כוהנת האופל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף ענבר ואפר)

"כוהנת האופל" (באנגלית: Dark Disciples) היא טרילוגיית ספרי פנטזיה מאת מרגרט וייס, כחלק מסיפורי רומח הדרקון. כשאר הספרים הסדרה, הטרילוגיה מתרחשת בקרין, עולם המערכה הבדיוני של רומח הדרקון, אשר נשען על משחק התפקידים מבוכים ודרקונים. הטרילוגיה מספרת על מינה, גנרלית צבאות טאקיזיס במלחמת הנשמות, אשר כעת המובילה את צבאות האל המרושע כמוש בניסיון להשתלט על העולם. הטרילוגיה מתרחשת כמה שנים אחרי מלחמת הנשמות.

ספרי הטרילוגיה:

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

עלילת הספר, כמו שאר ספרי רומח הדרקון, מתרחשת בעולם המערכה קרין, שמשמש עולם מערכה של מבוכים ודרקונים. העולם נשען על איזון בין שלוש הנטיות העיקריות במו"ד - רוע, טוב ונייטרלי. האחראים על האיזון הם אלי קרין, המתחלקים לשלוש קבוצות שוות בין הנטיות.

עלילת הטרילוגיה מתחילה מעט לאחר סוף טרילוגיית מלחמת הנשמות, אשר גבתה מחיר כבד. במהלך אירועי המלחמה גילו האלים כי טאיקיזיס, אלת הרוע הראשית, ניסתה להשתלט על העולם. האלים מחליטים להפוך את טאיקיזיס לבת תמותה כעונש, וכדי לשמור על האיזון הופך גם פלאדין, אל הטוב הראשי, לבן תמותה. כתוצאה מתחרים ביניהם האלים האחרים על הובלת אלי הרוע והטוב.

כעת עולם בני התמותה בקרין נשלט על ידי 3 אימפריות - אבירות נראקה (אשר נשלטה בעבר על ידי טאיקיזיס) התומכת ברוע, אבירות סולאמניה (אשר נשלטה בעבר על ידי פלאדין) התומכת בטוב והאימפריה המינוטאורית, אשר זה מכבר החלה להתבסס ונתקלת בחשדנות מקרב שתי הממלכות האחרות. ממלכת העוגים בלוד צוברת כוח ומעט צפונה לה מוקמת ממלכת דרגונים (אנשי דרקון).

טאיקיזיס, עתה כבת תמותה, האשימה את מינה, הכוהנת הראשית שלה, במפלתה. מלך האלפים סילבנושי, המאוהב במינה, הורג את טאיקיזיס, אך מינה הורגת אותו. עלילת טרילוגיית "כוהנת האופל" נפתחת עם קבורתה של טאיקיזיס על ידי מינה.

ענבר ואפר[עריכת קוד מקור | עריכה]

כריכת הספר הראשון

לאחר סוף מלחמת הנשמות, מינה קוברת את מלכתה, טאקיזיס, במערה שהוסתרה מבני התמותה. מינה איבדה כל רצון לחיות והיא יושבת ומתאבלת, מלווה בידידה גאלדר המינוטאור, הנאמן לה מאז שהצמיחה מחדש את ידו. במקביל, מתפנה המקום של ראש פנתאון האופל וראש פנתאון האור. אלי קרין מתחרים ביניהם על הנהגת מחנות הטוב והרוע. בעוד שבמחנה הטוב הדבר נקבע בתחרות ידידותית, בין אלי הרוע מתפתחת מלחמה גלויה. המועמד המוביל לרשת את טאיקיזיס כראש אלי הרוע הוא סארגונאס, אל הנקמה ופטרון אימפריית המינוטאורים. כמוש, אל המוות, מחליט לנסות לזכות במעמד בעצמו, אך לשם כך הוא צריך צבאות חזקים - אבל כעת מאמיניו הם אל-מתים ואנשים זקנים בלבד.

כמוש עוטה התגלמות חדשה ויפת מראה ומפתה את מינה, אשר נותרה ללא אלה לעבוד. מינה מסכימה לשמש ככוהנת הראשית של כמוש. השניים יוצרים סוג חדש של אל מתים- "אהובי כמוש". האהובים הם אל-מתים וחסינים לכלי נשק וקסם. כדי להתרבות הם מכריחים את אוהביהם להשבע אמונים לכמוש כדי להוכיח את אהבתם, ולאחר מכן מנשקים אותם מעל לבם. הנשיקה שואבת את נשמתו של הקורבן וכך הוא הופך ל"אהוב".

מינה יוצאת בשליחות כמוש לשחרר את קרל, אחד ממנהיגי צבאות טאקיזיס. קרל רצח את אריאקן, ראש כוחותיה של טאקיזיס ובנה של זבואים, אלת הים. זבואים לכדה את קרל ועינתה אותו עד שהפך לאל-מת. קרל הפך ל"אביר מוות", בעל שליטה באל מתים אחרים ויכולת להרוג אדם במילה בודדת. כאביר מוות, יצור שאפילו האלים נרתעים מפניו, קרל יעצים את כוחותיו של כמוש וישמש גנרל ראוי. מינה מערימה על זבואים, משחררת את קרל ומכריחה אותו לעבוד את כמוש. כדי להבטיח את שיתוף הפעולה של זבואים כמוש לוכד את נשמת בנה בכלי קאס (משחק לוח שמזכיר שחמט).

"אהוב כמוש" הראשון הוא לו בנאי, כוהן קירי ג'ולית (אל הצדק, פטרון אבירי סולאמניה והמתחרה עם מישקאל על תפקיד ראש אלי האור). הוריו של לו חשים בשינוי שחל בבנם ושולחים אותו למנזר המוקדש למאז'ר, אל החוכמה והאיחוד עם הטבע, שם גר אחיו ריס כנזיר. לו רוצח את נזירי המנזר ובורח. מתוך כעס על מאז'ר, שאפשר לדבר כזה לקרות, ריס זונח את אמונתו ונשבע אמונים לזבואים, שמבטיחה לו עזרה בנקמתו בתנאי שישחרר את בנה.

ריס יוצא בשליחותה של זבואים יחד עם כלבתו אטה וקנדר בשם "צל-ליל", המסוגל לדבר עם נשמות. הם מערימים על קרל במשחק "קאס" ולוקחים את הכלי בו היה לכוד אריאקן. קרל מבין מה קרה ומנסה להרוג את ריס, שנמלט לים, ממלכתה של זבואים.

במקביל כמוש ומינה מנסים לשים ידם על אוצרות המלך הכהן - חפצים קסומים השייכים לשאר האלים. החפצים נמצאים בצריח כישוף עתיק. כמוש מגלה מאוחר מדי שהוא לא הראשון שהבין שהחפצים שרדו ושהצריח שוקם וכעת שולט בו נויטארי, אל הקסם השחור. נויטארי לוכד את מינה, ומערים על כמוש שמאמין שמינה מתה. כמוש בורח לארמונו ומבין שהוא מאוהב במינה.

נספח: הנספח בספר זה עוסק בצריח ים הדם על תולדותיו, יושביו וחפצי הקסם שבו. מתאים למהדורה 3.5 של מבוכים ודרקונים, בגרסת רומח הדרקון.

ענבר וברזל[עריכת קוד מקור | עריכה]

כריכת הספר השני

ריס ממשיך במסע בחיפוש אחר אחיו לו, בניסיון למנוע ממנו ליצור עוד אהובי כמוש. הוא מספר את סיפורו לג'רארד אות מונדר, שמגייס למענו את הפלדינים של קירי-ג'ולית ואת מסדר הכישוף הנעלה. במהרה מתגלה כי אהובי כמוש חסינים לחלוטין לקסם ולחשי קודש, כך שעזרתם לא מועילה. לו נעצר לבסוף לאחר שילד קטן מכה אותו בניסיון להגן על אימו. לו נשרף כתוצאה מהמגע, כי תום לבם של ילדים יכול לעצור את אהובי כמוש. החולשה הזו יוצרת דילמה מוסרית אצל אלי הטוב, כי חשיפה שכזו למוות והרס תהרוס את תמימותו של הילד ותגרום לו טראומה.

מינה נותרה לכודה בידי קוסמי נויטארי. הם מגלים שהיא חסינה לקסמים, מלבד כאשר היא מודעת לקסם ולמהותו. כמוש מבין, בעזרת קרל, כי מינה לא מתה ומצליח לשכנע את זבואים לעזור לו לשחרר אותה. זבואים יוצרת הסחה המאפשרת למינה לחמוק להיכל חילול הקודש, בו מוחבאים אוצרות המלך הכהן. על האוצרות שומרת דרקונית, ששואלת את מינה חידה- "מי את? מאין את באת?". מינה לא עונה על החידה ונאלצת לוותר על האוצרות - דבר המעורר את זעמו של כמוש. כעסו רק גובר כאשר מתגלה שאהובי כמוש נשמעים רק למינה.

זבואים מפגישה בין מינה לריס. מינה משוכנעת כי בידי ריס הפתרון לחידת הדרקונית. לאחר שריס זונח את זבואים הוא נשלח על ידי המינוטאורים לטירת כמוש, שם מינה מענה אותו בניסיון לחלת ממנו את התשובה. קרל, שמקנא במעמד של מינה, משכנע את כמוש שריס הוא המאהב שלה. כשקרל מנסה להרוג את מינה היא הופכת אותו לבן תמותה. נואשת להחזיר אליה את אהבתו של כמוש, מינה עוקרת את צריח הכישוף הנעלה מקרקעית הים ומעניקה אותו, יחד עם אוצרות המלך הנעלה, לכמוש כאות לאהבתה.

במקביל האלים מתאספים, לאחר שהרגישו שדבר מה הנוגע לכוחותיהם מתרחש. לבסוף מגלה להם מאז'ר כי מינה היא אלה טובה, אשר הונתה על ידי טאקיזיס לחשוב שהיא בת תמותה.

נספח: הנספח בספר זה עוסק באהובי כמוש- תבנית מלאה לפי גרסת 3.5.

ענבר ודם[עריכת קוד מקור | עריכה]

כריכת הספר השלישי

סיפור מוצאה של מינה נחשף - בעת הבריאה היא נוצרה מתוך שמחתם של האלים על העולם החדש והייתה לאלת האושר. פלדין נאלץ להרדימה, מאחר שהיא הפרה את האיזון העדין בין אלי הטוב, הרוע והנייטרליות. כאשר טאקיזיס ניסתה להשתלט על העולם היא גילתה את מינה והונתה לחשוב שהיא בת תמותה, ושכוחותיה מגיעים מטאקיזיס עצמה. בפועל, כך צברה טאקיזיס את כוחה הרב - על ידי ניצול כוחותיה של מינה.

האלים מחליטים לאפשר למינה לבחור בעצמה את גורלה ולא להתערב בבחירותיה כדי לא להפר את האיזון בין הרוע, הטוב והנייטרליות. עם זאת, כמוש מחליט להפר ההחלטה, הופך את קרל לחסיד עצמות (לוחם העוטה מעטפת שלד חיצונית וחסין לכלי נשק) ושולח אותו לחפש את מינה.

מינה, שעדיין לא מודעת לזהותה האמיתית, הופכת לילדה ובעזרת ריס משמידה את רוב האהובים. לאחר מכן היא מורשית לקחת שני חפצים מאוצרות המלך הכהן - מחרוזת שמוציאה מאנשים את הרוע שבהם ופירמידת בדולח המאפשרת לראות אנשים כפי שהם באמת. לאחר שמינה משמידה את אהובי כמוש שהתבצרו בצריח, כמוש ונויטארי מסכמים לחלק ביניהם את אוצרות האלים. האל העליון מגיע בפעם השלישית לקרין ותובע את הצריח לעצמו. קרל אורב למינה, אך זו נחלצת בזכות כוחותיה. היא בורחת כדי לנסות ולמשוך את קרל הרחק מריס ומגיעה לעמק נראקה.

ג'נה, ראש מסדר הכישוף הנעלה, מגיעה ומצילה את ריס. בקרב שמתרחש ביניהם, ריס הורג את קרל.

בעמק נראקה נפגשת מינה עם גאלדר, ריס, צל-ליל ואטה הכלבה. סארוגנאס, המבקש לעקוף את החלטת האלים לגבי מינה, שולח את גאלדר לשבות את ואלתוניס - האלף שהיה בעבר האל פלדין - ולהביא אותו לעמק. מינה נשבעה בעבר להרוג את ואלתוניס, ואם תעשה זאת - תהפוך לאלת רוע. אם תחוס על חייו - תהיה אלת טוב. מינה מתבגרת במהירות רבה ונזכרת בשבועתה. גאלדר, ריס, צל-ליל ואטה מנסים לעצור בעדה - אך מינה הורגת את צל-ליל, שוברת את עמוד השדרה של אטה וגורמת לריס לאבד את הכרתו. לאחר שחזתה במעשיה מינה נרגעת וחסה על ואלתוניס. היא מגיעה למשכן האלים ומשתמשת בחפצים שלקחה מאוצרות המהלך הכהן כדי להפוך לאלה הנעה בין הטוב והרוע - אלת הדמעות.

נספח: הנספח בספר זה מספק מידע אך לא מונחי משחק. החלק הראשון עוסק במינה כאלה. השני עוסק במאמיני עצמות - לוחמי עצמות וחסידי עצמות.

דמויות ראשיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ריס בנאי - נזיר מאז'ר. איבד את אמונתו ונשבע אמונים לזבואים. יוצא למסע בחיפוש אחרי אחיו לו.
  • מינה – לשעבר הכוהנת הראשית של טאקיזיס ומנהיגת צבאותיה. כעת כוהנת רבת עצמה של כמוש ואהובתו.
  • צל ליל - קנדר המסוגל לדבר עם המתים. בעל אופי רציני יוצא דופן בשביל קנדר.
  • ג'רארד אות מונדר - שריף מרגוע, גיבור מלחמת הנשמות.
  • אטה - כלבתו המאולפת של ריס.
  • לו - אחיו של ריס ו"אהוב כמוש". מחוסל בספר השני.
  • אוסריק קרל - אביר מוות שמשרת את כמוש. הופך לבן תמותה וחסיד עצמות בספר השלישי. מת באותו הספר.
  • כמוש - אל המוות, מנסה להפוך למנהיג אלי האופל. בנם של טקיזיס וסרגונאס.


קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]