פאול גרינינגר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Paul Grüninger vermutlich im Jahr 1939.jpg

פאול גרינינגרגרמנית: Paul Grüninger; 27 באוקטובר 1891 - 22 בפברואר 1972) היה מפקד משטרת הגבולות של שווייץ בתחנת גבול בין שווייץ לאוסטריה שאפשר מעבר פליטים יהודים מאוסטריה לשווייץ ובשל כך הוכר כחסידי אומות העולם.

באוגוסט 1938, לאחר סגירת גבולותיה של שווייץ לפליטים יהודים מגרמניה, הפר גרינינגר את ההוראות שניתנו לו ואיפשר לכ-3,600 יהודים לעבור את הגבול לשווייץ באזור קנטון סנט גאלן, ובכך הציל את חייהם. בנוסף, רכש גרינינגר מכספו מעילים וציוד אחר לפליטים שהגיעו חסרי כל.

גרינינגר פוטר מן המשטרה לאחר שנמצא אשם בהפרה מכוונת של הוראות חוקיות, ונשללו ממנו דרגותיו, כל זכויות הפנסיה ופיצויי הפרישה. הוא התקיים בדוחק והלך לעולמו בשנת 1972 כשהוא חסר כל.

בשנת 1971 הוכר על ידי יד ושם כחסיד אומות העולם.

גם לאחר מותו לא מהרה ממשלת שווייץ להחזיר לגרינינגר את תוארו וזכויותיו. רק בשנת 1995 טוהר שמו על ידי ממשלת שווייץ. ההפסד אשר נגרם לו בגלל פיטוריו ושלילת פיצויי הפיטורין הועבר לידי יורשיו אשר השתמשו בכסף כדי להקים בשנת 1998 את קרן פרס גרינינגר, המעניקה אחת לשנה פרס כספי על מעשים של הומאניות ואומץ לב יוצאי דופן.

הנצחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2004 נקרא על שמו רחוב בשכונת פסגת זאב שבצפון ירושלים וכמו כן גם בשכונת קריית אלון (שבעבר הייתה ידועה כיישוב הערבי פג'ה) שבפתח תקווה. כאשר נתבקשו נציגי שווייץ בישראל והשגריר השווייצרי להגיע לטקס סירבו מפני שהאזור ממוקם מחוץ לקו הירוק.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.