פאלה רויאל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

פָּ‏אלֶ‏ה-רוֹ‏יָ‏אלצרפתית: Le Palais-Royal, "הארמון המלכותי") הוא ארמון ואתר היסטורי חשוב שנמצא ברובע הראשון של פריז, מצפון לארמון הלובר. בחצר הראשית שלו נמצאים מיצב "העמודים" (בצרפתית: Colonnes de Buren, נקראים גם Les Deux Plateaux) של האמן דניאל בורן, ופסל כדורים מאת פול בורי (Bury). בתחום הפאלה רויאל שוכן הקומדי פראנסז.

הכניסה הראשית לפאלה רויאל, מקום משכנה של מועצת המדינה של צרפת

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גלריה בפאלה רויאל
לואי פיליפ יוצא מהפאלה רויאל, ה-31 ביולי 1830, ציור מאת הוראס ורנה, 1832
  • הפאלה רויאל נבנה בידי האדריכל ז'אק למרסייה (Lemercier) לבקשת הקרדינל רישלייה בשנת 1622. הארמון נבנה בחלקו במקום בו עמד לפניכן אוֹ‏טֵל דֶ‏ה ראמְבּ‏וּ‏ייה (hôtel de Rambouillet). באותה תקופה נקרא המקום "ארמון הקרדינל".
  • הקרדינל רישלייה ביקר בקביעות בסלון המפורסם של המרקיזה קתרין דה ראמבוייה, שהתקיים בארמונה.

הארמון נבנה כולו מחדש בסביבות שנת 1781, גלריות הוקמו סביב הגן ונמכרו לסוחרים. מהארמון המקורי נותרו רק "גלריית דה פּ‏רוא" (galerie des Proues) בצד הדרום-מזרחי.

דיירים מלכותיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • עם מותו הוריש הקרדינל רישלייה את הארמון ללואי השלושה-עשר
  • מאז 1643, לאחר מותו של לואי השלושה-עשר, המלכה אן מאוסטריה העתיקה את מגוריה, יחד עם בנה הצעיר, לואי הארבעה-עשר ויועצה הקרדינל מאזארן, מהלובר לארמון זה. מאז נקרא המקום "הארמון המלכותי" (היינו, פאלה רויאל)
  • בתקופת הפרונד, בשנת 1648, עלו ההמונים על הארמון כדי לוודא שהמלך הצעיר, לואי הארבעה-עשר, ואימו לא ימלטו. הם השתמשו בקלעים (פרונד בצרפתית) כדי לנפץ באבנים את חלונותיו (ומכאן השם שדבק במרידות אלה).
  • בשנת 1661 לואי הארבעה-עשר עבר להתגורר בלובר ואחיו, פיליפ, קיבל את הארמון מידיו.
  • ב-1692, העוצר פיליפ מאורלאן (בנו של פיליפ אחיו של לואי הארבעה-עשר) ירש את הנכס. בתקופת עוצרותו התגורר בארמון וחי שם חיי הוללות.

אתר מהפכני[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשלהי המהפכה הצרפתית היה המבנה שייך ללואי פיליפ הרביעי מאורלאן (שכונה לימים "פיליפ אֶגָלִיטֶה", משום שצידד בדעות המהפכנים למרות שהיה בן-אצילים), והוא בנה מחדש את הארמון בעקבות שריפה שפרצה בו בשנת 1773, ושיווה לא את צורתו הנוכחית. לואי-פיליפ מאורלאן‏‏ הפך את המקום לאתר פריזאי נחשב, ומיקם בו בוטיקים, תיאטראות, בתי קפה (קפה דה פואה ‏café de Foy וקפה למבלן café Lamblin), פארק קטן ועוד. הארמון כונה בשל כך "ארמון המסחר" ולואי-פיליפ מאורלאן נקרא "ראש הסוחרים". הארמון הפך לאתר של חוסר-נחת ושל הוללות. בזמן המהפכה הצרפתית עמד הפאלה רויאל במוקד התסיסה ההמונית. דוברי המהפכה נאמו שם בפני ההמון: בין עמודיו עמד ב-13 ביולי 1789 קַמי דֶמוּלַן והוכיח את הקהל כשהוא עומד על שולחן בקפה פואה ומזמין את העוברים והשבים להצטרף. למחרת היום יצאו משם התוקפים שהסתערו על הבסטיליה.

בכל פעם שראש כרות הסתובב ברחובות פריז, תחנתו הראשונה הייתה בפאלה רויאל, על חלון הנסיך. ראשיהם של פולון, ברטייה ושל הנסיכה למבל הוצגו שם.

תקופת הקיסרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר הפיכת 18 בברימר יועד המבנה לטריבון. הוא נקרא "ארמון הטריבון" עד 1807, מועד פיזור אסיפה זו.

מקום מגורי דוכסי אורלאן[עריכת קוד מקור | עריכה]

הארמון חזר לידי בני שושלת אורלאן בשנת 1814; הוא נותר מקום משכנם של דוכסי אורלאן עד 1848. ב-24 בדצמבר 1814 מונה פייר-פרנסואה-לאונר פונטן לאדריכל בני אורלאן והכניס שינויים שימושיים וסגנוניים לארמון בתקופת הרסטורציה והמונרכיה של יולי.

הארמון נבזז בידי המהפכנים שהפילו את המונרכיה של יולי ב-22 בפברואר 1848.

הקומונה הפריזאית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתקופת שלטונה של הקומונה הפריזאית ב-1871, נהרס הארמון ושוקם כשנתיים מאוחר יותר. מועצת המדינה של צרפת עברה לשכון בו לאחר מכן, בשנת 1875.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קואורדינטות: 48°51′52″N 2°20′15″E / 48.86444°N 2.33750°E / 48.86444; 2.33750