ערבה פאוור קומפני

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: כתיבה יח״צנית.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
ערבה פאוור קומפני
AravaPowerCompany.png
סוג שדות סולארים
מייסדים יוסף אברמוביץ', דייוויד רוזנבלט, קיבוץ קטורה
תאריך הקמה 2006
משרד ראשי קיבוץ קטורה
 
www.aravapower.com
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

ערבה פאוור היא חברה לאנרגיה סולארית. החברה נוסדה ב-2006 בקיבוץ קטורה אשר שוכן בערבה. ב-5 ביוני 2011, ערבה פאוור חנכה את השדה הסולארי הבינוני הראשון בישראל, קטורה סאן, המשתרע על פני כ-80 דונם ומייצר 4.95 מגה-וואט של חשמל. [1] .

החברה משתמשת בטכניקת ייצור פוטו-וולטאית (PV) בה תהליך ההפקה אינו מלווה בפליטות, בעשן או ברעש ואינו כרוך בצריכת מים.

בפרויקט קטורה סאן, הפאנלים הפוטוולטאים של חברת סנטק (Suntech), והפרויקט הוקם בשיתוף פעולה עם סימנס ישראל. מטרת ערבה פאוור היא להיות הספק המוביל של חשמל מאנרגיה סולארית בישראל וזאת באמצעות שיתופי פעולה עם קיבוצים ומושבים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקור ההשראה לחזון של ערבה פאוור שאוב מדברי ראש הממשלה הראשון של ישראל, דוד בן-גוריון, שאמר ב-1956:" מקור האנרגיה הגדול והמרשים ביותר בעולם, מקור החיים של כל צמח וחיה, אך עדיין מקור שבו משתמשים, כה מעט כיום, הוא השמש … אנרגיית השמש תמשיך לזרום לעברנו כמעט ללא גבול."

באוגוסט 2008, סימנס מיזמים השקיעה 15 מיליון דולר בערבה פאוור. בהודעה לעיתונות שפורסמה באותו חודש, פיטר לושר, נשיא ומנכ"ל סימנס אמר: "ההשקעה הזו מהווה עוד צעד משמעותי בחיזוק הטכנולוגיות הירוקות שלנו". סימנס מחזיקה בכ-36% מהחברה.[2]

ב-21 בנובמבר 2010, שר התשתיות דאז עוזי לנדאו, חתם על הסכם רכישת חשמל עם חברת קטורה סאן (הנמצאת בבעלות ערבה פאוור) ששוויו מוערך בכ-250 מיליון שקלים. ההסכם תקף לעשרים שנה ומבטיח שהאנרגיה שמיוצרת בקטורה סאן תחובר לקווי החשמל של חברת החשמל לישראל של ישראל. זהו הסכם מכירת החשמל הראשון בישראל עם חברת חשמל סולארית.[3]

בדצמבר 2010, בנק הפועלים חתם על הסכם עם ערבה פאוור שהאריך הלוואה של 80 מיליון שקל. זאת כדי לממן את פרויקט קטורה סאן (מוערך בכ-100 מיליון שקל).[4]

ב-5 ביוני 2011, ערבה פאוור חנכה את השדה הסולארי הראשון בישראל, קטורה סאן.[5]

ב-22 במאי 2012, ערבה פאוור הודיעה שהגיעה לסגירה פיננסית על 58.5 מגה-וואט נוספים המיועדים לשמונה פרויקטים עתידיים שיבנו בערבה ובנגב בשווי של 780 מיליון שקל[6]. מייסד ערבה פאוור יוסף אברמוביץ' ציין, "העבודה שלנו לא תמה עדיין. ישראל צריכה לאמץ את היעד של האיחוד האירופי להגיע למצב בו 20% ייצור החשמל יעשה על ידי אנרגיה מתחדשת. ציון הדרך הזה של ערבה פאוור הוא הוכחה שיעד זה בר השגה. יותר מכך, ישנו חוסר צדק שיש לתקנו על ידי יצירת מכסה מיוחדת של שדות סולאריים שיהיו מיועדים לבעלי אדמה בדואים, שכרגע נשארו מחוץ לתוכנית הסולארית העכשווית"[7].

קטורה סאן[עריכת קוד מקור | עריכה]

לוחות סולארים בשדה קטורה סאן
Ktorasun2.jpg

קטורה סאן היוא השדה הסולארי המסחרי הבינוני הראשון בישראל, וכמו כן השדה הסולארי המסחרי הראשון במזרח התיכון. השדה הסולארי נבנה בתוך קיבוץ קטורה שנמצא בערבה, במרחק של כ-50 קילומטר צפונית לאילת. במיקום זה יש רמת קרינה מהגבוהות בעולם בצירוף עם גישה לרשת החשמל של ישראל. כ- 18,500 תאים פוטו-וולטאים המרכיבים את השדה הסולארי מכסים שטח של כ-80 דונם. התפוקה כולה היא 9 מיליון שעות קילו-וואט לשנה במתקן בעל כח ייצור של 4.95 מגה-וואט.

שותפות עם בדואים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תראבין - פרויקט סולארי בקהילה הבדואית

ערבה פאוור חתמה על מספר הסכמים עם משפחות בדואיות בנגב על מנת לבנות שדות סולאריים עם יכולת תפוקה של עד 20 מגה-וואט.[8]

ב-7 בפברואר 2012, ערבה פאוור הודיעה שהיא קיבלה רישיון להקמת השדה הסולארי תראבין, השדה הסולארי הראשון שנבנה בקהילה הבדואית. מימון לשדה זה שעמד על כ-30 מיליון דולר יסופק על ידי אופיק (Overseas Private Investment Corporation) – תאגיד פרטי להשקעות מעבר לים של ממשלת ארצות הברית. מייסד ערבה פאוור יוסף אברמוביץ' ציין "אנרגיה סולארית לבדואים יכולה לשרת כדוגמה חיובית לילידים באשר הם, אמריקאים ילידים, אבוריג'ינים ואחרים בעלי תביעות אדמה היסטוריות"[9].

אברמוביץ', רואה בשיתוף הפעולה עם הבדואים הזדמנות לייצר מציאות כלכלית-חברתית חדשה עבור הבדואים. בראיון שנערך עמו לאחר ההכרזה על קבלת הרישיון להקים את השדה הסולארי תראבין אמר "ראשי כל הקהילות הבדואיות תומכים בפיתוח אנרגיה סולארית, אבל הבדואים נמצאים בעמדת נחיתות ביחס ליזמים ובעלי קרקעות אחרים, אם הממשלה לא תספק מכסה משמעותית שתוקצה במיוחד לשדות סולאריים שעתידים להיות בניהול של קהילות בדואיות, אזי האחרונים לא יוכלו לקחת חלק משמעותי בתעשייה".

מלבד מתן האפשרות לקהילה הבדואית להרוויח מתמריצים ממשלתיים שמעודדים אנרגיה מתחדשת בערבה ובנגב, שדות סולאריים מספקים פרנסה ותעסוקה. חברת החשמל לישראל הישראלית מחויבת על פי חוק לקנות חשמל שמיוצר באופן פרטי במחיר צפוי וקבוע. יש המאמינים שבניה של אתרים סולאריים יפתחו את התשתיות באזור[8].

בינואר 2011, מוסא אבו קרינאת, בדואי ישראלי שחתם על הסכם עם ערבה פאוור, אמר להארץ "לכפר שלנו יש תשתית חשמל ראויה, אז אנו לא צריכים שתחנת הכח תספק חשמל לכפר. המטרה שלנו היא לבנות חווה סולארית על אדמה פרטית בבעלות משפחה מסוימת ולמכור את האנרגיה שהיא תייצר לרשת החשמל הארצית"[8].

יעדים חקיקתיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפני 2006, לישראל היו מעט מאוד חוקים ותקנות ממשלתיים שנגעו לאנרגיה סולארית. המטרות החקיקתיים של החברה כוללים: •להעלות את המכסה על שדות סולאריים בינוניים מ-300 מגה-וואט ל-1,500 מגה-וואט. •לוודא שיבנו קווי תמסורת מדרום המדינה למרכזה. •רציונליזציה של מדיניות הרשות למקרקעי ישראל על מנת לקדם אנרגיה סולארית. •העברת חוק אנרגיה מתחדשת וקביעת יעד של 10% אנרגיה מתחדשת עד לשנת 2020, חוק שיישר קו עם האיחוד האירופי.

משימה חברתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערבה פאוור מחויבת לאחריות חברתית תאגידית. אחת ממצוות התורה, היא מצוות הפאה. לפי מצווה זו אין לקצור את ארבע פינות השדה, אלא שומרים אותן לעניים וללקטים. ערבה פאוור נותנת לחוק הפאה נופך מודרני, החברה מקדישה את ארבע הפינות של השדה הסולארי קטורה סאן לארבעה ארגונים ללא מטרות רווח שונים שירוויחו מהכספים שכל פינה תעשה במשך 20 השנים הבאות.

ארבעת הארגונים הם:

 • לב יהודי למען אפריקה: ארגון שמשתמש במערכות סולאריות ישראליות על מנת לספק חשמל למבנים שונים באפריקה, ביניהם בתי ספר, מרפאות, בתי יתומים וכמו כן, למשאבות מים.[10]
 • בוסתן: "ארגון לא ממשלתי שעובד בצמוד עם הבדואים בנגב למען חלוקת הקצאות הוגנת, הכוללת הקצאות הקשורות לאנרגיה מתחדשת בצירוף עם דאגה לצדק חברתי וסביבתי לכל האנשים באזור[11].
 • קרן אלי ויזל: "משימת הקרן להלחם בחילוקי דעות, חוסר סובלנות וחוסר צדק באמצעות דיאלוג בינלאומי ותוכניות המיועדות לנוער שמעודדות קבלה של האחר, הבנה ושוויון[12].
 • מרכז רכיבה טיפולית הר אדום: ממוקם בדרום קטורה סאן, מרכז הרכיבה בקיבוץ גרופית עוזר לילדים מוגבלים מהאזור שזקוקים לרכיבה טיפולית.

מחויבות ערבה פאוור לחוק הפאה נעשתה קבועה עם הנחת פסל בדמות רות (דמות תנ"כית) על ידי גיל ארוך, חבר קיבוץ קטורה בכניסה לשדה. הסיפור התנכ"י על רות הוא סיפור על סובלנות, קבלה חברתית-דתית וצדק. שבט יהודה מקבל את רות המואבייה, המגוירת שבאה מתרבות זרה ושטחי אויב[13].

יצירתיות סולארית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערבה פאוור עמדה מאחורי מגוון פרויקטים יצירתיים במטרה לעורר מודעות חברתית לאנרגיה סולארית בישראל.

הראפר Shyne שיחרר לאחרונה שיר חדש ששמו "אנרגיה סולארית". השמעת הבכורה של השיר נערכה ב-5 ביוני 2011, בהשקה של קטורה סאן.

ערבה פאוור שיתפה פעולה עם מיומנה, להקת מתופפים ורקדנים ישראלית, כדי ליצור סרטון תדמית לפסטיבל אקוסינמה הישראלי. שימוש נוסף נעשה בסרטון זה כהזמנה להשקה לשדה הסולארי של החברה, קטורה סאן ב-2011[14].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ערבה פאוור קומפני בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ "Arava Power Company". ארכיון ארכיון מהמקור מ-July 7, 2011. בדיקה אחרונה ב-27 ביוני 2011. 
 2. ^ (הודעה לעיתונות). סימנס. 28 באוגוסט 2009.
 3. ^ ערבה פאוור ועוזי לנדאו חותמים על הסכם רכישת החשמל. ירושלים, ישראל:ערבה פאוור. 21 בנובמבר 2010.
 4. ^ וולדוקס, אהוד ציון. (14 בדצמבר 2010) "Construction To Begin On Israel's First Solar Field"
 5. ^ "Arava Power Company". ארכיון ארכיון מהמקור מ-July 7, 2011. בדיקה אחרונה ב-27 ביוני 2011. 
 6. ^ Roca, Marc (22 במאי 2012), "Arava Closes Funding For $204 Million Israeli Solar Plants", Bloomberg, בדיקה אחרונה ב-3 ביוני 2012 
 7. ^ Rabinovitch, Ari (22 במאי 2012), "Israel's Arava power to build eight solar fields", Reuters, בדיקה אחרונה ב-3 ביוני 2012 
 8. ^ 8.0 8.1 8.2 Rinat, Zafrir (4 בינואר 2011), "Solar panels prove a money-spinner for Bedouin in the Negev", Haaretz, בדיקה אחרונה ב-27 ביוני 2011 
 9. ^ Udasin, Sharon (8 בפברואר 2012), "Regulator approves first Beduin solar license", The Jerusalem Post, בדיקה אחרונה ב-29 בפברואר 2012 
 10. ^ "Jewish Heart For Africa". בדיקה אחרונה ב-26 ביוני 2011. 
 11. ^ "Bustan". בדיקה אחרונה ב-26 ביוני 2011. 
 12. ^ "The Elie Wiesel Foundation for Humanity". ארכיון ארכיון מהמקור מ-June 19, 2011. בדיקה אחרונה ב-20 ביוני 2011. 
 13. ^ "Ketura Sun Jewish Values and Social Responsibility". בדיקה אחרונה ב-23 ביוני 2011. 
 14. ^ You Are Invited to the Inauguration of Israel's First Solar Field. 16 במאי 2011.