פול גיידל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

פול גיידלאנגלית: Paul Geidel;‏ 21 באפריל 1894 - 1 במאי 1987) היה אסיר אמריקאי אשר ריצה את המאסר הארוך ביותר בהיסטוריה שהסתיים בשחרור מוקדם.[1][2]

ילדות ונעורים ומקרה הרצח[עריכת קוד מקור | עריכה]

גיידל נולד בהרטפורד, קונטיקט לאבא אלכוהוליסט אשר מת כשהיה ילד, וברוב שנות נעוריו נמצא גיידל בבית יתומים. הוא נטש את הלימודים בגיל 14 והתחיל לעבוד בעבודות מזדמנות בבתי מלון בהטפורד וניו יורק סיטי.

ביולי 1911, בגיל 17, החליט לשדוד סוכן מניות עשיר בן 73 בשם ויליאם ג'קסון,[3] שהתארח במלון בניו יורק בו גיידל עבד כנער משרת. גיידל חמק לחדרו וחנק אותו למוות בעזרת סמרטוט מלא בכלורופורם. הוא נמלט עם דולרים בודדים בלבד, ונעצר יומיים לאחר האירוע. זמן קצר לאחר מכן, חבר המושבעים הרשיע אותו ברצח מדרגה שנייה, והוא נשלח ל-20 שנים עד מאסר עולם.

מאסר[עריכת קוד מקור | עריכה]

גיידל החל את ריצוי עונשו בכלא סינג סינג. כ-8 שנים לאחר מכן סבל מהתמוטטות עצבים, ואילו בשנת 1926 הוא אובחן כלא שפוי, והועבר אל "Dannemora State Hospital for the Criminal Insane". עונשו קוצר בעקבות התנהגות טובה והוא היה מועמד לשחרור מוקדם בשנת 1931, אומנם מסיבות שאינן ידועות החלטה זו נהפכה על כנה וגיידל נשאר במקום זה עד שנת 1972. בהמשך הוא הועבר ל-"Fishkill Correctional Facility".

עם השנים, גיידל עבר ליחידה שנועדה לאסירים זקנים שהייתה יותר פנימייה מאשר בית כלא. במהלך שהותו בכלא, הוא פיתח קשר וקרבה עם פקידי המקום, וחלקם אף לקחו אותו למשחק בייסבול או ליציאה אחרת. לגיידל הובטח שחרור בשנת 1974 בעודו בן 80, אך הוא סירב ולא רצה לעזוב. לאחר שבילה כמעט את כל חייו (63 שנים) בכלא, וכיוון שלא הייתה לו משפחה או סיבה לעזוב, הוא האמין שלא יצליח להסתגל לחיים חדשים ולהתרגל אליהם. הוא בחר מרצונו להישאר בכלא, ויצא אחרי כמעט 6 שנים, ב-1980.

שחרור[עריכת קוד מקור | עריכה]

במאי 1980 עזב גיידל את בית הכלא כשהוא בן 86, לאחר שריצה את המאסר הארוך ביותר שנגמר בשחרור בהיסטוריית ארצות הברית: 68 שנים ו-245 ימים. על כך, הוא נכנס לספר השיאים של גינס.

גיידל ביקש להימנע מחשיפה לתקשורת בעת שחרורו, ואת שארית חייו בילה בבית אבות במחוז דאצ'ס שבמדינת ניו יורק, שם נפטר בגיל 93.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]