פאראווס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף פאראבס)
קריאת טבלת מיוןפאראווס
תקופה
יורה עד הווה כ-175,000,000–0 שנה לפני זמננו
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
על־מחלקה: בעלי ארבע רגליים
מחלקה: זוחלים
על־סדרה: דינוזאוריה
סדרה: בעלי אגן דמוי לטאה
תת־סדרה: תרופודה
קבוצה: פאראווס
שם מדעי
Paraves
סרנו, 1997
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
Jinfengopteryx
Pamparaptor
Jeholornis

פאראווס (שם מדעי: Paraves; "פארא" מיוונית = "מעל, "אווס" מלטינית = "עופות") היא ענף טקסונומי של דינוזאורים תרופודים, אשר כוללת את משפחת הדרומאוזאוריים, משפחת הטרודוניים, וקבוצת האביאלאה, כולל כל העופות (בני-ימינו ונכחדים).

הכרה בקבוצה זו מבטאת, למעשה, את הקונצנזוס המדעי כיום בתחום הפלאונטולוגיה, לפיו העופות התפתחו אבולוציונית מדינוזאורים בתור היורה. אך פאראווס היא אחת הקבוצות הגדולות והמגוונות ביותר של דינוזאורים, ומוכרים ממנה גם מאובנים של סוגי דינוזאורים רבים שלא היו עופות, מרביתם בעלי גוף קטן או בינוני, בהם דינוזאורים מפורסמים בציבור כגון ולוצירפטור. מאובנים רבים של דינוזאורים מקבוצת פאראווס מראים רישומי נוצות, והסברה המקובלת אצל הפלאונטולוגים שמרבית חברי הקבוצה היו דינוזאורים מנוצים. המיון המדויק של הפאראווס עדיין איננו חד-משמעי ומתעדכן תדירות, בעיקר כתוצאה מגילוי סוגים חדשים למדע של דינוזאורים ועופות קדומים.

גילוי וסיווג[עריכת קוד מקור | עריכה]

את פאראווס הגדיר לראשונה הפלאונטולוג האמריקאי פול סרנו (Paul Sereno) בשנת 1997, על פי ניתוח פילוגנטי ואבולוציוני של הדינוזאורים, כענף הכולל את הדרומאוזאוריים, הטרודוניים, ארכאופטריקס והעופות[1]. הגדרה מקובלת של הקבוצה כיום היא "קבוצת כל הדינוזאורים הקרובים יותר לעופות בני-ימינו מאשר לאובירפטורזאוריים (Oviraptorosauria)" הגדרה זו מוציאה מן הקבוצה את האובירפטורזאוריים, ענף קרוב של דינוזאורים תרופודים.

ההשתלשלות האבולוציונית המדויקת של פאראווס והקבוצות בתוכה עדיין איננה ידועה במדויק, והיא מתפענחת בעיקר באמצעות עצים פילוגנטיים אשר מחושבים מתוך מאפייני מאובנים, לכן היא מתעדכנת לעיתים כתוצאה מתגליות של מאובנים חדשים למדע. עם זאת, עדויות רבות מראות שהיא אכן מהווה ענף מונופילטי בפני עצמו, שהתפתח לפני 160 מיליון שנה לפחות, בשלהי תור היורה[2].

מיון מפורט משנת 2013[3] סיווג את קבוצת הפאראווס כך:

במיון זה, קבוצת הסקנסוריופטריגיים (כגון אפידקסיפטריקס) והסוג אאוסינופטריקס כלולים בפאראווס סמוך לבסיסה. גם במיונים חלופיים של חוקרים אחרים סוגים אלו נכללים בפאראווס, אך לרוב הם מסווגים לאחת משלוש הקבוצות העיקריות: האביאלאה, הדרומוזאוריים או הטרודוניים.

ברבים מן המיונים החלופיים, משפחות הדרומאוזאוריים והטרודוניים מקובצות לענף נפרד מן האביאלאה, אשר נקרא דיינוניכוזאוריה (Deinonychosauria) על שמו של הסוג דיינוניכוס. המונח "דיינוניכוזאוריה" משמש לעיתים ככינוי כללי לסוגי פאראווס שאינם שייכים לקבוצת האביאלאה. הם דמו לעופות, וחלקם (כמו מיקרורפטור) אף היו בעלי כושר מסוים של תעופה או דאייה. הם היו נפוצים מאוד בתקופת הקרטיקון, במקביל לעופות הקדומים שהתפתחו בקבוצת האביאלאה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פאראווס בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Sereno, P. C. (1997) "The Origin and Evolution of Dinosaurs" Annual Review of Earth and Planetary Sciences, Vol. 25. pp. 435-489, doi:10.1146/annurev.earth.25.1.435
  2. ^ Turner, A. H. et al. (2012) "A Review of Dromaeosaurid Systematics and Paravian Phylogeny" Bulletin of the American Museum of Natural History,Vol. 371. pp. 1-2069, doi:10.1206/748.1
  3. ^ Godefroit, P. et al (2013) "A Jurassic avialan dinosaur from China resolves the early phylogenetic history of birds" Nature, doi:10.1038/nature12168