פארק המצפה התת-ימי באילת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
פארק המצפה התת-ימי באילת
לוגו המצפה התת-ימי
לוגו המצפה התת-ימי
המצפה התת-ימי וה"קורל 2000"
המצפה התת-ימי וה"קורל 2000"
סוג אקווריום ציבורי, מצפה תת-ימי, מרכז שימור
מיקום ישראלישראל אילת, ישראל
תאריך הקמה 1974
שטח חוף שמורת האלמוגים, אילת
מייסדים מוריס קאהן, דויד פרידמן
מספר מינים בערך 850 (לא כולל המינים במפרץ אילת שניתן לראות מן המצפה)
מספר פרטים בערך 10,000 (לא כולל הפרטים במפרץ אילת שניתן לראות מן המצפה)
תצוגות עיקריות קורל 2000, המצפה התת-ימי, עולם הכרישים, אושינריום
בעלות Coral World International
קואורדינטות 29°30′14″N 34°55′05″E / 29.504°N 34.918°E / 29.504; 34.918
www.coralworld.co.il
(למפת אילת רגילה)
 
פארק המצפה התת-ימי באילת
פארק המצפה התת-ימי באילת
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
דגי פיראניה בפארק המצפה התת-ימי
סוסוני ים באקווריום דגים נדירים
זהרון הדור באקווריום דגים נדירים
גן השעשועים
חלון צפייה בבריכת הכרישים
המנהרה החוצה את בריכת הכרישים
דגם כריש לוויתן בעולם הכרישים
סירה בעלת בטן עמוקה עשויה זכוכית - קורל 2000, עוגנת ליד המצפה

פארק המצפה התת-ימי באילת (נקרא בעבר עולם האלמוגים) הוא אקווריום ציבורי הנמצא באילת, בחוף שמורת חוף האלמוגים, ובו המצפה התת-ימי הראשון מסוגו בעולם, שממנו אפשר לצפות בבעלי חיים ימיים[1]. המצפה היה האטרקציה הראשונה בפארק, ורק לאחריו נבנו שאר התצוגות, אשר אינן מחוברות ישירות לים סוף. המצפה הוקם בשנת 1974 בידי מוריס קאהן בשיתוף הביולוג הימי דוד פרידמן, והיה ראשון מסוגו בעולם וכן האקווריום הציבורי הראשון בישראל.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפני ההוצאה לפועל של הרעיון נדרשו מחקר ותכנון ממושכים כדי למזער את הפגיעה בסביבה הימית הרגישה ובאוכלוסיית הדגים בעת ההקמה. המצפה הישן נבנה ממתכת במשקל 100 טונות מצופה בצבע אפוקסי והורכב בשלמותו ביבשה. לאחר הרכבתו הושט המצפה למקומו ושוקע באמצעות משקולות מתכת שכללו שרשראות טנקים, פסולת תחמושת וכדומה. בסיס המצפה חובר לעמודי מתכת גדולים שנקבעו במעמקים. לאחר ההקמה הועברו למקום גושים גדולים של מושבות אלמוגים כדי לתקן את אשר נהרס בעת תהליך הבנייה. המצפה החדש הוקם ב-1991, חלקי המתכת יוצרו בשפרעם והורכבו בנמל אילת והמבנה כולו הושקע בים בדומה למצפה הישן.

חברת המצפה התת-ימי (coral world international) הוקמה בשנת 1974 בידי מוריס קאהן ובבעלותה כיום מצפים תת-ימיים באילת, בפרת', אוסטרליה, מאווי (הוואי) ופלמה דה מיורקה.

התצוגות ובעלי החיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אקווריום שונית ים סוף[עריכת קוד מקור | עריכה]

אקווריום שונית ים סוף הוא אקווריום גדול הבנוי בצורת מעגל ומכיל כ-360 קוב מים. כמו כן, המים באקווריום הם מי ים הנשאבים מעומק של 42 מטר על ידי מערכת משאבות שמזרימה מים 24 שעות ביממה לכל התצוגות בפארק והוא העתק מדויק של שונית אלמוגים על כל פרטיה כמו; צלילות המים, מליחות המים והטמפרטורה.

האקווריום מורכב ממושבת אלמוגים גדולה וממגוון עצום של מיני דגים, ביניהם: דגים צמחוניים, דגים טורפים, דגי שונית, דגי ים פתוח. בנוסף, ישנה האכלה יומית באקווריום על ידי צוללן.

יצורים מהמעמקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתחם "יצורים ממעמקים" הוא מיצג דיגיטלי תלת-ממדי המציג את החיים במעמקי הים, ומינים כמו: צלופח השקנאי, כנפרגלאים, חכאים שעירים, הדיונון ממין Teuthowenia pellucida ומדוזת אטולה (Atolla wyvillei).

אקווריום דגים נדירים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתחם הדגים הנדירים הוא מתחם בעל שלושה חלקים ובו כ-35 אקווריומים של בעלי חיים וצמחים נדירים משונית האלמוגים של מפרץ אילת, ונמצאים בו כ-800 סוגי דגים. בנוסף, מתחם זה משמש מוקד תצפית ומחקר לסטודנטים ומדענים מכל רחבי העולם, זכות היותו מציד בעלי חיים נדירים ממפרץ אילת ללא שום קושי להשגתם, וכן, מתחם זה משמש גם מתחם רבייה ושימור לבעלי החיים הנדירים שמוצגים בו.

שני החלקים הראשונים מציגים חיות ים כמו: זהרון הדור, זהרון מקרין, מורנות, אבנונים כמו אבנונית, סרטנים ולובסטרים, כוכבי ים, פרפרונים, פיתיונאיים, כוכבן קוצני, סוסון-ים דורבני, סוסון ים חלק, שושנונים, תמנונים, ועוד. החלק השלישי מוקדש לדגי לילה ודגי מעמקים, וניתן לראות בו פנסאים, אלמוגים מאירים ודיונונים.

בריכות צבי הים והטריגונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בריכות אלה הן בריכות אשר נמצאים בתוכן מיני בעלי החיים; צב ים ירוק, צב ים קרני, חתול ים וצנינית ענק, ובנוסף גם למטרות חינוך, שימור, ורבייה. כמו כן, הבריכות מחולקת לשני חלקים; חלק לצבים בוגרים וחלק לצבים צעירים.

במרכז בריכת הצבים הבוגרים נמצא גם אי חול קטן שמשמש את נקבות צבי הים להטלת ביצים. לאחר שהביצים בוקעות נאספים הצבים הצעירים ומגודלים בבריכות הצבים הצעירים, ואז משוחררים לטבע כאשר הם גדולים יותר ומוגנים יותר מסכנות מצד טורפים.

גן השעשועים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סמוך לאושנריום קיים גן שעשועים ובו מתקנים כמו: מגלשת תמנון, סוסוני ים, קרוסלת מדוזה ובובות מורנות, לוקוסים וכריש גדול. גן זה הוא היחידי מסוגו בכל הארץ.

אקווה דום[עריכת קוד מקור | עריכה]

האקווה דום הוא אטרקציה ובה סימולטור המדמה סרט על לווייתן גדול-סנפיר מונגש במשקפי תלת-ממד.

האושינריום[עריכת קוד מקור | עריכה]

האושינריום הוא סימולטור ענק המדמה סרט באורך כמה דקות בנושא שימור הימים. האולם מכיל 140 מקומות ישיבה, והסרט מוקרן על גבי שלושה מסכי HD ענקיים ואיכותיים. הצופים יישובים על במות חכמות הנעות לכל הכיוונים בהתאם לסרט.

עולם הכרישים[עריכת קוד מקור | עריכה]

עולם הכרישים הוא מתחם חדש המשתרע על פני דונם, אשר נפתח בספטמבר 2014 (כ-40 שנה לאחר פתיחת הפארק), והוא בעל אקווריום, תצוגות וירטואליים ובובות של כרישים שונים.

המתחם עלה כ-25 מיליון ש"ח והוא בנוי משני חלקים:

בריכת הכרישים - שהיא האקווריום המכיל 3,000 קוב מים, והוא האקווריום הגדול ביותר במזרח התיכון (שני לו הוא אקווריום ים התיכון באקווריום ישראל המכיל 1,500 קוב מים). שטח האקווריום הוא 575 מ"ר ועומקו הוא כשישה מטרים. כמו כן, המים המוזרמים אל הבריכה נשאבים בתהליך מורכב מעומק של 40 מטר, ויש לו כארבע נקודות תצפית:

  • חלון תצפית - גדול שאורכו הוא כעשרה מטרים וגובהו הוא כארבעה מטרים.
  • מנהרה שקופה (המכונה "קריעת ים סוף") - הנמשכת לאורך של 15 מטר.
  • אמפיתיאטרון קטן - הפונה לחלון שאורכו הוא כשישה מטרים, ומעניק מבט אחרון מהמתחם. בנוסף, ישנו דגם של כריש לוויתן בגודל מקורי התלוי בתקרת האמפי.
  • החלק העליון - בו המבקרים יכולים לעלות לחלק העליון של המתחם ולראות ללא זכוכית את הבריכה.

בין בעלי החיים החיים באקווריום נמצאים:

מרכז מבקרים - אינטראקטיבי דיגיטלי המספר על "עולם הכרישים" ומאפשר הצצה ולמידה על אורח חייהם, אזורי המחיה שלהם, הרגלי התזונה שלהם והסברים ברורים ועובדות מדויקות מדוע הכרישים אינם מסוכנים לבני האדם.

במרכז המבקרים ישנם סרטונים, משחקים אינטראקטיביים, דגמי כרישים ובריכת כרישים קטנים המאפשרת צפייה מקרוב בהם.

בקתת האמזונס[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתצוגה זו ישנם מינים החיים בנהר האמזונאס והם החיות היחידות בתצוגות שחיים במים מתוקים. ביניהם נראים: פיראניות, צלופח חשמלי, גרום לשון דו-ביני, קיימנים, לטאות, אנקונדה, דנדרובטיים, טרנטולות ועוד.

קורל 2000[עריכת קוד מקור | עריכה]

קורל 2000 היא סירה בעלת בטן עמוקה עשוית זכוכית, בה יושבים המבקרים בחלקה התחתון ומביטים דרך חלונות אישיים אל מעמקי הים לשונית האלמוגים. לספינה 48 חלונות הממוקמים כ-1.5 מתחת לפני הים, כך שאפשר להביט לצידי הספינה ולא לתחתית כנהוג בסירות הזכוכית וליהנות ממרחב ראייה גדול במיוחד. בסירה 45 מקומות ישיבה והיא שטה לאורך שמורת האלמוגים והגנים היפנים. ההפלגה יוצאת ממזח הקורל הנמצא על הגשר המוביל למגדל המצפה, ואורך השייט אורך כ-20 דקות. הסירה נבנתה באוסטרליה ב-1994 והובאה לאילת ב-1999.

המצפה התת-ימי[עריכת קוד מקור | עריכה]

המצפה התת-ימי הוא האטרקציה המרכזית והראשונה בפארק. תחילת המסלול למצפה מתחיל בגשר המחבר בין קן החוף למצפה ואורכו הוא כ-100 מטרים. לאחר מכן, מגיעים לקורל 2000, ואחרי זה למצפה הבנוי משלושה מפלסים; המפלס האמצעי הוא מפלס מעל פני המים בו ישנו בית קפה וחנויות תכשיטים ומזכרות. המפלס העליון הוא מצפה בגובה 23 מטר מעל פני המים, וניתן לצפות ממנו על כל מפרץ אילת. המפלס המרכזי הוא המפלס התת-מימי, שבנוי משני חדרים בעומק של 6 מטר מתחת לפני המים. המפלס התחתון, מפלס המצפה, בנוי באמצע שונית האלמוגים, ולמעשה מהווה חלק מהשונית מאחר שבמהלך השנים אלמוגים החלו לגדול על גוף המצפה עצמו. מן המצפה ניתן לראות את השונית הרבגונית ואת בעלי החיים והצמחים שחיים בה. המצפה הוקם בשנת 1974, ואז היה בנוי רק מחדר תת-ימי אחד. מגדל המצפה התת-ימי שוקל סך הכל 100 טון. המצפה התת-ימי משמש למחקרים רבים על אורחות החיים של דיירי השונית, והאקולוגיה של שונית האלמוגים.

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]