עת הדעת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: כתוב בצורה פרסומית, ועמוס במידע מיותר.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

'עת הדעת' ישראל (השם המלא: עת הדעת מערכות חינוך בע"מ) היא חברה בתחום ההוראה הדיגיטלית וטכנולוגיות הלמידה. פועלת בישראל למען קידום מערכת החינוך בישראל ומתמקדת בשילוב טכנולוגיה, פדגוגיה ותוכן מאז שנת 2006. עת הדעת מפתחת כלי Big data המותאמים לתחום החינוך ובמתן שירות לבתי הספר בישראל. החברה ממוקמת ברמת-גן, נוסדה על ידי מומחים בתחום הפדגוגיה והטכנולוגיה ומעסיקה כ- 50 עובדים ממגוון תחומי הלימודים הגבוהים - טכנולוגיה, פיתוח ותכנות, חינוך, מדידה והערכה ועוד.

נכון ל-2018, מעל 1,200 בתי ספר יסודיים וחטיבות ביניים בישראל מלמדים בעזרת עת הדעת את מקצועות הליבה: אנגלית, מתמטיקה, חינוך לשוני ומדעים.

בשנת 2017 עודכן חזון עת הדעת, והודגשו בו יכולות ה-Big Data והתאמתו לחינוך: קידום הישגים במערכת החינוך בישראל באופן אישי ומותאם לכל מורה וילד, באמצעות פיתוח כלים דיגיטליים חדשניים לשיפור תהליכי ההוראה, הלמידה וההערכה. לחברה ארבעה ערכי ליבה: מקצועיות, חדשנות, שירותיות ושותפות. תחת חזונה, החברה מפתחת מגוון מוצרים חדשניים לבתי ספר יסודיים וחטיבות ביניים. מטרת החברה לתרום לשיפור ההוראה, הלמידה וההערכה, באמצעות חוויה לימודית מעצימה ומשמעותית המותאמת לעידן הדיגיטלי, הן לתלמידים והן למורים.

באמצעות התכנים הייעודיים של עת הדעת ודוחות המיפוי המתקדמים, צוותי החינוך מקבלים תמונת מצב מדויקת על כל תלמיד, באופן המאפשר הוראה דיפרנציאלית וממוקדת העונה על צורכיהם האינדיבידואליים של כל מורה ותלמיד. באמצעות מערכת הדוחות המתקדמת מקבלות רשויות ומועצות תמונת-על המאפשרת השוואה אובייקטיבית בין בתי ספר, זיהוי נקודתי של קשיים והסקת מסקנות ליצירת סטנדרטיזציה בקידום ההישגים במקצועות הליבה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עת הדעת החלה את דרכה כמיזם חינוכי-חברתי ישראלי המציע פלטפורמה דיגיטלית להוראה וללימוד בעידן הדיגיטלי. התוכנית פותחה בתמיכת שמואל מיתר ומוריס קאהן, ממקימי חברת התוכנה אמדוקס, והיא כוללת תמיכה מלאה במקצועות הליבה (עברית, אנגלית, מתמטיקה ומדעים) בהתאמה לתוכנית הלימודים של משרד החינוך.

החברה הוקמה בשנת 2006 בידי ד"ר דובי וייס, הפדגוג הראשי של "עת הדעת", ואריק יפעת. בשנים 2012-2008 ניהל את החברה ד"ר יוסי בן-דב. כיום יאיר ברוש מכהן כמנכ"ל החברה הגלובלית.

מאז משנת 2016 משמש מר יהוידע (יו-יו) מנדאל כמנכ"ל עת הדעת ישראל. כיום עת הדעת מתמקדת במדידה ובהערכה של הישגי התלמידים ובהתאמת תכנים מותאמים אישית לקידום ההישגים. עת הדעת שמה לה למטרה לקדם את הישגיהם של כלל תלמידי מדינת ישראל בעידן הדיגיטלי. החברה נמצאת בצמיחה מתמדת הן מבחינת רמת הפיתוחים הטכנולוגיים המתקדמים והן מבחינת מספר הלקוחות הגדל באופן משמעותי משנה לשנה.

לעת הדעת ישראל יש חברה-אחות, Time To Know, האחראית על פיתוח הטכנולוגיה שבה עובדים התלמידים ועל הפצת הטכנולוגיה מחוץ לישראל. בין השאר, חתמה חברת Time To Know על חוזה הפצה בלעדי עם ענקית ספרי הלימוד האמריקנית McGraw-Hill Education[2], ובצרפת נחתם הסכם הפצה עם ההוצאה לאור Editis.

התפיסה הפדגוגית של עת-הדעת[עריכת קוד מקור | עריכה]

השותפות הייחודית שבין המורה לטכנולוגיה העומדת בבסיסה של סביבת עת הדעת, מצליחה לחולל בכיתות למידה משמעותית הנוצרת כתוצאה מסינרגיה בין שלושה אלמנטים: למידה פעילה שבה הידע נבנה ומתורגל בהכוונת המורה, למידה שיתופית היוצרת אינטראקציות חברתיות ולמידה אדפטיבית המאפשרת לכל תלמיד למצות את פוטנציאל המצוינות האישי שלו תוך מתן מענה לשונוּת הטבעית הקיימת בכיתה. המודל הטכנו-פדגוגי של עת הדעת משלב בין שיח כיתתי בהנחיית המורה לבין למידת חקר ותרגול עצמאי של התלמיד או של קבוצת תלמידים. שיח כיתתי זה משמש גם הוא ככלי ללמידה דיפרנציאלית בהתאם לתפיסה של "הערכה לשם למידה" והלמידה הסוציו-קונסטרוקטיביסטית. על פי הפרדיגמה של עת הדעת, יש למורה תפקיד מכריע ומרכזי כמוביל (Facilitator) של תהליכי הבניית ידע וביסוסם תוך שימוש בתכנים דיגיטליים אינטראקטיביים ובכלים טכנולוגיים המאפשרים תקשורת, בקרה, דיון, מענה לדיפרנציאליות ומעקב. עת הדעת מכוונת להקנות למורה שיטה, תכנים וכלים כדי לאפשר לו להיות מורה טוב יותר ולא רק כדי לספק לו העשרה. למעשה, מערכת עת הדעת מסייעת למורה בכל ארבעת השלבים של מעגל התהיל"ה: תכנון השיעור, הוראת השיעור, למידת התלמידים וההערכה.

לאחר 12 שנים של הפעלת מערכת עת הדעת בבתי-ספר בארץ ובחו"ל, הצטברו עדויות מחקריות לכך שסביבת עת הדעת יכולה לשמש כשיטה פדגוגית המקדמת את מגוון התלמידים ומביאה אותם להישגים לימודיים ולשיפור של עד 40% במקצועות הליבה בשנת לימודים אחת. יצוין כי התפיסה הפדגוגית של עת הדעת פותחה בידי ד"ר דובי וייס (המייסד הפדגוגי של החברה) וצוותו. תפיסה זו זכתה לציון לשבח מראש הממשלה[3].

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • סימפוניה פדגוגית לכלים טכנולוגיים, דובי וייס, הד החינוך, אפריל 2010.
  • Digital Teching Platform, Edited by Chris Dede and John Richards, Teachers College, Columbia University, New York, 2012

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]