לדלג לתוכן

פורטל:החי והצומח בארץ ישראל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

רענון הפורטל כיצד אוכל לעזור?    

ארץ ישראל היא אחד האזורים העשירים ביותר בעולם מבחינת מספר המינים ליחידת שטח. מבחינה בוטנית נובע עושר זה מהיותה צומת פיטוגאוגרפית בה נפגשים ארבעה אזורים פיטוגאוגרפיים עולמיים – האירנו-טורני, הים-תיכוני, הסהרו-ערבי והסודני – מתוך ששה אזורים סה"כ על-פני כדור הארץ. המגוון הבוטני מלווה בעושר זואולוגי: בשל המפגש הנ"ל, מהווה הארץ גבול תפוצה צפוני למינים אפריקניים, גבול דרומי לאירופיים ומערבי לאסיתיים. כמו כן יש לארץ מעמד יוצא דופן בהיותה על נתיב נדידת העופות העיקרי של עופות אירופה.

פורטל זה נועד להקל על ההתמצאות בוויקיפדיה העברית בנושאים הקשורים לחי ולצומח בארץ ישראל. בנוסף לצמחים ולחיות בארץ, תמצאו בו גם התייחסות לנושאים נוספים, ביניהם:


החי בארץ ישראל: לערך המלא

הצומח בארץ ישראל: לערך המלא

אדום-החזה (שם מדעי: Erithacus rubecula) הוא ציפור שיר קטנה שמאפייניה הבולטים הם פנים, גרון וחזה בגוון אדום-חלודה המופיע כאשר הפרט בוגר. בעבר סווג אדום-החזה למשפחת הקיכליים (Turdidae), אך כיום הוא משויך למשפחת החטפיתיים (Muscicapidae).

המין נקרא בלועזית European) Robin). בכתביו של שייקספיר מוזכר בשמות Red-breast או Ruddock. בערבית נקרא אבו אלחינאא'. משמעות השם הלטיני "Erithacus rubecula" הוא "הבודדת האדומה הקטנה", בשל התנהגותו הטריטוריאלית של המין.

מושית השבע
מושית השבע

מושית השבע מכונה בלשון הדיבור "פרת משה רבנו". כינוי זה הוא תרגום שאילה מן היידיש שבהּ מין זה של החיפושיות נקרא "משה רבנוס קיעלע", "משה רבנוס בהמהלע" או "משה רבנוס פֿערדעלע" (בתרגום לעברית, "עגלת משה רבנו", "בהמת משה רבנו" או "סוסון משה רבנו", בהתאמה). היידיש עצמה, שאלה את שם החיפושית מלשונות עמי אירופה, שהיו שכנותיה הקרובות. בשפות אלו נקראה החיפושית על שמה של חיה כלשהי, לעיתים פרה, תוך שיוכה לקדוש או אפילו לאל. בגרמנית היא נקראה "חיפושית מרים" (Marienkäfer), בצרפתית – "חיית אלוהים הטוב" (bête a bon dieu), בספרדית – "פרת אנטוניוס הקדוש" (vaca de san anton) וברומנית – "שורו של אלוהים" (boul lui dumnezeu). במעבר ליידיש "גוייר" הקדוש הנוצרי ונהיה למשה רבנו

מושית השבע קיבלה את שמה (הן שמה המדעי, הלטיני, Coccinella septempunctata, והן תרגום שמה המדעי לעברית) על שם שבע הנקודות השחורות שעל כנפיה החופות את גבהּ. אלא, שכנפיו של מין החיפושיות הזה נקודות בשמונה נקודות, ארבע נקודות לכל אחת משתי הכנפיים. כשכנפיה של מושית השבע סגורות על גבה, חופפת אחת הנקודות מן הכנף האחת את אחת הנקודות מן הכנף השנייה, וכך נוצרת האשליה שעל גב החיפושית שבע נקודות בלבד.  • 21 במרץ 2019: בעקבות החורף הגשום, עבר בארץ גל גדול במיוחד – כמיליארד (!) פריטים – של פרפרים נודדים מהמין נימפית החורשף[3]

הערות שוליים

עקרב צהוב, המסוכן שבעקרבי ישראל

תמונות של חי וצומח ביחד, או של ממלכות אחרות, כגון הפטריות.

חרק מאביק פרח לוטם מרווני

שבלול הגינה בסרטון מואץ פי ארבע (צולם בכפר סבא)

איור של אורן מספר של פייר בלון
ארבעה מינים מהסוג שיחנית, באיור של הזואולוג והמאייר הגרמני נָאוּמַן
.

חוקרי הטבע הראשונים הגיעו לארץ לא רק ממניעים מדעיים, אלא גם מסיבות דתיות, וכהרפתקנים שנמשכו לאקזוטיקה של המזרח התיכון. ראשון חוקרי הטבע בארץ ישראל הידוע לנו הוא פייר בלון, אשר פרסם בשנת 1553 ספר על מסעותיו בין השנים 1546 ו-1549 ביוון, אסיה הקטנה, מצרים, ערב הסעודית וארץ ישראל. בין המינים המתוארים בספרו נמצא ארז הלבנון.

פייר בלון

איורים וצילומי טבע

בספרים הראשונים על החי והצומח בארץ ישראל נכללו איורים להמחשה. בימינו מחליפים על-פי רוב צילומים את האיורים, ביניהם של צלמי טבע אשר יצירותיהם עומדות בפני עצמם גם בנפרד מהטקסט של הספרים. למרות זאת, לאיורים עדיין מקום חשוב בספרי העיון, שכן ניתן להראות באיור פרטים שקשה או בלתי אפשרי להראות בצילום; לדוגמה, את כל שלבי מחזור החיים של דו-חי, או כמה מינים של בעלי חיים, כגון השיחניות העומדות יחד באיור של נאומן במסגרת זו.

מהבולטים במאיירים: וולטר פרגסון, שאייר בין היתר את החוברות "מדריך לציפורי ארצנו" (1969) ו"מדריך ליונקי ארצנו" (1972) שיצאו לאור בהוצאת רשות שמורות הטבע בשיתוף "דן חסכן".

מהבולטים בצלמים: פטר מירום שתעד בספר "האגם הגווע" את אגם החולה לפני ואחרי ייבושו; יוסי אשבול שצילום שלו זכה במקום שני בקטגוריית "התנהגות ציפורים" בתחרות צילומי טבע של מוזיאון בורק שבמדינת וושינגטון בצפון-מערב ארצות הברית; וד"ר דוד דרום – ביולוג ימי וצלם טבע, שהוציא לאור עם מיכאל זהרי ספר על צמחי התנ"ך, ועם יוסי אשבול ספר על בעלי חיים בתנ"ך.

רקפת מצויה – פרח בר שהיה בתחילת שנות ה-60 של המאה ה-20 על-סף הכחדה בארץ, וניצל בזכות המסע הציבורי למען פרחי הבר

כבר במקורות היהדות יש מודעות לנושא שמירת הטבע:

ראה מעשי כמה נאים ומשובחים הן, וכל מה שבראתי בשבילך בראתי, תן דעתך שלא תקלקל ותחריב את עולמי שאם תקלקל - אין מי שיתקן אחריך.

קהלת רבה ז' 28

הצלחת המסע הציבורי בשנות ה-60 למען פרחי הבר בארץ[1] נחשבת הישג בקנה מידה בינלאומי, ומדינת ישראל של שנות ה-2000 הוכרה על ידי ארגון האיחוד הבינלאומי לשימור טבע (IUCN) כמדינה שהקצתה את האחוז הגבוה ביותר משטחה מבין מדינות הים התיכון לשטחי טבע מוגנים[2].


אהרן אהרונסון

תולדות החקלאות שזורות בתולדות ארץ ישראל, החל מהמהפכה החקלאית הנאוליתית, המשך בחלקה המרכזי של החקלאות בתנ"ך וביהדות, וכלה בהמצאת הטפטפות על ידי שמחה בלאס בסוף שנות ה-50 של המאה ה-20. הארץ היא הגבול המערבי של תפוצת "אם החיטה", אותה גילה אהרן אהרנסון בשנת 1906.

כיום מהווה החקלאות כ-2.5% מהתוצר הלאומי הגולמי של מדינת ישראל, וכ-3.5% מהיצוא שלה[3]. המדינה משקיעה במחקר חקלאי, ובראשו – מכון וולקני, או, בשמו הרשמי, "מנהל המחקר החקלאי – מרכז וולקני", אשר תקציבו בשנת 2003, לדוגמה, היה כ-270,000,000 ₪[4].

כלנית מצויה
כלנית מצויה
חמציץ נטוי
חמציץ נטוי
תורמוס ההרים
תורמוס ההרים

בארץ ישראל יש שפע של צמחי בר ולחלקם הגדול פרחים צבעוניים ויפים. בעת שאנו מטיילים ומשוטטים בשבילי הארץ, אנחנו נהנים מהפריחה ומצלמים, אבל גם רוצים פעמים רבות לדעת מהו שמו של הפרח שראינו. הדרך הקלה לאפשר זיהוי והגדרה מהירים של פרח היא לפי הצבע שלו. כאן ניתנת גלריה של צמחי ארץ ישראל ממוינת לפי צבע הפרח. ייתכנו פרחים שישויכו למספר קטגוריות כגון כלנית מצויה שמופיעה בצבעי אדום, לבן, סגול, כחול וורוד, או פרחים שהגדרת צבעם יכולה להיות משויכת ליותר מקבוצה אחת כמו למשל תורמוס ארצישראלי שאפשר להגדירו כשייך לקבוצת הפרחים הלבנים וגם הורודים. פרחים רבים הם בעלי גוונים שנעים בין כחול דרך כחול כהה לסגול ובין סגול בהיר לוורוד כך שמומלץ לחפש פרחים בצבעים אלו בכל שלוש הקטגוריות (כחול, סגול וורוד). שימו לב שפרחים כמו נרקיס מצוי וקחוון משויכים לפרחים בצבע לבן-צהוב. כל גלריה מסודרת לפי סדר האלפבית.

החי והצומח ממלאים תפקיד חשוב בספרות היהודית, וניכר מקורם הארץ-ישראלי של המינים המוזכרים בה. למשל, בסיפור גן עדן בבראשית:

וַיִּתְפְּרוּ עֲלֵה תְאֵנָה וַיַּעֲשׂוּ לָהֶם חֲגֹרֹת

בראשית ג, ז

בתהילים:

צַדִּיק כַּתָּמָר יִפְרָח כְּאֶרֶז בַּלְּבָנוֹן יִשְׂגֶּה

תהלים צב, י"ג

וּבתלמוד הבבלי, בהספד של בר קיפוק על מות הרב אשי:

אם בארזים נפלה שלהבת מה יעשו אזובי קיר
(אם) לויתן בחכה הועלה מה יעשו דגי רקק

תלמוד בבלי, מועד קטן, דף כ"ה, עמוד ב'

לחקלאות בפרט, תפקיד חשוב בדת היהודית, עם אופיים החקלאי של שלושת הרגלים, והלוח העברי המיוחד, המשלב את מחזור הירח עם מחזור השמש. כמו כן הסדר הראשון בתלמוד הירושלמי הוא סדר זרעים, העוסק בהלכות הקשורות בעבודת האדמה. החקלאות ההלכתית היא ארץ-ישראלית מובהקת – בתלמוד הבבלי, שנכתב בחוץ לארץ, נכללת רק מסכת ברכות, ולא המסכתות האחרות שבירושלמי, אשר עוסקות ברובן בדינים הקשורים לחקלאות בארץ ישראל.

מקום מיוחד בתחום הנחלת הכרת הטבע והחקלאות במורשת היהודית שמור לשמורת נאות קדומים ולמייסדה, נגה הראובני, אשר זכה יחד עם צוות השמורה בפרס ישראל על "תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה".

המרכז הבהאי העולמי בחיפה

בנוסף לצמחיית הבר ולחיות הבר בארץ, ובנוסף לגידולים מסחריים-חקלאיים, יש בארץ גם גני נוי רבים, פרטיים וציבוריים, ביניהם:

בשתי אוניברסיטאות, האוניברסיטה העברית בירושלים, ואוניברסיטת תל אביב, קיימים גנים בוטניים למטרות מחקריות וחינוכיות, אשר גם פתוחים לביקור לקהל הרחב.

גן בוטני ייחודי הוא זה שבקיבוץ עין גדי, שמשתרע על כל מתחם חצר הקיבוץ, והוא היחיד מבין הרשומים באגודת הגנים הבוטניים הבינלאומיים אשר נמצא בתוכו יישוב.

הנחש – סמל שבט דן, על שער היכל שלמה

בעלי חיים ארסיים היו מוכרים כבר בימי קדם. הנחש מוזכר בסיפור גן עדן, בספר בראשית:

וְהַנָּחָשׁ הָיָה עָרוּם מִכֹּל חַיַּת הַשָּׂדֶה אֲשֶׁר עָשָׂה יְהֹוָה אֱלֹהִים

בראשית ג, א

למרות אופיו השלילי בסיפור זה, הנחש הוא סמל שבט דן, על פי ברכת יעקב לבניו:

יְהִי דָן נָחָשׁ עֲלֵי דֶרֶךְ שְׁפִיפֹן עֲלֵי אֹרַח הַנֹּשֵׁךְ עִקְּבֵי סוּס וַיִּפֹּל רֹכְבוֹ אָחוֹר

בראשית מט, יז

בין המסוכנים בארץ:

גם חלק מצמחי הארץ הם רעילים. מהידועים ביניהם:

רשימות מעולם הצומח

רשימות מעולם החי

רוצים לעזור? הנה כמה משימות שבהן אתם יכולים לתרום:
  • כתיבה או תרגום ערכים מבוקשים בתחום. תוכלו גם להוסיף לרשימה זו עוד ערכים שלדעתכם חסרים.
  • כתיבת קטעי הידעת?.
  • תוכלו לכתוב ערכים מבוקשים הרשומים כקישורים אדומים בדפי הקטגוריות הבאים:

מצאו ערכים לשיפור בנושא ארץ_ישראל:_החי_והצומח: לשכתובלעריכהלהשלמהקצרמריםחדשיםדורשי מקורלפישוטבלי תמונה (יש לגלול את המסך כלפי מטה)