פול קוראזי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

פול קוראזיצרפתית: Paul Corazzi,‏ 1910, מרסיי - 1995, פרפיניאן) היה חבר ב"רזיסטנס" וחסיד אומות העולם מצרפת.

קורות חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

פול קוראזי היה ממשפחה שבמקורה הגיעה מקורסיקה.

פעילות להצלת יהודים במהלך מלחמת העולם השנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתקופת כיבוש צרפת על ידי גרמניה הנאצית היה קוראזי פקיד בכיר במחוז פירנה-אוריינטל (Pyrénées-Orientales) (צר') שבדרום צרפת ונציג המחוז במחנה הריכוז ריווזאלט (Rivesaltes) (אנ') בדרום צרפת, ליד הגבול עם ספרד. שם רוכזו יהודים שברחו ממרכז אירופה בתקופה של ראשית שלטונם של הנאצים בגרמניה, וכן יהודים שגורשו על ידי גרמניה הנאצית מבאדן-וירטמברג בסוף 1940.[1] בין החודשים יולי ונובמבר 1942 השקיע קוראזי מאמצים בניסיונות להציל בני נוער יהודיים מגירוש למזרח אירופה. זאת עשה בשיתוף ארגוני סעד והצלה יהודיים ולא יהודיים, בהם Secours Suisse, ארגון סיוע שווייצרי לילדים יהודים שייסד מוריס דובואה.

קוראזי פנה להורים יהודים ופעל כדי להשיג את הסכמתם של ההורים להוצאת ילדיהם ממחנה ריבסאלט כדי להצילם לפני שיגורשו, וזאת למרות המחיר הכבד - פרידת בני הנוער מהוריהם והצורך של ההורים לסמוך על הזרים בידיהם היו מופקדים בני הנוער. באופן זה הצליח להציל קוראזי 25 צעירים יהודיים, ילדים ובני נוער. בחלק מהמקרים הוציא קוראזי את הילדים מרכבת הגירוש, ולעיתים - לאחר שהרכבת כבר החלה לנסוע.[2] פעילה נוספת להוצאת ילדים יהודים ממחנה זה הייתה לויס גנדן.

בזכות תפקידו הפקידותי הצליח קוראזי לזייף את מסמכי הזהות של צעירים אחרים רבים ולשדך להם גילים צעירים יותר מכפי שהיו בפועל. כך פחת הסיכוי שעם היתפסם, יגורשו הצעירים, מכיוון שההוראות קבעו שיהודים יגורשו רק מגיל 16 ומעלה. עשרות צעירים יהודים נוספים ניצלו באופן זה על ידי פעולתו של קוראזי. רבים מהם הועברו לבתי ילדים שהתקיימו בתמיכת ה"אוז"ה"[3] ו-Secours Suisse. חלקם הועברו אל מעבר לגבול ספרד או שווייץ ושם ניצלו במשך תקופת המלחמה והשואה.

בנוסף לכך ניסה קוראזי ככל יכולתו לשפר את תנאי חייהם של האסירים הכלואים במחנה ריבסאלט וכן את תנאי שהותם ברכבות של המגורשים.

הנצחה והכרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1989 הכיר יד ושם בפול קוראזי בתור חסיד אומות העולם.

לקוראזי הוענקו אות לגיון הכבוד הצרפתי וכן אותות כבוד צרפתיים נוספים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ הפרק על גירוש יהודים מגרמניה לצרפת, בתערוכה "פרקים בתולדות השואה בצרפת", באתר יד ושם
  2. ^ פעילותו של פול קוראזי להצלת יהודים בתקופת השואה, באתר יד ושם (באנגלית)
  3. ^ לדוגמה, תערוכה על בתי ילדים בצרפת בתקופת השואה, באתר יד ושם
Yellow star Jude Jew.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא השואה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.