פורטל:היסטוריה/וידאו נבחר/גלריה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

1

הלוויתו של הברון האדום
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg
לוויתו של הברון האדום. וידאו מקורי מתוך תוכנית טלוויזיה, מקור לא ידוע. דקה ו2 שניות. מנפרד פון ריכטהופן (2 במאי 1892 - 21 באפריל 1918) היה טייס קרב גרמני ואלוף הפלות מפורסם שנודע בכינוי "הברון האדום" והפיל בקרבות אוויר בימי מלחמת העולם הראשונה 80 מטוסים, יותר מכל טייס אחר. ב-21 באפריל 1918 מת הברון האדום מפגיעת כדור ליד נהר הסום בצרפת. הוא הצליח להנחית את מטוסו באזור שנשלט על ידי כוחות אוסטרליים. לפי דיווח אחד היה הברון האדום בחיים כשהגיעו אליו כוחות בעלות הברית והספיק לומר "קפוט" לפני שמת. הקצינים הבריטיים רחשו ליריבם המת כבוד רב, הוא נקבר בכפר ברטנגלס שליד אמיין ב-22 באפריל 1918, בטקס צבאי מלא, ארונו נישא בידי טייסים בריטים ולצידם עמד משמר כבוד שהורכב מחיילים אוסטרליים.

2

הצבא היפני תוקף את שנגחאי 1937
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg
הצבא היפאני תוקף את שנגחאי במהלך הקרב על העיר בשנת 1937, מתוך יומן חדשות גרמני "UfA-Tonwoche". וידאו מקורי, 2 דקות. מלחמת סין–יפן השנייה התחוללה בין 7 ביולי 1937 ו-9 בספטמבר 1945 בין הרפובליקה הסינית לבין האימפריה היפנית. המלחמה הייתה עימות ארוך ועקוב מדם בין שני עמי המזרח הרחוק הגדולים, רצוף במעשי טבח, פשעי מלחמה והפצצות אוויריות מאסיביות חסרות הבחנה על ריכוזי אוכלוסייה שביצעו היפנים בסינים. נהרגו בה כ-20 מיליון סינים, רובם אזרחים, וכ-1.8 מיליון יפנים. ב-13 באוגוסט 1937 פתח הצבא הסיני בפיקודו של צ'יאנג קאי שק בקרב על שנגחאי נמשך כשלושה וחצי חודשים והסתיים בניצחון יפני.

3

שבוע הבריקדות, אלג'יריה 1960
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg
מהומות ועימותים בין מתיישבים צרפתים לכוחות צבא צרפתי ביום 11 בנובמבר 1960. וידאו מיומן חדשות של אולפני יוניברסל. 52 שניות. מלחמת העצמאות האלג'יראית (1954 - 1962) הייתה מלחמה ארוכה ועקובה מדם ובסופה התאחד העם האלג'יראי והוטבעו ערכי העצמאות והסלידה מקולוניאליזם בתודעה הלאומית. שיטותיו האכזריות של הצבא הצרפתי בניסיון לדכא את המרי נותרו נושא מעורר מחלוקת בצרפת עד היום. בינואר 1960, לאחר שהמתיישבים ממוצא צרפתי הבינו שצרפת איננה מתכוונת לשמור על אלג'יריה צרפתית, הם החלו במחאה אלימה כנגד הצבא הצרפתי, שכונתה "שבוע הבריקדות". שנה לאחר מכן, במשאל עם, תמך רוב מוחלט של אזרחי צרפת בעצמאות אלג'יראית מלאה ובהסכמי אוויאן באביב 1962, נחתם הסכם שלום. בקיץ שלאחר מכן עזבו את אלג'יריה מיליון וארבע מאות אלף מתיישבים אירופים וביניהם יהודים ספרדים.

4

הוצאתו להורג של בניטו מוסוליני
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg
הוצאתו להורג של בניטו מוסוליני. מתוך יומן חדשות של אולפני יוניברסל, 52 שניות. בניטו מוסוליני, (29 ביולי 1883 - 28 באפריל 1945), עריץ איטלקי. שלט באיטליה בשנים 1922 עד 1943. ביטל את השלטון הדמוקרטי באיטליה והחליף אותו בשלטון פאשיסטי ורודני. מוסוליני הוא אחד ממגבשי האידאולוגיה של הפאשיזם ובין הראשונים להוציאה לפועל. באפריל 1945 ניסה מוסוליני להימלט לאוסטריה, נתפס על ידי הפרטיזנים, ונורה ליד אגם קומו. גופתו הובלה לתחנת דלק ליד מילאנו, שם התעלל בה ההמון.

5

הפצצת העיר המבורג במלחמת העולם השנייה
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg
הפצצת המבורג מתוך יומן חדשות אמריקאי מיום 27 באוגוסט 1943. דקה ו36 שניות .
המבורג היא העיר השנייה בגודלה בגרמניה אחרי ברלין, ובה כ-1.7 מיליון תושבים, נכון ל-2006. בעברה נהרסה המבורג פעמיים: בפעם הראשונה בשרפה גדולה שפרצה ב-1842, ובפעם השנייה, לאחר שבינתיים שוקמה והפכה לפנינת אדריכלות יפהפייה, במלחמת העולם השנייה, בה היא נהרסה כמעט כליל מהפצצות בעלות הברית. העיר שוקמה לאחר המלחמה אך לא חזרה למעמדה הקודם.

6

מהפכת הלוטוס במצריים
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg
המהומות בקהיר, וידאו מתוך שידורי אלג'זירה, 3 דקות ו4 שניות.
ההפיכה במצרים (2011) הנקראת גם מהפכת הלוטוס החלה בסדרה של הפגנות רחוב, מחאות ופעולות מרי אזרחי שהתרחשו במצרים מאז 25 בינואר 2011, ושמארגניהן קיבלו את השראתם מההתקוממות התוניסאית. המפגינים התעמתו עם כוחות הביטחון, מחו כנגד משטרו של הנשיא חוסני מובארכ וקראו להדחתו, על רקע העוני המתמשך במדינה, השחיתות והפגיעה בחופש הביטוי. לאחר 18 ימים של מחאות בלתי פוסקות, למרות הדחת הממשלה על ידי מובארכ והודעותיו כי יפעל לביצוע רפורמות ובחירות חדשות תוך מספר חודשים, אולץ ב-11 בפברואר להתפטר מתפקידו ולהעביר את השלטון לידי הצבא המצרי.

7

האוטובוס של לונדון
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg
"הטיול באוטובוס לונדוני" סרטון וידאו בן 8 דקות ו4 שניות שצולם בין 1952 לשנת 1955 על ידי שרות הסרטים הקולוניאלי ונועד להפצה ברחבי מושבות הכתר הבריטיות על מנת לתאר ולפאר את מערכת התחבורה בעיר לונדון הסרט מתאר טיול שעורכים שני סטודנטים מאפריקה באוטובוס לונדוני.

8

הטנקים עושים את חלקם
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg
הטנקים עושים את חלקם, וידאו מארכיון הצבא האמריקאי משנת 1918 בו נראים טנק רנו צרפתי וטנקים בריטים מתקופת מלחמת העולם הראשונה. וידאו ערוך, 2 דקות ו3 שניות. הטנק הוא רכב קרבי משוריין המיועד לפגוע בכוחות אויב יבשתיים באש ישירה. הטנק הראשון יוצר בבריטניה במהלך מלחמת העולם הראשונה. האנגלים נתנו לטנק את שמו (Tank), שפירושו באנגלית "מְכָל", בשל רצונם להטעות את האויב

9

צ'אק וגלניס שוברים את מחסום הקול
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg
טיסתו ההיסטורית של צ'אק ייגר, וידאו מקורי מהארכיונים הלאומיים של ארצות הברית, 3 דקות ו 4 שניות. מטוס ה- בל X-1 היה מטוס ניסוי אמריקני המונע במנוע-רקטי, שהיה הראשון ששבר את מחסום הקול והראשון מסדרת מטוסי ה-X, שנועדו לבחינת טכנולוגיות חדישות ופורצות דרך בתחום התעופה. אירוע שבירת מחסום מהירות הקול (מאך 1) התרחש ב-14 באוקטובר 1947. באירוע שוחרר המטוס, שהיה ידוע בכינויו גלניס הזוהרת, מהמפציץ הכבד B-29 והוטס על ידי טייס חיל האוויר האמריקני מייג'ור צ'ארלס "צ'אק" ייגר למשך חמש הדקות בהן פעל המנוע עד לנחיתתו בשלום במסלול נחיתה סמוך.

10

הסרט הראשון שצולם ממטוס
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg
הסרט הראשון שצולם בעת תעופה על ידי וילבור רייט, ביום 24 באפריל 1907 באורך 32 שניות. האחים רייט עסקו החל משנות ה-90 של המאה ה-19 בניסיונות לבנות מכונה מעופפת. הם בנו לשם כך את מנהרת הרוח הראשונה אי-פעם שבעזרתה שיכללו את דאוניהם. בסוף שנת 1903 הם כבר היו מסוגלים להוסיף לדאונם מנוע בוכנה קל משקל אותו פיתחו בעצמם. ב-17 בדצמבר 1903 התקבצו ארבעה מבוגרים וילד לחזות בניסיון הטסת המעופף של רייט. וילבור נבחר להטיס ראשון אך לא הצליח להמריא. לאחריו היה זה תורו של אורוויל רייט שהצליח לעלות את המעופף לגובה של 37 מטרים בטיסה שארכה 12 שניות. האדם הצליח לטוס.

11

מטוסי ההפצצה של מלחמת העולם הראשונה
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg


וידאו המציג מפציץ אמריקאי בתקיפת מטרות קרקע במלחמת העולם הראשונה, מהארכיון הלאומי האמריקאי, דקה ו־12 שניות. באותה עת כמו מטוס הקרב, כאשר המפציצים הראשונים היו למעשה מטוסים פשוטים שהפילו פצצות פשוטות אל הקרקע. הגרמנים השתמשו בצפלינים בתור מפציצים, בעיקר בגלל הטווח היעיל שלהם ויכולת ההעמסה, כך שהיו יכולים לשאת פצצות מגרמניה לבריטניה. בכך הגרמנים בנו את היסודות להפצצה אסטרטגית – הפצצה על ערי האויב ועל התשתיות הכלכליות שלו. הפצצות כאלו נעשו בעיקר בלילות. מדינות ההסכמה למדו מהגרמנים והחלו ליצור מפציצים דו כנפיים בעלי מספר מנועים שנועדו במיוחד להפצצה אסטרטגית.

12

צ'ארלס לינדברג מתקבל כגיבור
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg
וידאו המנציח את קבלת הפנים לצ'ארלס אוגוסטוס לינדברג השני לאחר שנחת בבריסל בטיסה מפריז, וידאו מקורי מארכיון הלאומי של ארצות הברית, דקה ו3 שניות. לינדברג היה חלוץ בתחום התעופה וזכה לפרסום בינלאומי כשהפך לטייס הראשון שחצה לבדו בטיסה ישירה את האוקיינוס האטלנטי. לינדברג המריא משדה התעופה רוזוולט במחוז נאסאו שבלונג איילנד ב-20 במאי 1927, ונחת למחרת, ב-21 במאי בפריז שבצרפת. הטיסה נמשכה 33 שעות וחצי, והייתה גם הטיסה הישירה הראשונה מניו יורק לפריז. הוא קרא למטוס ספיריט אוף סנט לואיס, והמטוס נמצא כיום במוזיאון האוויר והחלל הלאומי בוושינגטון.

13

רגעים היסטוריים בתולדות התעופה
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg


וידאו ערוך מתוך יומן חדשות משנת 1945 המתמצת את תולדות התעופה, 82 שניות. חלומו של האדם להמריא אל על הוא חלום עתיק יומין שהחל להתגשם רק בעת החדשה והגיע לידי מימוש בחולות קיטי הוק ב-17 בדצמבר 1903. באותו יום, שנרשם לעד בספרי ההיסטוריה הצליח אורוויל רייט להמריא למשך 12 שניות במטוס אשר בנה עם אחיו וילבור. אותו תאריך חורפי של תחילת המאה ה-20 היה תחילתו של עידן התעופה הממונעת אך גם לאקורד הסיום של המרוץ לכיבוש השמיים שנמשך אלפי שנים והשתתפו בו אנשי חזון וממציאים לדורותיהם. לאחר שנבנה המטוס הראשון המטוסים הבאים אחריו התפתחו בקצב מסחרר עד שבשנות ה-40 היה ברור כי מנוע הבוכנה היה חלש מדי וכוחו לא עמד בציפיות. הפתרון נמצא בדמות מנוע הסילון שהמצאתו מסמנת את ראשית עידן התעופה הממונעת המודרנית.

14

ניל ארמסטרונג על הירח
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg
וידאו מקורי המתאר את נחיתת אפולו 11, ארכיון נאס"א, דקה ו-2 שניות. במהלך משימה היסטורית זו, שהחלה ב-16 ביולי 1969, נחת האדם הראשון על הירח - האסטרונאוט ניל ארמסטרונג האמריקאי, ארמסטרונג ירד בסולם מן המודול, ועם רגל אחת מונחת על קרקע הירח, הכריז: "צעד קטן לאדם, צעד גדול לאנושות". זמן קצר לאחר מכן הצטרף אליו אלדרין. מול מצלמת טלוויזיה ששידרה את תמונותיהם בשידור חי, הם ביצעו את משימותיהם. ב־20 ביולי. ב־24 ביולי חזרו אפולו 11 וצוותה לכדור הארץ.

15

סקיילב
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg


וידאו של סקיילאבאנגלית: Skylab) כפי שצולמה בעת יציאת צוותה הראשון. 16 שניות. סקיילב הייתה תחנת החלל הראשונה של ארצות הברית. התחנה חגה סביב כדור הארץ במשך 6 שנים, בין 1973 לבין 1979. שלושה צוותים של אסטרונאוטים איישו אותה לפרקי זמן של עד 84 ימים שהוקדשו לניסויים בשרידות האדם לאורך תקופות ארוכות של חוסר כוח משקל. האסטרונאוטים יכלו לבצע ניסויים בעלי ערך מדעי, כגון חקר פעילות השמש וכיצד היא משפיעה על כדור הארץ. בסופו של דבר, סיימה סקיילאב את ההקפה ה-34,981 שלה, והתרסקה מעל האוקיינוס ההודי ואוסטרליה.

16

נזקי רעידת האדמה של 1906 בסן פרנסיסקו
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg
וידאו המתאר את נזקי רעידת האדמה של שנת 1906, מאוסף ארכיון פרלינגר, דקה ו40 שניות. בשעה 5:12 בבוקר ב-18 באפריל 1906 הכתה בסן פרנסיסקו רעידת אדמה חזקה בעוצמה מוערכת של כ-7.9 בסולם ריכטר. בעקבות קריסת הבניינים לה גרמה הרעידה, התבקעו צינורות הגז של העיר והציתו שריפות ענק שהתפשטו לכל רחבי העיר והשתוללו ללא הפסקה במשך מספר ימים. יותר משלושה רבעים מן העיר נותרו בהריסות, כולל רובו של מרכז העיר. ההערכות מאותו הזמן דיווחו כי כ-498 תושבים איבדו את חייהם, אך הערכות מודרניות מעריכות את מספר ההרוגים באלפים.

17

פרנץ יוזף מטייל בווינה
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg
וידאו ככל הנראה משנת 1910 של פרנץ יוזף הראשון מטייל ברחובות וינה, ספריית הקונגרס דקה ו3 שניות. פרנץ יוזף, קיסר אוסטריה לבית הבסבורג, נחשב לאחד המנהיגים הבולטים של אירופה במאה ה-19, והיה אהוד מאוד על עמי האימפריה שבראשה עמד. בתחילת דרכו הייתה מדיניותו נוקשה יותר, ובהמשכה התמתנה בהדרגה והייתה לליברלית יותר, בעקבות תבוסותיו והתקוממויות לאומניות בממלכתו. תחת שלטונו הפכה וינה למרכז תרבות בינלאומי חשוב ומשפיע. לאחר מותו החלה הקיסרות להתפורר. תקופת מלכותו בת 68 השנים הייתה השלישית באורכה בהיסטוריה של אירופה.

18

אוניית הקרב טקסס
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg
וידאו מ 1898, מארכיון תומאס אדיסון דקה ו 38 שניות. אוניית הקרב טקסס, הראשונה בצי האמריקאי עוברת על פני קבר גרנט שהוא מאוזוליאום לנשיא ה-18 של ארצות הברית יוליסס גרנט, הממוקם ברובע מנהטן של העיר ניו יורק במדינת ניו יורק. שמו הרשמי של המאוזוליאום הוא "האנדרטה הלאומית לגנרל גרנט" (באנגלית: General Grant National Memorial), והוא ממוקם על גדת נהר ההדסון, בפארק ריוורסייד.

19

ניסוי טריניטי
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg
וידאו משנת 1945 בן 13 שניות המתעד את ניסוי טריניטי שהיה הניסוי הגרעיני הראשון, במהלכו הופעלה לראשונה פצצה גרעינית. הניסוי נערך על ידי הצבא האמריקני ב-16 ביולי 1945 בניו מקסיקו שבארצות הברית, במטרה לבחון את יעילותה של הפצצה החדשה בטרם ייעשה בה שימוש צבאי במלחמת העולם השנייה. הצלחת הניסוי סללה את הדרך להטלת שתי הפצצות הגרעיניות על יפן שבועות ספורים לאחר מכן. השנייה שבהן – "איש שמן" שהוטלה על נגסאקי – הייתה העתק מדויק של "גאדג'ט". הטלת הפצצות הובילה לסיום מלחמת העולם השנייה, וסימנה את תחילת עידן הגרעין.

20

נזק והרס
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg


וידאו מארכיון המשרד האנרגיה האמריקאי ידוע בשם נזק והרס באורך 16 שניות. מתעד ניסוי בנשק גרעיני (ובקיצור לא מדויק: ניסוי גרעיני) הוא ניסוי שמטרתו לבחון את יעילותו ותוצאותיו של נשק גרעיני. לעיתים משמש הניסוי הגרעיני גם להפגנת כוחה הגרעיני של המדינה העורכת את הניסוי (רבות מהמעצמות הגרעיניות הוכיחו לעולם את מעמדן באמצעות ניסוי גרעיני). בספטמבר 1996 החלה החתימה על האמנה למניעת ניסויים גרעיניים שגובשה באו"ם. האמנה אוסרת על קיום ניסויים בנשק גרעיני וכל פיצוץ גרעיני אחר.

21

משפט אייכמן
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg
וידאו מיומן חדשות של אולפני יוניברסל מדצמבר 1961, דקה ו 14 שניות המתעד את משפט אייכמן. המשפט התנהל בישראל בשנת 1961, ובו הועמד לדין הפושע הנאצי אדולף אייכמן על מעשיו בשואה ובסיומו נידון למוות. אייכמן היה אחראי מטעם הנאצים על כל משלוחי הרכבות והאקציות מרחבי אירופה אל מחנות הריכוז וההשמדה. בהונגריה הוא ניהל במישרין את השילוח וכמעט חצי מיליון איש נשלחו אל מותם. אייכמן היה בכיר במשטר הנאצי בזמן השואה. לאחר המלחמה הוא ברח לארגנטינה וחי שם תחת השם ריקרדו קלמנט.

22

רגעים היסטוריים בקריירה של דווייט אייזנהאואר
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg
אוסף קטעי וידאו מארכיון פרלינגר המתעד את הקריירה של דוַוייט דייוויד אַייזֶנהַאוּאֶר, דקה ו14 שניות. דווייט אייזנהאואר הידוע גם בכינוי אייק, היה המפקד העליון של כוחות בעלות הברית באירופה במלחמת העולם השנייה ונשיאה ה-34 של ארצות הברית.

23

פרנקלין דלאנו רוזוולט
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg
קובץ קטעי וידאו מארכיון פרלינגר, 48 שניות, המתעד רגעים היסטוריים בקריירה של פרנקלין דלאנו רוזוולט שהיה נשיאה ה-32 של ארצות הברית. רוזוולט כיהן בין השנים 19331945 והיה היחיד מכל נשיאי ארצות הברית שנבחר למשרה הרמה ארבע פעמים ברציפות, מצב שגרר בעקבותיו את התיקון ה-22 לחוקת ארצות הברית. הוא זכור כאחד המנהיגים הבולטים במאה ה-20.

24

המצעד על וושינגטון 1963
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg
וידאו מארכיון סוכנות הידיעות האמריקאית משנת 1963 בן 2 דקות המתעד את "המצעד לוושינגטון למען תעסוקה ושוויון", במהלכו נאם מרטין לותר קינג את נאומו המפורסם יש לי חלום, שבו קרא לשוויון בין-גזעי ולקץ האפליה על רקע זה בארצות הברית. נאום זה היה לרגע מעצב בתולדות התנועה לזכויות האזרח בארצות הברית, ולמאבקם של השחורים בארצות הברית, ונחשב אחד הנאומים הטובים ביותר, והידועים ביותר, בהיסטוריה.

25

רגעים היסטוריים מחיי תאודור רוזוולט
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg
אוסף קטעי וידאו מארכיון פרלינגר בן 38 שניות ובו תיעוד רגעים היסטוריים בקריירה של תאודור "טדי" רוזוולט ( 27 באוקטובר 1858 - 6 בינואר 1919), הנשיא ה-26 של ארצות הברית מטעם המפלגה הרפובליקנית (19011909). לפני כן כיהן כמושל מדינת ניו יורק וכסגן הנשיא. חתן פרס נובל לשלום לשנת 1906 על תרומתו לחתימת הסכם פורטסמות' בין יפן לרוסיה, ובעל מדליית הכבוד של הקונגרס על חלקו במלחמת ארצות הברית–ספרד.

26

נאום ההכתרה של קנדי
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg


וידאו מיום 23 בינואר 1961 בן 6 דקות המתעד את נאום ההשבעה של הנשיא ג'ון פיצג'רלד קנדיאנגלית: John Fitzgerald Kennedy; ‏29 במאי 1917 - 22 בנובמבר 1963) שהיה הנשיא ה-35 של ארצות הברית. קנדי הוא הקתולי הראשון והיחיד שכיהן כנשיא ארצות הברית, והנשיא הנבחר הצעיר ביותר בתולדות המדינה. קנדי נרצח במהלך כהונתו.

27

קלווין קולידג'
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg
שני קטעי וידאו מתוך ארכיום פרלינגר המתעדים רגעים בקריירה של ג'ון קלווין קולידג הבןאנגלית: .John Calvin Coolidge, Jr‏; 4 ביולי 1872 - 5 בינואר 1933) סגן הנשיא ה-29 של ארצות הברית (19211923), ונשיאה ה-30 (19231929).

28

אתגר לדמוקרטיה
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg
כליאת היפנים בארצות הברית הייתה כליאתם של בין 112 אלף ל-120 אלף אנשים ממוצא יפני, רובם אזרחים אמריקאים וחלקם ילידי ארצות הברית, במחנות במהלך מלחמת העולם השנייה. הכליאה היא דוגמה להפרה גורפת של זכויות אדם בעת מלחמה, על ידי מדינה דמוקרטית. על מנת להצדיק מהלך זה הופקו מספר סרטי תעמולה אחד מהם אתגר לדמוקרטיה (אנגלית: A Challenge to Democracy) הופק בשנת 1944.

29

איסוף קרח
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg
סרט ממצלמת חובבים שצולם בשנת 1919 בפנסילבניה ומתאר אדם אוסף קרח בעזרת סוס עגלה וציוד ידני במטרה למכור אותו מאוחר יותר לשימוש כאמצעי קירור בקופסאות קרח.

30

קוני איילנד 1940
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg
סרט וידאו בן 9 דקות ו19 שניות המתאר את קוני איילנד הסמוך לברוקלין, ניו יורק, שבעצמה מהווה חלק מהאי לונג איילנד. קוני איילנד ידוע היום בעיקר בזכות חופי הרחצה שלו, עד שנות החמישים היה ידוע בעיקר כאתר השעשועים של העיר ניו יורק ומספר פארקי שעשועים פעלו בו. עם פתיחת דיסניוורלד בפלורידה ופתיחת פארקי שעשועים נוספים בחוף המזרחי ירדה קרנו של האי כאתר שעשועים ורובם נסגרו.

31

התערוכה העולמית של ניו יורק (1939)
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg
סרט וידאו ממצלמת חובבים בן דקה ו2 שניות המתאר את התערוכה העולמית של ניו יורק הייתה תערוכה עולמית שהתקיימה בניו יורק בשתי עונות אביב-קיץ (אפריל - אוקטובר) של 1939 ושל 1940. הייתה זו התערוכה הגדולה ביותר עד אז, ובשתי עונותיה ביקרו בה 44 מיליון מבקרים. סיסמת התערוכה הייתה "שחר של יום חדש" והיא התמקדה בחזונות טכנולוגיים, תרבותיים, כלכליים ואדריכליים לעתיד.

32

התערוכה העולמית של ניו יורק (1939)
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg
סרט וידאו בצבע בן 20 דקות ו15 שניות המתאר את התערוכה העולמית של ניו יורק הייתה תערוכה עולמית שהתקיימה בניו יורק בשתי עונות אביב-קיץ (אפריל - אוקטובר) של 1939 ושל 1940. הייתה זו התערוכה הגדולה ביותר עד אז, ובשתי עונותיה ביקרו בה 44 מיליון מבקרים. סיסמת התערוכה הייתה "שחר של יום חדש" והיא התמקדה בחזונות טכנולוגיים, תרבותיים, כלכליים ואדריכליים לעתיד.

33

מלחמת העצמאות של אלג'יריה
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg
סרט וידאו מתוך יומן חדשות מיום 16 באוגוסט 1956 בן דקה ו33 שניות המתאר הצתת יער במסגרת מלחמת העצמאות של אלג'יריה שהייתה מאבק מזוין בין צרפת ותנועות עממיות אלג'יראיות שהתנהל בין השנים 1954 ל-1962, והוביל, בסופו של דבר, לעצמאותה של אלג'יריה משלטון צרפת. המלחמה הייתה אחת ממלחמות הדה-קולוניזציה החשובות במאה העשרים. המלחמה התאפיינה בלוחמת גרילה, פעולות טרור נגד אזרחים, שימוש בעינויים בידי שני הצדדים, ופעולות אנטי טרוריסטיות שהפעיל הצבא הצרפתי כנגד המקומיים.

34

נאום "אני אזרח ברלין"
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg


אני ברלינאי או "אני אזרח ברלין" (בגרמנית: Ich bin ein Berliner) קטע וידאו בן 9 דקות ו 2 שניות מנאומו של נשיא ארצות הברית ג'ון קנדי, שאותו נשא ב-26 ביוני 1963 במערב ברלין. בקריאה זו, קנדי הדגיש את תמיכת ארצות הברית במערב גרמניה הדמוקרטית, זמן קצר לאחר שמזרח גרמניה, גרורתה הקומוניסטית של ברית המועצות, הקימה את חומת ברלין כמחסום פיזי למניעת מעבר מהמזרח הקומוניסטי למערב החופשי. השימוש הרטורי בגרמנית, שפת המקום, והאמירה "אני ברלינאי", כשהיא נאמרת על ידי נשיא אמריקאי, היה ביטוי עליון ורב עוצמה של הזדהות עם מצוקתם של תושבי ברלין, והתקבל בהתלהבות על ידי המוני בני ברלין שנאספו לשמוע את הנאום בכיכר שלפני בית העירייה בברלין.

35

נאום לינדון ג'ונסון
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg


וידאו בן 9 דקות ו 50 שניות ובו נשיא ארצות הברית, לינדון ב. ג'ונסון נואם על חוק זכויות האזרח (Civil Rights Act) שנחקק על ידי הקונגרס של ארצות הברית ב-2 ביולי 1964. הוא היה ציון דרך חשוב בחקיקה האמריקנית כנגד ההפרדה הגזעית שהייתה נקוטה ברחבי ארצות הברית בין אזרחים לבנים לבין אזרחים ממוצא אפרו-אמריקאי.במסגרת ההפרדה לא הורשו אזרחים אפרו-אמריקאים להתארח בבתי מלון ומסעדות, ללמוד בחלק מבתי הספר, להשתתף בשוק התעסוקה ולקבל שירות במוסדות ציבוריים רבים אחרים.

36

תוכנית ג'מיני
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg


וידאו בן דקה ו 9 שניות מיום 12 בספטמבר 1966 המתעד את שיגור ג'מיני 11 שהייתה משימה מאוישת התשיעית של נאס"א בתוכנית ג'מיני. חללית זו הייתה הראשונה לחזור לכדור הארץ באמצעות מחשב בלבד.

37

ניקסון משוחח עם צוות אפולו 11
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg
וידאו בן דקה ו 11 שניות מיום 21 ביולי 1969. המתעד שיחת טלפון בין ריצ'רד ניקסון לבין צוות אפולו 11 שהייתה המשימה המאוישת החמישית בתוכנית אפולו. במהלך משימה היסטורית זו, שהחלה ב-16 ביולי 1969, נחת האדם הראשון על הירח - האסטרונאוט ניל ארמסטרונג האמריקאי, ב־20 ביולי. ב־24 ביולי חזרו אפולו 11 וצוותה לכדור הארץ.

38

שחרור גואה
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg
סרטון וידאו בן 58 שניות המתאר תהלוכה של 5000 אזרחי מחוז גואה בצעדה מול חיל המצב הפורטוגזי במהלכה נהרגו 22 מפגינים. שלטון האימפריה הקולוניאלית הפורטוגזיתנמשך משנת 1510 ועד 1961, כאשר תנועה פוליטית שהחלה עם עצמאות הודו ב-1947 הובילה בסופו של דבר לשחרור גואה על ידי הצבא ההודי ב-19 בדצמבר 1961, יחד עם שחרור העיר דמאן (Daman) והאי דיו (Diu) שלחופי הודו. גואה קיבלה מעמד של מדינה באיחוד ההודי ב-30 במאי 1987.

39

מצעד הניצחון של הצבא האדום
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg
וידאו בן 18 דקות ו 21 שניות המתעד את מצעד הניצחון של הצבא האדום במוסקבה ב-24 ביוני, חודש ומחצה לאחר הניצחון על גרמניה הנאצית במלחמת העולם השנייה, נערך במוסקבה בירת ברית המועצות מצעד ניצחון (ברוסית Парад Победы), לציון הניצחון ההיסטורי. היה זה הראשון מבין ארבעה מצעדי יום הניצחון שנערכו בברית המועצות. מאז שנת 1995 נערך מצעד זה מדי שנה בפדרציה הרוסית.

40

פושעים אמריקאים מפורסמים
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg
וידאו בן דקה ו58 שניות המתאר פושעים אמריקאים מפורסמים מתקופת השפל הגדול. משבר כלכלי כלל עולמי, שהתחיל בארצות הברית בשנת 1929 ונמשך עד סוף שנות השלושים של המאה העשרים. המשבר היה קשה ורב השפעות במיוחד בצפון אמריקה ובאירופה. השפל ערער את היציבות הפוליטית במדינות רבות ונחשב לאחד הגורמים שזרזו את פרוץ מלחמת העולם השנייה.

41

מותה של מרי מלכת הסקוטים
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg
סרטון וידאו בן 12 שניות ובו שחזור משנת 1895 של הוצאתה להורג של מרי סטיוארט (8 בדצמבר 1542 - 8 בפברואר 1587), המוכרת יותר בכינוי מרי מלכת הסקוטים, הייתה מלכת סקוטלנד משנת 1542, שבוע לאחר היוולדה, ועד הדחתה מהכס ב-24 ביולי 1567. את שארית חייה העבירה בגלות באנגליה, עד שהוצאה להורג בשנת 1587. בחייה עוררה מרי מחלוקות רבות. היא הייתה דמות טרגית ורומנטית שעניין הקהל בה לא פחת עם חלוף הזמן.

42

סרט האנימציה הראשון
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg
הצד ההומוריסטי של פנים מצחיקות סרט אנימציה באורך 3 דקות ו 3 שניות מפרי מכחולו של סטיוארט בלקטון משנת 1906. הסרט מתאר את הצייר מצייר פנים על לוח ולאחר מכן הן מקבלות חיים משלהן. סרט זה נחשב לסרט האנימציה הראשון.

43

חדשות ממלחמת וייטנאם
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg
סרט וידאו בן 5 דקות ו 51 שניות, משדר חדשות מיום 8 בפברואר 1965 המתאר התקפה על בסיס אמריקאי בווייטנאם במהלך מלחמת וייטנאם, תקיפת תגמול אמריקאית מהאוויר ותדרוך שעורך שר ההגנה האמריקאי מקנמרה. המלחמה התנהלה בין צפון וייטנאם הקומוניסטית והווייטקונג (אשר נתמכו על ידי ברית המועצות וסין) לבין דרום וייטנאם וארצות הברית. המלחמה החלה ב-1959 והסתיימה בניצחון הצפון בשנת 1975 ובאיחודה של וייטנאם תחת שלטון קומוניסטי.

44

מסע אל הירח
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg
מסע אל הירח הוא סרט ראינוע צרפתי בשחור-לבן משנת 1902. הסרט, שנכתב ובוים על ידי חלוץ הראינוע ז'ורז' מלייס, בסיועו של אחיו גסטון, הוא סרט המדע הבדיוני הראשון בהיסטוריה. הסרט מבוסס באופן רופף על עלילות הספרים "מהארץ לירח" של ז'ול ורן ו"האנשים הראשונים על הירח" של הרברט ג'ורג' ולס. אורכו של הסרט הוא כ-14 דקות בהקרנה של 16 פריימים לשנייה, הקצב המקובל בתקופתו. הסרט זכה לפופולריות רבה בתקופת הקרנתו והוא המוכר ביותר מבין סרטיו הרבים של מלייס.

45

בניין פלאטאיירו
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg


סרט וידאו בן דקה ו 3 שניות המתעד את בניין פלאטאיירון (אנגלית: Flatiron Building) או בשמו הרשמי בניין פולר וסצנה מהרחוב עליו הוא צופה ביום 8 באוקטובר 1902. הבניין הוא אחד מגורדי השחקים המפורסמים ביותר בעיר ניו יורק, תוכנן על ידי האדריכל דניאל ברנהם על אף פרסומו, מעולם לא נשא בתואר הבניין הגבוה בעולם. בנייתו הושלמה ב-1902 והוא ממוקם על רחוב 23 בהצטלבות השדרה החמישית וברודוויי, בסמוך לכיכר מדיסון.

46

מנהטן בשנות העשרים
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg
מנהטה (אנגלית: Manhatta) סרט דוקומנטרי קצר משנת 1921 המתאר את מנהטן. 65 סצינות המתארות במבנה לא ליניארי וללא עלילה של ממש את אהבת האומנים לעיר ניו יורק.

47

מלחמת העצמאות של טורקיה
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg
וידאו טורקי בן 7 דקות ו 3 שניות משנת 1921 המתאר לוחמים טורקים לא-סדירים במהלך מלחמת העצמאות של טורקיה שהייתה חלק מהאירועים הפוליטיים והצבאיים שהחלו עם ייסודה ב-1919 של התנועה הלאומית הטורקית לאחר מלחמת העולם הראשונה, דרך מלחמת יוון–טורקיה, מלחמת טורקיה–ארמניה, מלחמת טורקיה-צרפת, וכלה ב-1923, בחתימת הסכם לוזאן, הכרזת העצמאות של טורקיה וההכרה הבינלאומית בה.

48

רציחתו של מלך יוגוסלביה
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg


סרטון וידאו בן 3 דקות ו 9 שניות המתעד את הרצחו של אלכסנדר הראשון, מלך יוגוסלביה ( 18 בדצמבר 1888, צטיניה, נסיכות מונטנגרו9 באוקטובר 1934, מרסיי, צרפת). הוא היה מלכה האחרון של ממלכת הסרבים, הקרואטים והסלובנים ומייסדה ומלכה הראשון של ממלכת יוגוסלביה. אלכסנדר פעל לשיקום ממלכתו לאחר מלחמת העולם הראשונה ונקט במדיניות פאן בלקנית, מתוך פילוסופיית איחוד העמים הסלאבים הדרומיים בבלקן לכדי ישות מדינית אחת בדמותה של ממלכת יוגוסלביה. ב-1934 נרצח אלכסנדר הראשון בעת ביקורו בצרפת בידי מתנקש בולגרי חבר "הארגון המהפכני המקדוני" (IMRO), אשר ככל הנראה פעל מטעמה של התנועה הבדלנית הקרואטית אוסטאשה.

49

מצעד היסטורי של כלי רכב
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg
סרטון וידאו בן דקה ו 56 שניות המתאר מצעד שנערך במנהטן ביום 4 בנובמבר 1899 ובו מוצגים 10 סוגים שונים של מכוניות - כלי רכב יבשתי בעל מנוע וגלגלים, המיועד לשאת נוסעים או מטען. עוד בתחילת דרכה פיתחו מתכנני המכונית פתרונות הנעה שונים, שכללו מנועי בעירה פנימית, מנועים חשמליים, מנועי קיטור ועוד, אך מנועי הבעירה הפנימית מסוג מנוע בנזין ומנוע דיזל הם עדיין הנפוצים ביותר.

50

נאום אשתו של ציאנג קאי-שק
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg
וידאו בן 11 דקות המתאר את נאום היסטורי מיום 18 בפברואר 1943 של סוּנְג מֵיילִינְג (1897 - 23 באוקטובר 2003), ידועה אף כ"מאדאם צ'יאנג קאי שק", הייתה אשתו של המנהיג הסיני צ'יאנג קאי שק, היא מילאה תפקיד חשוב בפוליטיקה הסינית והופיעה על שער השבועון טיים, בתחילה עם בעלה כ"איש השנה ואשת השנה" בשנת 1937, ולאחר מכן לבדה תחת התואר "אשת הדרקון". היא הייתה הסינית הראשונה והאישה השנייה אשר נאמו בפני הקונגרס של ארצות הברית.

51

קמיקזה
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg


וידאו בן 3 דקות 39 שניות משנת 1945 המתאר טייסי קָמִיקָזֶהיפנית - "רוח אלוהית") הוא כינוי שניתן במלחמת העולם השנייה להתאבדות של טייסים יפנים עם מטוסיהם עמוסי הדלק לתוך ספינות אמריקאיות על מנת לפגוע בהן. מקור השם בסערת הטייפון שהשמידה ב־1281 את הצי המונגולי שפלש ליפן. המטוסים המעטים שהגיעו למטרתם גרמו לנזקים חמורים. בעלות הברית כינו אותו "באקה" (אידיוט ביפנית). הטייסים שגויסו למשימות אלו הצטלמו, בדרך כלל, לפני טיסתם. לפעמים אולצו טייסים אלו לצאת למבצע ההתאבדות כנגד רצונם, כאשר עוד בבסיסיהם הם תודלקו רק מחצית הדרך, כדי שיהיה להם מספיק להגיע אך לא מספיק לחזור.

52

הירושימה לאחר ההפצצה
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg
סרט וידאו צבעוני מאפריל 1946 בן 21 דקות ו-7 שניות המתאר את הנזק שנגרם לעיר הירושימה בעקבות הפצצתה בפצצת אטום בבוקר ה-6 באוגוסט 1945. מאז הפכה עיר תעשייתית זו, יחד עם נגסאקי, שגם אותה פקד גורל דומה שלושה ימים אחר כך, לסמל כלל עולמי למוראות עידן הגרעין. אומדן ההרוגים בהתקפה הגרעינית, הכולל את אלו שמתו מיד ואת אלו שמתו לאחר זמן קצר, עומד על 140,000. מספר זה מוערך בחצי מאוכלוסיית הירושימה באותו זמן.

53

הנפת הדגל באיוו ג'ימה
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg
סרט וידאו בן 10 שניות מיום 23 בפברואר 1945 המתאר את הנפת הדגל באיוו ג'ימה והמתאר חמישה נחתים אמריקאים וחובש של הצי האמריקני המניפים את דגל ארצות הברית על פסגת הר סוריבאצ'י שבאי היפני איוו ג'ימה. הוא צולם ב-23 בפברואר 1945 על ידי הצלם ג'ו רוזנטל, במהלך קרב איוו ג'ימה שבו נכבש ההר. בתצלום מוצגת הנפת הדגל השנייה על הר סוריבאצ'י. ההנפה הראשונה תועדה על ידי לואיס לווארי, אולם תצלומו לא התפרסם בזמנו וגם כיום זוכה לפרסום מועט.

54

הקרב הימי במפרץ סנטיאגו
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg
סרט וידאו בן 30 שניות משנת 1898 המתאר את שרידי הצי הצרפתי לאחר הפלישה האמריקנית למפרץ גואנטנמו במסגרת מלחמת ארצות הברית–ספרד שבוצעה על ידי הנחתים האמריקנים ב-10 ביוני 1898. הצי האמריקני נתקל בצי הספרדי במפרץ סנטיאגו ב-3 ביולי.לאחר קרבות עזים הצליחו האמריקנים להביס את הספרדים בקרב הימי שהתחולל במפרץ.

55

הלאמת תעלת סואץ
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg


גמאל עבד אל נאצר מכריז ב-26 ביולי 1956 על הלאמת חברת תעלת סואץ ונותן את העילה לפתיחת מלחמת סיני (הידועה גם בשם "מבצע קדש") שהתנהלה בין מצרים לישראל, בין 29 באוקטובר ל-5 בנובמבר 1956 (כ"ד בחשוון עד א' בכסלו תשי"ז). במהלך המלחמה כבשה ישראל את חצי האי סיני ולאחר סיומה פינתה אותו. המלחמה נוהלה בתיאום מדיני וצבאי עם בריטניה וצרפת. המבצע הבריטי-צרפתי כנגד מצרים שהוחל בביצועו במקביל למבצע קדש נקרא בשם מבצע מוסקטר.

56

סופם של משפטי נירנברג
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg


סרטון וידאו בן 4 דקות ו-47 שניות המתאר את הרשעת מנהיגי גרמניה הנאצית בסוף משפטי נירנברג, סדרת משפטים שבהם הועמדו למשפט הנאשמים בפשעי המלחמה, פשעים נגד האנושות כגון רצח עם, וראשי המשטר בגרמניה הנאצית, לאחר מלחמת העולם השנייה בעיר נירנברג שבבוואריה. פסקי הדין שניתנו במסגרתם נחשבים לפסקים הנפוצים ביותר בעולם, ואף החליפו דיני מלחמה במסגרת המשפט הבינלאומי הפומבי שהתקיימו עד אז, לדיני מלחמה חדשים.

57

כלי רכב חוצים את גשר לידס
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg


סרט חלוצי משנת 1888 באורך 2 דקות ו 8 שניות. צולם על ידי חלוץ הקולנוע לואיס דה פרינס ונחשב לסרט השני בהיסטוריה שצולם. בסרט נראים כלי רכב חוצים את הגשר ההיסטורי שבעיר לידס שבאנגליה.

58

נהר איסט
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg
קטע מסרט וידאו היסטורי מיום 9 במאי 1903 המתאר את גשר ברוקלין, אחד משלושת הגשרים שמקשרים בין מנהטן לברוקלין שבניו יורקוהתנועה העוברת בנהר איסט. גשר ברוקלין נבנה ב-1883 והוא גשר תלוי הנתמך באמצעות כבלי פלדה שמגדליו בנויים בסגנון נאו גותי הבא לידי ביטוי בעיקר בקשתות המחודדות בשערים שבין קצות הגשר.

59

נפחים
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg
סרט וידאו אילם משנת 1893 בן 38 שניות ובו מתוארים נפחים אמריקאים בעבודה. נפח אדם היוצר חפצים מברזל או מפלדה באמצעות "עיצוב" המתכת, כלומר, משתמש בכלים לעקם, לחתוך ולשנות את צורת המתכת כשהיא במצב מוצק. לרוב, הדבר נעשה באמצעות חימום המתכת עד לשלב שבו היא בוהקת בצבע אדום או כתום. נפחים מייצרים חפצי נוי (למשל פסלים או רהיטי ברזל מעוצבים); כלי עבודה, בישול וכלי נשק; וכן תשתיות כשערים, רשתות אסכלה, פסי רכבת, וכו'.

60

גלאזגו בשנת 1902
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpgסרט וידאו בן 2 דקות המתאר את מערכת התחבורה הציבורית של העיר גלאזגואנגלית: Glasgow; בגאלית סקוטית: Glaschu) העיר הגדולה ביותר בסקוטלנד והעיר השלישית בגודלה בבריטניה, אחרי לונדון וברמינגהאם.

61

מטוס קרב אמריקאי תוקף בעיראק
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg


וידאו קצר בן 14 שניות ממצלמה של מטוס קרב-הפצצה של חיל האוויר של ארצות הברית מסוג F/A-18 סופר הורנט בעת תקיפת מטרות של המדינה האסלאמית בעיראק באוגוסט 2014.

62

שיקגו בסוף המאה התשע-עשרה
סרט וידאו בן 28 שניות משנת 1897 המתאר צומת עמוסה במרכז העיר שיקגו הממוקמת על גדת ימת מישיגן ומשמשת מרכז אקדמי, תחבורתי, תעשייתי, תרבותי ומסחרי חשוב.

63

מתקפת הנגד הרוסית
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg
סרט תעמולה רוסי בן 9 דקות ושלושים ותשע שניות המתאר את הלחימה בחזית המזרחית במלחמת העולם השנייה במהלך שנת 1941 העימות הצבאי במזרח אירופה במהלך מלחמת העולם השנייה, העימות בין גרמניה הנאצית ובעלות בריתה לבין ברית המועצות היה מרכז הכובד של המלחמה והתחולל מהפלישה הגרמנית לברית המועצות ב-22 ביוני 1941 ועד לכניעתה של גרמניה הנאצית ב-8 במאי 1945.

64

המערכה בצפון אפריקה
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg
סרט וידאו בן 9 דקות ו 25 שניות משנת 1943 "הקרב על מצריים" המתאר את הלחימה במהלך המערכה בצפון אפריקה - החזית היבשתית העיקרית שבה התמודדה בריטניה עם גרמניה הנאצית ואיטליה הפאשיסטית. המערכה החלה עם תחילת המערכה במדבר המערבי בפלישת איטליה למצרים בסוף 1940, כשהגרמנים מצטרפים למערכה בפברואר 1941, והסתיימה בכניעת שרידי כוחות הציר בתוניסיה עם סיום המערכה בתוניסיה במאי 1943.

65

המערכה בצפון אפריקה
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg
סרט וידאו בן 9 דקות ו 40 שניות משנת 1943 "כוחות הציר הרוסים בצפון אפריקה" המתאר את הלחימה במהלך המערכה בצפון אפריקה - החזית היבשתית העיקרית שבה התמודדה בריטניה עם גרמניה הנאצית ואיטליה הפאשיסטית. המערכה החלה עם תחילת המערכה במדבר המערבי בפלישת איטליה למצרים בסוף 1940, כשהגרמנים מצטרפים למערכה בפברואר 1941, והסתיימה בכניעת שרידי כוחות הציר בתוניסיה עם סיום המערכה בתוניסיה במאי 1943.

66

מהפכת היסמין
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg
סרט וידאו בן 37 שניות המתעד הפגנה ברגע השיא של ההפיכה בתוניסיה (2011)ערבית: ثورة الياسمين) החלה ב-18 בדצמבר 2010 כסדרה של הפגנות ומהומות רחבות היקף נגד השלטון הדיקטטורי של נשיא תוניסיה, זין אל-עאבדין בן עלי, שנמשך 23 שנים ברציפות. המפגינים מחו על השחיתות, האבטלה, תנאי החיים הקשים ודיכוי חופש הביטוי וזכויות יסוד אחרות. ההפגנות והמהומות שהפכו להתקוממות עממית ברחבי המדינה, הביאו את בן עלי ומשפחתו לטוס לערב הסעודית ב-14 בינואר 2011, ובסמוך לאחר מכן, להדחת בן עלי מתפקיד הנשיא.

67

עתיקות דלפי
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg


סרט וידאו בצבע בן דקה ו 36 שניות המתאר את דֵּלְפִי שהוא אתר ארכאולוגי הנמצא בחלק הדרום-מערבי של הר פארנאסוס בעמק פוקיס. דלפי הייתה מקום מושבו של האורקל מדלפי, שהיה האורקל החשוב ביותר ביוון הקלאסית, והיא הייתה אתר חשוב עבור המאמינים באל אפולו. המקום המקודש בדלפי היה מקדש פאן-הלני. במקום זה התחרו פעם בארבע שנים ספורטאים מכל רחבי העולם היווני במשחקים הפיתיים.

68

מלחמת אפגניסטן
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg
וידאו בן 3 דקות ו 10 שניות המתאר חיילים מצבא אפגניסטן במהלך פעולה צבעית בחבל קנדהר בשנת 2010. מלחמת אפגניסטן היא מלחמה שיזמה ארצות הברית בעקבות פיגועי 11 בספטמבר בשנת 2001, שהעלו את אפגניסטן כחשודה העיקרית במתן בסיסים לאוסאמה בן לאדן ולארגון הטרור האסלאמיסטי אל-קאעידה. במסגרתה נכבשה אפגניסטן והופל שלטון הטליבאן שעבר למלחמת גרילה נגד שלטון הכיבוש החדש, בעיקר מבסיסי פעולה שהקים במקומות שונים במדינה ובפקיסטן השכנה.

69

עתיקות צ'יצ'ן איצה
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg
סרט וידאו בן דקה ו18 שניות הסוקר את עתיקות העיר צ'יצ'ן איצה, אתר ארכאולוגי הממוקם בצפון מרכז חצי האי יוקטן, באזור מקסיקו של ימינו. צ'יצן איצה הוא אתר תיירותי המביא מספר רב של תיירים למקסיקו. ביולי 2007 נבחרה פירמידת אל קסטיליו שבאתר לאחד משבעת פלאי עולם החדשים.

70

אנגליה, 1913
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg
וידאו אילם שחור לבן בן 3 דקות המתאר את ג'ורג' החמישי, מלך הממלכה המאוחדת והמלכה מרי בסיור מלכותי רשמי ברחבי בריטניה שנערך במהלך שנת 1913. הסרט שצולם שנה לפני פרוץ מלחמת העולם הראשונה מתעד עולם הניצב מול מהפכה קיצונית ואלימה בסדרי העולם והחיים ואת כניסת המאה העשרים על במת ההיסטוריה.

71

אסון ההינדנבורג
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg
שידור הרדיו המפורסם של הכתב הרברט מוריסון בעת אסון ההינדנבורג, שבו ספינת האוויר הינדנבורג התרסקה ועלתה בלהבות בניו ג'רזי שבארצות הברית ב-6 במאי 1937.

72

מצעד הניצחון של הצבא האדום במוסקבה (1945)
Statuto fondamentale del regno - TypOrn.jpg
ב-24 ביוני, חודש ומחצה לאחר הניצחון על גרמניה הנאצית במלחמת העולם השנייה, נערך במוסקבה בירת ברית המועצות מצעד ניצחון, לציון הניצחון ההיסטורי. היה זה הראשון מבין ארבעה מצעדי יום הניצחון שנערכו בברית המועצות. מאז שנת 1995 נערך מצעד זה מדי שנה בפדרציה הרוסית. בפתיחת המצעד הופיעו בכיכר האדומה המרשל גאורגי ז'וקוב, מי שקיבל כניעת גרמניה לברית המועצות, וקונסטנטין רוקוסובסקי, מי שפיקד על מבצע בגרטיון, כשהם רכובים על סוסים, ז'וקוב על סוס לבן ורוקוסובסקי על סוס שחור, וסקרו את המצעד על גב סוסיהם. מנהיג ברית המועצות, יוסיף סטלין, סקר את המצעד מבימת הכבוד שמעל המאוזוליאום של לנין. בתום המצעד הגיעו אל קדמת מצבת הזיכרון של לנין שורה אחר שורה של חיילים שהטילו על הקרקע באקט סמלי 200 דגלים של היחידות והעוצבות של הוורמכט המובס ושל האס אס, ובהם דגלה של יחידת המשמר האישית של היטלר, דיוויזיית האס אס לייבשטנדרטה. קובץ וידאו מקורי מהמצעד 18 דקות 21 שניות.

73

פורטל:היסטוריה/וידאו נבחר/73

74

פורטל:היסטוריה/וידאו נבחר/74

75

פורטל:היסטוריה/וידאו נבחר/75

76

פורטל:היסטוריה/וידאו נבחר/76

77

פורטל:היסטוריה/וידאו נבחר/77

78

פורטל:היסטוריה/וידאו נבחר/78

79

פורטל:היסטוריה/וידאו נבחר/79

בחזרה לפורטל ההיסטוריה >