ערבות קנדה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ערבות קנדה
Canadian Prairies
חווה ליד סן אלברט, אלברטה
חווה ליד סן אלברט, אלברטה
מידע כללי
סוג חבל ארץ עריכת הנתון בוויקינתונים
מיקום אלברטה עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה קנדה עריכת הנתון בוויקינתונים
מידות
שטח 1,780,650.6 קמ"ר
גובה מעל פני הים 3,747 מ' מטר
קואורדינטות 50°N 106°W / 50°N 106°W / 50; -106
מפת פרובינציות הערבות
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

אזור ערבות קנדהאנגלית: Canadian Prairies) הוא אזור מישורי רחב ידיים של אדמת משקעים המשתרע על פני מערב קנדה (אנ') בין המגן הקנדי במזרח להרי הרוקי במערב וכולל הפרובינציות אלברטה, ססקצ'ואן ומניטובה.

אזור הערבות הקנדיות הוא אחד מהאזורים החקלאיים הגדולים בעולם. שתי הפעילויות החקלאיות העיקריות המתבצעות בשטחן הן גידול חיטה בדרום הערבה וגידול בקר באלברטה.[1] במהלך המאה ה-20 הפכה תעשיית הנפט לענף כלכלי מרכזי של האזור.

גאוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שטחן הכולל של ערבות קנדה הוא 1,960,681 קמ"ר ואוכלוסייתן מנתה 5,406,908 נפש בשנת 2006 (צפיפות האוכלוסייה הייתה 2.76 תושבים לקמ"ר). אקלים הערבות הוא יבשתי יבש עם חורפים קרים מאוד.

מבחינה גאוגרפית, ערבות קנדה הן חלק מהמישורים הגדולים. הן מכסות חלק גדול מהפרובינציות אלברטה, ססקצ'ואן ומניטובה. בשל האחידות התרבותית, הגאולוגית והגאוגרפית של שלוש פרובינציות אלה, יש המתייחסים אליהן כאל יחידה אחת המכונה ALSAMA, פרובינציות הערבה, או פשוט הערבות.

אזור הערבה נמצא בחלק הדרומי של הפרובינציות האלה. בערבות ססקצ'ואן ואלברטה הגידולים החקלאיים תפסו את מקומה של העשבייה הגבוהה.[2] האזור הצפוני, שאינו מתאים לחקלאות, מכוסה יערות מחטניים האופייניים לאזורים הצפוניים של כדור הארץ.

אוכלוסייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עד המאה ה-20, התושבים היחידים של ערבות קנדה היו בני האומות הראשונות, ביניהן הבלאקפוט, הקריס (Cree), האסיניבוינים והסרסיס. בשנות ה-70 של המאה ה-20, הממשל הפדרלי הקנדי חתם על מספר הסכמים עם האומות הראשונות ולאחר מכן הלאים את אדמותיהן לצורך הקמת התיישבות חקלאית ומסילת ברזל תוך העברת בני האומות הראשונות לשמורות.

על פי מפקד האוכלוסין שנערך בשנת 2011, אוכלוסיית ערבות קנדה מנתה 5,886,906 נפש מתוכם 3,645,257 באלברטה, 1,208,268 במניטובה ו-1,033,381 בססקצ'ואן. קצת פחות ממחציתם, היו מהגרים מבריטניה, מארצות הברית, ומאירופה. היעדר קרקע חקלאית טובה במערב אמריקה ואכלוס יתר באירופה היו הסיבות העיקריות להגירתם. בין המתיישבים בערבות קנדה היו גם יהודים שברחו ממזרח אירופה בגלל הרדיפות, המצב הכלכלי הקשה והדיכוי.

באופן כללי, הממשל הקנדי התנגד בחריפות להקמת גרעיני התיישבות נפרדים לקבוצות אתניות שונות. מכיוון שכך, קהילות שלמות, דוגמת הדוחובורים והמנוניטים עזבו את האזור כדי להימנע מהשפעות התרבות הקנדית. אחרים כגון היהודים, הסקנדינבים, הגרמנים והאוקראינים הקימו גושי התיישבות קטנים שהיו מפוזרים בכל שטחי הערבות.Histoire de la colonisation des Prairies canadiennes | l'Encyclopédie Canadienne, www.thecanadianencyclopedia.ca

כלכלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שדה חיטה

ענפי התעשייה העיקריים בערבות הם חקלאות, הפקת נפט ופחם ועיבודם והשירותים הנלווים. בראשית תקופת ההתיישבות, החל משנות ה-80 של המאה ה-19, הוחל בבניית ובהפעלת מסילות ברזל במטרה לספק אמצעי תעבורה הכרחי להתפתחות הכלכלה, המסחר וחיי הקהילות.

הנמל המסחרי הימי היחיד שמציע גישה עונתית מאז 1931 הוא נמל צ'רצ'יל (מניטובה), הממוקם במפרץ הדסון (האוקיינוס הארקטי). ערבות קנדה הן אחד מהיצרנים הגדולים ביותר בעולם של חיטה, קנולה ודגנים.

בשנת 2016, אלברטה דורגה במקום הראשון בקנדה בייצוא הבקר.[3]

אוצרות טבע[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערבות נחשבות לאחד מאזורי גידול הדגנים הגדולים בעולם, אף על פי שהטמפרטורות הקיצוניות בקיץ ובחורף ומשטר המשקעים מקשים על העבודה החקלאית. בנוסף לכך הקרקע, בעיקר באלברטה, עשירה בפחם, בגז טבעי ובנפט. הפחם מילא תפקיד חשוב מאוד בפיתוח מסילות הברזל. עם השנים הפכו הערבות הקנדיות ליצרניות מרכזיות של נפט וגז טבעי.

סוגיות עכשוויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בירוא היערות המואץ שבוצע לצורך הכשרת קרקעות לחקלאות ואספקת חומרי גלם לתעשיית, גרם וגורם נזק רב לקרקע ולסביבה. כריתת היערות פוגעת אנושות בטיב הקרקע ובאיכות המים, גורמת לשיטפונות, לסחיפה ולדלדול קרקע, לעצירת גשמים ולשינוי האקלים באזור. הבצורת בערבות הפכה לאסון טבע לו השלכות עצומות על הכלכלה בכלל ועל החקלאות ועל חיי האוכלוסייה בפרט.

גלריית תמונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]