פארק יער שהם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

מפת הפארק
עצים ביער שהם
מרפסת התצפית בראשה של גבעת ה"ספלולים והמדוכות"
חלק מהפסיפס ב"כנסיית בקכוס הקדוש"

פארק יער שהם הוא פארק השוכן מזרחית ליישוב שוהם, בין כביש 444 ממערב לכביש 6 ממזרח, ובין אזור תעשייה "ברקת" מצפון לנחל בית עריף מדרום. שטחו של הפארק כשני קמ"ר, אורכו מצפון לדרום הוא 1,750 מטרים ורוחבו ממזרח למערב 1,250 מטרים. הוא משתרע על פני מספר גבעות בגבהים של 60 עד 140 מטרים על פני הים. למרות שמו של הפארק, היער בו דליל למדי, ורובו אזור טרשי וסלעי. שביל ישראל חוצה את הפארק מצפון לדרום בחלקו המערבי.

קרן קיימת לישראל החלה להכשיר את הפארק בשנת 1987 כחלק מתוכנית "ציר הגבעות", המיועדת לקשר שטחי יער, שמורות טבע ושטחים חקלאיים, ממקורות הירקון בצפון עד פארק קנדה בדרום. ביער הוכשרו שבילי הליכה ורכיבה על אופני הרים, דרכים לרכבי שטח, ופינות לעריכת פיקניקים. שלושה מעברים ת-קרקעיים מתחת לכביש 444 מקשרים את הפארק אל שוהם. עוד הוכשרה במקום מרפסת תצפית בראשה של גבעת ה"ספלולים והמדוכות" וממנה תצפית מערבה אל מישור החוף ומזרחה לעבר הרי השומרון. בתצפית יש אתר זיכרון לסמל גיא סודאי שנפל ב-1994 בלבנון. הגבעה זכתה לשמה בשל שקעים בגדלים שונים שנחצבו בסלע. השקעים הקטנים מכונים "ספלולים", וייתכן ששמשו כמזבחות קדומים; והגדולים נקראים "מדוכות" ושימשו לכתישת גרעינים ועשבי תבלין.

בשטח הפארק התגלו שרידים ליישובים מתקופת המשנה ומתקופת התלמוד ומספר מערות קדומות. במרכזו נמצאים שרידיה של "חורבת תנשמת" שבה נחשפו שרידי כנסיית בכחוס מהתקופה הביזנטית. הכנסייה נחשפה בשנת 1995 במהלך חפירות הצלה, והיא מתוארכת למאה ה-6. שטחה כ-100 מ"ר והיא מחולקת לשלוש סיטראות על ידי שישה עמודים. בכנסייה נמצאו ריצפת פסיפס בצבעי שחור, לבן, אדום וכתום, וכתובת ביוונית לאמור "של בקכוס הקדוש", אשר הקנתה לכנסייה את שמה. בפסיפס תיאורים גאומטריים, אמפורה ממנה בוקעות זמורות עם אשכולות ענבים. במסגרת גאומטרית מעוצב קנרס (ארטישוק) עם עלים משני עבריו. ליד הכנסייה הוצב העתק פסיפס של כנסיית מידבא, בה מזוהה חורבת תנשמת עם "בתומלגזיס - Betomelgezis". ליד הכנסייה נמצאו בית בד וברכת מים. האתר מונגש ומסודר יפה.

פרחים בפארק יער שהם (לפי מועד פריחתם)[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם הפרח תמונה תאריכי פריחה
חבצלת קטנת-פרחים Pancratium parviflorum1.JPG אוגוסט - ספטמבר
חצב מצוי Squill Senir Stream.JPG אוגוסט - אוקטובר
סתוונית היורה Andrena on Colchicum stevenii 1.JPG אוקטובר - דצמבר
סתוונית ירושלים Colchicum hierosolymitanum 1.jpg אוקטובר - ינואר
נרקיס מצוי Narcissus tazetta-flickr1.jpg אוקטובר - פברואר
בן-חצב סיתווני אוקטובר - פברואר
רקפת מצויה Rakefet001.jpg אוקטובר - מרץ
לופית מצויה Arisarum vulgare Mallorca 005.jpg אוקטובר - אפריל
כרכום חורפי Crocus HyemalisTavor1.JPG נובמבר - פברואר
מרווה מצויה נובמבר - מרץ

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פארק יער שהם בוויקישיתוף