פורטל:אורניתולוגיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

Gnome-colors-view-refresh.svg רענון הפורטל Netvibes.svg כיצד אוכל לעזור?    

P bird.png
אורניתולוגיה הוא חקר מדעי של העופות על ידי מדענים שעוסק בעיקר באבולוציה, פיזור המינים ושימורם.

העופות הם בעלי חיים ממערכת המיתרניים ומתת הקבוצה בעלי חוליות. בעזרת מבנה הגוף הקל שלהם, לרוב הם יכולים לעוף אך יש עופות שלמרות נוצות התעופה שעל גופן, לא יכולות לעוף; כגון הפינגוויניים, שגולשים על הקרח או מדדים על הקרקע אך לא זקוקים לתעופה. העופות התפתחו מההעופות הקמאים שהיו מעופפים גדולים מאוד. עם התפתחות האבולוציה עם התחלקות היבשה פנגיאה, התפתחו מינים בעלי נטיות שונות שהלכו והתחזקו עם השנים.

Crested Tern Tasmania (edit).jpg

שחפית צהובת מקור היא עוף ימי הניזונה מדיג ממשפחת השחפיתיים. השחפית נמצאת בדרום אפריקה, אסייה ואוקיאניה.

יש לשחפית חמש תת-מינים שמתרבים באזורים נרחבים בעולם: באוסטרליה, בדרום אפריקה ובאוקיינוס השקט. אורכה של שחפית בוגרת הוא 46-49 ס"מ, מוטת כנפייה כ-125-130 ס"מ, ומשקלה כ-325 עד 397 גרם. את רוב תזונתה של השחפית מהווים הדגים המוגשים גם בטקס החיזור, אך היא אוכלת גם דיונונים, חרקים וסרטנים. יש כ-500000 שחפיות צהובות מקור בעולם.

עורב שחור

"שאלתיאל קוואק" היא סדרת טלוויזיה מונפשת לילדים, אך היא מתייחסת במרומז לנושאים קשים רבים, בהם הנאציזם. דמותו של העורב דוֹ‏לף (שם פופולרי אצל ילדים שהוריהם תמכו במפלגה הנאצית), יריב הילדות של הגיבור הראשי שאלתיאל, דומתה לאדולף היטלר. דולף הקים את "מפלגת העורבים הלאומית", שראתה בעורבים גזע עליון. הסדרה רמזה גם למוצאו של היטלר ולטענות על כך שאינו שייך לגזע הארי, כאשר התברר שאִמו של דולף לא הייתה עורבת אלא קיכלי.

זוג של יאוריות בתהליכי חיזור והזדווגות בגן חיות. היאוריות הם ברווזים בינוניים החיים באפריקה שמדרום לסהרה בנהרות וביצות טרופיים והם בעלי צבעים מרשימים. בניגוד לרוב הברווזים הם עופות מונוגמיים והשני הזוויגים דומים במראם זה לזה, אך הזכרים גדולים מעט יותר. היאוריות מזדווגים בתוך המים.
פרפור אפור


Archeopteryx color.jpg

העופות התפתחו מקבוצה של דינוזאורים מקבוצת קלורוזאוריה שחיו בתקופת היורה (גאולוגיה). צאצאיהם היו העופות הקמאים שחיו בתקופת המלם-בסופה של היורה. המין הידוע בקבוצת הקלורוזאוריה היה הארכאופטריקס. העופות הקמאים לא עפו באופן ממשי, אלא דאו וקפצו כדי לחפש מזון ולהתגונן.

למרות כל זאת, העופות הקמאים נכחדו כולם והעופות שאנו מכירים היום הם העופות הבתראים, שכנראה שנציגיה שנכחדו יחד עם הדינוזאורים היו העופות בעלי השיניים שנכחדו כולם.


יונה
שקנאי

המאפיין העיקרי של העופות, הן הנוצות אשר מכסות את גופם של העופות. מלבד זאת, אלה חולייתנים דו-רגליים ובעלי דם חם שביכולתם להטיל ביצים בעלות קליפה קשה. גפיהם הקדמיות מותאמות לתעופה ונקראות כנפיים. העצמות חלולות כדי לא להכביד על משקלם. אף על פי שהעופות מתאפיינים ביכולתם לעוף, ישנם מינים שאינם עפים כלל. עופות אלו חיים בעיקר באיים מבודדים שלא היו נגישים לאדם וליונקים טורפים ומשום מחסור בסכנות התנוונו כנפיהם והם איבדו את כושר התעופה בהתפתחותם האבולוציונית. כיום מועדים מינים אלה להכחדה בעיקר בגלל ציד של חיות בית שהביא עמו האדם למקומות אלה. עופות כדודו וכמואה אף נכחדו מן העולם. מינים אחרים כפינגווינים עושים שימוש בכנפיהם על מנת לשחות במים ולא יכולים עוד לעוף וישנם מינים גדולים כיען שבשל כובד גופם, לא יכלו עוד להתרומם מן הקרקע וכנפיהם התנוונו במשך הדורות.

אצל רוב העופות קיימת דו צורתיות זוויגית, והיא מתבטאת בהידורו של הזכר לעומת הנקבה בנוצות, במבנה הגוף ואף בהתנהגות. הדבר משמש את העופות בעת תקופת הייחום - הזכר נאבק עם זכר אחר על זיווג עם הנקבה, תוך כדי שהוא מנסה להרשים את הנקבה ביופיו ולגרום לה לרצות בו - כאן להבדל בין המינים יש חשיבות רבה, הן במראה והן בהתנהגות. מטרת הזכרים בתהליך זה היא להזדווג עם הנקבה ולהטיל ביצים.

יש כ-10,000 מינים ידועים של עופות ברחבי העולם, הגודל משתנה ונע בין 7 ס"מ אצל הקוליברי ו- 2.5 מטרים אצל היען.

מזון העופות מגוון ומשתנה בקבוצות השונות במחלקה. הם ניזונים מפירות, צוף פרחים, זרעים, חרקים, דגים, מכרסמים וכן מעופות אחרים.

רוב העופות פעילים ביום, קבוצות אחדות פעילות בלילה ובשעות הדמדומים. רוב העופות עוברים מרחקים עצומים ואף יבשות בעונות הנדידה השונות לכל מין, ולעומתם ישנם עופות שכלל אינם זזים ממקום הולדתם וכאלה שברוב חייהם עפים מעל האוקיינוס ללא עצירה.

עוד מאפיינים נפוצים אצל העופות הם מקור גרמי נטול שיניים, קיבה גדולה ושרירית, דגירה על ביצים, מטבוליזם גבוה ושלד קל אך חזק.

עופות ימיים הם שם כללי לעופות אשר חיים בדרך כלל בסביבה מימית או בקרבתה.

Mimus polyglottos -wings and back-8.jpg

כנפיים הם הגפיים של העופות והחרקים ומטרתם לאפשר לבעל החיים לעוף. הכנפיים של העופות מכוסים כולם נוצות שמטרתם ליצור מרבד גדול בעל משקל מועט-ומשקלן של הנוצות אכן מעט, כביטוי "קל כמו נוצה"; אך למרות זאת יש עופות שלא עפים ויש להם כנפיים כגון הפינגווין והאמו. הכנפיים אצל העופות שונים-לעיתים יש להניע אותם במהירות רבה ולעיתים אפשר לדאות באוויר בעזרתן זמן רב. הכנפיים נוצרו תוך מאות אלפי שנים מרגליהם של הזוחלים שהיו אבותיהם הקדמונים של העופות.

מעוניינים לדעת יותר? לחצו על הקישור והיכנסו לערך המורחב


פה מסודרים אנשי שם באורניתולוגיה ובצפרות בעלי ערכים בוויקיפדיה העברית. עם כתיבת ערכים חדשים המסגרת מתעדכנת.

John Gould.jpg

אורניתולוג אנגלי, מאבי חוקרי הציפורים של אוסטרליה. נולד ב-14 בספטמבר 1804 ונפטר ב-14 בפברואר 1881. גילה ותיאר מאות מינים של ציפורים ויונקים ויצר אלפי ליטוגרפיות צבעוניות של ציפורים. בנוסף היה אחראי לתגלית פרושי דרווין. בין ספריו המפורסמים: "משפחת הקוליבריים", "הציפורים של אוסטרליה", "הציפורים של אסיה", "הציפורים של בריטניה הגדולה" ו"הציפורים של גינאה החדשה-פפואה והאיים הסמוכים". ארגון צפרות אוסטרלי ומספר מיני ציפורים קרויים על שמו.

James Bond 1974.jpg

אורניתולוג אמריקאי. ערך מחקר מקיף על חייהם של עופות האיים הקריביים. נולד ב-14 בינואר 1900 ונפטר ב-14 בפברואר 1989. בשנת 1936 יצא לאור הספר "עופות האיים הקריביים" (Birds of the West Indies) מפרי עטו. קיבל מספר מדליות ממוסדות שונים.

John James Audubon old.jpg

חוקר טבע, אורניתולוג וצייר אמריקאי. הספר המרכזי שיצר הוא "הציפורים של אמריקה" שנחל הצלחה גדולה לאחר הוצאתו לאור. ראוי לציין שאורכו של הספר היה מטר אחד ובמכירה פוּמבית הוא עלה שמונה מיליון דולר. בשנת 1886 כבר פעלה אגודה על שמו של אודובון שייעודה היה להגן על ציפורים. מספר אגודות נוספות קמו ולבסוף כולם התאחדו לאחת: "הוועד הארצי של אגודות אודובון" שפעל בעיקר נגד ציד ציפורים לשם נוצות נוי. במסע האחרון שלו תיעד יונקים באמריקה.

Nikolaas Tinbergen 1978.jpg

אתלוג הולנדי וחוקר עופות זוכה פרס נובל. נולד ב-15 באפריל 1907 ונפטר ב-21 בדצמבר 1988.

בשנת 1973 זכה טינברגן בפרס נובל לפיזיולוגיה או לרפואה יחד עם קרל פון פריש וקונראד לורנץ על מחקרם בנושא "יצירה והוצאה לפועל של דפוסי התנהגות יחידאית וחברתית בבעלי חיים". מבין חיבוריו החשובים בתחום התנהגות בעלי החיים נמנית מסה שכתב, ואשר זכתה לשם ארבע השאלות של טינברגן.

Yossi Leshem.jpg

אורניתולוג ישראלי, ידוע בעיקר בעזרת מחקריו ותרומותיו בנוגע לנדידת ציפורים. נולד ב-1947. יזם בעזרת שר החינוך לשעבר אמנון רובינשטיין שהצפרות תשולב בחינוך בבתי הספר, ונחנך בעזרת מימון מאמריקה פרויקט "הציפורים הנודדות אינן יודעות גבולות" שבו משתתפים תלמידים מישראל, הרשות הפלסטינית, ירדן וארצות הברית.


ציפור לאומית היא ציפור או עוף, שנבחר לסמל מדינה או עם.

א

מדינה/אוטונומיה ציפור לאומית ושמה המדעי ויקימינים
השם המדעי מקושר למיזם ויקימינים
תמונה הציפור הלאומית בסמל, דגל, בול וכדומה מקור / הערות
אוגנדהאוגנדה  אוגנדה עגור כתר לבן-לחיים Balearica regulorum Balearica regulorum, Ol Pejeta, Kenya 1.jpg Flag of Uganda.svg
סמל ודגל אוגנדה
 
אוסטריהאוסטריה  אוסטריה עיט זהוב Aquila chrysaetos GoldenEagle-Nova.jpg Austria Bundesadler.svg
סמל אוסטריה
 
אוסטרליהאוסטרליה  אוסטרליה אמו Dromaius novaehollandiae Dromaius novaehollandiae (head) Battersea Park Children's Zoo.jpg Coat of Arms of Australia.svg
סמל אוסטרליה
[1]
אורוגוואיאורוגוואי  אורוגוואי קיווית צ'יליאנית Vanellus chilensis Southern Lapwing.jpg    
איחוד האמירויות הערביותאיחוד האמירויות הערביות  איחוד האמירויות הערביות בז נודד Falco peregrinus Peregrine falcon (Australia).JPG Ae-nat.png
סמל איחוד האמירויות הערביות
 
איי בהאמהאיי בהאמה  איי בהאמה פלמינגו אמריקני Phoenicopterus ruber Caribbean Flamingo.jpg Coat of arms of Bahamas.svg
סמל איי בהאמה
[2]
איי הבתולה הבריטייםאיי הבתולה הבריטיים  איי הבתולה הבריטיים (הממלכה המאוחדת) תורית אמריקניתמשפחת היוניים) Zenaida macroura Zenaida macroura1.jpg    
איי פארואיי פארו  איי פארו (דנמרק) שלצדף החוף Haematopus ostralegus Haematopus ostralegus -Scotland -8.jpg    
איי קיימןאיי קיימן  איי קיימן (הממלכה המאוחדת) אמזונת קיימן, מין בסוג אמזונה ששמו המדעי Amazona leucocephala Amazona leucocephala -Matanzas, Matanzas Province, Cuba -two-8.jpg    
אינדונזיהאינדונזיה  אינדונזיה עיט נצי ג'אווה - Spizaetus bartelsi Elang Jawa Nisaetus bartelsi Bandung Zoo 2 cropped.jpg   הציפור המופיעה בסמל אינדונזיה, גראודה, היא ציפור אחרת (מהמיתולוגיה ההינדית והבודהיסטית)
איסלנדאיסלנד  איסלנד בז ארקטי Falco rusticolus Gyr falcon - Falco rusticolus - Fálki.jpg   בסמל איסלנד מופיע עוף אחר
איראןאיראן  איראן
  1. זמיר הירדן Luscinia megarhynchos
  2. טווס הודי Pavo cristatus
1. Luscinia megarhynchos vogelartinfo chris romeiks CHR4443.jpg 2. Pavão português (8617176447).jpg   שתי הציפורים אינן רשמיות
אל סלוודוראל סלוודור  אל סלוודור עוף משפחת המומוטיים ששמו המדעי Eumomota superciliosa Guardabarranco.JPG   [3]
אנגווילהאנגווילה  אנגווילה (הממלכה המאוחדת) עוף ממשפחת היוניים, ששמו המדעי: Zenaida aurita Zenida aurita1 1 barbados.jpg    
אנגולהאנגולה  אנגולה בז נודד Falco peregrinus Falco peregrinus-Nova Scotia Canada-eating-face right.jpg   [4]
אנטיגואה וברבודהאנטיגואה וברבודה  אנטיגואה וברבודה פרגטה הדורה Fregata magnificens Fregata magnificens.JPG   [5]
אסוואטיניאסוואטיני  אסוואטיני טוראקו צבעוני Tauraco porphyreolophus Purple-crested Turaco RWD3.jpg    
אסטוניהאסטוניה  אסטוניה סנונית הרפתות Hirundo rustica Barn swallow (Hirundo rustica rustica) singing.jpg EEK-500krooni-rear.jpg [6]
אקוודוראקוודור  אקוודור קונדור האנדים Vultur gryphus Andean Condor 065.jpg Coat of arms of Ecuador.svg
סמל אקוודור
 
ארגנטינהארגנטינה  ארגנטינה תנר אדמוני Furnarius rufus Flickr - Dario Sanches - JOÃO-DE-BARRO (Furnarius rufus) (4).jpg   [7]
ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית עיטם לבן-ראש Haliaeetus leucocephalus Haliaeetus leucocephalus-tree-USFWS.jpg US-GreatSeal-Obverse.svg
סמל ארצות הברית
[8]

ב-ג

מדינה/אוטונומיה ציפור לאומית ושמה המדעי ויקימינים
השם המדעי מקושר למיזם ויקימינים
תמונה העוף הלאומי בסמל, דגל, בול וכדומה מקור / הערות
בהוטןבהוטן  בהוטן עורב שחור Corvus corax Corvus corax (NPS).jpg   [9]
בוטסואנהבוטסואנה  בוטסואנה
  1. כחל לילכי Coracias caudata
  2. אנפית בקרBubulcus ibis
1. LilacBreastedRollerCropped.jpg 2. Bubulcus ibis Maui 2.jpg   [10]
בוליביהבוליביה  בוליביה קונדור האנדים Vultur gryphus Андский кондор.jpg Coat of arms of Bolivia.svg
סמל בוליביה
 
בוניירבונייר  בונייר (הולנד) פלמינגו מצוי Phoenicopterus roseus Phoenicopterus roseus Camargue 2.jpg    
בחרייןבחריין  בחריין בולבול לבן לחיים Pycnonotus leucogenys Himalayan Bulbul I2 IMG 3990.jpg    
בלגיהבלגיה  בלגיה בז מצוי Falco tinninculus Common Kestrel struts the grassland.jpg    
בליזבליז  בליז טוקן ססגוני-מקור Ramphastos sulfuratus Ramphastos sulfuratus -London Zoo-4c.jpg   [11]
בלארוסבלארוס  בלארוס חסידה שחורה Ciconia nigra Black stork arp.jpg    
בנגלדשבנגלדש  בנגלדש עוף ממשפחת החטפיתיים ששמו המדעי Copsychus saularis Oriental Magpie Robin (Copsychus saularis)- Male at Kolkata I IMG 3003.jpg   [12]
ברזילברזיל  ברזיל מין השייך לסוג קיכלי (משפחת הקיכליים) ששמו המדעי Turdus rufiventris SABIÁ-LARANJEIRA (Turdus rufiventris).jpg   [13]
ברמודהברמודה  ברמודה פתון לבן-זנב Phaethon lepturus Phaethon lepturus.jpg    
ג'מייקהג'מייקה  ג'מייקה עוף ממשפחת הקוליבריים ששמו המדעי Trochilus polytmus Red-billed streamertail (Trochilus poltmus) juvenile male.jpg    
גאורגיהגאורגיה  גאורגיה פסיון מצוי Phasianus colchicus Phasianus colchicus 2 tom (Lukasz Lukasik).jpg    
גואטמלהגואטמלה  גואטמלה קורוקו הדור Pharomachrus mocinno Resplendent Quetzal female.jpg Coat of arms of Guatemala.svg
סמל גואטמלה
המטבע המקומי נקרא קצאל על שם הציפור. בתרבות המאיה העתיקה, נוצות זנבה של הקצאל שימשו כהילך חוקי
גיאנהגיאנה  גיאנה הואצין Opisthocomus hoazin Hoatzins in Ecuador.jpg    
גרמניהגרמניה  גרמניה עיט זהוב Aquila chrysaetos Golden Eagle 4a (6022930748).jpg Coat of Arms of Germany.svg
סמל גרמניה
 
גרנדהגרנדה  גרנדה עוף ממשפחת היוניים ששמו המדעי Leptotila wellsi Grenadadove1.jpg
סמל גרנדה
 

ד-כ

מדינה/אוטונומיה ציפור לאומית ושמה המדעי ויקימינים
השם המדעי מקושר למיזם ויקימינים
תמונה העוף הלאומי בסמל, דגל, בול וכדומה מקור / הערות
דומיניקהדומיניקה  דומיניקה תוכי מסוג אמזונה מלכותית Amazona imperialis Amazona imperialis -Roseau -Dominica -aviary-6a-3c.jpg Flag of Dominica.svg
דגל דומיניקה
 
דנמרקדנמרק  דנמרק ברבור מצוי Cygnus olor Mute Swan Cape May RWD.jpg    
דרום אפריקהדרום אפריקה  דרום אפריקה עגור כחול Anthropoides paradisea Anthropoides paradiseaPCCA20051227-1883B.jpg   בסמל דרום אפריקה מופיע עוף אחר. מקור:[14]
האיטיהאיטי  האיטי עוף ממשפחת הטרוגוניים ששמו המדעי Priotelus roseigaster Priotelus roseigaster.jpg      
הודוהודו  הודו טווס הודי זכר Pavo cristatus Indian Peafowl at IIT Delhi.jpg    
הונגריההונגריה  הונגריה חובה גדולה ממשפחת החובתיים Otis tarda Dabao.jpg   באופן לא רשמי, העם ההונגרי מיוצג על ידי העוף המיתולוגי טורול (Turul)
הונדורסהונדורס  הונדורס עוף ממשפחת התוכיים ששמו המדעי Amazona auropalliata YellownapedAmazon.jpg    
הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת  הממלכה המאוחדת אדום-החזה Erithacus rubecula Rotkehlchen WP.jpg    
הפיליפיניםהפיליפינים  הפיליפינים עיט פיליפיני (משפחת הנציים) Pithecophaga jefferyi Pithecophaga jefferyi.jpg   בסמל הפיליפינים מופיע עוף אחר - עיטם לבן-ראש המסמל את ארצות הברית
הרפובליקה הדומיניקניתהרפובליקה הדומיניקנית  הרפובליקה הדומיניקנית שח-דקלים Dulus dominicus Dulus dominicus.JPG    
הרפובליקה הסיניתהרפובליקה הסינית  הרפובליקה הסינית (טאיוואן) עוף ממשפחת העורביים ששמו המדעי Urocissa caerulea Urocissa caerulea.jpg    
ונצואלהונצואלה  ונצואלה טרוּ‏פּ‏יאל ממשפחת הפזאיים) Icterus icterus Trupial on a cactus.png   [15]
זימבבואהזימבבואה  זימבבואה "ציפור זימבבואה" - כינוי לתבליטי ציפורים שהתגלו בהריסות אתר העתיקות זימבבואה הגדולה (המאה ה-11 - המאה ה-15). משערים שזהו המין חיוויאי מוקיון Terathopius ecaudatus Zimbabwe Bird.svg Coat of Arms of Zimbabwe.svg Flag of Zimbabwe.svg
סמל ודגל זימבבואה
Coat of arms of Rhodesia.svg Flag of Rhodesia (1968–1979).svg
סמל ודגל רודזיה - המדינה שקדמה לזימבבואה
 
זמביהזמביה  זמביה עיטם קולני Haliaeetus vocifer Haliaeetus vocifer 1 (Martin Mecnarowski).jpg Flag of Zambia.svg
סמל ודגל זמביה
[16]
טונגהטונגה  טונגה עוף ממשפחת היוניים, ששמו המדעי: Ducula pacifica Ducula oceanica 1832.jpg   Coat of arms of Tonga.svg
סמל טונגה
 
טורקיהטורקיה  טורקיה קיכלי לבן-גבה (ממשפחת הקיכליים) Turdus iliacus Redwing Turdus iliacus.jpg    
טנזניהטנזניה  טנזניה עגור כתר לבן-לחיים Balearica regulorum Grey Crowned Crane, Serengeti National Park, Tanzania (2010).jpg   לא רשמי
טרינידד וטובגוטרינידד וטובגו  טרינידד וטובגו
  1. טרינידד: מגלן שני Eudocimus ruber
  2. טובגו: צ'צ'לקה אדמונית Ortalis ruficauda
1. Roter Ibis.JPG 2. Ortalis ruficauda 2.jpg Coat of Arms of Trinidad and Tobago.svg
שני העופות על גבי סמל טרינידד וטובגו
 
יפןיפן  יפן פסיון ירוק (מתת-משפחת הפסיונים) Phasianus versicolor Phasianus versicolor in field.JPG    
ירדןירדן  ירדן ורדית סיני Carpodacus synoicus Carpodacus synoicus male(01).jpg   בסמל ירדן מופיע נשר
ישראלישראל  ישראל דוכיפת מצויה Upupa epops Hoopoe with insect.jpg    

ל-נ

מדינה/אוטונומיה ציפור לאומית ושמה המדעי ויקימינים
השם המדעי מקושר למיזם ויקימינים
תמונה העוף הלאומי בסמל, דגל, בול וכדומה מקור / הערות
לוקסמבורגלוקסמבורג  לוקסמבורג מלכילון אורנים Regulus regulus Regulus regulus -Iceland-8.jpg
לטביהלטביה  לטביה נחליאלי לבן Motacilla alba Motacilla alba alba cropped.JPG
ליבריהליבריה  ליבריה בולבול אפריקאי Pycnonotus barbatus Pycnonotus barbatus Egypt El Obour by Hatem Moushir.JPG בסמל ליבריה מופיעה ציפור אחרת - יונה לבנה
ליטאליטא  ליטא חסידה לבנה Ciconia ciconia White Stork by Robert Lewis-cropped.jpg
לסוטולסוטו  לסוטו מגלן מצויץ דרומי Geronticus calvus Geronticus.calvus.1.jpg
מאוריציוסמאוריציוס  מאוריציוס דודו אפור Raphus cucullatus Dodo 1.JPG Coat of arms of Mauritius.svg
סמל מאוריציוס
מונטסראטמונטסראט  מונטסראט (הממלכה המאוחדת) עוף ממשפחת הפזאיים ששמו המדעי Icterus oberi Icterus oberi - Zoo Frankfurt.jpg
מיאנמרמיאנמר  מיאנמר טווסון אפור Polyplectron bicalcaratum Polyplectron bicalcaratum -Birmingham Nature Centre, England-8a.jpg
מלאווימלאווי  מלאווי עוף ממשפחת הטרוגוניים ששמו המדעי Apaloderma vittatum Apaloderma vittatum1.jpg [17]
מלזיהמלזיה  מלזיה קלאו קרנפי Buceros rhinoceros Buceros rhinoceros -Kuala Lumpur Bird Park, Malaysia-8a (1).jpg
מלטהמלטה  מלטה צוקית בודדת (ממשפחת הקיכליים) Monticola solitarius Monticola solitarius -ground-8.jpg
מקסיקומקסיקו  מקסיקו עיט זהוב Aquila chrysaetos Steinadler Aquila chrysaetos.jpg Coat of arms of Mexico.svg
סמל מקסיקו
נורווגיהנורווגיה  נורווגיה אמודאי אירופי (ממשפחת האמודאיים) Cinclus cinclus Eurasian White-fronted Dipper, C cinclus.JPG
ניגריהניגריה  ניגריה עגור כתר אדום-לחיים Balearica pavonina Kronenkranich Tierpark Hellabrunn-1.jpg בסמל ניגריה מופיע עוף אחר
ניו זילנדניו זילנד  ניו זילנד קיווי חום דרומי Apteryx australis TeTuatahianui.jpg 1898 kiwi 6d red.JPG
בול של ניו זילנד משנת 1898
ניקרגואהניקרגואה  ניקרגואה עוף מסדרת הכחלאים ששמו המדעי Eumomota superciliosa Motmot1.jpg
נמיביהנמיביה  נמיביה ציפור שיר ששמה המדעי Laniarius atrococcineus Laniarius atrococcineus -Pretoria, South Africa-8 (2).jpg בסמל נמיביה מופיע עוף אחר. מקור:[18]
נפאלנפאל  נפאל מונאל הימלאיה (ממשפחת הפסיוניים) Lophophorus impejanus Himalayan Monal Adult Male East Sikkim Sikkim India 11.05.2014.png

ס-פ

מדינה/אוטונומיה ציפור לאומית ושמה המדעי ויקימינים
השם המדעי מקושר למיזם ויקימינים
תמונה העוף הלאומי בסמל, דגל, בול וכדומה מקור / הערות
סאו טומה ופרינסיפהסאו טומה ופרינסיפה  סאו טומה ופרינסיפה אפרור אפריקני Psittacus erithacus African Grey Parrot RWD.jpg Coat of arms of São Tomé and Príncipe.svg
סמל סאו טומה ופרינסיפה
הציפור הלאומית מופיעה מימין, ואילו משמאל ציפור אחרת - בז
 
סודאןסודאן  סודאן לבלר Sagittarius serpentarius Sagittarius serpentarius -Masai Mara, Kenya-8 (1).jpg סמל סודאן  
סיישלסיישל  סיישל עוף ממשפחת התוכיים ששמו המדעי Coracopsis nigra כינויו: "תוכי סיישל שחור" Black parrot-2 31l07.JPG   בסמל סיישל מופיע עוף אחר
סינגפורסינגפור  סינגפור ציפור שיר ממשפחת הצופיתיים ששמה המדעי Aethopyga siparaja Crimson sunbird.jpg   [19]
סמואהסמואה  סמואה יונת סמואה Didunculus strigirostris Didunculus.jpg    
סנט הלנהסנט הלנה  סנט הלנה (הממלכה המאוחדת) חופמי סנט הלנה (ממשפחת החופמיים) Charadrius sanctaehelenae Charadrius sanctaehelenae (1).jpg Coat of arms of Saint Helena.svg
סמל סנט הלנה
 
סנט וינסנט והגרנדיניםסנט וינסנט והגרנדינים  סנט וינסנט והגרנדינים עוף ממשפחת התוכיים ששמו המדעי Amazona guildingii BxZ Amazona guildingii 00.jpg    
סנט לוסיהסנט לוסיה  סנט לוסיה עוף ממשפחת התוכיים ששמו המדעי Amazona versicolor Amazona versicolor -St Lucia-5a.jpg Coat of arms of Saint Lucia.svg
סמל סנט לוסיה
 
סנט קיטס ונוויססנט קיטס ונוויס  סנט קיטס ונוויס שקנאי חום Pelecanus occidentalis Brown Pelican on Dock.jpg סמל סנט קיטס ונוויס  
סרי לנקהסרי לנקה  סרי לנקה תרנגול סרי לנקה Gallus lafayettii Gallus lafayetii Yala 1.jpg    
עיראקעיראק  עיראק חוגלת סלעים Alectoris chukar Alectoris-chukar-001.jpg   בסמל עיראק ציפור אחרת עיט זהוב
פוליןפולין  פולין עיטם לבן-זנב Haliaeetus albicilla Merikotkas.jpg Herb Polski.svg
סמל פולין
 
פינלנדפינלנד  פינלנד ברבור שר Cygnus cygnus Sangsvaner stor.jpg    
פלאופלאו  פלאו עוף ממשפחת היוניים, ששמו המדעי: Ptilinopus pelewensis Palau Fruit Dove Ptilinopus pelewensis photographed on Babeldaob Palau in 2013 by Devon Pike.jpg    
פנמהפנמה  פנמה הרפיה Harpia harpyja Harpia.jpg Escudo armas Panama.png
סמל פנמה
[20]
פפואה גינאה החדשהפפואה גינאה החדשה  פפואה גינאה החדשה בת עדן ראגי (ממשפחת העדניים) Paradisaea raggiana Stavenn Paradisaea raggiana 00.jpg Flag of Papua New Guinea.svg
סמל ודגל פפואה גינאה החדשה
[21]
פקיסטןפקיסטן  פקיסטן חוגלת סלעים Alectoris chukar Chukar Partridge Leh.jpg    
פרגוואיפרגוואי  פרגוואי פעמונית מהמין Procnias nudicollis Procnias nudicollis -captivity-4.jpg    
פרופרו  פרו כרבולתן הסלעים Rupicola peruviana Rupicola peruviana (male) -San Diego Zoo-8a.jpg    

צ-ת

מדינה/אוטונומיה ציפור לאומית ושמה המדעי ויקימינים
השם המדעי מקושר למיזם ויקימינים
תמונה העוף הלאומי בסמל, דגל, בול וכדומה מקור / הערות
צ'ילהצ'ילה  צ'ילה קונדור האנדים Vultur gryphus Vultur gryphus01.jpg Coat of arms of Chile.svg
סמל צ'ילה
 
צרפתצרפת  צרפת תרנגול הבית Gallus gallus Slepice a kohout.jpg France home kit 2008 cock.jpg
סמל התרנגול הגאלי על מדי נבחרת צרפת בכדורגל
 
קובהקובה  קובה עוף ממשפחת הטרוגוניים ששמו המדעי Priotelus temnurus Cubaanse Trogon.jpg    
קולומביהקולומביה  קולומביה קונדור האנדים Vultur gryphus 204 - Canyon de Colca - Condor des Andes - Juin 2010.JPG Coat of arms of Colombia.svg
סמל קולומביה
 
קוסטה ריקהקוסטה ריקה  קוסטה ריקה עוף ממשפחת הקיכליים ששמו המדעי Turdus grayi Clay colored Thrush.jpg    
קוריאה הדרומיתקוריאה הדרומית  קוריאה הדרומית עקעק זנבתן Pica pica Korean magpie in Daejeon (side profile).jpg    
קזחסטןקזחסטן  קזחסטן עיט זהוב Aquila chrysaetos WR - Golden Eagle (5638082246).jpg    
קלדוניה החדשהקלדוניה החדשה  קלדוניה החדשה (צרפת) קגו Rhynochetos jubatus Rhynochetos jubatus03.jpg    
קניהקניה  קניה
  1. תרנגול הבית Gallus gallus
  2. עגור כתר אדום-לחיים Balearica pavonina
1. Mother hen with chicks.jpg 2. Grou-coroado.jpg Alternate Coat of arms of Kenya.svg
סמל קניה, ובמרכזו - תרנגול
שני העופות אינם רשמיים
רואנדהרואנדה  רואנדה עגור כתר לבן-לחיים Balearica regulorum Balearica regulorum (Tarime, Tanzania).jpg    
רומניהרומניה  רומניה שקנאי לבן Pelecanus onocrotalus Pelikan rozowy (Pelecanus onocrotalus).JPG   בסמל רומניה מופיע עוף אחר
שוודיהשוודיה  שוודיה שחרור Turdus merula Blackbird (male) in my garden (8407766585).jpg    
תאילנדתאילנד  תאילנד פסיון אדום גב סיאמי Lophura diardi SIAMESE FIREBACK (7958574078).jpg    Article MediumPurple.svg
בחרו ערך מומלץ מהרשימה וצפו בתוכן הנטען
אלבטרוסייםדודודורסי לילהלילית אפורהנדידת עופותעיטם לבן ראששחפית הקוטבקאקאפו
Thalassarche cauta in flight 2 - SE Tasmania.jpg

אלבטרוסיים הם משפחה של עופות ימיים מסדרת היסעוראים הכוללת את הגדולות שבציפורי הים. האלבטרוסים נפוצים בעיקר בימים ליד אנטארקטיקה ובצפון האוקיינוס השקט. הם אינם מצויים בצפון האוקיינוס האטלנטי, אף על פי ששרידי מאובנים מעידים שבעבר היו נפוצים גם שם. הם ידועים ביפי מעופם ובהדר מוטת כנפיהם הרחבה.

האלבטרוסים הם בין הגדולים שבעופות המסוגלים לעוף. האלבטרוסים מיומנים מאוד בתעופה, והם משתמשים בטכניקות שונות לניצול מוטת כנפיהם וכוחם, כדי לגמוא בקלות מרחקים עצומים. תזונתם מבוססת על דיונונים, דגים וקריל שאותם הם צדים על ידי צלילה לאוקיינוס או סמוך לפני המים. האלבטרוסים מקננים במושבות גדולות השוכנות בדרך כלל באיים מרוחקים באוקיינוס, לעיתים לצד מינים אחרים של עופות ימיים. האלבטרוסים הם מונוגמיים. הקשר בין הזכר לנקבה מטופח במשך מספר שנים, וכולל מצגי חיזור דמויי ריקוד.
Exquisite-kwrite.png

רוצים לעזור? הנה כמה משימות שבהן אתם יכולים לתרום: