אדירי התכלת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף עצום (דמות))
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אדירי התכלת
Adirey1.jpg
עטיפת החוברת הראשונה
סוג קבוצת גיבורי-על
הוצאה לאור זנזוריה קומיקס
הופעה ראשונה אדירי התכלת גיליון מס' 1
יוצרים עופר זנזורי
מידע
סטטוס לא מגובשת
בסיס מפקדה באשדוד
חברוּת בקבוצה האייל, עצום, הדר, ד"ר זרוע, פרופסור להט, קולטן, המגשר, כפיר
חברוּּת לשעבר בקבוצה האייל (משה רובצקי)

אדירי התכלת הם דמויות קומיקס ישראלי אשר מככבים בכותר קומיקס שקרוי על שמם. הם נוצרו על ידי עופר זנזורי והיו פרויקט הביכורים של הסטודיו זנזוריה קומיקס. הקומיקס מספר על קבוצת גיבורי על החיים בישראל של ימינו. לכותר זה ישנם מספר תת-כותרים כגון "המגשר" ו"הדר" המשמשים קשתות בסיפור העל של הכותר.

סיפור רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסיפור מתחיל בשני נערים בבית ספר תיכון לקראת צבא, עופר: נער מקובל, ספורטאי שלא מצליח בלימודים ולכן נישאר כיתה, ומשה: נער חנון מכיתתו של עופר, חרשן בלימודים, לא מקובל שרוצה להשתלב בחברה. עופר מנצל את זה וכל פעם שמגיע מבחן בבית הספר, עופר קורא למשה לבלות אתו אך בעצם הוא רוצה שהוא יעזור לו ללמוד ולמחרת המבחן שוב חוזר להתעלם ממנו ולבלות עם שאר המקובלים. למשה נמאס מזה אך הוא מבחין שעופר זקוק לו וזה מעלה לו את הביטחון העצמי וגורם לו לדבר מהתנשאות אל עופר ולהתייחס אליו בזלזול.

עופר שצריך את משה ממשיך להתנהג אליו טוב אף על פי שבראשו הוא לא סובל אותו, הדבר יוצר מתח גדול בין השניים. כששוב מגיע יום הלמידה למבחן מסרב משה לעזור לעופר ללמוד, עופר מבטיח לו שייקח אותו לסיבוב בג'יפ שלו אחרי שילמדו. באותו סיבוב מרגיז משה את עופר ולעופר נמאס ומחליט ללמד את משה לקח ונוהג בפראות כדי להפחיד אותו עד שלבסוף גלגל המכונית נתקע בחוט תיל בחוף הים שנמצא ליד הקריה למחקר גרעיני שם בדיוק מתבצע ניסוי גרעיני שיוצא מכלל שליטה ויורה קרן בדיוק לעבר עופר ומשה. הם מרגישים מוזר וממהרים לעזוב את המקום. בינתיים בקריה למחקר גרעיני רואים שכלי רכב ואזרחים נפגעו מן הקרן וממהרים לחפש אותם. בינתיים עופר ומשה מגלים שהם מפתחים יכולות מיוחדות כמו קריאת מחשבות זה של זה, משה מפתח כוח מהירות ועופר גדל לממדים עצומים. וכל אחד מהם מתמודד עם זה בצורה שונה. אך הם לא יודעים שהנסיעה בג'יפ לא רק השפיעה עליהם אלא הולכת להשפיע על כל סביבתם.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברי הקבוצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • האייל/משה רובצקי: בן למשפחה דואגת ותומכת, הוא נוהג לזלזל בדברי אחרים כי הוא מיואש מהעולם שמצפה ממנו לכל כך הרבה אך לא נותן לו שום דבר בתמורה. לאחר התאונה, משה, הילד החנון הכעוס, מוצא בכוחות יתרון על אחרים, מה שיכול להביא לו פופולריות ותהילה. דבר זה מצליח לו והוא עולה במדרגות החברה. כאשר גילה לראשונה את כוחותיו, הוא עבד כגיבור יחיד תחת הכינוי "איילה שלוחה". כוחותיו כוללים מהירות על והיכולת לתקשר עם עופר וקרן בצורה טלפתית.
 • עצום/עופר מוקלבי: חיו של עופר קשים מאוד. אמו ואחותו נהרגו בתאונת דרכים. אותה תאונה השאירה את אביו בכיסא גלגלים ועופר הוא היחיד שנשאר לטפל בו. אחרי התאונה בחוף עופר לא מעוניין בכוחות על, משחקי עוצמה ומה טוב ומה רע, הוא רק רוצה למצוא את עצמו ומקום בשבילו ומנסה ללכת בשביל שנראה לו נכון. במהלך הכותר הוא נחשב בידי הציבור כמת לאחר שניסה למנוע פיצוץ של משאית דלק ונכשל. הוא מצטרף לפרופסור להט ולדוקטור זרוע לנסות להציל את מחקרו של להט, אך לאחר שגילה שיאלץ להילחם נגד קרן עד המוות על מנת לעשות זאת, הוא עובד להיות נגד פרופסור להט. כוחותיו כוללים כוח פיזי מוגבר ואת היכולת לתקשר בטלפתיה עם קרן ומשה.
 • הדר/קרן אבוטבול: קרן היא ילדה להורים גרושים שאמא אלכוהוליסטית. היא פופולרית בחברה והייתה גם חברתו של עופר. כאשר התאונה קרתה, היא התחבאה בתוך הג'יפ של עופר כי חשדה שהוא יוצא עם משהי אחרת (היא לא העלתה בדעתה שמשה ועופר יהיו חברים). כתוצאה מכך, גם היא נפגעה מהקרן. נראה שהפגיעה מהקרן שינתה אותה וגרמה לה להפתח יותר. היא עדיין מתוסכלת ממצב המשפחה שלה אך היא פחות קשוחה ויותר נאמנה לעצמה. כפי הנראה היא מתחילה לחבב את משה ומנסה לגרום לו לשתף איתה פעולה בעסקי הגיבורות, למורת רוחו. כוחותיה כוללים מהירות על, תעופה, יכולת קפיצה לגובה ואת היכולת לתקשר בטלפתיה עם משה ועופר.
 • דוקטור זרוע/ראובן בכר לאחר שגנב את הירבוע מהקריה למחקר גרעיני, חזר לביתו וגילה שהירבוע השתנה למפלצת ונתקף על ידו, בכר נאחז בנורת חשמל שנשברה וחשמלה אותם וכך הירבוע הוזרק לתוך ידו של בכר. בכר הוא נשוי בעל ארבעה ילדים. הוא הואשם בתקלה בניסוי, ולכן גורש מהפרויקט. יש לו התרגזויות ויצר נקמה פעיל אך בסך הכול הוא אדם טוב שפשוט לא יודע איך לצאת מתסבוכות. כוחותיו כוללים יד על טבעית, רגלים משופרות ויכולת ליצור מתח חשמלי.
 • פרופסור להט/אריאל פידלמן: פרופ' פידלמן הוא ניצול השואה חולה סרטן שפוחד שימות מבלי להשאיר סימן אחריו. הוא לקח קשה את עצירת מחקרו כועס על העולם ומלא בתכסיסים. בכותר המקורי הוא מגייס אליו את דוקטור זרוע ועצום על מנת שיעזרו לו להמשיך את מחקרו. הוא היחיד שקיבל את כוחותיו באופן מכוון. לאחר שהבין מה קרה לנערים שהושפעו מן הקרינה, הוא שיגר את הקרינה על עצמו. כוחותיו כוללים ירי של קרני חום והרמת חפצים באמצעות חום.
 • קולטן/אייל שחר: ניסה לנתק את מכשירי הניסוי כדי שיקרסו, וכתוצאה מכך שרף את מעבדת המחקר וקיבל כוחות על. אייל הוא אלמן החי לבדו. הוא חבר של אביו של משה מימי הצבא, ומדען בקריה למחקר גרעיני. הוא מתגעגע לימים שבהם שירת בצה"ל ומכבד את המדינה. הוא שקט, אחראי ונינוח שכל הזמן חושב בשלווה, הוא יודע לנחם ומנסה לפשר בין אנשים. הוא היחיד מבין הגיבורים אשר אין לו תלבושת רשמית. כוחותיו כוללים את היכולת לראות כול דבר: גלי קול, חשמל סטטי, תנועה ועוד.
 • כפיר: במקור הוא נער צעיר העובד במכבסה של קיבוץ מעוז חיים. הוא גילה מקל אשר בו נכלאה נשמה אלוהית קדומה אשר העניקה לו כוחות על בלתי מוגבלים. כאשר הוא במצב העל שלו, הוא מדבר בשפה תנ"כית. חוץ ממנו, ישנם עוד אנשים אשר נכנסה בהם נשמע אלוהית (בין היתר, המלאך) אשר מהם הוא מנסה למנוע להשתלט על העולם.

דמויות משנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • מר מוקלבי: אביו של עצום. מרותק לכיסא גלגלים עקב תאונת דרכים אשר לקחה ממנו את אשתו ובתו. עופר הוא תקוותו האחרונה, ולאחר שחושב שהוא מת, הוא נמלא צער רב ומסתגר בביתו. גם כאשר עופר התגלה אליו, הוא קרא לו שטן וגירש אותו מביתו.
 • נועה בכר: אשתו של דוקטור זרוע, אשר ממשיכה להאמין בו על אף שבעיני הציבור הוא נהיה מבוקש.
 • נדב ודניאלה בכר: ילדיו של דוקטור זרוע אשר אינם מסוגלים לעכל את מה שקרה לאביהם.
 • מר רובצקי: אביו של האייל וחברו הטוב של קולטן מימי הצבא.
 • בנימין פידלמן: אחיו של פרופסור להט. היה נשוי לשרה. נהרג בפיגוע המוני אותו גרם פרופסור להט.

נבלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • הסנדלר: עבריין ידוע בישראל ומנהיג של כנופיה מפורסמת. שימש בתור הנבל הראשי בכותר "הדר" בו סחט את פרופסור להט על מנת שיתן לו ולעוזריו כוחות על. לאחר שהסנדלר ניסה להרוג את פרופסור להט, זה נקם בו וגרם לפיצוץ במפקדתו. לאחר הפיצוץ, המבנה המולקולרי של הסנדלר התערבב עם תאים גנטיים של חרק והוא נפך למוטציה בעלת כוחות של חרק. נתפס בידי החבורה לאחר שנלחם נגד פרופסור להט.
 • המלאך: אדם אשר נכלאה בו נשמה אלוהית קדומה. אויבו המושבע של כפיר אשר מטרתו היא לחולל את האפוקליפסה.

תת-כותרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תת הכותרים באדירי התכלת הם בעצם קשתות בסיפור העל של הכותר. במרכז כל תת-כותר נמצאת דמות שהכותר רשום על שמה והסיפור מתרכז בה.

קשת הדר[עריכת קוד מקור | עריכה]

קשת הדר היא המשך לשש החוברות הראשונות בכותר. הקשת, שלה מתוכננים ארבע חוברות מתרחשת כשלושה חודשים לאחר הקשת הראשונה. שעון המלווה את החוברת מראה כמה זמן נותר עד לאירוע שעלול להתרחש, ככל שהחוברת מתקדמת הזמן שנותר הולך ומתקדם. קשת זו מהווה חוברות 7-9 בכותר הראשי, כותרת הכותר היא "הזמן לא עוצר גם שאכפת".

עלילת הקשת מתמקדת בהדר, שמאז הקשת הקודמת עובדת בשירות הביטחון. כאשר קולטן נעלם ופיצוץ בו נהרגים מספר אנשים, מבקשת הדר את עזרתו של עצום שעובד כמאבטח במועדון לעזור לה. לאחר שיחה קצרה מסכים עצום לעזור לה לחפש את קולטן. הקוראים מגלים שקולטן נמצא כלוא אצל פרופסור להט ושפרופסור להט הוא זה שהיה אחראי לפיצוץ אם כי בטעות, אך אינו מתחרט ומתחנן לבצע אירוע גדול שעדיין לא ידוע מה הוא אך לפי דבריו הוא אמור "להפוך את ישראל". בשיחה עם ד"ר זרוע שהסגיר את עצמו למשטרה משוחח עם הדר, בשיחה מגלה הדר כי איש בשם "הסנדלר" רוצה לפגוע בה ולכן עשה עסקה עם פרופסור להט וד"ר זרוע, העסקה היא ש ד"ר זרוע ופרופסור להט יסופקו לאנשי הסנדלר כוחות על בתמורה למעבדות סודיות וציוד. ד"ר זרוע שולח את הדר למקום בו הוא שלח את קולטן כך שם נמצאים בריונים המכוונים אותה לעבר הסנדלר. החוברת הראשונה מסתיימת כאשר פרופסור להט מגלה שאחד ההרוגים בפיצוץ היה אחיו.

המגשר[עריכת קוד מקור | עריכה]

המגשר שהיה קומיקס אורח בגיליון מספר 6 של אדירי התכלת. מככב בקשת הקרויה על שמו בעלת הכותרת: "חליפות ותמורות". הקשת מונה ארבע חוברות ולמרות הוצאת החוברות לפני קשת הדר בסדר הכרונולוגי של אדירי התכלת, קשת המגשר נחשבת למאוחרת יותר והמספור בכותר עצמו הוא 11–14.

עלילת הקשת מספרת על יחידה משטרתית מיוחדת הפועלת סביב כישרונו של אמציה חמציה הידוע בתור "המגשר". יכולתו של אמציה היא לעבור לממד הרביעי ובכך בין היתר לעקוב אחרי אנשים ללא ידיעתם, היחידה זקוקה לעזרתו של אמציה כדי לעקוב אחרי מלחמת הכנופיה שמפרה את הסדר הציבורי ונעשית חמורה יותר ויותר, בעזרת אמציה מצליחה היחידה לגלות פרטים חדשים על הפרשה.

אמנות[עריכת קוד מקור | עריכה]

את האמנות בקומיקס זה היה אמור לצייר משה זנזורי, אחיו של עופר זנזורי. אך לבסוף דבר זה לא קרה, ועופר היה צריך לצייר את הקומיקס בעצמו. משה צייר את העטיפות של שלוש החוברות האחרונות של ההרצה הראשונה (חוברות 4, 5, 6) ועופר ערך וצבע אותם.

האמנות ב"המגשר"[עריכת קוד מקור | עריכה]

האמנות בדפי קשת "המגשר" אינה צבעונית כשאר הכותר ומורכבת בגווני שחור, אפור, לבן וורוד, הדבר נותן לקשת מראה יותר אפל משאר הכותר. על כך כתב אלי אשד במאמר על הכותר: "הסיפור עצמו מציג את הצד האפל החשוך תרתי משמע של אשדוד ונראה כמו המקביל הבאטמני לסדרת "אדירי התכלת " הסופרמנית המציגה את אשדוד של אור היום".[1] חלק מעיצובי הדמויות ב"המגשר" מבוסס על פניהם של אנשים אמיתיים, לפני הוצאת המגשר ביקש זנזורי מאנשים שישלחו את תמונות פניהם כדי וכך ביסס על פיהם את דמויות הקומיקס ובהם גם דמות המבוססת על פניו. עמודי השער של המגשר המציגים את דמויות הקשת הם בעצם תמונה שלמה אשר נוצרת כאשר ארבעת עמודי השער של המגשר מוצגים זה לצד זה.

האמנות ב"הדר"[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלא כמו שאר חלקי הכותר שאותם מאייר עופר זנזורי לבדו בקשת הדר מצטרפים אליו אומנים שונים, כאשר כל אומן מאייר מספר דפים בחוברת השלמה ובפעם הראשונה גם אחיו של עופר, משה זנזורי, מאייר גם בתוך דפי החוברת עצמה. האומנים המשתתפים הם: אהוד בר-אל, דדי דובי, אוהד שגיא, שלי גלר, דניאל פיאררט, ניצן איינאו, שרבן ואיתי הומינר יחד עם האחים זנזורי. כאשר את עיצוב האותיות ובלוני הדיבור נעשים על ידי אורית גיל שבמספר עמודים משמשת גם כצובעת. כפי הנראה כמו בסדרת המגשר גם בקשת זו עמודי השער יצרו תמונה שלמה אחת. את השער אייר משה זנזורי וצבע רועי פלד.

מקומות אמיתיים בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בקומיקס מופיעים כמה מאתרים קיימים מישראל שהועתקו וצוירו לקומיקס:

קומיקסים אורחים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדרך כלל בחוברת אדירי התכלת ישנם קומיקסים אורחים קצרים של זנזוריה קומיקס:

 • סיסו וששי- שני זקנים שמבקרים את החוברת וצוחקים על עולם גיבורי העל בכלל ועל החוברת בפרט.
 • סיפורי חיים- סיפורו של חיים איש עצלן הנשוי לחיה שמנסה למרר את חיו.
 • המגשר- סיפור על אדם המוצא דרך לקשר בין עולמינו ליקום מקביל (קומיקס זה הופיע לפני התת-כותר "המגשר" אך בסדר עלילתי הוא קורה אחריו).
 • זנזי הגבר הקדום- ילד מתקופת האבן חי בימינו.
 • עוואנטיק פור- פרודיה על ארבעת המופלאים (קומיקס אורח זה הוא שיתוף פעולה בין עופר זנזורי ואהוד בר-אל, הקומיקס מופיע גם בחוברת מס'3 של סדרת הקומיקס של בר-אל "טנטופוביה").

תאריכי יציאת החוברות לאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

חוברת תאריך
אדירי התכלת 1 ינואר, 2004
אדירי התכלת 2 יוני, 2004
אדירי התכלת 3 ספטמבר, 2004
אדירי התכלת 4 דצמבר, 2004
אדירי התכלת 5 אפריל, 2005
אדירי התכלת 6 אוגוסט, 2005
אדירי התכלת 7 (הדר 1) אוגוסט, 2007
אדירי התכלת 8 (הדר 2) אוגוסט, 2008
אדירי התכלת 11 (המגשר 1) יולי, 2006
אדירי התכלת 12 (המגשר 2) אוגוסט, 2006
אדירי התכלת 13 (המגשר 3) ספטמבר, 2006
אדירי התכלת 14 (המגשר 4) אוקטובר, 2006

ב-2014 הקומיקס שוחרר להפצה דיגיטלית באפליקציית הקומיקס comixology

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ אלי אשד, דרושים :שוטרי על, באתר "המולטי יקום של אלי אשד", 7 בדצמבר 2006