פוקימון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הלוגו הבינלאומי הרשמי של פוקימון
בואינג 747 של אול ניפון איירווייז ועליו ציורים המתארים דמויות מהסדרה

פוקימוןאנגלית: Pokémon, ביפנית: ポケモン) הוא זיכיון מדיה שבבעלות חברת משחקי הווידאו נינטנדו אשר נוצר במקור על ידי סטושי טג'ירי. המוצר המקורי בזיכיון היה צמד משחקי תפקידים ששווקו על ידי נינטנדו בשנת 1996 כמשחקי וידאו עבור קונסולת המשחקים הניידת גיימבוי. מאז הזיכיון הספיק להפוך לזיכיון משחקי הווידאו השני המשגשג ביותר בעולם, כאשר רק סדרת משחקי סופר מריו (אשר משתייכת גם כן לנינטנדו) גוברת עליו. תחת הזיכיון משווקים סדרת אנימה, מספר רב של סדרות מאנגה, צעצועים, משחק וידאו, משחקי קלפים, ספרים ועוד. נכון למאי 2010 נמכרו מעל ל־200 מיליון משחקי וידאו של הזיכיון.

השם פוקימון הוא סוג של קיצור לתעתיק הלטיני של שם המותג ביפנית - "מפלצות כיס" (ポケットモンスタ - פוקטו מונסוטה). בנוסף לזיכיון עצמו המונח "פוקימון" מתייחס גם ל־721 הזנים הבדיוניים של המפלצות אשר מופיעים בזיכיון.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

את המשחק תיכנן ופיתח מיצובישי טג'ירי בין השנים 1991–1995 עבור חברת נינטנדו. המשחק התבסס על תחביב שהיה ליוצרו כילד - איסוף חרקים. השחקנים מתפקדים כ"מאמני פוקימונים" היכולים ללכוד, לאסוף, להחליף ולאמן פוקימונים בעלי יכולות שונות ולהילחם בעזרתם במאמני פוקימונים אחרים בקרבות המבוססים על קרבות חרקים המקובלים ביפן. קרבות אלו יכולים לחזק את כוחם ועוצמתם של הפוקימונים שברשות השחקנים. בקרבות אלה, הפוקימונים לעולם לא מדממים או מתים. המטרה היא להמם את היריב ולנצח. המילה האנגלית המתארת מצב בו פוקימון הפסיד בקרב ואינו יכול להמשיך להלחם היא "fainted", שפירושה בעברית "התעלף". בשנת 1996 הוציאה נינטנדו לשוק את משחק התפקידים פוקימון כמשחק וידאו עבור קונסולת המשחקים הניידת גיים בוי, ושנתיים מאוחר יותר יצאה גרסה לקונסולת המשחקים הביתית נינטנדו 64. המונח "פוקימון", פרט להיותו שם המשחק, הפך לשם קולקטיבי ל־721 הפוקימונים המשתתפים במשחק, בסדרה ובסרטים.

בעקבות הצלחת המשחק, המותג פוקימון עבר מסחור ויצאו לשוק סדרת אנימציה, חוברות מאנגה, קלפי איסוף וחוברות להדבקתם, משחקי לוח, ספרים, צעצועים, ושלל מוצרים שעליהם דמויות מהסדרה כמו: ביגוד, יומני תלמיד, מחברות, כוסות ועוד.

בשנת 2001 פרסם המופתי של ערב הסעודית פסק הלכה (פתווה) שאסר על הפצת מוצרי הפוקימון בממלכה, בטענה שהם מעודדים הימורים וכוללים "סמלים ציוניים", כגון מגן דוד. אנשי דת מוסלמים בכירים באיחוד האמירויות הערביות פרסמו בעקבות זאת פסק הלכה דומה.[1] מכיוון שהפסק יצא בעיצומה של האינתיפאדה השנייה, פרסם העיתון הירדני "א־דוסתור" קריקטורה, ובה נראה אריאל שרון יושב בטנק וצוחק למראהו של ערבי חמוש בחרב, הרודף אחרי פוקימון.[2]

במלאת עשור ליציאת המשחק, נעשה סיכום[3] על פיו נמכרו בסך הכול 155 מיליון יחידות מהמשחק על שלל גרסאותיו.

הפוקימונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאשר יצאו הפוקימונים לראשונה לעולם, הוכרו 150 פוקימונים, ו"מיו", מספר 151 לא היה ידוע או בר השגה. נכון ל־2014 מוכרים 721 פוקימונים שמחולקים לשישה דורות.

הפוקימונים עצמם הם יצורים בגדלים שונים, לרוב חכמים, חלקם בעלי יכולות מרהיבות ועל־טבעיות כגון: נשיפת אש, יריית מים, יצירת חשמל, טלקינזיס ועוד. מרבית הפוקימונים אינם יכולים להגיד דבר מלבד שמם ומתקשרים עם פוקימונים אחרים על ידי אמירת שמם וחלקים משמם, אך נראה שהם מבינים את שפת בני האדם, אבל יש יוצאי דופן, שמסוגלים לדבר בשפת בני אנוש.

חלק ניכר מהפוקימונים מבוססים על יצורים חיים, צמחים ודוממים כגון דינוזאור, עכבר, ניבתן, חמניה וכו'.

הפוקימונים מחולקים לשמונה עשר סוגים המקנים להם תכונות ויכולות, חלקם משתייכים לשני סוגים גם יחד. הסוגים הם: רגיל, אש, רוח רפאים, מים, אדמה, עשב, רעל, דרקון, חשמל, לחימה, קרח, סלע, על חושי, חרק, מעופף (הוצגו בדור הראשון), מתכת, אופל (הוצגו בדור השני) ופיה (הוצג בדור השישי).

רוב הפוקימונים קרויים על שם צורתם ומקורם. לדוגמה: "הורסי" (Horsea), שהוא סוסון ים, "אקנס" שהוא נחש (‏Snake - Ekans בהיפוך אותיות), "ארבוק" שהוא קוברה (‏Kobra - Arbok בהיפוך אותיות). "מיאו" שהוא חתול, היטמונלי (Hitmonlee) על שם אמן הליחמה ברוס לי והיטמונצ'אן (Hitmonchan) על שם אמן הלחימה ג'קי צ'אן. חלק משמות הפוקימונים הם הלחם של כמה מילים הקשורות לתכונותיהם, מקורם ויכולותיהם.

סדרת משחקי הווידאו[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחקי הווידאו הראשונים של פוקימון היו מסוגת משחקי התפקידים בלבד. בעקבות ההצלחה הרבה אותה צבר הזיכיון בהמשך פותחו משחקי וידאו נוספים מסוגות נוספות. המשחקים מחולקים לדורות בהם הם מתרחשים. לרוב יוצאים 2 משחקים בתחילתו של דור חדש בה העלילה זהה, המחוז זהה ורק הפוקימונים שניתן לתפוס קצת שונים.

המשחקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

דור שם המשחק תאריך יציאה חידושים קונסולה
I ירוק 1995 המשחק הראשון של פוקימון Game Boy
אדום כחול 1996 המשחקים הראשונים מחוץ ליפן Game Boy
צהוב 1998 המשחק הראשון שמבוסס על האנימה.

המשחק הראשון בצבע חלקי.
המשחק הראשון בו הפוקימון עוקב אחרי השחקן (תמיד פיקאצ'ו).
במשחק אין בחירה של הפוקימון ההתחלתי.

Game Boy Color
II זהב וכסף 2000 המשחקים הראשונים שמציגים את הפוקימונים של הדור השני. (כולל 2 סוגים חדשים: אופל ומתכת).

המשחקים הראשונים בצבע מלא.
המשחקים הראשונים שמציגים פוקימונים זוהרים (פוקימון שצבעו שונה מהרגיל).
המשחקים הראשונים שבהם יש לפוקימונים מין.
המשחקים הראשונים שהיה בהם אפשרות להילחם במאמנים חזקים במיוחד אחרי שמסיימים את המשחק.

Game Boy Color
קריסטל 2001 המשחק הראשון שהוא שילוב של שני משחקים קודמים (זהב וכסף).

המשחק הראשון שמאפשר בחירה של מין השחקן.

Game Boy Color
III רובי וספיר 2003 המשחקים הראשונים שמציגים את פוקימוני הדור השלישי.

שיפור באיכות הצבע.
המשחקים הראשונים בו המוזיקה כוללת כלי נגינה אמיתיים ולא רק מוזיקת 8 ביט או 16 ביט כמו במשחקים קודמים.

Game Boy Advance
אדום אש וירוק עלה 2004 המשחקים הראשונים שהם חידוש של משחקים קודמים (אדום וירוק). Game Boy Advance
ברקת 2005 שילוב עם שיפורים של רובי וספיר Game Boy Advance
IV יהלום ופנינה 2007 המשחקים הראשונים שמציגים את פוקימוני הדור הרביעי.

המשחקים הראשונים שמציגים תלת מימד חלקי.
שיפור באיכות הצבע.

Nintendo DS
פלטינה 2009 שילוב עם שיפורים של יהלום ופנינה Nintendo DS
לב זהב ונשמת כסף 2009 חידושים של זהב וכסף.

שיפור באיכות הצבע.
שיפור באיכות התלת מימד.
המשחקים הראשונים (והיחידים עד כה, חוץ מפיקאצ'ו בפוקימון צהוב) בו הפוקימונים של השחקן יכולים לעקוב אחריו בעולם.

Nintendo DS
V שחור ולבן 2010 המשחקים הראשונים שמציגים את פוקימוני הדור החמישי.

שיפור באיכות התלת מימד.

Nintendo DS
שחור 2 ולבן 2 2012 המשחקים הראשונים שמהווים המשך למשחקים קודמים (שחור ולבן).

שיפור באיכות תלת מימד

Nintendo DS
VI X ו-Y 2013 המשחקים הראשונים שמציגים את פוקימוני הדור השישי. (כולל סוג חדש: פיה)

שיפור באיכות הצבע.
המשחקים הראשונים שמציגים תלת מימד מלא.
המשחקים הראשונים שבו התנועה לא מוגבלת במשבצות.
המשחקים הראשונים בו מוצגת מגה־התפתחות. המשחקים הראשונים שבהם אפשר לקבוע את מראהו של השחקן .

Nintendo 3DS
אומגה רובי ואלפא ספיר 2014 גרסה מחודשת לשני המשחקים הקודמים רובי וספיר.

יותר מגה התפתחויות.
המשחקים הראשונים בהם אפשר לבחור אם הפוקימון יטייל איתך בחוץ (בזמן צלילה ושחייה רואים את הפוקימון עצמו.).
שיפור באיכות התלת מימד.

Nintendo 3DS
VII שמש וירח 2016 המשחקים הראשונים שמציגים את פוקימוני הדור השביעי.

המשחקים הוכרזו לכבוד 20 שנה לזיכיון.
יצאו בסוף 2016.

Nintendo 3DS

המחוזות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפה המציגה את החלוקה לאזורים השונים בעולם של פוקימון אשר מבוסס במקור על הגאוגרפיה של יפן

המחוז הראשון - קאנטו (Kanto)[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – פוקימון אדום וכחול

במחוז הראשון של פוקימון חיים 151 המינים הראשונים של הפוקימונים; החל מבלבאזור (Bulbasaur) ועד מיו (Mew). הפוקימונים הללו הופיעו בפעם הראשונה במשחק ירוק שיצא בשנת 1995, ולאחר מכן במשחקים כחול/אדום שיצאו בשנת 1996, ובמשחק צהוב שיצא בשנת 1998. בשנת 2004 יצאו חידושים למשחקי הפוקימון ירוק ואדום לקונסולת ה־Gameboy Advance שנקראים ירוק עלה ואדום אש, משחקי ההמשך נכללים במשחקי הדור השלישי. משחקי המחוז השני מתחרשים גם הם בקאנטו, אבל רק לאחר סיום ג'וטו והליגה. פוקימוני המחוז הראשון המשיכו להופיע בכל המשחקים שיצאו עד היום. הפוקימונים ההתחלתיים שם הם: בלבאזאור, צ'רמנדר, סקווירטל ופיקאצ'ו.

המחוז השני - ג'וטו (Johto)[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – פוקימון זהב וכסף

במחוז השני של פוקימון נמצאים 100 מינים חדשים של פוקימונים; החל מצ'יקוריטה (Chikorita) ועד לסלבי (Celebi). פוקימוני המחוז השני הופיעו לראשונה במשחקים זהב, כסף וקריסטל, שיצאו בשנים 2000–2001. האתר הרשמי של פוקימון הודיע בשמונה במאי 2009 על יציאתם של חידושים למשחקים זהב וכסף שיקראו לב זהב ונשמת כסף. המשחקים הופצו בספטמבר 2009 ביפן ובמרץ 2010 בשאר העולם לקונסולת ה־Nintendo DS. במשחקים אלו נכללים הפוקמונים מכל הדורות, כולל הדור הרביעי והם בעלי אפשרות החלפה למשחקים יהלום, פנינה ופלאטינה.

המחוז השלישי - הואן (Hoenn)[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – פוקימון רובי וספיר

במחוז השלישי של פוקימון נמצאים 135 מינים חדשים של פוקימונים; החל מטריקו (Treecko) ועד לדיאוקסיס (Deoxys). פוקימוני הדור השלישי הופיעו לראשונה במשחקים רובי, ספיר וברקת, שיצאו בשנים 2003 ו־2005. בשנת 2004, יצאו המשחקים אדום אש וירוק עלה, שגם בהם הופיע הדור השלישי, ובנוסף, גם הדור הראשון והשני.

במאי 2014, הוכרז על חידושים לשני המשחקים רובי וספיר המתרחשים בהואן - אומגה רובי ואלפא ספיר לקונסולת ה־Nintendo 3DS, שהם חלק ממשחקי הדור השישי ואמורים לצאת ב־21 בנובמבר 2014. במשחקים אלו, מחוז הואן הוצג בתלת מימד מלא, בדומה ל־X ו־Y. בנוסף לכך, הוכרז על צורות של גראודון וקיוגר. הפוקימונים האגדיים החדשים של שני המשחקים בהתאמה הם גראודון קדום (אשר מקבל גם את סוג האש בנוסף לסוג האדמה) וקיוגר קדום. כמו כן, הוכרזו על מגה התפתחויות לספטייל וסוואמרפט, שניים מהפוקימונים ההתחלתיים של מחוז הואן, בדומה למגה התפתחויות של הפוקימונים ההתחלתיים של קאנטו במשחקי X ו־Y, שם גם נראה לראשונה מגה בלייזיקן, ההתחלתי השלישי של הואן.

המחוז הרביעי - סינו (Sinnoh)[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – פוקימון יהלום ופנינה

במחוז הרביעי של פוקימון נמצאים 107 מינים חדשים של פוקימונים; החל מטרטוויג (Turtwig) ועד ארקאוס (Arceus). המחוז הרביעי מופיע במשחקים יהלום, פנינה ופלאטינה שיצאו בשנת 2007–2009.

המחוז החמישי - יונובה (Unova)[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – פוקימון שחור ולבן

במחוז החמישי של פוקימון נמצאים 156 מינים חדשים של פוקימונים;החל מויקטיני (Victini) ועד ג'נסקט (Genesect). מחוז זה, בשונה ממחוזות אחרים, אינו מבוסס על אזור ביפן אלא על אזור מנהטן. המחוז והדור החמישי מופיע במשחקים שחור ולבן ששוחררו רשמית ביפן ב־18 בספטמבר 2010, ובארצות הברית, אוסטרליה ואירופה במרץ 2011. ישנה אפשרות להעביר פוקמונים מהמשחקים יהלום, פנינה, פלאטינה, לב זהב ונשמת כסף על ידי הPokéShifter, אפשרות שניתן לבצעה על ידי שני מכשירי Nintendo DS כאשר באחד ימצא כרטיס משחק פוקימון לבן או שחור, וב־DS האחר יהיה אחד מהמשחקים הקודמים - יהלום, פנינה, פלאטינה, לב זהב או נשמת כסף. הפוקמונים המועברים למשחקים החדשים בלתי יהיו ניתנים להחזרה למשחקים הקודמים להם, בדומה לרעיון ההגירה (migration) בין משחקי המחוז השלישי לרביעי.

במשחקים שחור 2 ולבן 2 ששוחררו רשמית ביפן ב־23 ביוני 2012, מחוז יונובה יופיע בשנית, לאחר שנתיים מאז המאורעות של שחור ולבן. במהלך שנתיים אלו חלק ממחוז יונובה קפא ועכשיו בלתי ניתן להגיע למספר מקומות כמו העיר שבה התחיל השחקן במשחקים הקודמים. עם זאת, נבנו ביונובה מספר ערים בחלקה המערבי, שמה גם שוכנת העיר בה יתחיל השחקן את המשחק. כמו כן בנוסף לערים החדשות יש מכונים חדשים, שישמשו תחליפים למכונים ש"נעלמו" בערים שקפאו. הפוקימונים ההתחלתיים שם הם: סנייבי, טפיג ואושוואט.

המחוז השישי - קאלוס (Kalos)[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – פוקימון X ו-Y

ב־8 בינואר 2013, נחשף הדור שישי של פוקימונים חדשים.[3] במשחקים אלו ישנם רק 72 מינים חדשים של פוקימונים: החל מצ'ספין (Chespin) עד לוולקניון (Volcanion). מחוז זה מבוסס על צרפת ועל האתרים המפורסמים בה. לדוגמה, העיר לומיאוס, שהיא העיר הגדולה ביותר שנראתה במשחק פוקימון עד היום, מבוססת על פריז. המשחקים של הדור השישי יצאו ביפן ובשאר העולם ב־12 באוקטובר 2013 (זהו המשחק הראשון שיצא ביפן ובשאר העולם באותו הזמן). בנוסף למינים החדשים, בקאלוס ישנם גם הרבה מינים אחרים של פוקימונים ממשחקים קודמים. למעשה, יש כל כך הרבה פוקימונים במחוז זה, שהיה צורך לחלק את הפוקידע של המחוז ל־3 חלקים: מרכז קאלוס, חופי קאלוס (במערב), והרי קאלוס (במזרח). בחידושים למשחקי רובי וספיר, אומגה רובי ואלפא ספיר, יש גם פוקימונים מהדור ה־6.

מושגים שונים בסדרת המשחקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאמן פוקימונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאמן פוקימונים הוא אדם אשר לוכד פוקימונים בעזרת כך שהוא מחליש את הפוקימונים על ידי קרב פוקימונים וכשהם חלשים לכדי תפיסה (אין הגדרה קבועה לכך) הוא מנסה לתפוס אותם על ידי פוקדורים, ובהמשך מאמן אותם להתחזק כדי להילחם נגד מאמני פוקימונים אחרים. מאמן גם משתתף במכונים.

משדך פוקימונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

משדך פוקימונים הוא אדם העוזר למאמן הפוקימון והפוקימון עצמו להסתדר ביחד. משדך הפוקימונים הראשון שניראה באנימה היה סיילן. בנוסף יש ביתי ספר מיוחדים למשדכי פוקימונים. למשדכי הפוקימונים כמה דרגות.

C - הדרגה התחלתית נחשב מתחיל.

B - דרגה בינונית.

A - מאמן מוסמך. יכול להשתתף בדוכנים ולהתחיל לעבוד במקצוע. סיילן הוא דרגה A.

S - הדרגה הגבוהה ביותר נחשב למקצוען.

מתאם פוקימונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתאם הוא אדם המשתתף בתחרויות פוקימונים שבהם המטרה היא להראות את היופי של הפוקימון המשתתף. המטרה של כל מתאם היא להשיג 5 סרטי תחרות ולהשתתף בפסטיבל הגדול.

פוקימונים התחלתיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בכל מחוז של פוקימון יש שלושה פוקימונים שמהם בוחרים אחד ואיתו מתחילים את מסע הפוקימונים. הפוקימונים הם בסוגים מים, אש ועשב. כמו כן יש מספר פוקימונים התחלתיים נוספים במשחקים צדדים של הזיכיון.

 • מחוז קאנטו - בלבאזור (עשב / רעל), צ'רמנדר (אש), סקווירטל (מים), פיקאצ'ו (חשמל, אפשרי רק בפוקימון צהוב).
 • מחוז ג'וטו - צ'יקוריטה (עשב), סינדקוויל (אש), טוטודייל (מים).
 • מחוז הואן - טריקו (עשב), טורצ'יק (אש), מאדקיפ (מים).
 • מחוז סינו - טרטוויג (עשב), צ'ימצ'אר (אש), פיפלופ (מים).
 • מחוז יונובה - סנייבי (עשב), טפיג (אש), אושאוואט (מים).
 • מחוז קאלוס - צ'ספין (עשב), פנקין (אש), פרוקי (מים).
 • מחוז הלולה - ראולט (עשב), ליטן (אש), פופליו (מים).

פוקדור[עריכת קוד מקור | עריכה]

פוקדור מים

פוקדור הוא מכשיר דמוי כדור המשמש את מאמני הפוקימונים ללכידת פוקימונים ולצורך איחסונם כאשר הם אינם פעילים. הכדורים ממירים את הפוקימונים לאנרגיה כאשר הם נוגעים בהם, ושואבים את האנרגיה שלהם לתוכם באופן אוטומטי. פוקימונים חזקים יותר מסוגלים להאבק בפוקדור ולעתים אף לחמוק ממנו. מאמני הפוקימונים מסוגלים לשחרר את הפוקימונים בקרבות על ידי זריקת הפוקדור, וניתן להחזירו שוב אל הפוקדור בלחיצת כפתור.

קיימים סוגי שונים של פוקדורים אשר מתאימים למצבים מיוחדים ובעלי סיכויי תפיסה טובים מקודמיהם. להלן רשימה חלקית שלהם:

 1. פוקדור רגיל - סיכוי של 25% לתפוס את הפוקימון שמולך. עלותו 200 ין במשחק.
 2. גרייט בול - סיכוי של 50% לתפוס את הפוקימון שמולך. עלותו 600 ין במשחק.
 3. אולטרה בול - סיכוי של 75% לתפוס את הפוקימון שמולך. עלותו 1200 ין במשחק. לא ניתן לקנות אותו במשחקי הדור הראשון.
 4. מאסטר בול - סיכוי תפיסה ודאי של הפוקימון שמולך. ניתן להשיג רק מאסטר בול אחד במהלך המשחק כולו והוא אינו ניתן לקניה (ניתן לקבלו שנית על ידי השתתפות וזכייה בלוטו שהוא אחד מן הפרסים בחלק מהמשחקים).
 5. פרימייר בול - זהה לפוקדור רגיל חוץ מהעיצוב החיצוני. ניתן במתנה כאשר קונים 10 פוקדורים בקנייה אחת.
 6. פוקדור GS - כדור מיוחד, בו נמצא סלבי האגדי והמיוחד. הכדור ניתן במשחק קריסטל בגרסה היפנית, והוא היה שייך פעם לפרופסור אוק. אי־אפשר לתפוס איתו פוקימונים. בסדרת האנימה, אש קיבל את ה־GS BALL.
 7. פוקדור מרפא - בעל סיכוי תפיסה זהה לפוקדור. אם יש מקום בשישייה, הפוקימון מתרפא לגמרי לאחר הקרב.
 8. פוקדור זמן - בכל 10 סבבים, סיכוי התפיסה גדל.
 9. פוקדור צלילה - סיכוי תפיסה גדול לפוקימונים שנמצאים מתחת למים או, במשחקי הדור הרביעי, לפוקימונים שנמצאים במים.
 10. פוקדור רשת - בעל סיכוי תפיסה גדול יותר של פוקימוני מים ופוקימוני חרק. מקבלים במשחק כאשר מנצחים מקום ראשון בתחרות החרק.
 11. פוקדור ענק - יעיל לתפיסת פוקימונים כבדים. נראה בסדרה בעונה הראשונה.
 12. ספארי בול - פוקדור מיוחד שמקבלים באזור הספארי.
 13. פוקודור חושך - פוקודור עם השפעה יותר גדולה על מקומות חשוכים, כגון מערות או בזמן לילה.
 14. פוקדור ישן - פוקדור אשר היה קיים בתקופת זמן מוקדמת יותר. מופעל כאשר מסובבים עליו ידית וזורקים אותו. ניראה בסרט סלבי שומר היער. לא ניתן להשיגו במשחקים.
 15. פוקדור שיבוט - פוקדור ששימש את מיוטו בסרט הראשון לתפיסת־גניבת פוקימונים שכבר שייכים למאמנים. לא ניתן להשיגו במשחקים.

פוקידע[עריכת קוד מקור | עריכה]

צעצוע בצורת פוקידע

פוקידע הוא מכשיר אלקטרוני אשר מופיע בסדרת משחקי הווידאו ובסדרת האנימה בהם הוא משמש למציאת מידע על פוקימונים.

במשחקים, בכל פעם שפוקימון נלכד, הנתונים שלו מתווספים למכשיר הפוקידע של השחקן. באנימה ובמאנגה הפוקידע היא למעשה אנציקלופדיה אלקטרוניות מקיפה בה נעזרים הדמויות לעתים קרובות. הפוקידע מכיל גם רשימת פוקימונים מקיפה. מאמני פוקימונים רבים נעזרים בפוקידע בתחילת מסעם, בכך שהוא נותן להם מידע נרחב על הפוקימון מולם, כך הם יזכרו את שמות הפוקימונים וגם יוכלו ללמוד את חולשותיהם של הפוקימונים ולדעת כיצד להילחם בהם בצורה היעילה ביותר. כמו כן, ניתן לבדוק אילו פוקימונים כבר תפסת, ואילו לא, והיכן ניתן לתפוס אותם.

הרביית פוקימונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניתן להרבות פוקימונים מאותה קבוצת רבייה במעון היום כדי לקבל ביצת פוקימונים. כל פוקימון משתייך לקבוצת רבייה אחת או יותר. בשביל רבייה צריך שני פוקימונים, זכר ונקבה, מאותה קבוצת רבייה,[4] ושאחד הפוקימונים יעלה רמה. ביצת הפוקימונים בוקעת לאחר מספר צעדים (משתנה מפוקימון לפוקימון, לרוב כמה אלפי צעדים) להתפתחות הכי קטנה של אחד הפוקימונים. יש פוקימונים שיש להם גורים, שאותם ניתן רק להשיג מהרביה של הפוקימון. פוקימונים אגדים לא יכולים להתרבות (חוץ מהפוקימון האגדי פיונה).

פוקימונים אגדיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בכל מחוז ישנם סוגים של פוקימונים אגדיים שניתן לתפוס פעם אחת בלבד. לרוב מעורבים בסיפורי אגדה ומיתוסים של המחוז ומאפיינים אותם יכולות מיוחדות, מהלכים מיוחדים והם לרוב חזקים יחסית לשאר הפוקימונים.

המדיות השונות בזיכיון[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרות אנימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – פוקימון (אנימה)
משמאל לימין: ברוק, מיי, מקס, מיסטי, אש והפוקימון הנקרא פיקאצ'ו

בעקבות הפופולריות הרבה לה זכה משחק הווידאו הראשון של פוקימון הופקה סדרת אנימה אשר התבססה על עלילת משחק הווידאו. הסדרה שודרה לראשונה ביפן ב־1 באפריל 1997.

עלילת הסדרה מתמקדת בילד בן 10 בשם אַש קַטְצָ'אם מן העיר פאלט, ועוקבות אחר הרפתקאותיו בדרכו להגשים את חלום חייו להפוך למאמן הפוקימונים הגדול בכל הזמנים.

בדרכו הוא פוגש בחברים חדשים כמו ברוק, מיסטי, מיי, מקס, טרייסי, דון, איריס, סיילן, סרינה, קלמונט, בוני וגארי וגם באויבים כמו ג'סי וג'יימס. לאורך הסדרה אש מבקר במקומות רבים ונילחם בזירות קרב שונות המשתייכות לתחרות "ליגת הפוקימונים" ומנסה לזכות בתגים (פרס המוענק לו אם ניצח בקרב את המאמן הראשי במכון) במטרה לשפר את יכולתיו ולהשיג את יעודו. 2 חברותיו - דון ומיי, מנסות להשיג סרטי תחרות (פרס שמוענק אם מנצחים בתחרות סרט).

סרטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – סרטי פוקימון
עטיפת הסרט הראשון
 • "פוקימון: הסרט הראשון - מיוטו מכה שנית" - הסרט הראשון של פוקימון
 • "פוקימון 2000: כוחו של אחד"
 • "פוקימון: 3: סוד האנון"
 • "פוקימון לנצח; סלבי, קולו של היער"
 • "גיבורי פוקימון"
 • "פוקימון: ג'יראצ'י מגשים המשאלות"
 • "פוקימון: דיאוקסיס הגורלי"
 • "פוקימון: לוקאריו והמסתורין של מיו"
 • "פוקימון: פוקימון ריינג'ר ומקדש הים"
 • "פוקימון: עלייתו של דארקראי" - זהו הסרט ה־10 במספר של פוקימון
 • "פוקימון: גיראטינה ולוחם השמיים"
 • "פוקימון: ארכיאוס ותכשיט החיים"
 • "פוקימון: זורוארק: אמן האשליות"
 • "פוקימון: ויקטיני והגיבור השחור - זקרום / ויקטיני והגיבור הלבן - רשיראם" - בשנת 2011 הוכרז על הסרט ה-14, "ויקטיני והגיבור השחור - זקרום". מספר ימים לאחר מכן, הוכרז כי באותו תאריך יצאו שני סרטים; הסרט על זקרום ו"ויקטיני והגיבור הלבן - רשיראם". שני הסרטים האלו דומים מלבד מספר שינויים, כמו הפוקימון האגדי שמופיע ומספר מסוים של פוקימונים.
 • "פוקימון: קיורם נגד החרב של הצדק" - זהו הסרט ה־15 במספר של פוקימון
 • "פוקימון הסרט: ג'נסקט והתעוררות האגדה"
 • "פוקימון הסרט: דיאנסי ופקעת ההרס"
 • "פוקימון הסרט: הופה והתנגשות העידנים"
 • "פוקימון הסרט 19"

סדרות המאנגה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בניגוד לסדרת האנימה היחידה שיש לפוקימון, ישנן הפצות רבות ושונות של מנגות המתרחשות בעולם הפוקימונים, המכוונות לקהלי יעד שונים. המאנגה המרכזית והפופולרית של פוקימון נקראת Pokemon Adverntures בהפצתה הבינלאומית ו־Pokemon Special ביפנית, ועלילתה נחשבת לבוגרת ורצינית יותר מעלילת הסדרה והמשחקים, על אף שהיא מבוססת עליהם באופן מסוים.

המאנגה במהדורה היפנית מתפרסמת ביפן בהוצאת "Shogakukan" ובארצות הברית המאנגה מתפרסמת בהוצאת "Viz Media".

קלפי המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

קלפי המשחק של פוקימון הם קלפים הניתנים לאיסוף. בכל קלף מצוין שם הפוקימון, התקפותיו, נקודת החיים שלו ועוד מספר נתונים הקשורים למשחק. הקלפים יצאו לאור לראשונה ביפן בשנת 1996, ושנתיים לאחר מכן, ב 1998 בארצות הברית. עד שנת 2003 הקלפים יצאו לאור על ידי חברת מכשפי החוף ומאז הם יוצאים לאור על ידי חברת נינטנדו ופוקימון USA בע"מ. בסך הכל, 38 סטים של קלפים יצאו לאור, מתוכם 15 על ידי מכשפי החול ו 23 על ידי נינטנדו. כמו כן, ישנם מספר רב של קלפי פרומו, וכן מספר נוסף קלפים שלא ראו אור מחוץ ליפן.

סדרת Super Smash Bros[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרת משחקי Super Smash Bros היא סדרת משחקי לחימה מחברת נינטנדו, בה המטרה היא להעיף את היריבים מהזירה כמה שיותר פעמים, ומשתתפים בה דמויות מוכרות ממשחקי נינטנדו ובין השאר, פוקימונים. עד כה יצאו 5 משחקים בסדרה. במשחקים אלה השתתפו פוקימונים בתפקידים שונים: לוחמים, עוזרים או פסלונים. הלוחמים הם חלק מהדמויות שניתן להשתמש בהם במשחק. נכון להיום, הפוקימונים שהיו שמישים בתור לוחמים הם (לפי סדר הופעתם): פיקאצ'ו, ג'יגליפאף, פיצ'ו, מיוטו, לוקאריו, מאמן פוקימונים שנלחם באמצעות סקווירטל, איוויזור וצ'אריזארד (במשחק הרביעי צ'אריזרד הוא לוחם בפני עצמו) וגרנינג'ה, כאשר פיקאצ'ו וג'יגליפאף הופיעו בכל משחק בסדרה. במהלך הקרבות, יכול להופיע פוקדור שמתוכו יכול לצאת פוקימון שיעזור ללוחם ששחרר אותו בקרב באמצעות פגיעה באויביו. פוקימונים אלה הם "העוזרים". "הפסלונים" הם, תרתי משמע, פסלונים שהשחקן יכול לאסוף וחסרי חשיבות אמתית במשחק.

פוקפארק[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפוקפארק ביפן

הפוקפארק (או פארק הפוקימון 2005 ポケパーク) היה פארק שעשועים נייד המבוסס על זיכיון הפוקימון. הפארק פעל במשך החודשים מרץ עד ספטמבר בשנת 2005 ביפן ובחודשים יוני עד ספטמבר בשנת 2006 בטיוואן, והכיל 12 מתקני שעשועים המבוססים על עולם הפוקימונים.

השפעה תרבותית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מעריצי הסדרה בכנס קוספליי מחופשים למיסטי, אש ופיקאצ'ו.

הזיכיון זכה להשפעה תרבותית ניכרת במדינות רבות אשר ייבאו אותו. לאורך השנים סדרת האנימציה צברה פופולריות רבה ברשתות הטלוויזיה היפניות וברשתות הטלוויזיה השונות ברחבי העולם וגיבשה קהל מעריצים עולמי גדול מאוד. ההצלחה הרבה לה זכתה הסדרה הובילה לשיווק מגוון רחב של מוצרים נלווים בזיכיון ולכנסי מעריצים אשר נהפכו לפופולריים ברחבי העולם אף על פי שלעתים קרובות, מאחדים אותם עם כנסים של ז'אנרים וסדרות אחרות. סדרת האנימציה הפכה לסדרת האנימציה הפופולרית ביותר במספר רב של מדינות בהם ארצות הברית, אוסטרליה, יפן וקנדה. לאורך השנים הסדרה זכתה גם לאזכורים שונים בסדרות אנימציה פופולריות כגון משפחת סימפסון (בפרק Thirty Minutes over Tokyo), סאות' פארק (בפרק Chinpokomon) ובסדרות "ההרפתקאות של בילי ומנדי" ו"ראגרטס כבר גדולים".

מחלוקות וביקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאורך השנים הזיכיון עורר ביקורת רבה. מספר בתי ספר בארצות הברית בחרו להחרים את קלפי המשחק של פוקימון משום שחשו שהם גרמו לאלימות ואובססיביות בקרב חלק מהילדים.

אלימות בקרב ילדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאורך השנים הועלו טענות מצד מבקרי הזיכיון כי האופי הלוחמני של הסדרה בעלת השפעות המובילות להתנהגות אלימה בקרב ילדים וזאת על אף שדמויות הסדרה לא מתות בקרבות השונים ודם איננו מוצג במשחקי הווידאו ובסדרת האנימציה.

התקפי אפילפסיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרק מספר 38 בסדרת האנימציה אשר שודר ביפן ב־16 בדצמבר 1997 גרם לאשפוזם של כ־600 ילדים בשל חשד להתקף אפילפסיה. הגורם לתופעות הללו היה סצנה במהלך הפרק אשר הכיל הבזקים אדומים וכחולים אשר נמשכו במשך חמש שניות, במהלך קרב בין פיקאצ'ו ופוריגון. בדיעבד התברר שרק חלק קטן מאותם ילדים אכן סבלו מהתקף בעקבות אותו הבזק. שידור הסדרה הושעה לכמה חודשים, וההבזק החשוד כמעורר אפילפסיה הורד ממנה (ולא נכלל גם באף מהדורה בשפה אחרת).[5] מקרי התקפי האפילפסיה אשר נוצרו כתוצאה מצפייה בפוקימון זכו לפרודיות בפרק Thirty Minutes over Tokyo של סדרת האנימציה משפחת סימפסון ובפרק Chinpokomon של סדרת האנימציה סאות' פארק.

פוקימון ובית המשפט[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2001 אורי גלר תבע את יוצרי פוקימון על סכום של 100 מיליון דולר אמריקני בעוון שימוש בדמותו לפרודיה בלי אישור. הסיפור החל לפני מספר שנים כאשר שודר ביפן פרק של הסדרה, ובו פוקימון מסוג על חושי העונה לשם קדברה (ובמקור היפני - "יונגלר"). הפוקימון קדברה מחזיק תמיד כפית מכופפות בידו והתקפותיו מבוססות על מתקפות על חושיות. כמו כן טען אורי גלר שהתעתיק היפני של קדברה (ユンゲラー) דומה לתעתיק היפני של שמו (ユリゲラー). בנוסף לכך טען גלר שעיצובו של קדברה הוא אנטישמי והוא נראה כקצין אס אס. בית המשפט לא קיבל את טיעוניו של גלר ונינטנדו ניצחה בתביעה וזוכתה מכל ההאשמה.

מקרה נוסף היה כאשר שודר פרק בארצות הברית על פוקימון בשם ג'ינקס הנראה כאישה שמנה בעלת שפתיים נפוחות וצבעו כהה. הזמרת ניקי מינאז' שגרה בארצות הברית וגם אלפי אנשים צפו בפרק ותבעו את פוקימון בע"מ בגין פרודיה עליה ועל אנשים בעלי צבע עור כהה מאוד ומתפרש כגזענות. החברה הפסידה בתביעה, צבע הפוקימון שונה לסגול כהה ושום פיצוי כספי לא שולם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ [1] [2]
 2. ^ הקריקטורה באתר mahgoob
 3. ^ Nintendo sales through end of November revealed
 4. ^ ניתן גם להביא את דיטו, פוקימון שינוי הצורה, המתאים לכל קבוצות הרבייה למעט אגדיים. הביצה תבקע תמיד לפוקימון השני (שאינו דיטו)
 5. ^ /tv/seizure.asp סיקור תקרית אפילפסיה משידורי פוקימון באתר Snopes