ערך היתרון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

בבלשנות, ערך היתְרון (או דרגת היתרון) הוא מבנה לשוני המבטא יתרון (במידה או בכמות) בתכונה שמתאר שם תואר או תואר הפועל ביחס ל-א' לעומת ב'. לדוגמה: "אבי חכם יותר מבני". דרגה זו היא האמצעית מבין דרגות ההשוואה (אנ') – גבוהה יותר מערך הדמיון, המציין דמיון או זהות ("אבי חכם כמו בני"), ונמוכה מערך ההפלגה (סוּפֶּרלָטִיב), המציין עליונות מוחלטת ("אבי הכי חכם"). בשפות מסוימות (אך לא בעברית) יש שצורת היתרון מושגת על ידי נטייה של התואר או תואר הפועל (כלומר, על ידי שינוי בתצורה).

עברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעברית ישנם רק מקרים ספורים של מילים מיוחדות המציינות ערך יתרון (כמו המילים "עדיף" או "מוטב", שפירושן "טוב יותר"). ככלל, ביטוי של ערך היתרון בעברית מושג באמצעות הוספת "יותר מ-" ("אבי חכם יותר מבני") או אות היחס "מ-" לבדה (אבי חכם מבני"; צורה זו נחשבת לרוב כשייכת למשלב גבוה יותר). באותו אופן, צורת ההפלגה: "אני הכי חכם" או, במשלב גבוה "אני החכם ביותר" או "אני החכם בעיר".

אנגלית[עריכת קוד מקור | עריכה]

באנגלית ישנן שתי צורות להטיות הרגילות של צורת היתרון וצורת ההפלגה בהתאמה. באחת, מוסיפים לסוף התואר er ופרושה הוא "יותר" ובשנייה מוסיפים est ופירושה הוא "הכי". לדוגמה: nice, nicer, nicest. דהיינו: נחמד, יותר נחמד, הכי נחמד. דוגמה במשפט: My sister is nice, his sister is nicer, but your sister is the nicest.

ישנם גם תארים יוצאי דופן, שמקבלים צורות אחרות צורת היתרון. לדוגמה: good, better, best. דהיינו: טוב, יותר טוב, הכי טוב. דוגמה במשפט: My sister is a good cook, his sister is a better cook, but your sister is the best cook. מעבר לזאת, ישנם תארים, כמו beautiful, שאינם מקבלים את צורת היתרון ויש להצמיד אליהן מילים שיחליפו אותו. דוגמה במשפט My sister is beautiful, his sister is more beautiful, but your sister is the most beautiful.

ערבית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בערבית, לצורה המקבילה לזו שמוסיפים לה er באנגלית, יש צורה מורפולוגית קבועה. היא תמיד נפתחת באליף (האות המקבילה לאל"ף) ואחריה בשלוש אותיות השורש, כשהראשונה והשלישית אינן מנוקדות ואילו לאמצעית יש פתחה (המקבילה הערבית לפתח העברי). לדוגמה: كبير, פירושו "גדול" ואילו اكبر יותר גדול. באותו אופן, كثير, פירושו "הרבה" ואילו اكثر, פירושו "הרבה יותר". את התצורה המקבילה לזו שבאנגלית נגמרת בest יוצרים מן התצורה, שכבר הוזכרה פה, בשינוי מבנה המשפט. לדוגמה ال بيت اكبر واحد في الكفار (איל בית אכבר ואחד פי לכפר – הבית הכי גדול בכפר).

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]