פוליטיקה של סקוטלנד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סמל סקוטלנד
ערך זה הוא חלק מסדרת
ממשל ופוליטיקה של סקוטלנד

סקוטלנד מהווה חלק מארבע אומות הבית של הממלכה המאוחדת, לצד אנגליה, וויילס וצפון אירלנד. לפיכך, כפופה סקוטלנד בראש ובראשונה להסדרים הפוליטיים ולמוסדות השלטון של הממלכה כולה. בראש המדינה עומד בית המלוכה הבריטי, שבראשו עומד כיום המלך צ'ארלס השלישי. לבית המלוכה תפקיד ייצוגי בעיקרו, ולמעשה הכוח המרכזי מצוי בפרלמנט הבריטי, המהווה את השדרה המרכזית של המשטר הבריטי. מהפרלמנט נובעת ממשלת בריטניה המהווה את הכוח ביצועי של הממלכה, כאשר כוח מרכזי נוסף הוא מערכת המשפט הבריטית.

סקוטלנד נכנסה לאיחוד פוליטי עם אנגליה בשנת 1707 ומאז שלחה נציגים לפרלמנט בלונדון. כיום ישנם 59 חברי פרלמנט המייצגים את סקוטלנד בפרלמנט הבריטי. בשנת 1999 הוקם באדינבורו הפרלמנט הסקוטי, אשר נהנה מסמכויות חקיקה נרחבות בנושאי פנים. סקוטלנד מיוצגת בממשלת בריטניה בידי מזכיר המדינה לענייני סקוטלנד והשר הראשון של סקוטלנד. ראש המדינה בסקוטלנד הוא המונרך הבריטי, כיום צ'ארלס השלישי.

הפרלמנט הסקוטי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – הפרלמנט הסקוטי
מליאת הפרלמנט הסקוטי

בעקבות עליית ממשלת הלייבור בבריטניה בשנת 1997, נערך משאל עם בנושא הקמת פרלמנט סקוטי אוטונומי. 63.5% מהציבור הסקוטי תמך בהקמת הפרלמנט. הפרלמנט נוצר מכוח חוק סקוטלנד (1998) של הפרלמנט הבריטי. בחוק נקבעו "עניינים שמורים", אשר לפרלמנט הסקוטי אין סמכויות בהם, כגון:ביטחון, יחסים בינלאומיים, תקציב ומדיניות כלכלית.

חברי הפרלמנט[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברי הפרלמנט הסקוטי נבחרים מדי 5 שנים, 73 מהם במחוזות בחירה ו-56 מהם ברשימות ארציות. חברי הפרלמנט נקראים בקיצור MSP.

ממשלת סקוטלנד[עריכת קוד מקור | עריכה]

במסגרת חוק סקוטלנד (1998), הועברו סמכויות המשרד הסקוטי לממשלת סקוטלנד, שבראשה עומד השר הראשון של סקוטלנד. כיום המשרד הממונה על סקוטלנד בממשלת בריטניה הוא משרד סקוטלנד, שבראשו עומד מזכיר המדינה לענייני סקוטלנד.

השרים הראשונים של סקוטלנד[עריכת קוד מקור | עריכה]

ייצוג סקוטלנד בפרלמנט הבריטי[עריכת קוד מקור | עריכה]

סקוטלנד מיוצגת בבית הנבחרים הבריטי על ידי 59 חברי פרלמנט. באופן מסורתי, מזכיר המדינה לענייני סקוטלנד הוא אחד מהם. כיום (2015), חברי הפרלמנט מסקוטלנד שייכים לארבע מפלגות:

ייצוג סקוטלנד בפרלמנט האירופי[עריכת קוד מקור | עריכה]

סקוטלנד מהווה מחוז בחירה לפרלמנט האירופי. המחוז שולח כיום שישה נציגים לפרלמנט.

שלטון מקומי[עריכת קוד מקור | עריכה]

השלטון המקומי בסקוטלנד מאורגן ב-32 רשויות מקומיות. כל רשות מקומית נשלטת על ידי מועצה המורכבת מחברי מועצה הנבחרים מדי ארבע שנים. כיום הרשות המקומית הגדולה ביותר היא העיר גלאזגו (593,200 תושבים) והרשות המקומית הקטנה ביותר היא איי אורקני (21,400 תושבים).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]