לדלג לתוכן

פורד פרפקט (דמות בדיונית)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.
אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.
אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
המונח "פורד פרפקט" מפנה לכאן. לערך העוסק בדגם מכונית, ראו פורד פרפקט (מכונית).
פורד פרפקט
Ford Prefect
פורד פרפקט בסדרת הטלוויזיה מדריך הטרמפיסט לגלקסיה המגולם על ידי דייוויד דיקסון
פורד פרפקט בסדרת הטלוויזיה מדריך הטרמפיסט לגלקסיה המגולם על ידי דייוויד דיקסון
שם ספר כל ספרי מדריך הטרמפיסט לגלקסיה
שם סרט מדריך הטרמפיסט לגלקסיה
תוכנית טלוויזיה מדריך הטרמפיסט לגלקסיה
הופעה ראשונה Fit the first
יוצרים דאגלס אדמס
גילום הדמות ג'ופרי מקגיברן (בגרסאות הרדיו והתקליט של הסדרה)
דייוויד דיקסון (בסדרת הטלוויזיה)
מוס דף (בסרט)
מידע
מקום לידה ביטלג'וז עריכת הנתון בוויקינתונים
מין זכר
מקצוע כותב עבור מדריך הטרמפיסט לגלקסיה
דמויות קשורות
משפחה בן הדוד למחצה של זאפוד ביבלברוקס
חברים ארתור דנט
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

פורד פרפקטאנגלית: Ford Prefect) הוא דמות בדיונית בספרי "מדריך הטרמפיסט לגלקסיה", מהדמויות הראשיות בסדרה. פורד הוא חוצן מביטלג'וז שעד הספר הראשון גר בכדור הארץ והתחזה במשך שנים לאדם.

בגרסאות הרדיו והתקליט של הסדרה, מגלם את פורד ג'ופרי מקגיברן. בסדרת הטלוויזיה עושה זאת דייוויד דיקסון ובסרט זהו מוס דף.

אף שפורד דאג מאוד להשתלב בחברת כדור הארץ, הוא "התרשל קמעה בעבודת המחקר המכינה שלו", וחשב שהשם "פורד פרפקט" יכול להיות "שם ראוי ולא בולט". אדמס הבהיר בראיון ש"פורד שגה בזיהוי צורת החיים הדומיננטית". פורד פרפקט הייתה מכונית בריטית שיוצרה בשנים 1938 עד 1961. על פי הסרט, פורד כמעט ונדרס בעת ניסיון להכיר מכונית פורד פרפקט. הצלתו בידי ארתור דנט הובילה להיכרות ביניהם. לפי סדרת הטלוויזיה, כשפורד הגיע לכדור הארץ, הוא בחר את השם "פורד פרפקט" מתוך רשימת שמות.

מחבר הסדרה, דאגלס אדמס, שם לב שהבדיחה לא הובנה על ידי קהל אמריקני, שחשב ששם המשפחה של פורד באנגלית "prefect" היה אמור להיות "perfect" (המילה "מושלם" באנגלית), אלא שהייתה שגיאת דפוס. במספר תרגומים של סדרת הספרים, למשל הצרפתי (Le Guide Galactique) והיווני, שמו של פורד שונה לשם "Ford Escort" (פורד אסקורט). כיום, הבדיחה לא מובנת לקוראים הבריטים הצעירים, כיוון שמכוניות "פורד פרפקט" נדירות בבריטניה. בסרט, שם המשפחה האנגלי לא הוקרן על המסך, מלבד בתודות, שם הוא כתוב כ-"Prefect".

פעילותו של פורד פרפקט

[עריכת קוד מקור | עריכה]

שני הספרים הראשונים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ערכים מורחבים – מדריך הטרמפיסט לגלקסיה, המסעדה שבסוף היקום

בתחילת הספר הראשון בסדרה, פורד אוסף את ארתור דנט, חברו, מביתו ומספר לו שכדור הארץ עומד להיהרס על ידי יצורים הקרויים "ווגונים". פורד מציל את עצמו ואת ארתור לפני שכדור הארץ מושמד, בכך שהוא לוקח טרמפ בחללית הווגונים. כעבור זמן מה הוא וארתור מושלכים מהחללית ונאספים על ידי חללית אחרת הנקראת "ליבת הזהב", שם הם פוגשים את זאפוד ביבלברוקס, טריליאן ומרווין.

לאחר טיסה ממושכת הם מגיעים לכוכב בשם "מגרתיאה" (במטרה למצוא את השאלה שתשובתה היא התשובה לחיים, היקום וכל השאר). פורד, זאפוד וטריליאן יוצאים מהחללית ומשאירים את ארתור ומרווין להשגיח עליה. ארתור יצא מהחללית וחבר אליהם, אך בגלל עכברים שדרשו את מוחו הם בורחים בחזרה לחללית. הם עוזבים את מגרתיאה, אך מותקפים על ידי ספינת ווגונים. למזלם, הם מוצלים על ידי אחד מאבותיו של זאפוד.

במהלך הספר, פורד וארתור ניתקים מהחבורה ומגיעים לחללית לא מוכרת, שטסה לעבר כדור הארץ הפרהיסטורי. ארתור מציע לפורד לנסות לגלות את השאלה שתשובתה היא התשובה לחיים, היקום וכל השאר, באמצעות הוצאת אותיות אקראיות מתוך השק, והשאלה שמתקבלת היא "מה תקבל אם תכפיל שש בשבע?".

הספר השלישי והספר הרביעי

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ערכים מורחבים – החיים, היקום וכל השאר, היו שלום ותודה על הדגים

פורד וארתור נפגשים בכדור הארץ הפרהיסטורי, שם הם מבחינים בספה חוצת ממדים. הם רודפים אחריה, מצליחים לעלות עליה, ומגיעים למגרש הקריקט לורדס, יומיים לפני השמדת כדור הארץ. סלארטיברטפאסט (דמות משנית שהופיעה גם בספר הראשון) הגיע לשם וביקש מהם עזרה בהצלת היקום, ושלושתם עולים לחלליתו של סלארטיברטפאסט.

במהלך הספר, פורד וסלארטיברטפאסט פוגשים את ארתור בכניסה לבית מעופף שבו מתקיימת מסיבה. הם נכנסים למסיבה בניסיון לקחת פרסת כסף - אך הניסיון נכשל. כעת טריליאן מצטרפת אליהם והם טסים לכוכב הלכת קריקיט. בסוף הספר הם טסים לכדור הארץ.

בספר הרביעי בסדרה, במקביל להתרחשויות אחרות בו, פורד מגלה שהערך על כדור הארץ ב"מדריך הטרמפיסט לגלקסיה" הוחלף בערך שכתב כשהיה בכדור הארץ. ההחלפה נראית לו מוזרה, ולכן הוא שב לכדור הארץ, ופוגש את ארתור דנט ופנצ'רץ', דמות שארתור פגש במהלך שהותו בכדור הארץ. שלושתם תופסים את הפיקוד בחללית שאיתה פורד הגיע, ופורד ופנצ'רץ' יוצאים לכוכב לכת כדי לגלות את המסר האחרון של אלוהים לברואיו.

הספר החמישי בסדרה

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ערך מורחב – לא מזיק ברובו

פורד חוזר למשרדי "מדריך הטרמפיסט לגלקסיה", ומגלה שמדריך הטרמפיסט לגלקסיה נקנה על ידי תאגיד בשם "מפעלי ממדינסוף", ושהווגונים הם חלק מהמעסיקים. הוא מנסה לברוח ממשרדי המדריך, ובמהלך הבריחה גונב גרסה חדשה של מדריך הטרמפיסט לגלקסיה, "עוף" רב ממדי, ושולח אותו לארתור. ארתור מוצא את החבילה, לא פותח אותה עקב היכרותו עם פורד, אך אקראית, בתו של ארתור שנולדה במהלך הספר, גנבה ממנו את החבילה ופתחה אותה. המדריך החדש משתמש בשיטה הנקראת "הנדסת זמן מהופכת", וגורם לכך שברגע בו ינחת פורד בלמואלה, אקראית תכה בו באבן, תגנוב את ספינת החלל שלו ותטוס לכדור הארץ.

פורד מגיע לכדור הארץ, וביחד עם ארתור הם נוסעים לממד אחר כשהם על גבן של "חיות רגילות בתכלית". לקראת סוף הספר, מגיעות דמויות הספר למועדון בכדור הארץ, שם אקראית, האוחזת באקדח, יורה לכיוון של ארתור, אך הוא מתכופף, והכדור פוגע באיש מאחוריו. בסוף הספר, כל כדור הארץ מושמד בגלל פעולת הנדסת זמן מהופכת שתוכננה על ידי ווגון.

הספר השישי בסדרה

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ערך מורחב – ועוד משהו...

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פורד פרפקט בוויקישיתוף