פורטל:איראן/מבוא

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Iran (orthographic projection).svg

הרפובליקה האסלאמית של איראןפרסית: جمهوری اسلامی ايران, גֻ'מְהוּרִי-יֶה אֶסְלַאמִי-יֶה אִירַאן) היא רפובליקה אסלאמית שיעית בעלת מיעוט סוני, הנמצאת במרכז ובמערב אסיה. איראן היא המדינה ה-18 בגודלה בעולם, ואוכלוסייתה מונה למעלה מ-75 מיליון איש. היא גובלת באפגניסטן ובפקיסטן במזרח, בטורקמניסטן בצפון-מזרח, בארמניה ובאזרבייג'ן בצפון-מערב, בעיראק ובטורקיה במערב. למדינה קו חוף עם הים הכספי בצפון, ועם המפרץ הפרסי יחד עם מפרץ עומאן בדרום.

עד 1935 נקראה איראן בשם פרס, השם בו כונתה על ידי היוונים בעת העתיקה בזמן בו פרס הייתה אימפריה ענקית שהשתרעה מהים התיכון עד למרכז אסיה. השם איראן מקורו באימפריה הסאסאנית. ב-1935 המונח נכנס לשימוש בינלאומי. מאז שנות ה-50 ועד לסוף שנות ה-70 נעה איראן בין משטר דמוקרטי שהונהג בה בחסות המעצמות הגדולות שלאחר מלחמת העולם השנייה, לבין משטר אוטריטרי שהנהיג השאה מוחמד רזא שאה פהלווי.

לאחר המהפכה בשנת 1979 שולט במדינה משטר דתי שהונהג תחילה על ידי האייתוללה רוחאללה ח'ומייני, המנהיג העליון הראשון של הרפובליקה, ולאחר מותו של ח'ומייני ב-1989 תפס את מקומו עלי ח'אמנאי. בשנת 2013 זכה בבחירות לנשיאות חסן רוחאני הרפורמיסט והוא משמש בתפקיד נשיא איראן מאז ועד היום.

Eram Garden 2.jpg Sheikh Lotfallah Esfahan.JPG Gate of All Nations, Persepolis.jpg אם איראנית בכיסוי ראש עם בת Yazd panorama.jpg