עקלתון החולות של אראקיס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
עקלתון החולות של אראקיס

עֲקַלְתוֹן החולות של אראקיס, או בקיצור עקלתון (לפי תרגומו של עמנואל לוטם), הנקרא לעיתים פשוט תולעת חול (במקור באנגלית: Sandworm), הוא ייצור בדיוני ביקום חולית. העקלתון הענק מצוי באופן טבעי בכוכב הלכת אראקיס, הידוע בכינויו "חולית" (Dune). לעקלתונים תפקיד חשוב בעלילת ספרי חולית והם אחד המושגים המזוהים ביותר עם הזיכיון.

עקלתוני החולות הם תולעים ענקיות באורך מאות מטרים שחיים בחולות אראקיס וקשורים לסם המרקוח היקר המצוי רק בכוכב זה. גודלו של עקלתון בוגר ממוצע הוא כ־200 מטר, אך יש ובני מין זה מגיעים עד לגודל של 450 מטר, במעמקי המדבר הדרומי. עם זאת, נאמר שפול אטרייאידס מואד'דיב רכב על עקלתון ענק שאורכו היה כחצי ליגה, כלומר כ-2,778 מטרים, אך ייתכן שתיאור זה הוא הגזמה הנובע מההערצה של הדררים לפול. העקלתונים חסרים חוש ראייה, אולם הם מסוגלים לחוש בתנודות בקצב אחיד על פני הקרקע החולית של המדבר ולהתביית על מקורן. הוא בולע בני אדם וכלי רכב כאחד. העקלתונים חסונים מאוד וכמעט בלתי פגיעים, תוחלת החיים שלהם ארוכה ביותר ומוערכת באלפי שנים.

הדררים, נוודי המדבר של אראקיס, סגדו לעקלתונים כאל התבטאויות של אלי אראקיס. הם נקראים בפיהם שי-חולוד (כלומר: "הנצחי") או "היוצרים". למרות הסגידה לעקלתונים, הדררים פיתחו טכניקה לרכיבה על העקלתונים.

כפי שגילה פול אטרייאידס מואד'דיב, העקלתונים הם מקור המרקוח על כוכב אראקיס. בשל כך החלו ניסיונות להעתקת תולעי הענק לכוכבי לכת מדבריים אחרים, תוך ניסיון לאפשר קיום של עקלתונים שם - ומכאן לצור מערכת חיים חדשה של עקלתונים - ושל מרקוח. תוכניות אלו כשלו פעם אחר פעם, עד שהישג זה הצליח, אלפי שנים לאחר מכן, על פני כוכב בית-הלשכה של בנות גשרית.


P literature.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ספרות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.