פורטולאנו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

פורטולאנולטינית "מדריך נמל") - מפת נמלים בהן נפרסו לראשונה חלקים נרחבים ממשטח כדור הארץ על פי מה שמכונה כיום תצפית מדעית קרובה וממושכת.

בראשית המאה הארבע עשרה, תקופה בה רוב הימאים לא ידעו קרוא וכתוב, הידע על מתווה הימים, הנמלים, הסכנות שארבו בדרך ותנאי הפלגה כאלו ואחרים הועבר באופן מסורתי על ידי הספנים בין אלו לאלו בעל פה. אולם, החל מראשית אותה המאה עדים אנו למפות של הים התיכון , המוסרות פרטים מהסוג המצוי ברישומים עתיקים.

מדריכים עתיקים אלו הכילו טקסטים בהם גוללו הספנים של אותה העת את ידיעותיהם מניסיונם אודות אותם מתווי ימים, סכנות, תנאי הפלגה וכיוצא באלו. בעוד שמדריכים עתיקים אלו היו טקסטים פיגורטיביים, המדריכים החדשים היו המפות.

הפורטולאנוס, שכונו גם "מדריכים שימושיים", כיוון שהיו ניידים ואיפשרו את שינויים תוך כדי התנסות בהפלגות ובאותם מסעות, היוו לדעת היסטוריוני הקרטוגרפיה את "המפות האמיתיות הראשונות".

Terrestrial globe.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא גאוגרפיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.