פאנדום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: איכות הערך מאוד ירודה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
מעריצי הארי פוטר לבושים כתלמידי הוגוורטס

פָאנדוֹם (באנגלית - Fandom, חיבור המילים Fan - מעריץ, Kingdom - ממלכה, "ממלכת מעריצים")[1] היא קהילת מעריצים של תופעה כלשהי כגון אישים, תחביב, ז'אנר, אופנה, אמנות, ספורט או בידור. קהילות אלו פועלות בדרך כלל ברשת ונפגשות לרוב דרך האינטרנט,[2] בשל האזוטריות של התכנים, אבל הן עשויות להתקיים גם בעולם הממשי.

מעריצים בפאנדום מתעניינים בפרטים הקטנים של מושא הפאנדום, דבר המבדיל אותם מחובבים בעלי עניין אקראי בלבד. מושא הפאנדום לא מהווה, לרוב, חלק מעולמם המקצועי של המעריצים, אולם לעיתים מושא ההערצה קשור למומחיות כלשהי בה הם מחזיקים, עקב העניין הרב שהם מגלים בפאנדום.

המונחים הנפוצים בקהילה הם "פאנדומיסטים" או "פאנדומיסט", כשם כללי לאדם החובב פאנדומים, ו"פאנגירל" (Fangirl), "פאנבוי"(Fanboy) או "פאנפיפל" (Fanpeople) לתיאור מעריצים נלהבים או קבוצת מעריצים. המונח פאנדום עצמו מזוהה במיוחד עם מעריצי ז'אנר המדע הבדיוני והפנטזיה, אך גם עם מעריצים של אמנים מסוימים.

שמו של הפאנדום עשוי להתייחס לנושא הכללי של הפורום, לדוגמת פאנדום הפנטזיה, כמו כן הוא עשוי שם המתייחס ליצירה ספציפית בלבד, כמו פאנדום הארי פוטר. לעיתים קרובות המעריצים טובעים מונח עבור עצמם, כגון "פוטרהאדס" (Potterheads) למעריצי הארי פוטר, ו"ג'קסונים" למעריצי פרסי ג'קסון.

בהקשרים של ספרות חובבים מקבל המונח משמעות שונה במקצת, ומתייחס ליצירה שעל פיה נכתבות יצירותיהם של החובבים.

דרכי התבטאות של הפאנדומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • פאנארטיםאנגלית, "Fan Art") - יצירות אמנות, לרוב ציורים ואיורים, המערבות את הדמויות האהובות על האמן או אלמנטים שונים מהיצירה. פאנארטים נפוצים עוסקים בשיפים. שיפ היא מילה הגזורה מRelationship (באנגלית, מערכת יחסים). אם שיפ מסוים נמצא בעלילה המקורית של הסיפור, הוא נקרא "קאנון".
  • ספרות חובבים (המכונות "פאנפיקים" או באנגלית: Fanfics) - ספרות המבוססת על יצירה מקורית כלשהי הכוללת אלמנטים מהיצירה המקורית.

עמודי אינסטגרם- חלק גדול מהאנשים בפאנדום פותחים עמודים בהם הם מעלים תוכן בנושא הפאנדומים שלהם, לדוגמה בדיחות, ”אסתטיקות” ועוד. אנשים המשתייכים לפאנדום לעיתים יכריזו על שייכות לעולם שבו מתקיים הסיפור. לדוגמה, מעריצי ”הארי פוטר” יכריזו על שייכות לבית בהוגוורטס (בית הספר לקוסמות), ומעריצי פרסי ג׳קסון יכריזו שהם הילדים של אל מסוים. ניתן לרכוש באינטרנט או בחנויות מיועדות פריטים המופיעים בעלילה של הספר (לדוגמה, מפת הקונדסאים המופיעה לאורך סדרת ספרי הארי פוטר), או פריטים עם סמלי הפאנדום (חולצות, שרשראות, צמידים וכו'). הפירוש של ”התפאנגרלות“ או ”התפנבויות” הוא כשפאנגירל או פאנבוי מתלהבים במיוחד, הם מביעים את ההתלהבות הזאת. (לעיתים בצרחות).

תרבות הפאנדום בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדומה לקהילות האנימה, קהילות הפאנדומים גם הן התפתחו דרך האינטרנט וצברו דרכו תאוצה. פורומים וקהילות רבות נפתחו סביב תרבות הפאנדומים וכן, קמו כנסים רבים סביב הנושא, כדוגמת עולמות, נוער קורא (שכבר לא פעיל) ופסטיבל אייקון ששמים דגשים רבים על קהילות הפאנדומים שאותם לרוב מארגנת האגודה הישראלית למדע בדיוני ופנטזיה. במהלך כנסים אלו, אנשים רבים מגיעים בקוספליי ומשתתפים בתחרויות השנתיות המתקיימות מדי שנה בכנסים עצמם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Rutherford-Morrison, Lara. "Where Did The Word "Fandom" Come From?". Bustle (באנגלית). בדיקה אחרונה ב-31 בינואר 2018. 
  2. ^ fandom, Urban Dictionary (באנגלית)