברית: נבדה ואריזונה ובין קליפורניה ואריזונה.[1]

האזור מוגדר בדרך כלל כשטח שבין סכר הובר ואגם מיד לשפך במפרץ קליפורניה (ים קורטס). הוא כולל את הנהר קולורדו, הקניונים, העמק, רכסי ההרים שבהם אזורי טבע בראשיתי, ומישור ההצפה עם בתי הגדול של גדות הנהר. הוא מקום לפעילות נופש בנהר ובאגמים שנוצרו מאחורי הסכרים, לחקלאות שלחין, ומשכן למספר ערים, עיירות ויישובים קטנים לאורך הנהר, או באזור העמק. חמש שמורות אינדיאנים שוכנות בעמק: צ'מהואיווי (Chemehuevi Indian Reservation), פורט מוהאבי (Fort Mojave Indian Reservation), ושמורת האינדיאנים של נהר קולורדו (Colorado River Indian Reservation) שוכנות לאורך הנהר ושמורות קווצ'אן (Quechan) וקוויקופה (Cocopah) ליד יומה.

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

אזור טבע בראשיתי הרי טריגו, אזור טבע בראשיתי של רכס הרים בגבול המזרחי של הנהר, כ-50 קילומטרים צפונית ליומה-וינטרהאוון (Winterhaven). קקטוס צ'ויה בודד מהמין Cylindropuntia acanthocarpa בגובה מטר בחזית התמונה. על מורדות הגבעות "בתה של לראה משולשת".

בעמק נהר הקולורדו התחתון נמדדו כמה מטמפרטורות האוויר הגבוהות ביותר באמריקה הצפונית, שהתחרו אף בעמק המוות; בייחוד, בולהד סיטי, לייק האווסו סיטי, לאפלין, נידלס, יומה, או המדבריות הדרום-מערביות של קליפורניה, מערבית לנהר הקולורדו שם החום הקיצוני הוא המאפיין של מזג האוויר בקיץ. רק במדבריות מסוימים באפריקה ובמזרח התיכון יש טמפרטורות ממוצעות גבוהות יותר בקיץ. שטחים משלושה מדבריות כלולים בעמק נהר הקולורדו התחתון: מדבר מוהאבי בדרום-מזרח קליפורניה, דרום נבדה וצפון-מערב אריזונה. בדרום מדבר סונורה משני צדי נהר הקולורדו. עם זאת, יש מעבר לסביבה אקולוגית (ecozone) אחרת במעבר מאריזונה לדרום-מזרח קליפורניה. עקב כך קיבל אזור זה את הכינוי מדבר קולורדו. סביבה אקולוגית זו של מערב מדבר סונורה מתפשטת דרומה לתוך האזור הצפון-מערבי של סונורה במקסיקו והקצה הצפון-מזרחי של צפון באחה קליפורניה במקסיקו.

אגן הניקוז של נהר הקולורדו; עמק נהר הקולורדו התחתון מתחיל באופן שרירותי דרומית לאגם מיד, בסכר הובר בנבדה

עמק נהר הקולורדו התחתון שוכן בצפון, ובצפון-מערב מדבר סונורה. מדבר סונורה כולו משתרע מהאזורים מערבית לנהר, ואז דרומית-מזרחית כלפי דרום-מזרח אריזונה, דרומה לקצה של באחה קליפורניה הדרומית, מזרחית לרכס ההרים של חצי האי באחה קליפורניה ודרומה דרך מדינת סונורה במקסיקו עד לגבול הצפוני של מדינת סינלואה השכנה.

עמק נהר הקולורדו התחתון משתרע כ-560 קילומטרים מסכר הובר ועד הדלתה של הקולורדו. אורכו של מדבר סונורה כולו כפול, ורוחבו כ-720 קילומטרים. לשני מינים: אולנייה מדברית (Olneya tesota) ועטלף ארך-חוטם קטן יש תחום גאוגרפי זהה לתחום מדבר סונורה והם לכן מין אינדיקטור לאזור מדבר סונורה. פריחת האולנייה המדברית באביב, ונדידת העטלפים הפכו גם הם לאינדיקטורים של מגמות אקלים שנתיות או רב-שנתיות לאזורי מדבר סונורה.

סיכונים אקולוגיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

על תת-האזור "עמק נהר הקולורדו התחתון" של אזור הביולוגי (bioregion) של מדבר סונורה מאיימים מספר סכנות. האיומים העיקריים כוללים עיור, חישוף של פני השטח לצורך חקלאות, התיישבות אנושית וקמפינג ואתרי קראוונים על אדמת לשכת הקרקעות של ארצות הברית. איומים אחרים כוללים גיזום של האולנייה המדברית להסקה ולמדורות, הרס הקרקע על ידי רכבי שטח, בייחוד של חוליות ושאיבת מי התהום.

הערים והיישובים העיקריים בעמק[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]