ערכת ארוחה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
התכולת של קופסה שנשלחה על ידי שירות ערכת הארוחה האמריקני "Blue Apron"

ערכת ארוחה (אנגלית: Meal kit) הוא מודל עסקי במסגרתו החברה שמספקת את השירות שולחת ללקוחות המנויים קופסה הכוללת שקיות עם מרכיבי מזון בשילוב עם מתכונים שונים, אותם הלקוח בחר מבעוד מועד באינטרנט, המאפשרים ללקוח להכין לבד ארוחות ביתיות.[1] לרוב שירותי ערכת הארוחה שולחים ללקוחותיהם באמצעות הדואר את הקופסה עם ערכות הארוחה על בסיס שבועי או דו שבועי. ערכות הארוחה מאפשרות ללקוחות לבצע התאמה אישית של ההזמנה - לדוגמה, לעיתים רבות ישנם אפשרויות לאנשים המעדיפים דפוסי תזונה שונים ולאנשים המעוניינים ארוחות ממטבחים שונים, וכמו גם ישנם לרוב אפשרויות לבצע בקלות התאמה לפי גודל המשפחה שמזמינה את השירות.

אין לבלבל בין המודל העסקי של ערכת ארוחה לבין המודל העסקי של משלוח ארוחות מוכנות אשר בושלו והוכנו מבעוד מועד על ידי הספק.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המודל העסקי התפתח במקור בשוודיה במהלך העשור הראשון של המאה ה-21. ישנם חילוקי דעות לגבי החברה הראשונה שהגתה את המודל העסקי - חברת "Kicki Theander" שהשיקה את השירות Middagsfrid ב-2007[2], או האח והאחות ניקלאס ארונסון ולינה גבאק שהשיקו את השירות Linas Matkasse בשנת 2008.[3] בעקבות ההצלחה של המודל בשוודיה בשנים הבאות המודל התפשט באופן מואץ בקרב מגוון חברות חדשות ברחבי העולם.[2] במהלך שנת 2012 שלוש חברות בולטות מתחרות שמספקות את השירות החלו לפעול פחות או יותר במקביל בשוק האמריקאי - Blue Apron, HelloFresh (שכבר פעלה באירופה) ו-Plated.[4]

המודל העסקי[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפי מגזין Inc (אנ') האמריקני, נכון למרץ 2017 היו מעל ל-150 חברות שסיפקו שירותי "ערכת ארוחה" ברחבי ארצות הברית.[5] נכון ליולי 2017, לפי טיים מגזין, שוק שירותי ערכת הארוחות ברחבי העולם היווה פחות מ-1% משוק המזון העולמי.[6] שוק שירותי ערכת הארוחות צפוי לצמוח באופן ניכר בשנים הבאות. סופרמרקטים בולטים רבים ניסו להילחם בתופעה על יד יצירת שירותי משלוח של ערכות משלהם. השירות של Blue Apron היה השירות הפופולרי ביותר בארצות הברית ב-2017, ואחריו היו אלו HelloFresh ו-Plated.[7] למרות שהחברות שמספקות שירותי ערכת ארוחה נהנו לאורך השנים מצמיחה מהירה, הן מתמודדות במקביל גם עם אתגר מהותי הנוגע לשימור המנויים הקיימים - לקוחות רבים מנסים את השירות רק פעם אחת, מתפתחפ לנסות אותו משום שקיבלו הצעה לקבל מספר ארוחות חינם אם ינסו את השירות, ורק מעטים ממשיכים להיות מנויים לאחר שניסו את השירות במשך 5 עד 8 שבועות - בממוצע רק 6% מהלקוחות שהשתתפו בסקר שנערך על ידי חברת Morning Consult המשיכו להיות מנויים לשירות ערכת ארוחה לאחר 3 חודשים (אם כי ראוי לציין שהלקוחות של חברת Blue Apron היו הכי מרוצים כאשר מתוך לקוחותיהם כ-12% המשיכו להיות מנויים לאחר 3 חודשים).[7] המנויים הם לרוב אנשים צעירים, אשר ברוב המקרים גרים באזורים אורבניים, ולרוב הלקוחות הם גברים, ולקוחות עם הכנסה גבוהה יחסית.[7]

השפעה על הסביבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חבילת ג'ל בקירור ערכת ארוחה המשמשת במהלך המשלוח

החברות שמספקות שירותי "ערכת ארוחות" ספגו לאורך השנים ביקורת על הקושי למחזר את אריזות הג'ל הקפוא שמצורפות לקופסאות עם ערכות הארוחה במטרה לוודא שמוצרי הבשר והחלב שבקופסה יישארו בקירור עד אשר הם יגיעו ללקוח. החומר הפעיל באריזות ג'ל רבות הוא סודיום פוליאקרילט(אנ'), אבקה לא רעילה שמסוגלת להישאר קרה כאשר היא רוויה במים והוקפאה.[8]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ערכת ארוחה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "The Best Meal-Kit Delivery Services of 2017". PCMAG (באנגלית). נבדק ב-2017-05-23.
  2. ^ 1 2 Segran, Elizabeth (6 באוגוסט 2015). "The $5 Billion Battle For The American Dinner Plate". Fast Company. נבדק ב-28 בנובמבר 2017. {{cite news}}: (עזרה)
  3. ^ Konrad, Alex. "The Swedish Meal Kit Startup That Inspired Blue Apron, Plated And HelloFresh Speaks Out". Forbes magazine. No. 14 October 2015. נבדק ב-28 בנובמבר 2017. {{cite news}}: (עזרה)
  4. ^ Alex Konrad, The Swedish Meal Kit Startup That Inspired Blue Apron, Plated And HelloFresh Speaks Out, באתר Forbes (באנגלית)
  5. ^ "Martha Stewart New Meal Kit Partnership With Amazon Gives Users More Than Just Convenience". inc.com. 2017-03-17. נבדק ב-2017-06-23.
  6. ^ "Why Meal Kits Haven't Delivered a Cooking Revolution—Yet". TIME.com. 2017-07-19. נבדק ב-2017-07-20.
  7. ^ 1 2 3 Leonhardt, Megan (20 ביולי 2017). "These 2 Charts Show Just How Popular Meal-Kit Services Are". Money magazine. אורכב מ-המקור ב-20 ביולי 2017. נבדק ב-28 בנובמבר 2017. {{cite news}}: (עזרה)
  8. ^ "The Truth About Meal-Kit Freezer Packs". motherjones.com. 2017-06-04. נבדק ב-2017-07-05.