פגסוס (קבוצת כוכבים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
פגסוס
pegasus
Pegasus IAU.svg

מפת קבוצת הכוכבים פגסוס
סמליות פגסוס, הסוס המכונף
עלייה ישרה 23 שעות
נטייה °‏15
שטח נראה 1121 מעלות מרובעות
דירוג שטח נראה במקום ה-7
מספר כוכבים בבהירות < 3 5
הכוכב הבהיר ביותר אניף (ε בפגסוס)
בהירות הכוכב הבהיר 2.39
מטר מטאורים
מערכות כוכבים גובלות
נראית בין קוי הרוחב °‏90 ו-°‏65
מומלץ לצפות בשעה 21:00 במהלך חודש אוקטובר

פגסוס היא קבוצת כוכבים צפונית שנקראת על-שם פגסוס מהמיתולוגיה היוונית. בנוסף להיותה אחת מ-88 קבוצות הכוכבים המודרניות, היא גם אחת מ-48 קבוצות הכוכבים של תלמי.

מאפיינים בולטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרקב (α בפגסוס), β בפגסוס, γ בפגסוס ואלפרץ (או בשמו הנוכחי סִירַה - α באנדרומדה) יוצרים ביחד את האסטריזם ריבוע פגסוס. אלפרץ היה בעבר שייך לפגסוס (δ בפגסוס), אך הועבר לאנדרומדה. כוכב הלכת הראשון מחוץ למערכת השמש שהתגלה מקיף את כוכב 51 בקבוצת פגסוס.

גרמי שמיים עמוקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

היסטוריה ומיתולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפגסוס צורה דומה לסוס לוחך עשב, עם ריבוע גדול כגופו. הודות להימצאות 4 הכוכבים הבהירים ביותר בריבוע, כלומר ארבעה הסוסים של פגסוס, זה עשוי להיות מקור האגדה על סוסי דיומדס, אחת משתים עשרה המטלות של הרקלס, יחד עם קבוצה אחרת במזל דלי - דלי. אלפרץ - אחד מארבעת הכוכבים בריבוע פגסוס - נחשב מאוחר יותר לחלק מאנדרומדה. על ידי הרחקת הכוכב הריבוע הפך משולש שמחובר לגוף מקלוני, ובכך מזכיר כנף, כשל הסוס המכונף פגסוס.

הסוס בקבוצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גופו של פגסוס מורכב מהמרובע המורכב מהכוכבים אלפא בפגסוס, בטא בפגסוס, גמא בפגסוס ואלפא אנדרומדה (Sirrah, או Alpheratz). אפסילון מסמל את אפו של פגסוס, ותטא וזטא מסמלים את ראשו וצווארו. ליד הכוכב בטא מצויים מספר כוכבים, ביניהם מיו ואטא פגסי, שמסמלים את רגליו הקדמיות

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]