לדלג לתוכן

פוספוגלוקומוטאז

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

פוספוגלוקומוטאז הוא אנזים, ממשפחת אנזימי המוטאז, המצוי בכל תא צמחי ואנימלי. תפקידו הוא העברת קבוצת פוספט על מונומר של גלוקוז מעמדה 1' לעמדה 6' במולקולה או ביצוע הפעולה ההפוכה.

התגובה המזורזת[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבנה פוספוגלוקומוטאז המתבטא בשריר ארנבת

פוספוגלוקומוטאז מזרז את ריאקצית ההעברה התוך-מולקולרית של קבוצת הפוספט הנמצאת על מולקולת גלוקוז. ליתר דיוק, הפוספט הנמצא על פחמן מספר 1 במטבוליט גלוקוז-1-פוספט עובר לעמדה מספר 6 בגלוקוז, לקבלת גלוקוז-6-פוספט. זוהי ריאקציה הפיכה היכולה להתרחש בתאים לשני הכיוונים.

בגליקוגנוליזה (פרוק גליקוגן)[עריכת קוד מקור | עריכה]

גלוקוז-1-פוספט נוצר מביקוע גליקוגן על ידי האנזים גליקוגן פוספורילאז. על מנת שתוצר זה יוכל להיכנס לתהליכים מטבוליים, כגון, תהליך הגליקוליזה הוא עובר איזומריזציה לגלוקוז-6-פוספט, על ידי פוספוגלוקומוטאז.

בגליקוגנזה (סינתזת גליקוגן)[עריכת קוד מקור | עריכה]

בריכוזים גבוהים של גלוקוז-6-פוספט האנזים פוספוגלוקומוטאז מזרז את הריאקציה ההפוכה: גלוקוז-6-פוספט עובר איזומריזציה לגלוקוז-1-פוספט. זהו השלב הראשון בסינתזה של גליקוגן מיחידות גלוקוז. בשלבים הבאים ייווצר UDP-גלוקוז, שבעזרת האנזים גליקוגן סינטאז ישמש מולקולת הסובסטרט שתאפשר הוספת הגלוקוז לגליקוגן.

מנגנון קטליטי[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. האנזים קושר את הסובסטרט (לדוגמה, גלוקוז-1-פוספט).
  2. האנזים פוספוגלוקומוטאז מוסר קבוצת פוספט לסובסטרט כך שנוצר גלוקוז-1,6-ביספוספט, כלומר גלוקוז עם פוספט בעמדה 1' ופוספט בעמדה 6'.
  3. הפוספט שנמצא באתר 1' בגלוקוז-1,6-ביספוספט מועבר לאנזים.

לסיכום, מהשלבים הנ"ל מגיעים למצב בו האנזים בסה"כ לא עבר שינוי ומוכן לקלוט סובסטרט חדש למזור קטליטי נוסף והסובסטרט עבר שינו מבני לגלוקוז-6-פוספט.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פוספוגלוקומוטאז בוויקישיתוף