עקרב צהוב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Information-silk.svgעקרב צהוב מצוי
Deathstalker ST 07.JPG
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: פרוקי רגליים
מחלקה: עכבישניים
סדרה: עקרבאים
משפחה: עקרביים
סוג: Leiurus
מין: עקרב צהוב מצוי
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Leiurus quinquestriatus

עקרב צהוב מצוי או: עקצן צהוב (שם מדעי: Leiurus quinquestriatus) הוא מין במשפחת העקרביים. נפוץ באזורי מדבר וצמחייה נמוכה בחצי האי ערב, בסיני, בישראל, בירדן ובסוריה, וכן בצפון אפריקה. עקיצת העקרב מסוכנת לאדם ועלולה לגרום למוות.

צבעו צהוב בהיר, הגב ופרק הזנב האחרון כהים מיתר הפרקים וצבתותיו דקות. הפרק האחרון של הזנב, שנמצא לפני שלפוחית הארס, הוא בדרך כלל כהה מיתר פרקי הזנב ומעט יותר מפרקי הגב. אורך גופו יכול להגיע עד 9-11.5 ס"מ. בכל השרצה של העקרב יש בין 10 ל-25 ולדות. השרצת העקרב הצהוב מתרחשת בדרך כלל בשלהי הקיץ. הצאצאים עולים מיד עם צאתם לעולם על גב אמם, וכעבור כשבועיים הם עצמאיים.

במשך היום העקרב הצהוב מתגורר במשכן קבוע מתחת לאבן או סדק, לרוב בגומה קטנה שחפר, הגדולה אך מעט מממדי גופו. בלילות הוא משוטט בתורו אחר טרף. העקרב הצהוב ניזון מפרוקי רגליים זעירים, עד בעלי חיים בגודלו הוא. לקראת הבוקר הוא שב למקום מסתורו. העקרב הצהוב מיטיב לטפס על גדרות אבן וקירות, ומסוגל לחדור לבתים, בעיקר לקומות הקרקע.

תנועתו של העקרב הצהוב היא מהירה וכך גם עקיצתו המסוכנת. רוב האנשים לא מפתחים הרעלה כללית שמסכנת חיים, אבל כן מרגישים כאב או תחושת צריבה במקום העקיצה. אלו שכן סובלים מהרעלה כללית מפתחים תסמינים קשים שיכולים אף להסתיים במוות. הקבוצה שנמצאת בסיכון מוגבר לפתח הרעלה כללית היא ילדים ותינוקות. ילדים עד גיל 3 שנים נמצאים בסיכון מוגבר לכשל נשימתי (האטת קצב נשימה, הפסקות נשימה וחסימה בדרכי האוויר בשל בצקת) ואילו ילדים מעל גיל 3 שנים נמצאים בסיכון מוגבר לכשל לבבי (אי ספיקת לב והלם קרדיוגני (לבבי)).

במקרה של עקיצה יש להעביר את הנעקץ בדחיפות לבית החולים תוך מנוחה מקסימלית של הנעקץ כדי למנוע זרימת דם מוגברת. שיעור התמותה מעקיצת עקרב צהוב מצוי ירד באופן ניכר בעשורים האחרונים, מה שהוסבר בין השאר על ידי שימוש בנסיוב ספציפי כנגד הארס. אולם המחקר הרפואי היחיד שבדק זאת לא הראה תועלת משמעותית בטיפול בנסיוב. ככל הנראה הירידה בתמותה נובעת משיפור במתן טיפול אינטנסיבי ומשיפור בטיפול בסימפטומים. בשל כך ובשל הסיכון לתופעות אלרגיות כתוצאה ממתן הנסיוב, כיום בבתי החולים שוקלים היטב האם ומתי לטפל בנסיוב במקרה של עקיצת עקרב צהוב מצוי.


קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]