ערי בירות לאומיות הממוקמות על גבול בין-לאומי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
על דף זה נערכת הצבעת מחיקה בדף זה
הדיון וההצבעה לגבי המחיקה מתקיימים כעת. לפני ההצבעה מומלץ לקרוא את מדיניות המחיקה. נא לא להוריד הודעה זו, ולא לרוקן את העמוד מתוכן בזמן שההצבעה נערכת. עם זאת, אתם מוזמנים לשפר דף זה.

ברחבי העולם ישנן מספר ערי בירה לאומיות השוכנות בסמוך לגבול בין לאומי. לאורך ההיסטוריה, מדינות רבות נמנעו מלהגדיר ערי בירה השוכנות קרוב יחסית לגבולות (בעיקר ליד גבולות עם מדינות אויב), ושמו את ביטחון בירת המדינה בראש סדר העדיפויות. גם כיום, רוב ערי הבירה לא ממוקמות בסמיכות לגבול מדיני כלשהו. עם זאת, ישנם מקרים חריגים, בהם ערי בירה של מדינות מסוימות שוכנות לצד גבולות בינלאומיים.

ערי בירות נוכחיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

להלן רשימת ערי בירה של מדינות ריבוניות, הממוקמות בסמוך לגבול עם מדינה ריבונית אחרת.

עיר הבירה מדינה המדינה הגובלת היישוב או האזור הגובל הערות
אנדורה לה ולה אנדורהאנדורה אנדורה ספרדספרד ספרד לס ואלס דה ואלירה מיקרו-מדינה. המיקרו-מדינה כולה גובלת בכמה עיריות בחבל קטלוניה הספרדית ובאזורים מנהליים במחוז ארייז' בצרפת.
אסונסיון פרגוואיפרגוואי פרגוואי ארגנטינהארגנטינה ארגנטינה קלורינדה הגבול עובר דרך נהר פרגוואי. אין גשר מעבר דרך הנהר בין הערים; כל תנועה חוצה גבולות ישירה חייבת לנסוע במעבורת. עם זאת, נסיעה בכביש אפשרית במסלול עוקף ממעבר הגבול בין קלורינדה וג'וזה פלקון לכביש 9 של פרגוואי.
בנגי הרפובליקה המרכז-אפריקאיתהרפובליקה המרכז-אפריקאית הרפובליקה המרכז-אפריקאית הרפובליקה הדמוקרטית של קונגוהרפובליקה הדמוקרטית של קונגו הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו זונגו הגבול עובר דרך נהר קונגו. אין גשר על פני הנהר בין הערים. כל תנועה חוצת גבולות חייבת לנסוע דרך מעבורת.
גאבורון בוטסואנהבוטסואנה בוטסואנה דרום אפריקהדרום אפריקה דרום אפריקה הפרובינציה הצפון-מערבית (מחוז) הגבול מחובר על ידי סכר גאבורון עם דרום אפריקה, העובר לאורך נהר נוטוואן.
ברטיסלאבה סלובקיהסלובקיה סלובקיה אוסטריהאוסטריה אוסטריה

הונגריההונגריה הונגריה
בורגנלנד (מחוז, אוסטריה)

גיור-מושון-שופרון (מחוז, הונגריה)

אחת משתי ערי הבירה היחידות החולקות גבול עם שתי מדינות ריבוניות. הגבול עובר בחלקו דרך נהר דנובה, אך נע מערבה וכולל אדמות על הגדה הימנית של הנהר בברטיסלאבה. האזור בו עובר הגבול הוא כפרי. ישנם מספר קישורי רכבת וכבישים הן לאוסטריה והן להונגריה.
ברזוויל הרפובליקה של קונגוהרפובליקה של קונגו הרפובליקה של קונגו הרפובליקה הדמוקרטית של קונגוהרפובליקה הדמוקרטית של קונגו הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו קינשאסה קינשאסה היא גם בירת הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו. הערים מופרדות על ידי נהר קונגו. אין גשרים כלשהם בין הבירות התאומות. כל התנועה חייבת לעבור דרך מעבורת. הצעה לבניית גשר ברזוויל-קינשאסה קיבלה מימון בשנת 2018.[1]
קינשאסה הרפובליקה הדמוקרטית של קונגוהרפובליקה הדמוקרטית של קונגו הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו הרפובליקה של קונגוהרפובליקה של קונגו הרפובליקה של קונגו ברזוויל ברזוויל היא גם בירת הרפובליקה של קונגו. הערים מופרדות על ידי נהר קונגו. אין גשרים כלשהם בין הבירות התאומות. כל התנועה חייבת לעבור דרך מעבורת. הצעה לבניית גשר ברזוויל-קינשאסה קיבלה מימון בשנת 2018.[1]
לומה טוגוטוגו טוגו גאנהגאנה גאנה אפלאו הערים מחוברות באמצעות כביש.
מסרו לסוטולסוטו לסוטו דרום אפריקהדרום אפריקה דרום אפריקה אזור מנטסופה הגבול עובר דרך נהר קלדון. הצד הדרום אפריקאי של הגבול הוא כפרי. ישנם קישורי כביש ורכבת מעבר לגבול.
מונקו מונקומונקו מונקו צרפתצרפת צרפת האלפים הימיים (מחוז) מיקרו-מדינה ועיר-מדינה. המדינה מוקפת משלושה צדדים באזורים מנהליים שונים של מחוז האליפים הימיים הצרפתי.(בפרובאנס-אלפ-קוט ד'אזור).
נג'מנה צ'אדצ'אד צ'אד קמרוןקמרון קמרון קוסרי הגבול עובר דרך נהר צ'ארי. הערים מחוברות באמצעות גשר.
רומא איטליהאיטליה איטליה קריית הוותיקןקריית הוותיקן קריית הוותיקן קריית הוותיקן מקיפה לחלוטין את המיקרו-מדינה והעיר-מדינה של קריית הוותיקן.
סן מרינו (עיר) סן מרינוסן מרינו סן מרינו איטליהאיטליה איטליה רימיני (נפה) מיקרו-מדינה. המיקרו-מדינה כולה גובלת במספר עיירות בנפות האיטלקיות רימיני (במחוז אמיליה-רומאניה) ופזארו אה אורבינו (בחוז מארקה).
סינגפור סינגפורסינגפור סינגפור מלזיהמלזיה מלזיה

אינדונזיהאינדונזיה אינדונזיה
איסקנדר מלזיה (צבירה עירונית)

קבוצת איים ריאו (צבירה עירונית)

עיר-מדינה ואחת משתי ערי הבירה היחידות שחולקות גבול עם שתי מדינות ריבוניות. הגבול עם מלזיה עובר דרך מצר ג'והור. ישנם מספר קישורי רכבת וכבישים על פני המצר. מתוכנן קישור תחבורה מהיר. סינגפור חולקת גם גבול ימי עם אינדונזיה העובר דרך מצר סינגפור, המשומשות על ידי מעבורות קבועות.
טוקיו יפןיפן יפן ארצות הבריתארצות הברית ארצות הברית עיריית האיים הצפוניים האזור הכלכלי הבלעדי היפני סביב תת-מחוז אוגאסווארה חולק גבול ימי עם האזור הכלכלי הבלעדי האמריקאי סביב עיריית האיים הצפוניים באיי מריאנה הצפונייםאיי מריאנה הצפוניים איי מריאנה הצפוניים.
ואדוץ ליכטנשטייןליכטנשטיין ליכטנשטיין שווייץשווייץ שווייץ סֶבֶלֶן מיקרו-מדינה.
קריית הוותיקן קריית הוותיקןקריית הוותיקן קריית הוותיקן איטליהאיטליה איטליה רומא מיקרו-מדינה ועיר-מדינה. מוקפת לחלוטין בעיר רומא.
ויינטיאן לאוסלאוס לאוס תאילנדתאילנד תאילנד נונגחאי הגבול עובר דרך נהר המקונג. נונגחאי גובל במחוז וינטיאן אך לא במרכז ההיסטורי של העיר. הערים מחוברות על ידי גשר הידידות התאילנדי-לאוסי הראשון.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 בDRC, Congo sign $500m deal to build Kinshasa-Brazzaville connecting bridge, IOL, ‏8 בנובמבר 2018 (באנגלית)