עסקה יומית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

עסקה יומית הוא מודל עסקי באינטרנט שעיקרו הצעה של מוצר מסוים בהנחה משמעותית לפרק זמן מוגבל של 24 שעות.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבצעים בעלי תוקף מוגבל הם טקטיקה שיווקית סטנדרטית בעולם הקמעונאות. כך, קמעונאים מציעים ללקוחותיהם מבצעים חודשיים ושבועיים כחלק בסיסי מהתנהלותם העסקית.

התפשטות רשת האינטרנט אפשרה הצעה של עסקאות בתדירות גבוהה יותר (ופרט: עסקאות יומיות), וזאת הן בשל האפשרות להפיץ את ההצעות לקהל רב באמצעות דואר אלקטרוני והן בשל האפשרות של הלקוחות לבצע את הרכישה באופן מיידי באינטרנט (דהיינו: כמסחר אלקטרוני), מבלי להגיע לחנות באופן פיזי. החברה הראשונה שהשתיתה את המודל העסקי שלה על עסקה יומית היא חברת Woot האמריקאית. החברה, שנוסדה בשנת 2004, מציעה ללקוחותיה מוצר אחד ביום בהנחה משמעותית. החברה נרכשה על ידי Amazon בשנת 2010.[1] . כיום פועלות חברות רבות במתכונת זו; בנוסף, חברות רבות (ובכלל זה Amazon) מציעות ללקוחותיהן עסקה יומית בנוסף למכירות קמעונאיות רגילות.

וריאציה נוספת על מודל העסקה היומית נוצרה עם הקמת חברת Groupon האמריקאית בשנת 2008. החברה מציעה עסקאות יומיות בהנחות גדולות במיוחד (50% ומעלה), תוך דגש על הצעות של שירותים מקומיים (בעיר או אזור מסוים). העסקאות היומיות המוצעות על ידי החברה מחייבות מספר קונים מינימלי לצורך ביצוע העסקה, תוספת המעודדת (לפחות לכאורה) את הפצת העסקה באופן וירלי בין קונים פוטנציאלים המעוניינים להגדיל את הסיכוי למימוש העסקה. מודל משולב זה מכונה היום קניה חברתית. הצלחת החברה הביאה להצעת רכש מטעם גוגל על סך 6 מיליארד דולר, אך ההצעה נדחתה[2]

עסקאות יומיות בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

במסגרת המסחר האלקטרוני בישראל, לא התפתחה חברה המתמקדת בשיווק מוצרים בני קיימא באמצעות עסקאות יומיות, ללא המרכיב ה"חברתי". מאידך, תחום הקניה החברתית בארץ התפתח באופן מהיר, וכיום קיימות חברות רבות הפועלות בתחום זה. חברות אלה מתמקדות אף הן בשירותים מקומיים, אולם מציעות מעת לעת גם מוצרים בני קיימא. עם זאת, על אף השימוש במונח "עסקה יומית" (או: "דיל יומי"), פעמים רבות מוצעות עסקאות לתוקף ארוך יותר, כגון סוף שבוע שלם. נכון לינואר 2011, המונחים עסקה יומית ו-קניה חברתית קיבלו משמעות זהה, ומשמשים (זה או זה) לתיאור שירות משולב זה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]