פורטל:הממלכה המאוחדת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש


Flag of the United Kingdom
Coat of Arms for the United Kingdom
Map of the United Kingdom within Europe.

הממלכה המאוחדת של בריטניה הגדולה וצפון אירלנד (המכונה בקיצור הממלכה המאוחדת) היא מדינה ריבונית השוכנת באיים הבריטיים שבצפון-מערב יבשת אירופה. המדינה משתרעת על כל שטחו של האי בריטניה הגדולה, וכן על החלק הצפון-מזרחי של האי אירלנד, ולפיכך היא חולקת גבול יבשתי עם הרפובליקה האירית. הממלכה המאוחדת מוקפת על ידי האוקיינוס האטלנטי, הים הצפוני, תעלת למאנש, הים הקלטי, תעלת סנט ג'ורג' והים האירי. היא מחוברת לצרפת ולאירופה באמצעות מנהרת התעלה.

הממלכה המאוחדת היא מונרכיה חוקתית המורכבת מארבע אומות: אנגליה, סקוטלנד, ויילס וצפון אירלנד. המונרך הנוכחי היא המלכה אליזבת השנייה, שהיא גם המלכה וראש המדינה של עוד חמש עשרה ממלכות חבר העמים הבריטי, כולל קנדה, אוסטרליה, ניו זילנד וג'מייקה. נסיכויות הכתר שבאיי התעלה והאי מאן יוצרים פדרציה ביחד עם הממלכה המאוחדת, הידועה בשם האיים הבריטיים. לממלכה המאוחדת יש ארבע-עשרה טריטוריות שמעבר לים, והן שריד לאימפריה הבריטית שהייתה האימפריה הגדולה ביותר בתולדות האנושות ופרשה את שלטונה על פני כרבע מאוכלוסיית ושטח העולם.

הממלכה המאוחדת הייתה אחד הכוחות החזקים ביותר במאה ה-19 והייתה הכוח הדומיננטי בעולם במשך למעלה מ-100 שנה, ומעצמת על בתחילת המאה ה-20. אולם, מעמדה בזירת היחסים הבינלאומיים דעך בעיקר בגלל העלות הכלכלית של מלחמת העולם הראשונה ומלחמת העולם השנייה, וכן שקיעתה של האימפריה הבריטית במחצית השנייה של המאה ה-20.

אולם, הממלכה המאוחדת היא אחת מבין חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון של האומות המאוחדות, מעצמה גרעינית, חברת ה-G8, המדינה עם הכלכלה החמישית בגודלה בעולם, והמדינה בעלת ההוצאה השלישית בגודלה בעולם. כתוצאה מכך הממלכה המאוחדת היא עדיין כוח פוליטי, כלכלי וצבאי בקנה מידה עולמי. הממלכה חברה גם באיחוד האירופי והיא מהווה את הציר המרכזי של חבר העמים הבריטי.


דגל אירלנד

מדינת אירלנד החופשית הינו שמה של צורת הממשל במדינה הקרויה היום "הרפובליקה של אייר" (Éire) המצויה ב-26 המחוזות הדרומיים של האי אירלנד, אשר התקיימה בין 1922 לבין 1937. המדינה הוקמה בעקבות החוזה האנגלו־אירי מ-6 בדצמבר 1921, אשר נחתם על ידי הבריטים ועל ידי נציגי האירים, ביניהם מייקל קולינס בלונדון בעקבות מלחמת העצמאות של אירלנד בשנתיים שקדמו לחתימת ההסכם.

המדינה החליפה שתי צורות ממשל חופפות - "אירלנד הדרומית" מדינה דה יורה, אשר הוקמה בעקבות "חוק הממשלה האירית" משנת 1920, ו"נשלטה" על ידי ממשלה זמנית בראשותו של קולינס, ו"הרפובליקה האירית" מדינה דה פקטו אשר לא זכתה להכרה בינלאומית, אשר נוצרה על ידי הפרלמנט האירי העצמאי ה"דאיל" בשנת 1919. מנהיגי שתי הממשלות, ארתור גריפית ומייקל קולינס, מתו בשנת 1922, ושתי המשרות, ראש ממשלת "דרום אירלנד" ונשיא "הרפובליקה האירית" ניתנו לויליאם תומאס קוסגרייב.אדוארד השלישי

מלחמת מאה השנים הייתה סכסוך בין ממלכת אנגליה וצרפת שתחילתו בשנת 1337 וסיומו בשנת 1453. הסכסוך החל בשל תביעתו של אדוארד השלישי לכתר צרפת והיה בעצם סדרת מערכות המופרדות על ידי תקופות רגיעה, לוחמה והפסקת אש. מבחינה רשמית, המלחמה הסתיימה רק בשנת 1802, כאשר בעקבות המהפכה הצרפתית ועלייתו של נפוליאון, הסיר הכתר האנגלי את תביעתו למלכות צרפת.


הומור הוא הדבר היחיד לגביו האנגלים רציניים לחלוטין.Article.gif
ארמון בלנהיים - ארסנל - באת' - דגל הממלכה המאוחדת - הרכבת המנדטורית - מיסטר בין - מפעלי עמק דרוונט - מרי רוז - משטרת המנדט - סנט קילדה - פרשת הסרג'נטים - קלמנט אטלי - קרב יוטלנד - קרב נאווארינו - קרב מפרץ הלגולנד - קרב שרטון דוגר (1915) - ריצ'רד דוקינס - ג'ון לנון - ג'ורג' החמישי, מלך הממלכה המאוחדת - טום קרין - ג'ון דזמונד ברנל - ג'יימס האטון - רוזלינד פרנקלין - המלחמה האנגלו-עיראקית - המערכה באוקיינוס האטלנטי (1939–1945) - ג'יין אוסטן - הרפתקאות אליס בארץ הפלאות - מערכת הצוללות במלחמת העולם הראשונה - קרב יוטלנד - צ'ינדיטים


שטחי חסות: Flag of Gibraltar.svg גיברלטר • Flag of the Isle of Mann.svg האי מאן • איי התעלה • Flag of Saint Helena.svg סנט הלנה • Flag of South Georgia and the South Sandwich Islands.svg איי דרום ג'ורג'יה ואיי דרום סנדוויץ'  • Flag of the Falkland Islands.svg איי פוקלנד  • Flag of Bermuda.svg ברמודה
רוקול  • Flag of the British Virgin Islands.svg איי הבתולה הבריטיים • Flag of the Turks and Caicos Islands.svg איי טורקס וקאיקוס • Flag of Montserrat.svg מונטסראט • Flag of the Cayman Islands.svg איי קיימן • Flag of Anguilla.svg אנגווילה • Flag of the Pitcairn Islands.svg פיטקרן
Flag of the British Indian Ocean Territory.svg הטריטוריות הבריטיות באוקיינוס ההודי • Flag of the British Antarctic Territory.svg הטריטוריה הבריטית באנטארקטיקה


הממלכה המאוחדת כוללת כיום את אנגליה, סקוטלנד, ויילסאי בריטניה הגדולה) ואת צפון אירלנד. בעבר כלל שטח הממלכה את שטחו המלא של האי אירלנד. השלטון הבריטי על האי האירי נמשך כמאה שנים עד ההכרזה על העצמאות של אירלנד ב-1921.

המבנה הנוכחי של המדינה החל להתגבש לאחר העברתו של חוק האיחוד הראשון, שלפיו אוחדו הפרלמנט האנגלי והפרלמנט הסקוטי, ונוצרה ישות מדינית אחת בשם ממלכת בריטניה הגדולה שלפעמים מכונה בטעות "הממלכה המאוחדת של בריטניה הגדולה". לאחר חוק זה התקבל חוק נוסף בשם חוק האיחוד של 1800, שלפיו התאחדו ממלכת בריטניה הגדולה וממלכת אירלנד, ונוצרה הממלכה המאוחדת של בריטניה הגדולה ואירלנד.

ב-1922 מדינת אירלנד החופשית קיבלה את עצמאותה, וצפון אירלנד נותרה כחלק מהממלכה המאוחדת. כתוצאה מכך, החל מ-1927 שמה הרשמי של בריטניה היה הממלכה המאוחדת של בריטניה הגדולה וצפון אירלנד.

הממלכה המאוחדת הגיעה לשיאה כאשר הקימה את האימפריה הבריטית שהייתה האימפריה הגדולה ביותר על פני כדור הארץ. האימפריה הבריטית שלטה ברבע משטחו היבשתי של כדור הארץ ובמשך למעלה מ-100 היא הוותה את הכוח הדומיננטי בעולם כולו. היא גם מילאה תפקיד חשוב בשתי מלחמות העולם שהתרחשו במאה ה-20 והעלות הכלכלית שלהן היא אחת הסיבות להתמוטטות האימפריה.

במשך שנים רבות הייתה הממלכה המאוחדת אחת המדינות החזקות באירופה אם לא החזקה ביותר והיה לה תפקיד חשוב במלחמות אירופיות רבות. במשך שנים לממלכה הייתה יריבות גדולה עם ממלכת צרפת והן נאבקו על השליטה באירופה. לקראת מלחמת העולם הראשונה הן נעשו בעלות ברית קרובות ויחד הן נלחמו (וניצחו) בשתי מלחמות עולם.


שם תמונה משנת עד הערות
אן Queen anne england.jpg 1707 1714 המלכה האנגלית הראשונה שקיבלה את התואר "מלכת בריטניה". לפני כן תוארה היה "מלכת אנגליה, סקוטלנד ואירלנד". הייתה בתו של ג'יימס השני וירשה את כס המלוכה מגיסה, ויליאם השלישי.
שם תמונה משנת עד הערות
ג'ורג' הראשון GeorgeIKneller1714.jpg 1714 1727 לפני עלייתו לשלטון כיהן כנסיך הבוחר של הנובר, ולאחר הכתרתו אוחדה נסיכות הנובר עם ממלכת בריטניה.
ג'ורג' השני King George II by Charles Jervas.jpg 1727 1760 המונרך הבריטי האחרון שנולד מחוץ לבריטניה.
ג'ורג' השלישי George III of the United Kingdom.jpg 1760 1820 במהלך תקופת שלטונו, ב-1 בינואר 1801, אוחדה ממלכת בריטניה עם ממלכת אירלנד ומלך בריטניה הפך ל"מלך הממלכה המאוחדת". סבל ממחלת נפש ולכן משנת 1811 מלך בשמו בנו, לעתיד המלך ג'ורג' הרביעי, כעוצר.
ג'ורג' הרביעי George IV of the United Kingdom.jpg 1820 1830 מלך בממלכה למעשה משנת 1811 כעוצר בשם אביו.
ויליאם הרביעי William IV.png 1830 1837 ירש את אחיו, ג'ורג' הרביעי, שמת ללא ילדים.
ויקטוריה Queen Victoria 1887.jpg 1837 1901 נכדתו של המלך ג'ורג' השלישי, ירשה את דודה, ויליאם הרביעי, שמת ללא ילדים. תקופת שלטונה היה הארוך ביותר מכל המלכים הבריטים - 63 שנים ושבעה חודשים. לאחר עלייתה לשלטון הפסיקה ממלכת הנובר להיות חלק מהממלכה המאוחדת משום שלפי חוקיה לא יכלה אישה לשלוט בה.
שם תמונה משנת עד הערות
אדוארד השביעי Edward VII.-Großbritannien.jpg 1901 1910
שם תמונה משנת עד הערות
ג'ורג' החמישי Kinggeorgev1923.jpg 1910 1936 ב-1917 שינה ג'ורג' החמישי, את שמו של בית המלוכה מבית סקסה-קובורג-גותה לבית וינדזור. בית המלוכה רצה להימנע מלהקרא בשם גרמני עקב המלחמה בגרמניה, במלחמת העולם הראשונה.
אדוארד השמיני The Duke of Windsor (1945).jpg 1936 1936 ויתר על כתרו ב-11 בדצמבר 1936 בשל רצונו להנשא לבחירת ליבו, ואליס סימפסון.
ג'ורג' השישי Georg VI England.jpg 1936 1952 ירש את כס המלוכה לאחר שאחיו, אדוארד השמיני, ויתר על הכתר.
אליזבת השנייה Elizabeth II.jpg 1952 מכהנת


United Kingdom satellite image.png

מבחינה גאוגרפית הממלכה המאוחדת ניתנת לחלוקה לשני חלקים, משני צדדי קו ניוקסל אקזטר שנמשך באלכסון מצפון מזרח לדרום מערב. בחלק המערבי של הקו (בו נמצאת סקוטלנד) שורר נוף הררי לא גבוה וממזרח לו משתרע אזור נמוך יותר, שבו נמצאת אנגליה. בחלק הצפוני ישנם אזורי תעשייה גדולים וחשובים. במקומות רבים אחרים ישנם שטחים של מרעה ושדות של תבואה, בם שולט הנוף הירוק האופייני כל כך לאי.

הממלכה המאוחדת נמצאת בקו רוחב צפוני יחסית בו אמורים היו לרדת שלגים רבים והים היה אמור לקפוא, אך בזכות זרמי המים החמים אשר בים סביב הממלכה הים לא קופא ושלגים ממעיטים לרדת.

האזור הדרומי יותר בממלכה (אנגליה, ווילס וצפון אירלנד) מישורי ברובו בעוד החלק הצפוני (סקוטלנד והאיים שתחת ריבונותה) הרריים יותר ואדמות טרשים וביצות הן תוואי נוף שכיחים בו. האקלים באזור הדרומי חם יותר מזה שבאזור הצפוני אך הוא עדיין ממוזג וגשום יחסית.


התפתחות היוניון ג'ק

Flag of England.svg
דגל ממלכת אנגליה

Flag of Scotland.svg
דגל ממלכת סקוטלנד

Union flag 1606 (Kings Colors).svg
דגל הממלכה המאוחדת של אנגליה וסקוטלנד - משנת 1606

St Patrick's saltire.png
דגל ממלכת אירלנד (צלב סנט פטריק)

Flag of the United Kingdom.svg
דגל הממלכה המאוחדת של אנגליה, סקוטלנד ואירלנד - משנת 1801

דגלי חלקי הממלכה האחרים:

אירופה Flag of Gibraltar.svg דגל גיברלטר | Flag of the Isle of Mann.svg דגל האי מאן
האוקיינוס האטלנטי Flag of Saint Helena.svg דגל סנט הלנה | Flag of Tristan da Cunha.svg דגל טריסטן דה קונה | Flag of South Georgia and the South Sandwich Islands.svg דגל איי ג'ורג'יה הדרומית ואיי סנדוויץ' הדרומיים | Flag of the Falkland Islands.svg דגל איי פוקלנד
הקריביים Flag of Bermuda.svg דגל ברמודה | Flag of the British Virgin Islands.svg דגל איי הבתולה הבריטיים | Flag of the Turks and Caicos Islands.svg דגל איי טורקס וקאיקוס | Flag of Montserrat.svg דגל מונטסראט | Flag of the Cayman Islands.svg דגל איי קיימן | Flag of Anguilla.svg דגל אנגווילה
האוקיינוס השקט Flag of the Pitcairn Islands.svg דגל פיטקרן
האוקיינוס ההודי Flag of the British Indian Ocean Territory.svg דגל הטריטוריה הבריטית באוקיינוס ההודי
אנטארקטיקה Flag of the British Antarctic Territory.svg דגל הטריטוריה הבריטית באנטארקטיקה


Royal Coat of Arms of the United Kingdom.svg סמל הממלכה המאוחדת Royal Coat of Arms of the United Kingdom (Scotland).svg
England COA.svg אנגליה | Royal arms of Scotland.svg סקוטלנד | Wales Arms.svg ויילס | Northern Ireland coat of arms.png צפון אירלנד
אירופה Coat of arms of Gibraltar Fortress and Key.png סמל גיברלטר - Coat of arms of the Isle of Man.svg סמל האי מאן
האוקיינוס האטלנטי Coat of arms of Saint Helena.svg סמל סנט הלנה - Coat of arms of Tristan da Cunha.svg סמל טריסטן דה קונה - Coat of arms of South Georgia and the South Sandwich Islands.svg סמל איי ג'ורג'יה הדרומית ואיי סנדוויץ' הדרומיים - Coat of arms of the Falkland Islands.svg סמל איי פוקלנד
הקריביים Coat of arms of Bermuda.svg סמל ברמודה - Coat of arms of the British Virgin Islands.svg סמל איי הבתולה הבריטיים - Coat of arms of the Turks and Caicos Islands.svg סמל איי טורקס וקאיקוס - Coat of arms of Montserrat.svg סמל מונטסראט - Coat of arms of the Cayman Islands.svg סמל איי קיימן - Coat of arms of Anguilla.svg סמל אנגווילה
האוקיינוס השקט Coat of arms of the Pitcairn Islands.svg סמל פיטקרן
האוקיינוס ההודי Coat of arms of the British Indian Ocean Territory.svg סמל הטריטוריה הבריטית באוקיינוס ההודי
אנטארקטיקה Coat of arms of the British Antarctic Territory.svg סמל הטריטוריה הבריטית באנטארקטיקה


המוזיאון הבריטי

תרבות הממלכה המאוחדת:

טלוויזיה בריטית: ה-BBC
תיאטרון בריטי
קולנוע בריטי
מוזיקה בריטית:
להקות בריטיות איירון מיידן - הביטלס - ג'ת'רו טאל - דיפ פרפל - דפש מוד - המי - הרולינג סטונז - לד זפלין - ספייס גירלז - סקס פיסטולס - פינק פלויד - קווין - קולדפליי - רדיוהד - מקפליי - הסמית'ס
מוזיקאים בריטים
ספרות בריטית

מוסדות תרבות:

מוזיאונים בבריטניה: המוזיאון הבריטי - מוזיאון טייט מודרן - מוזיאון טייט בריטניה - מוזיאון ויקטוריה ואלברט - מאדאם טוסו


ספריות בבריטניה: הספרייה הבריטית

כדורגל אנגלי:

קבוצות כדורגל אנגליות: לידס יונייטד - מנצ'סטר יונייטד - ליברפול (כדורגל) - ארסנל
כדורגלנים אנגליים
משחקי דרבי
נבחרת אנגליה בכדורגל
שיאי כדורגל באנגליה

כדורגל סקוטי:

קבוצות כדורגל סקוטיות: גלאזגו ריינג'רס - סלטיק
כדורגלנים סקוטים
נבחרת סקוטלנד בכדורגל

כדורגל צפון אירי:

קבוצות כדורגל צפון-איריות: לינפילד - גלנטורן
כדורגלנים צפון אירים
ליגת העל של צפון אירלנד
נבחרת צפון אירלנד בכדורגל

כדורגל ולשי:

כדורגלנים ולשים
ליגת העל הוולשית
נבחרת ויילס בכדורגל

אצטדיוני כדורגל בבריטניה

הכוחות המזוינים של בריטניה הם הגוף המופקד על הגנת בריטניה, חבר פעיל בברית נאט"ו ושותף לקואליציות צבאיות אחרות, לרבות כוחות שמירת השלום של האו"ם. הגוף כפוף למשרד ההגנה, והמפקדת העליונה שלו (מבחינה רשמית) היא אליזבת השנייה, מלכת בריטניה.

בכוח הסדיר משרתים כ-210 אלף חיילים: כ-100 אלף בצבא, כ-45 אלף בחיל האוויר, וכ-41 אלף בחיל הים. הכוחות המזוינים של בריטניה נחשבים לאחד הצבאות החזקים ביותר ביבשת אירופה. הם נטלו חלק בלחימת הקואליציות בבוסניה, קוסובו, אפגניסטן ועיראק, אך הפעם האחרונה שבה לחם לבדו הייתה במלחמת פוקלנד, בשנת 1982.

הכוחות מורכבים משלוש זרועות נפרדות:

וולפול | פלהם | ניוקסאל | דבונשייר | ביוט | ג'ורג' גרנוויל | רוקינגהם

פיט האב | גראפטון | נורת' | רוקינגהם | שלבורן | פורטלנד | פיט הבן

אדינגטון | פיט הבן | ויליאם גרנוויל | פורטלנד | פרסיבל | ליברפול | קאנינג

גודריך | ולינגטון | גריי | מלבורן | ולינגטון | פיל | מלבורן

פיל | ראסל | דרבי | אברדין | פלמרסטון | דרבי | פלמרסטון

ראסל | דרבי | ד'יזראלי | גלאדסטון | ד'יזראלי | גלאדסטון | סולסברי

גלאדסטון | סולסברי | גלאדסטון | רוזברי | סולסברי | בלפור | קמפבל-באנרמן

אסקווית | לויד ג'ורג' | בונר לאו | בולדווין | מקדונלד | בולדווין | מקדונלד

בולדווין | צ'מברליין | צ'רצ'יל | אטלי | צ'רצ'יל | אידן | מקמילן

דאגלס-הום | וילסון | הית' | וילסון | קלהאן | תאצ'ר | מייג'ור | בלייר | בראון | קמרון | מיי


P London bus.png P Ireland.svg P-HKSL.png P blank Australia.png P countries.png
פורטל לונדון פורטל אירלנד פורטל הונג קונג פורטל אוסטרליה פורטל מדינות העולם


Exquisite-kwrite.png

רוצים לעזור? הנה כמה משימות שבהן אתם יכולים לתרום:
  • כאן אפשר למצוא ערימה של קצרמרים בנושא הממלכה המאוחדת שרק מחכים שירחיבו אותם.
  • מצאו ערכים לשיפור בנושא הממלכה_המאוחדת:

לשכתובלעריכהלהשלמהקצרמריםחדשיםדורשי מקורלפישוטבלי תמונה (יש לגלול את המסך כלפי מטה)

מהו פורטל? - רשימת כל קטגוריות המשנה והערכים