פאביוס מאקסימוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
פסל של פֿאביוס מקסימוס בארמון שנברון בווינה
לוח לזכרו של פֿאביוס מקסימוס, מוצב כיום בפירנצה

קווינטוס פֿאביוס מקסימוס וֶרוּקוֹסוּס (Quintus Fabius Maximus Verrucosus), שנודע בכינויו פֿאביוס קוּנקטַאטוֹר (Fabius Cunctator) - "המתמהמה" (260 לפנה"ס-203 לפנה"ס), היה קונסול ומצביא רומי. התפרסם באסטרטגיה שנקט במהלך המלחמה הפונית השנייה נגד חניבעל, מצביא קרתגו.

המלחמות הפּוּניות התקיימו בשנים 264 לפנה"ס - 146 לפנה"ס, בין רומי לבין קרתגו, עם שמוצאו מפיניקיה (מכאן כינויים הפונים).

המלחמה הפונית השנייה פרצה לאחר שרומא זכתה במלחמה הפונית הראשונה באחיזה באי סיציליה דבר שאפשר לה שליטה אסטרטגית בים התיכון. קרתגו לא השלימה עם זאת ונחלצה לסיבוב נוסף במטרה לבטל הישג זה של אויבתה.

חניבעל, מפקד צבא קרתגו, הפתיע את רומא כשהגיע לאיטליה דרך מעברי האלפים, אך למרות הצלחותיו נגד הרומאים נמנע מלתקוף את רומא ישירות. לאחר מספר מפלות מוחצות לרומא, החליטו הרומאים למנות את פביוס מקסימוס לדיקטטור, שזכה לכינוי "קונקטטור" שמשמעו המתמהמה, על העדפתו להימנע מקרב ישיר עם חניבעל אלא להתישו בהדרגה. פאביוס אכן הצליח בדרך הזו ובין היתר הצליח לנתק את חניבעל ממקורות האספקה שלו ומנע הגעת תגבורת מקרתגו.

לאחר סיום כהונתו של פאביוס הרומאים יצאו לקרב הכרעה, קרב קאנאי, שבו נגרם להם הפסד צורב (מתוך 80,000 חיילים כ-60,000 נהרגו, נפצעו או נשבו). תוצאה זו המחישה את תבונתו של פאביוס מקסימוס בדרך שבה הוא ניהל את הלחימה בחניבעל.

בהמשך המלחמה הוביל פאביוס את סיעת השמרנים בסנט הרומי בהתנגדות לתוכניתו של סקיפיו אפריקנוס לתקוף את קרתגו באפריקה. פאביוס חשש עדיין מכוחו של חניבעל וראה בכל משימה לאפריקה כמסוכנת ובזבוז למאמץ המלחמתי. לבסוף הצליח סקיפיו בתוכניתו והביא לסיום המלחמה וניצחון רומא, אולם פאביוס לא זכה לראות זאת כיוון שנפטר שנתיים קודם לכן.

על שמו נתבע המונח "טקטיקה (או אסטרטגיה) פביאנית" המתייחס לטקטיקות של השהייה והימנעות מעימות על מנת להתיש את האויב ולצבור כוח.

תנועת הפאביאנים שקמה באנגליה במאה ה-20, נקראה על שם פאביוס "המתמהמה", משום שניסתה לעשות תיקונים חברתיים בצורה הדרגתית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פאביוס מאקסימוס בוויקישיתוף