פול סזאן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
פול סזאן
Paul Cézanne
Paul cezanne 1861.jpg
פול סזאן, 1861
תאריך לידה 19 בינואר 1839
מקום לידה אקס-אן-פרובאנס עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך פטירה 22 באוקטובר 1906 (בגיל 67)
מקום פטירה אקס-אן-פרובאנס עריכת הנתון בוויקינתונים
לאום צרפתי
תחום יצירה צייר עריכת הנתון בוויקינתונים
זרם באמנות פוסט-אימפרסיוניזם עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
דיוקן עצמי מאת פול סזאן
הר סן ויקטואר, שמן על בד

פול סזאןצרפתית: Paul Cézanne; ‏19 בינואר 183922 באוקטובר 1906) היה צייר צרפתי שהשפעתו על אמנות המאה ה-20 עצומה בשאלת "האמנות כמציאות אוטונומית לעצמה המתדיינת עם הנראה, אך אינה מעתיקה אותו בהכרח". אבל סזאן הוא בעיקר, כנראה, מגדולי האמנים המודרניסטים, ולדעת רבים, הגדול שבהם. לא מעט אנשי-רוח לאורך המאה העשרים ראו בו, ועדיין רואים, אף את גדול אמני הציור אי-פעם.

חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

סזאן היה בנו של בנקאי עשיר ששלח אותו ללמוד משפטים, אך בשנת 1861 הפסיק את לימודיו והחל לצייר. סזאן מסר כי אביו, שהיה בעל חנות לכובעים, נכנס לעסקי הבנקים כדי שיוכל לקיים את בנו השוגה בחלומות על אמנות. ואכן סזאן לא עבד מעולם למחייתו ואף לא הרבה למכור תמונות או ללמד. סזאן החזיק בשיא של יצירת האומנות היקרה ביותר בהיסטוריה כאשר בשנת 2011 משפחת המלוכה של קטאר רכשה את יצירתו "שחקני הקלפים" תמורת סכום של 250 מיליון דולר.

שיא זה נשבר בשנת 2015, כאשר הציור "מתי תתחתני" של פול גוגן נמכר לקונה קטארי ב-300 מיליון דולר לאחר 60 שנות תצוגה במוזיאון.

עבודתו האמנותית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת דרכו הושפע מהסימבוליסטים ומהקלאסיציזם הנאו-בארוקי של פוסין. גם לדלקרואה הייתה השפעה גדולה עליו. יצירותיו של סזאן היו עשויות משכבות עבות של צבע כהה, והנושאים היו אפלים גם כן, אלימים וארוטיים.

מגעו עם האימפרסיוניסטים, ובעיקר עם קאמי פיסארו, מביא להבהרת הפלטה. אך סזאן התנגד לחוסר המבניות של הסגנון האימפרסיוניסטי, כאשר הוא עצמו הפך, עם הזמן, לאחד מגדולי אמני הצורה והארכיטקטוניקה של הציור. למרות הערצתו לפיסארו "הגדול, העניו", אמר כי האימפרסיוניזם הוא אסון לעתיד לבוא.

בציוריו של סזאן ניכר ניתוח קפדני של הצבע הבא במקום שיטת האורצל, שהיה האמצעי המקובל לעיצוב הצורות ונפחיותן. סזאן ביקש להעלות על הבד את התלת-ממד מבלי לחרוג מן הנתון הבסיסי של הציור: היותו דו-ממדי. לכן עסק כל חייו בחיפוש אחר ניסוח מחדש של הטבע דרך גאומטריה אמפירית ("המסננת הצורנית - כדור, גליל וקונוס"). היו לו שלושה נושאים קבועים: נוף (בעיקר הר סן ויקטואר שנשקף מהאזור בו עבד), נשים רוחצות (נושא שמופיע לאורך כל תולדות האמנות החל מהציור הקלאסי), טבע דומם, וכן דיוקנאות רבים.

ברבים מציורי הטבע הדומם של סזאן מופיעים תפוחים ותפוזים, ואל כולם התייחס באותו האופן: כמתווה של משטחים המשתלבים זה בזה.

השפעתו על הקוביזם ועל המופשט הייתה גדולה מאוד. אנרי מאטיס נהג לומר: "סזאן הוא אבי כולנו [המודרניסטים], כל אחד מאתנו ממשיך ומפתח דבר מה שגילה בציוריו. אבל כל מה שעשינו מצוי כבר אצלו בצורה זו או אחרת".

סזאן הוא אולי גם האישי שבציירים. באמנותו ביקש להתחקות התחקות מושלמת אחרי החוויה הפרטית של הטבע כפי שחווה אותו בתוכו, ועל ידי כך לנסות ולגלות את מלוא עומקם של חייו הפנימיים, עומקה של נפשו.

הר סן ויקטואר[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרת הציורים המתארים את ההר נוצרה במשך כ-30 שנות עבודתו האחרונות שלפני מותו של סזאן (את הציורים הראשונים החל לצייר ב-1872 בקירוב). העבודה העקבית על ההר אופיינית לעבודתו של סזאן, ודומה לנושאים אחרים בהם דבק סזאן (כמו נשים רוחצות, ותפוחים). באופן עבודה זה ניסה סזאן להעמיק את אופן ההתבוננות בדברים שצייר, להבינם לעומק, ובכך להשיג פריצה באופן בו ניתן להביאם לידי ביטוי בציור. פחות היה חשוב לו לצייר נושאים רבים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]