פאנדום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף פאנגירל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: איכות הערך מאוד ירודה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
מעריצי הארי פוטר לבושים כתלמידי הוגוורטס

פָאנדוֹם (באנגלית - Fandom, חיבור המילים fan - מעריץ, kingdom - ממלכה, "ממלכת מעריצים")[1] היא קהילת מעריצים של תופעה כלשהי כגון אישים, תחביב, ז'אנר, אופנה, אמנות, ספורט או בידור. קהילות אלו נמצאות ונפגשות לרוב דרך האינטרנט,[2] בשל האזוטריות של התכנים, אבל הן עשויות להתקיים גם בעולם הממשי.

מעריצים בפאנדום מתעניינים בפרטים הקטנים של מושא הפאנדום, דבר המבדיל אותם מחובבים בעלי עניין אקראי בלבד. מושא הפאנדום איננו מהווה, לרוב, חלק מעולמם המקצועי של המעריצים, אולם לעיתים מושא ההערצה קשור למומחיות כלשהי בה הם מחזיקים, עקב העניין הרב שהם מגלים בפאנדום.

המונחים הנפוצים בקהילה הם "פאנדומיסטים" או "פאנדומיסט", כשם כללי לאדם החובב פאנדומים, ו- "פאנגירל", "פאנבוי" או "פאנפיפול" לתיאור מעריץ נלהב או קבוצת מעריצים. המונח פאנדום עצמו מזוהה במיוחד עם מעריצי ז'אנר המדע הבדיוני והפנטזיה, אך גם עם מעריצים של אמנים מסוימים.

פאנדום יכול לקבל שם המתייחס לנושא הכללי של הפורום, לדוגמת פאנדום הפנטזיה, או לקבל שם המתייחס ליצירה ספציפית בלבד, כמו פאנדום הארי פוטר. לעיתים קרובות המעריצים טובעים מונח עבור עצמם, כגון "פוטרהאדס" למעריצי הארי פוטר, ו"ג'קסונים" למעריצי פרסי ג'קסון.

בהקשרים של ספרות חובבים מקבל המונח משמעות שונה במקצת, ומתייחס ליצירה שעל פיה נכתבות יצירותיהם של החובבים.

דרכי התבטאות של הפאנדומים

  • פאנארטיםאנגלית, "Fan Art") - יצירות אמנות, לרוב ציורים ואיורים, המערבות את הדמויות האהובות על האמן או אלמנטים שונים מהיצירה. פאנארטים נפוצים עוסקים בשיפים. שיפ היא מילה הגזורה מRelationship (באנגלית, מערכת יחסים). אם שיפ מסוים נמצא בעלילה המקורית של הסיפור, הוא נקרא "קאנון".
  • ספרות חובבים (המכונות "פאנפיקים" או באנגלית: fanfics) - ספרות המבוססת על יצירה מקורית כלשהי הכוללת אלמנטים מהיצירה המקורית.

אנשים המשתייכים לפאנדום לעיתים יכריזו על שייכות לעולם שבו מתקיים הסיפור. לדוגמה, מעריצי "הארי פוטר" יכריזו על שייכות לבית בהוגוורטס (בית הספר לקוסמות). ניתן לרכוש באינטרנט או בחנויות מיועדות פריטים המופיעים בעלילה של הספר (כמו למשל מפת הקונדסאים המופיעה לאורך סדרת ספרי הארי פוטר) או פריטים עם סמלי הפאנדום (חולצות, שרשראות, צמידים וכו').

תרבות הפאנדום בישראל

בדומה לקהילות האנימה, קהילות הפאנדומים גם הן התפתחו דרך האינטרנט וצברו דרכו תאוצה. פורומים וקהילות רבות נפתחו סביב תרבות הפאנדומים וכן, קמו כנסים רבים סביב הנושא, כדוגמת עולמות, נוער קורא ופסטיבל אייקון ששמים דגשים רבים על קהילות הפאנדומים שאותם לרוב מארגנת האגודה הישראלית למדע בדיוני ופנטזיה. במהלך כנסים אלו, אנשים רבים מגיעים בקוספליי ומשתתפים בתחרויות השנתיות המתקיימות מדי שנה בכנסים עצמם.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ Rutherford-Morrison, Lara. "Where Did The Word "Fandom" Come From?". Bustle (באנגלית). בדיקה אחרונה ב-31 בינואר 2018. 
  2. ^ fandom, Urban Dictionary (בAmerican English)