פאגאני

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
לוגו החברה
פאגאני זונדה

פאגאני אוטומובילי (Pagani Automobili) הינה יצרנית מכוניות על וסיבי פחמן איטלקית. החברה נוסדה בשנת 1992 על ידי הורשיו פאגאני וממוקמת בסן-צ'זריו, בקרבת מודנה שבאיטליה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הורשיו פאגאני, ארגנטינאי אשר בעברו עמד בראש מחלקת חומרים מרוכבים (Special Composites) בלמבורגיני, הקים את פאגאני כחברה למחקר ופיתוח של חומרים מיוחדים. החברה החדשה ייעצה ללמבורגיני במספר פרויקטים, כגון הדיאבלו.


בסוף שנות ה-80 החל פאגאני בעיצוב מכונית ספורט משל עצמו, אשר נודעה בחברה בשם 'פרויקט C8'. בשנת 1992, לאחר ייסוד חברה עצמאית בשם 'מודנה דיזיין' (Modena Design) החלה החברה בייצור ה-C8 כרכב מבחן לצורך בדיקת יכולותיו של הרכב. הפרויקט קיבל דחיפה משמעותית בשנת 1994 כאשר מרצדס-בנץ ופאגאני סיכמו על אספקת מנועי V12 של מרצדס עבור פאגאני.

למרות שבתחילה תיכנן הורשיו פאגאני לקרוא לרכב הראשון "Fangio F1" כאות הוקרה לנהג המירוצים חואן מנואל פנג'יו, הוחלט לבסוף לכנותו זונדה C12 מפאת כבוד לפנג'יו, אשר נפטר בשנת 1995. פנג'יו היה חבר קרוב של הורשיו פאגאני ולימים נהפך גם ליועצו. לעתים קרובות הורשיו מביע את הכרתו בפנג'יו כתורם משמעותי להצלחתה של החברה. ה-C12 הוצגה לראשונה בתערוכת ז'נבה בשנת 1999.

בשנת 2005 הכריזה פאגאני על כוונתה לשלש את יכולת הייצור במפעלה עד שנת 2008 ל-60 רכבים בשנה. כמו כן הכריז הורשיו פאגאני על רצון החברה להיכנס לשוק הרכב האמריקני בשנת 2007, אך צעד זה לא מומש. ב2007 הוציאה פאגאני הצהרה מחודשת, לפיה הכניסה הרשמית לשוק האמריקאי תידחה לשנת 2009 עם השקת הדגם החדש, אשר נודע בשם הקוד ‏ 'C9'‏‏[1], אך חשיפת דגם זה התעכבה גם כן.

הקשר עם דיימלר-קרייזלר[עריכת קוד מקור | עריכה]

מנוע ה-V12 אשר מיוצר על ידי AMG עבור פאגאני

לפאגאני קשר חזק מאוד למרצדס-בנץ, ובפרט לחטיבת AMG המתמחה במנועים ומכללים ספורטיביים, אך מרצדס אינה מחזיקה בנתח כלשהו מהחברה. פאגאני השתמשה במנוע ה-V12 של מרצדס-בנץ במכוניותיה, ובפרט במנוע ה-6 ליטר אשר AMG פיתחה עבור פאגאני. בהמשך שודרג מנוע זה לנפח של 7.3 ליטר.

חברת פאגאני שימשה כיועצת לקרייזלר בפיתוח מכונית הרעיון (Concept) קרייזלר ME 412.

פאגאני זונדה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פאגאני זונדה F

הדגם היחיד אשר מציעה פאגאני, הזונדה, מונע על ידי מנוע V12 מרכזי אשר פותח על ידי חטיבת AMG של מרצדס-בנץ בנפח 7.3 ל' שמספק 650 כוח סוס. בעיצוב הדגם ניכרת השראה ממטוסי קרב וממכוניות המרוץ של מרצדס-בנץ משנות ה-90 המוקדמות. בעיצוב ניכרים מספר אלמנטים ייחודיים, כגון ארבעת פתחי הפליטה אשר באחורי המכונית.

במשך תקופה לא קצרה הובילה הפאגאני זונדה את טבלת מירוצי הזמן של טופ גיר, עד שהודחה מהמקום הראשון בידי קוניגסג CCX עם ספוילר שהותקנה במיוחד עבור התוכנית.

פאגאני הוואירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פאגאני הואיירה

בשנת 2011 אחרי הצגת דגם ה-C9 עלתה ליצור הפאגאני הוואירה. להוואירה יש מנוע V12 בנפח 6.0 ל' שנמצא גם במרצדס SL65 AMG שמספק 750 כוח סוס. ההוואירה מאיצה מ0-100 קמ"ש ב-2.9 שניות ומגיעה למהירות מרבית של 368 קמ"ש


ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "Pagani C9 Introduction Delayed". Harry Metcalfe. 2007-07-05.