פורטל:ארכאולוגיה של המזרח הקרוב/תמונה נבחרת/גלריה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית


גלריית תמונות נבחרות של פורטל ארכאולוגיה של המזרח הקרוב

לעריכת סדרות התמונות לחצו על המספר בכותרת ואחר כך "עריכה".

1

הכותל בשלג .JPG
הכותל המערבי הוא שריד של קיר של הר הבית שנבנה בסוף תקופת בית שני, על ידי הורדוס. הכותל אינו חומה, שכן לא נועד להגנה, ומצדו הפנימי מילא הורדוס את הר הבית בעפר ובמבנים תת-קרקעיים, כדי להרחיבו לכדי המתחם המקודש הגדול בעולם העתיק. כיום רובו של הכותל קבור תחת פני השטח, מלבד קצהו הדרומי, הנמצא בגן הארכאולוגי הכולל גם את הכותל הדרומי, רחבת התפילה של הכותל המערבי, הכותל הקטן ומספר מקומות בהם הכותל חשוף ומשמש בתור קיר לבתים פרטיים ברובע המוסלמי. מתחת ובינות לבתים אלו, נמצאים מנהרות הכותל, לרוב אורכו של הכותל המערבי.

2

Pergamonmuseum Babylon Ischtar-Tor.jpg
שער אשתר, משערי הכניסה לבבל המשחוזר במוזיאון פרגמון בברלין

3

Tutmask.jpg
מסכת המוות של תות ענח' אמון המוצגת במוזיאון המצרי. קברו של תות ענח' אמון בעמק המלכים היה קבר הפרעה הראשון שבו הקדימו הארכאולוגים את שודדי הקברים, ועושר הממצאים שהתגלו בו, יחד עם גופת החנוט עצמו, עוררו גל של התלהבות בעולם.

4

Yad Avshalom at night.JPG
יד אבשלום - מבנה הקבורה הגדול והמפואר ביותר ששרד מירושלים בתקופת בית שני. המבנה, המשלב בבניינו סגנונות מצריים ויוונים-רומיים והחצוב ברובו בתוך הסלע, משך את עיניהם של העוברים ושבים, ומתואר על ידי כמעט כל הנוסעים שפקדו את ירושלים, למן המוקדם שבהם.

5

PetraTreasury.JPG
"בית האוצר" (אלחיזנה) בפטרה. קבר מלכותי מפואר מעשה ידי התרבות הנבטית, מהמאה הראשונה לספירה. הנבטים הותירו אחריהם קברים חצובים בקירות קניון "סיק", הסגור לחלוטין בין ההרים, ורוחבו לא עולה על מטרים ספורים, בעוד שקירותיו מגיעים לגובה של כמאה מטרים. צלעות הקניון עשויות אבן חול נובית בצבע אדמדם. גובהו של "בית האוצר" 33.77 מטר ורוחבו 24.90 מטר. בשנת 2007 הוכרזה פטרה כאחד משבעת פלאי תבל החדשים.

6

Ziggarat of Ur 001.jpg
הזיגוראת הגדול של אור. הזיגוראת נבנה בתקופת מלכותו של אור-נמו, מלך שומר, שמלך בין 2112 לפנה"ס ובין 2094 לפנה"ס. הזיגוראת הוא מקדש לאלת הירח השומרית, ננה, והוא מורכב משני שלבים הבנויים מלבנים: בשלב התחתון הלבנים מחוברות יחד בביטומן, ובשלב העליון בטיח. יש המזהים את הזיגוראת עם מגדל בבל המקראי.

7

Baal thunderbolt Louvre AO15775.jpg
מצבה מאבן גיר ובה נראה האל בעל מחזיק אלה וברק, מהמאות ה1513 לפנה"ס. נמצאה באקרופוליס של אוגרית. כיום בלובר.

8

Duck container Louvre AO14779.jpg
מכל בצורת ברווז עשוי משן של היפופוטם, ששימש לאחסון איפור, מהמאה ה-13 לפני הספירה, שנמצא בעיר הנמל מינת אל-ביידה, שהייתה שייכת לתרבות אוגרית. המיכל נמצא על ידי הארכאולוג קלוד שייפר ב-1931, והוא מוצג כיום במוזיאון הלובר.

9

Ebish-Il Louvre AO17551.jpg
פסל אביך השני, גבס ולאפיס, ממקדש עשתר במארי, מסביבות 2400 לפנה"ס. מוצג כיום במוזיאון הלובר

10

Vista general de Masada.jpg
מראה כללי של מצדה, התמונה צולמה מצפון לדרום. בפינה הימנית ניתן לראות את שרידיהם של שניים מהמחנאות הרומאים, את חומת המצור, וכן את הסוללה שבנו הרומאים לכיבוש ההר. בצד שמאל ניתן לראות את הארמון הצפוני של הורדוס.

11

Herodium from above 2.jpg
מבט מן האוויר על ההרודיון, מבצר דמוי גבעה ועיר מלכותית שנבנו על ידי המלך הורדוס כ-12 קילומטרים דרומית לירושלים. בשנת 2006 הכריז הארכאולוג אהוד נצר כי מצא במקום את קברו של הורדוס. טרם נמצא ממצא אפיגרפי (כתובת חרוטה) כלשהו באתר שיוכיח באופן חד משמעי שאכן מדובר בקברו של הורדוס.

12

Hattusa.liongate.jpg
"שער האריות" בחתושש. חתושש הייתה בירת הממלכה והאימפריה החתית. הריסות חתושש שוכנות בצמוד לכפר בואזקיי (Boğazköy) בלולאת נהר הקיזילאירמאק אשר במרכז אנטוליה, כ־145 קילומטרים ממזרח לאנקרה. חתושש היא אחת מתשעת אתרי המורשת העולמית מטעם אונסק"ו בטורקיה.

13

Shiloach.jpg
כתובת השילוח היא כתובת בנקבת השילוח הכתובה בכתב עברי עתיק שהתגלתה ב-1880, המנציחה את רגע המפגש בין שתי קבוצות חופרים, עם פריצת הנקבה שהוליכה את מי הגיחון אל שטח עיר דוד בירושלים. הנקבה נחפרה ביוזמתו של חזקיהו מלך יהודה, בערך בשנת 703 לפנה"ס. הכתובת נעקרה ממקומה בשנת 1890 ומוצגת כיום במוזאון הארכאולוגי של איסטנבול.

14

PalmyreneDeities.jpg
אלי תדמור: אל הירח, האל הנעלה ואל השמש. מוצג במוזיאון הלובר.

15

KrakDesChevaliers.jpg
קראק דה שבלייה הוא מבצר צלבני במערב סוריה. המבצר הוא אחד האתרים היחידים בהם השתמרה היטב אומנות צלבנית ובכלל זה פרסקאות. בשנת 2006 הוכר קראק דה שבלייה כאתר מורשת עולמית יחד עם מצודת צלאח א-דין.

16

Bosra-TheatreStage.jpg
התיאטרון הרומי בבוסרה שוחזר באמצע המאה ה-20, ואחת הבעיות שניצבו בפני העוסקים במלאכה הייתה שהתיאטרון הרומי נחבא בינות לקירות המצודה הערבית משך כ-700 שנה. למבני המצודה נודעה חשיבות אדריכלית בזכות עצמם, ובסופו של דבר פונה פנים התיאטרון מהתוספות הערביות, אך מבני המצודה שמחוצה לו נשמרו. המקום הוכרז כאתר מורשת עולמית בשנת 1980.

17

Shimush mishni.jpg
שימוש משני הוא מונח מתחומי הארכאולוגיה והאדריכלות המתאר תופעה של שימוש בחלקי מבנים עתיקים בבנייה מאוחרת יותר. כך ניתן למצוא שברי עמודים, כותרות וכתובות משובצים בקירות מבנים כחלק מחומרי הבנייה.

18

Madaba map.jpg
מקטע ממפת מידבא בה מתוארת ירושלים. המפה היא רצפת פסיפס שהתגלתה בכנסייה בעיר מידבא שבירדן. המפה, המתוארכת בין המאה השישית עד השביעית, מתארת באמצעות מפה את ארץ ישראל. המפה מהווה את העדות הוויזואלית המוקדמת ביותר לבנייתה של כנסיית הקבר בירושלים.

19

The Herodian Quarter P8050085.JPG
הפרוור ההרודיאני ברובע היהודי בעיר העתיקה בירושלים מציג מספר בתים רחבי היקף של שכונת פאר שעמדה במקום (העיר העליונה של ירושלים בתקופת הבית השני) בתקופת שלטונו של המלך הורדוס ובתקופה שלאחר מכן עד חורבן בית המקדש השני בשנת 70 לספירה. הבניינים התגלו בעת שיקום הרובע היהודי לאחר מלחמת ששת הימים.

20

Sphinx from Gizeh.jpg
"הספינקס הגדול של גיזה" הוא פסל אבן הניצב ליד הפירמידות בגיזה. דמות הספינקס המצרית התגלגלה אף למיתולוגיה היוונית לסיפורו של המלך היווני אדיפוס.

21

White t1.jpg
"המסגד הלבן" ברמלה - מבנה אסלאמי קדום, ששורשיו נעוצים בראשית המאה ה-8, בתקופת שלטונם של ח'ליפי בית אומיה.

22

Tomb of Nebamun.jpg
"נבמון צד" - סצנת ציד, מקבר נבמון מתקופת השושלת ה-18 של מצרים העתיקה.

23

Ruins of a church in Shivta in the Negev.jpg
שרידי כנסייה בשבטה. שבטה היא יישוב נבטי שהיה נושב בין המאה ה-1 למאה ה-8, וממוקם באזור הנגב בין ניצנה לשדה בוקר. היישוב שוכן על דרך הבשמים העתיקה, וכיום הוא משמש כאתר ארכאולוגי ומוכר כאתר מורשת עולמית.

24

Tombstone from Nablus, 2nd-3rd century CE 2.jpg
מצבת קבר משכם, המוצגת במוזיאון רוקפלר, מן המאה ה-2 עד ה-3 לספירה. על המצבה כתובת לטינית המוקדשת לפרש מהפרובינקיה מאוריטניה.

25

Hatra Ruins - 2008-07-20.jpg
חייל מארינס אמריקאי מתבונן בשרידיה הדוממים של חאטרה בצפון עיראק. העיר נוסדה בעת שלטון הסלאוקים במאה ה-3 לפנה"ס, והתקיימה משך כחמש מאות שנה, עד שחרבה בידי הסאסאנים בשנת 241. בשנת 1985 הוכרזו שרידיה כאתר מורשת עולמית.

26

Strution44.jpg
בריכת הסטרותיון היא בריכת מים בעיר העתיקה בירושלים, שראשיתה בתקופת הורדוס. הבריכה התגלתה במקרה בעת חפירת היסודות למנזר האחיות ציון בשנות ה-60 של המאה ה-19. בשנת 1867 נחקר המקום ותועד על ידי החוקר צ'ארלס וורן.

27

Hanaton3.jpg
יציאה מחלל תת-קרקעי בתל חנתון, הממוקם בחלקה הדרום-מערבי של בקעת בית נטופה. התל היה מיושב החל מתקופת הברונזה התיכונה ועד לתקופה הצלבנית. החלל התת-קרקעי שבתמונה הוא שרידי חווה חקלאית מבוצרת בשם חוצפית שהוקמה במאה ה-11, ונועדה יחד עם ציפורי לשלוט ולהגן על מפעל החקלאות הצלבני שהתקיים לכל אורך ממלכת ירושלים הראשונה, השנייה ועד לנפילת עכו הצלבנית.

28

Beit alfa01.jpg
פרט מפסיפס בית הכנסת בבית אלפא, המציג את גלגל המזלות, ארבע התקופות ובמרכזו הליוס, הרוכב במרכבת השמש. המאה ה-5 לספירה

29

Nelson Glueck.jpg
נלסון גליק היה בין ראשוני הארכאולוגים של ארץ ישראל. בין 1,000 האתרים שסקר במזרח התיכון ניתן למנות את מכרות הנחושת של בקעת תמנע, אותן ייחס למלך שלמה (כיום סוברים רוב המומחים כי אין לטענה זו תוקף) ואת עבר הירדן המזרחי.

30

Shmarya Guttman.jpg
הארכאולוג שמריהו גוטמן ידוע במיוחד בשל חפירותיו באזור מצדה, סוסיא וגמלא.

31

Mazar 1936.jpg
הארכאולוג בנימין מזר בחפירות בית שערים, 1936

32

Avarham Negev.jpg
הארכאולוג אברהם נגב, הידוע בשל חקירותיו בתרבויות המדבר ובמיוחד בתרבות הנבטים, ובחפירות שביצע בעבדת, קיסריה, ממשית וחלוצה

33

Jerusalem Dome of the rock BW 6.JPG
כיפת הסלע בירושלים. ממבני האסלאם המפוארים ביותר, והעתיק שבהם שעודו עומד על תילו

34

Akko BW 5.JPG
חדר האוכל (רפקטוריום) הצלבני באולמות האבירים בעכו. האולמות, שהתגלו בשנת 1992 נבנו על ידי האבירים המסדר יוחנן הקדוש של בית החולים בירושלים. חדר האוכל הצלבני (הרפקטוריום) נמצא מדרום לחצר והגישה אליו אפשרית רק ממנה. תקרתו עשויה מקמרון צולב, והיא נתמכת בשלושה עמודים מסיבים. מתחת לחדר האוכל עוברת מנהרה המובילה אל חלקו הדרומי של המתחם, ובו קריפטה, שרידי כנסייה גותית וחמאם טורקי שנמצא במפלס העיר הצלבנית ושרובו טרם נחשף.

35

Hadrian Arc Pan.jpg
קשת הדריאנוס בג'רש שבירדן. הקשת הוקמה לציון ביקורו של הקיסר בעיר בשנת 129 לספירה. רוחבה של הקשת 25 מ' וגובהה 21.5 מ'. החלק העליון שמעל לשיא הקשת שוחזר על ידי מחלקת העתיקות בירדן, תוך שימוש באבנים העתיקות שנמצאו לצד הקשת.

36

Persepolis 06.jpg
פרספוליס הייתה עיר הבירה הרשמית של הממלכה הפרסית. היא נבנתה בתקופת שלטונו של כורש, בסביבות 560 לפני הספירה. ישנם מדענים המאמינים כי פרספוליס מעולם לא נבנתה במלואה ולא שוכנה או שומשה מעולם

37

Human headed winged bull profile.jpg
שדו (שור מכונף בעל פני אדם) שנמצא בחפירות דור שרוכין, בירת אשור. הפסל נמצא על ידי פול-אמיל בוטה בשנת 1843 והוא מוצג כיום במוזיאון הלובר.

38

Ashurnasirpal2 stele.jpg
פרט מאסטלת אשורבניפל השני, המוצגת כיום במוזיאון הבריטי בלונדון

39

Persian warriors from Berlin Museum.jpg
לוחמים פרסים, ממצא מלפני המאה ה-4 לפנה"ס, מוצג כיום במוזיאון פרגמון בברלין

40

Murex Rimush Louvre AO21404.jpg
חריטה על גבי קונכייה. הכתובת נושאת את שמו של רימוש, מלך כיש, בערך 2,270 לפנה"ס. מקור הקונכייה בים סוף או במפרץ הפרסי.

41

Ars Summum Tesoro Oxus brazalete.JPG
צמיד מהממלכה האחמנית, 559 - 530 לפנה"ס, מוצג כיום במוזיאון הבריטי

42

Relief spinner Louvre Sb2834.jpg
תבליט של אישה העוסקת בטווייה, עשוי מביטומן, התקופה הנאו-עילמית (המאה השמינית לפנה"ס עד אמצע המאה השישית לפנה"ס), נמצא בשושן ומוצג כיום בלובר.

43

HittiteGoddessAndChildAnatolia15th-13thCenturyBCE.jpg
אלה חיתית "אלת השמש של ארינה", עם ילד על ברכיה, פסלון בן המאה ה-15 עד המאה ה-13 לפנה"ס, נמצא באנטוליה, מוצג כיום במוזיאון המטרופוליטן לאמנות.

44

Homa.JPG
פרט מעמוד בארמון בעיר פרספוליס

45

Rosetta Stone.jpg
אבן רוזטה היא סלע דיוריט מסוג גרנדיוריט שתודות לטקסט קדום שנחקק עליה בכמה שפות, אפשרה את פענוח הכתב ההירוגליפי. האבן התגלתה בעיר הנמל המצרית רוזטה (כיום ראשיד) ב-15 ביולי 1799 על ידי קפטן פייר בושר (Pierre Bouchard), במהלך המערכה המצרית של נפוליאון בונפרטה. על האבן חקוק טקסט בשתי שפות - יוונית ומצרית קדומה, ושלושה סוגי כתב - כתב הירוגליפי, כתב דמוטי וכתב יווני. כיוון שיוונית היא שפה מוכרת היטב, שימשה האבן כמפתח לפענוח הכתב ההירוגליפי בשנת 1822 על ידי ז'אן-פרנסואה שמפוליון ובשנת 1823 על ידי תומאס יאנג. פענוח הכתב איפשר תרגום טקסטים הירוגליפיים נוספים. האבן מוצגת במוזיאון הבריטי בלונדון מאז 1802.

46

Nefertiti 30-01-2006.jpg
פסל ראש של נפרטיטי (בערך 1370 – 1330 לפנה"ס) שהייתה אשתו העיקרית של פרעה אחנתון מלך מצרים. הפסל מוצג כיום במוזיאון החדש בברלין.

47

Egypte louvre 066.jpg
אוזיריס, איזיס והורוס, פסלון עשוי מזהב, לאפיס וזכוכית אדומה. מתקופת השושלת ה-22 של פרעוני מצרים (850-874 לפנה"ס). הדוכן באמצע נושא את הקרטוש של אוסורכון השני, ומניחים כי פניו של אוזיריס עוצבו על פי פניו של המלך.

48

Mount Nemrut.jpg
ראשי פסלים בהר נמרוט, מקום קברו המלכותי של אנטיוכוס הראשון תיאוס, מלך קומגנה שמת בשנת 38 לפנה"ס. גובה ההר 2,206 מ"ר, והאתר הארכאולוגי בו מורכב משתי מערכות של פסלי אדם ישובים בגובה של עד 10 מטר, אחת מצידו המזרחי של תל מלאכותי בגובה של 49 מטר ובהיקף של 152 מטר, והאחרת מצידו המערבי. הדמויות הן של אנטיוכוס עצמו בחברת האלים, וגובה ראשי הדמויות לבדם הוא כ-2 מטר. הר נמרוט הוכרז כאתר מורשת עולמית בשנת 1987.

49

Reconstruction Nereid Monument BM.jpg
מקדש הנראידות (נימפות ים) בקסנתוס. המקדש נבנה ב-380 עד 390 לפנה"ס, והוא שוחזר ומוצג במוזיאון הבריטי.

50

RobinsonsArchMay2009.jpg
קשת רובינסון הוא כינויו של מחלף מדורג ששכן בכניסה להר הבית בירושלים, בימי בית המקדש השני. המחלף אפשר להולכים מחוץ להר הבית, במפלס הרחוב הנמוך, לעלות ולהיכנס למפלס הר הבית הגבוה. קשת רובינסון נחשבת לאחד המחלפים הראשונים בעולם. היא נקראת על שם המגלה שלה במאה ה-19, הארכאולוג אדוארד רובינסון, שאיתר את שרידי הקשת הגדולה ששולבה במחלף.

51

SidonSeaCastle.jpg
מבצר הים בצידון הוא הוא מבצר צלבני בעיר צידון השוכן על אי זעיר בכניסה הצפונית אל מעגן צידון, ומחובר אל היבשת שמדרום לו באמצעות גשר אבן באורך 80 מטר שבו תשע קשתות. המבצר הוקם בתחילת המאה ה-13 בידי צלבנים מאנגליה ומצרפת על שרידיו של מקדש פיניקי שהוקדש לאל מלקרת.

52

Ebla royal palace.jpg
הארמון המלכותי באבלה, עיר-מדינה חשובה בצפון סוריה של היום.

53

Papyrus Nash.jpg
פפירוס נאש הינם ארבעה מקטעי פפירוס שנתגלו בשנת 1898 במצרים על ידי הארכאולוג וולטר ל' נאש, ופורסמו לראשונה בשנת 1903. בפפירוס הכתוב בכתב עברי מרובע מהצורה של שלהי תקופת בית שני, מופיע נוסח קדם-מסורה של עשרת הדיברות כשלאחריו מופיעה תחילתה של פרשת שמע ישראל. נוסח זה היה עד לגילוי מגילות מדבר יהודה ולוחיות ברכת כהנים לטקסט המקראי הקדום ביותר שהתגלה. ובעל משמעות רבה לחקר נוסח המקרא.

54

112307-BritishMuseum-Badari.jpg
פסל אשה מן התרבות הבדרית, שפעלה במצרים העליונה בסביבות 4,000 לפנה"ס, המגולף משן של היפופוטם, ומוצג במוזיאון הבריטי. סוג זה של פסלון נמצא בקברים של נשים וגברים בני התרבות הבדרית, שהיא התרבות הקדומה ביותר שזוהתה במצרים הקדם שושלתית

55

Iran bastan 19 - pottery cow - Chogha zanbil.jpg
שור מקרמיקה, משנת 1250 לפנה"ס, שעל גבו כתובת המקדישה אותו לאליל העילמי אינשושינאק. השור נמצא בכניסה לזיגוראת בצ'וגהא זנביל, ומוצג כיום במוזיאון הלאומי של איראן.

56

Pasargadae 2.jpg
קברו של כורש בפסארגאדה, בירת הממלכה האחמנית

57

Louvre cheval sassanide mao132.jpg
ראש סוס מאזור קרמאן באיראן, דוגמה לאמנות האימפריה הסאסאנית. מוצג כיום במוזיאון הלובר.

58

Architectural frieze Kashan MBA Lyon D643.jpg
חלק מאפריז ארכיטקטוני, עם מוטיבים איסלמיים, מקשאן, איראן תחילת המאה ה-13, מוצג כיום במוזיאון לאמנות יפה בליון.

59

Gezer Calendar - Replica 1.jpg
לוח גזר הוא לוח אבן גיר בגודל 11.1X7.2 ס"מ מן המאה ה-10 לפנה"ס (תקופת שלמה המלך), שעליו חרוטה בניב שמי צפוני-מערבי כלשהו כתובת בת תשע שורות, הנראית כלוח שנה חקלאי. הלוח, שנמצא על ידי רוברט מקאליסטר בתל גזר ב-1908, מוצג כיום במוזיאון הארכאולוגי באיסטנבול, לשם נלקח על ידי העות'מאנים.

60

Part of Hoard thet was found in City of David.jpg
מטמון מטבעות זהב מימי הרקליוס שנתגלה בחניון גבעתי בעיר דוד בירושלים

61

Arche23.jpg
המתחם הביזנטי בתוך הגן הארכאולוגי ירושלים

62

BirdsMosaic9.jpg
פרט מפסיפס הציפורים. הפסיפס מעטר רצפת חדר המתוארכת למאה הששית, וממוקמת כ-350 מטרים צפונית לשער שכם בירושלים. כתובת המתנוססת בראש הפסיפס, וכן סגנונו האמנותי העשיר בציפורים שונות, בכלים ובפירות, מלמדים כי נעשה בידי אמנים ארמניים. הפסיפס התגלה בשנת 1894, במהלך הנחת יסודות לבית.

63

Bae cochba.jpg
מטבע מימי מרד בר כוכבא. בחזיתו - בית המקדש

64

Barque Solaire2.JPG
הספינה של ח'ופו נמצאה בבור חתום בפירמידה הגדולה של גיזה . היא עשויה לוחות ארז, ויועדה כדי שפרעה ח'ופו יפליג בה אל ארץ המתים. הספינה מוצגת במוזיאון מיוחד שנבנה עבורה בקהיר.

65

Bull Warka Louvre AO8218.jpg
פסלון של שור השייך לתרבות ארך הקדומה, כ-3,000 שנה לפני הספירה. מוצג כיום במוזיאון הלובר.

66

Two horned elam.jpg
כד מאזור ג'ירופט (כיום באיראן), האופייני לתרבות העילמית ועליו דמות מקורננת הנאבקת בשני נחשים. כד זה התגלה על ידי משטרת הגבול האיראנית, כאשר מבריחים ניסו להבריחו לטורקיה, והוחרם.

67

Farvahar001.JPG
תבליט של סמל הפרוואשי האופייני לדת הזורואסטרית מחורבות פרספוליס באיראן.

68

Sundisk Alacahoyuk.jpg
אחד מ-13 "דיסקיות שמש" שנמצאו בקברים באלג'הויוק באנטוליה. הקברים הם מתקופת הברונזה הקדומה. יש להניח כי לדסקיות חשיבות טקסית כלשהי, אך הסיבה המדויקת בשלה הונחו בקברים אינה ידועה.

69

Alaca Hüyük 2.jpg
ספינקס מהמאה ה-14 לפני הספירה בשערי העיר החיתית הקדומה שנחשפה באתר אלג'הויוק באנטוליה.

70

Fayum--52.jpg
תמונה המצוירת על לוח עץ של שני אחים מפיום במצרים, מהמאה ה-2 לספירה, המוצגת במוזיאון המצרי בקהיר. תמונות מסוג זה המכונות דיוקנאות המומיות מפיום הם ממצא אופייני לתקופה הרומית במצרים העתיקה, וקשורות יותר למסורת ההלניסטית של ציור דיוקנאות מאשר למסורת פולחן המתים ממצרים השושלתית.

71

The Herodian Quarter17.JPG
שתי וולוטות של כותרות יוניות גדולות המוצגות במוזיאון הרובע ההרודיאני בירושלים

72

Lada and the Sean-Beit Shearin.jpg
"לדה והברבור" - פרט מארון קבורה מהמאה השנייה לספירה שנמצא בבית שערים, המוצג במוזיאון רוקפלר בירושלים.

73

Galileeboat.jpg
הסירה מגינוסר או הסירה מהגליל או סירתו של ישו היא סירת עץ שהתגלתה באקראי בשנת 1986 בין קיבוץ גינוסר למושבה מגדל, כאשר מי הכנרת היו בשפל. אופיה של הסירה ובדיקה באמצעות פחמן 14 איפשרו לתארכה לתקופה שבין שנת 50 לפנה"ס ועד שנת 70 לספירה. הסירה מוצגת במוזיאון בית יגאל אלון בגינוסר.

74

ארמון הגבירה טונשוק - ללא כבלים.jpg
קמרון גומחת הכניסה של ארמון הגבירה טונשוק ברובע המוסלמי בירושלים, המהווה דוגמה לאדריכלות ממלוכית. ניתן לראות שימוש באבלק, עיטורי נטיפות (מוקרנס) ועיטורים גאומטריים

75

Clay seal AF12903 mp3h8659.jpg
חותמת עשויה מחרסית ועליה קרטוש של הפרעה פסמטיך. החותמת מוצגת במוזיאון הלובר

76

Bull head oriental institute chicago.jpg
ראש פר, מחורבות פרספוליס, המאה ה-5 לפני הספירה. הממצא מוצג במכון האוריינטלי של אוניברסיטת שיקגו

77

Servant Dur Sharrukin AO22106.jpg
תבליט של משרת, מתחילת המאה ה-8 לפני הספירה שנמצא באולם הכתר של ארמונו של סרגון השני מלך אשור בדור שרוקין. התבליט נמצא על ידי פאול אמיל בוטה בחפירותיו בשנים 18431844, והוא מוצג כיום במוזיאון הלובר

78

Treasure of Nahal Mishmar (8).JPG
העתק של ראש אלה המעוטר בתאומי יעלים בעלי גוף אחד. משני הצדדים שתי זרועות בצורת להבי סכין וגרזן, המוצג במוזיאון הכט. המקור ממנו נוצר העתק זה הוא המטמון המכונה "מטמון נחל משמר" שנמצא בנחל משמר במדבר יהודה בשנת 1961 על ידי משלחת בראשות הארכאולוג פסח בר אדון. המטמון מתוארך לתקופה הכלכוליתית, לפני כ-6,000 שנה.

79

Statuette Goddess Louvre AO20127.jpg
פסלון של אישה עירומה, ייתכן שהמדובר באלילה בבלית שנמצא בעיר חילה בעיראק. הפסלון, בן המאה השנייה לפני הספירה, עשוי מאלבסטר, זהב, חרס ואודם, ומוצג כיום במוזיאון הלובר.

80

Anthropoid sarcophagus Louvre AO4968.jpg
סרקופג אנתרופואידי בצורת אישה, שנמצא בעיר המתים "מע'רת טבולון" בצידון, המאה ה-4 לפני הספירה, ומוצג כיום בלובר

81

PalmyraWoman.JPG
מצבה בצורת אישה של נסיכה מתדמור, מהמאה ה-2 לספירה. מוצגת כיום במוזיאון הבריטי

82

Queen of the Night (Babylon).jpg
"מלכת הלילה" - עשתורת, לילית, או ארשקיגל מעוצבת מחומר מחוזק בקש. האלה, כפי הנראה, הייתה צבועה באדום בתבליט המקורי. מהמאה ה-18 לפני הספירה. מוצגת כיום במוזיאון הבריטי

83

Anthropoid Coffin from Deir al-Balah – Late Bronze Age - Hecht Museum - Haifa – Israel 1.JPG
סרקופג אנתרופואידי המוצג במוזיאון הכט בחיפה. באזור דיר אל בלח שמדרום לעזה נתגלה בית קברות ובו עשרות ארונות קבורה אנתרופואידים (דמויי אדם) עשויים חרס מתקופת הברונזה המאוחרת המאה ה-14 לפנה"סהמאה ה-13 לפנה"ס. מקורם של ארונות אלה שלהם מכסה מכויר כפני אדם המזכיר מומיות הוא במצרים. אך אלה נעשו כולם במקום ושרידי הכבשן שבו נצרפו, נתגלו בחפירות. עם הארונות נתגלו מנחות קבורה רבות ביניהן כלי בהט, ברונזה, תכשיטי זהב, כסף וקרניאול. חרפושיות, צלמיות וכן מבחר עשיר של כלי חרס מקומיים מיקניים ומצריים.

84

TurkeyGoreme.jpg
בעיר גרמה בטורקיה מקבץ של כנסיות ומנזרים החצובים בסלע הטוף הרך, ואלו העניקו לה מעמד של אתר מורשת עולמית. בתמונה בכנסיית התפוח (Elmalı Kilise), שנבנתה באמצע המאה ה-11.

85

Monalisagalilee1.jpg
המונה ליזה של הגליל.

קטע מפסיפס שהתגלה בגן לאומי ציפורי בוילה רומית, על ידי הארכאולוג לירוי ווטרמן. האישה מכונה המונה ליזה של הגליל מפני שכמו בציורו המפורסם של לאונרדו דה וינצ'י, היא נראית כמביטה בצופה, מכל כיוון.

86

Arbel synagogue - Claude Conder 2.jpg
שרידי בית הכנסת העתיק בארבל.

הציור צויר בשנת 1875 על ידי משלחת הקרן לחקר ארץ ישראל בראשות קלוד קונדר. סקר ארץ-ישראל המערבית התקיים בין השנים 1877-1872 במסגרתו נסקרו כל היישובים וכל האתרים כולל השטחים החקלאיים. בסיומו פורסמו תוצאות הסקר במספר ספרים ובמפת הקרן לחקר ארץ ישראל. בציור שרידי בית הכנסת העתיק השוכנים בבקעת ארבל בגליל התחתון כפי שהתגלו לעורכי הסקר. בית הכנסת מתוארך למאות השנייה עד הרביעית והוא היה חלק מהיישוב ארבל, שהיה בתקופה זו יישוב יהודי פורח

87

Herods grave israel museum 2013 mrach by history on the map efi elian.jpg
שרידי הסרקופג המשוחזר של המלך הורדוס.

הסרקופג המשוחזר של המלך הורדוס נמצא בהריסות המאוזוליאום של המלך במדרון החיצוני בהרודיון. קבר הורדוס נמצא בשנת 2007 על ידי הארכאולוג אהוד נצר לאחר 30 שנות חיפוש באתר. לדעת נצר הסיבה להימצאות הקבר מחוץ לשטח הרודיון היא השמירה הקפדנית של דיני טומאה וטהרה, שאפיינה את תקופת בית שני. ולכן הורדוס, שהיה יהודי, ביקש לקבוע את מקום קבורתו מחוץ לאזור המגורים בהר, כדי לאפשר לילדיו להשתמש בארמון העליון.

88

Milkau Oberer Teil der Stele mit dem Text von Hammurapis Gesetzescode 369-2.jpg
חוקי חמורבי הוא קודקס חוקים שחובר ונחקק על אסטלת אבן בתקופת שלטונו של חמורבי מלך בבל במאה השמונה עשרה לפנה"ס. קודקס זה הוא הנודע והמקיף בחוקי המזרח הקדום. במאה ה-12 לפנה"ס, עם כיבוש בבל הכשית על ידי העילמים, נלקחה האסטלה כשלל לשושן עיר בירתם. בשנת 1901 היא התגלתה בידי משלחת חוקרים צרפתים והובאה למוזיאון הלובר בפריז

89

Byzantine church in Nahariya - Peacocks Mosaic.jpg
פסיפס של זוג טווסים וביניהם אמפורה, מרצפת הפסיפס של הכנסייה הביזנטית בנהריה, שהתגלתה בשנת 1954. הכנסייה הייתה חלק מיישוב גדול על הדרך בין אנטיוכיה לעכו. היא נבנתה במאה ה-6 בתקופה הביזנטית. באותה עת הגליל הפך להיות אחד המרכזים החשובים בצליינות הנוצרית, והיא נהרסה בשרפה עזה כנראה בעת הכיבוש של ארץ ישראל על ידי האימפריה הסאסאנית שהתרחש בשנת 614

90

British Museum Flood Tablet.jpg

לוח חרס בכתב יתדות של עלילות גילגמש - אפוס שומרי, מהיצירות הספרותיות המוקדמות ביותר בתולדות האנושות. הלוח בתמונה עוסק במבול המזכיר את סיפור המבול המקראי. הלוחות נמצאו ב-1853 בספריית אשורבניפל שבחורבות נינווה, על ידי הארכאולוג הורמוזד רסאם שהיה ממוצא אשורי.

91

מגדל אֶלהָבֶּל היה מגדל בעל ארבע קומות ששימש כקבר בעיר העתיקה תַּדְמוֹר שבסוריה, הנחשבת כאתר מורשת עולמית.

מגדל אֶלהָבֶּל היה מגדל בעל ארבע קומות ששימש כקבר בעיר העתיקה תַּדְמוֹר‎ שבסוריה, הנחשבת כאתר מורשת עולמית. המגדל, שנבנה בשנת 103 לספירה, שימש כאחוזת קבר לאצילי תדמור והיה חלק מהנקרופוליס של העיר. המבנה נהרס בחודש אוגוסט 2015 על ידי ארגון המדינה האסלאמית. בחודש זה פוצצו אנשי הארגון מבנים עתיקים נוספים בתדמור: מקדש בל, מקדש בעל שמין והאריה של אל-לאת.

92

Temple of Isis in Philae.jpg
המקדש לאלה איזיס בפילה שבמצרים. פילה הוא מתחם מקדש מצרי עתיק ואתר ארכאולוגי השוכן כיום על אי באגם שנוצר בין שני חלקי סכר אסואן. מקומה המקורי של פילה היה ליד האשד הראשון על הנילוס במצרים העליונה, מדרום לאסואן, באזור שהוצף עם התחלת בנייתו של סכר אסואן הנמוך בשנת 1902. כדי להציל את המקדש, הוא פורק והוקם מחדש באי אגילקיה הסמוך. המקדשים בפיילה מתייחדים בעושר אדריכלי רב, המאופיין בשילוב של אדריכלות מצרית עם השפעות הלניסטיות. ב-1979 הוכרז המתחם כאתר מורשת עולמית