פורטל:משחקים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית


P Games.svg

משחק הוא פעילות, הנעשית בדרך כלל לשם הנאה, בידור ולימוד. מרכיבי המפתח במשחקים הם המטרות, החוקים, האתגרים ושיתוף הפעולה ההדדי. משחקים דורשים בדרך כלל כוח פיזי, שכלי או מנטלי. למשחקים רבים יש יתרונות פרט להנאה, כגון למידה, חשיבה, שיפור המוטוריקה והקואורדינציה, שיפור הכושר הגופני ויצירת אינטראקציה חברתית.


שחמט (מוכר גם בשמות הפחות נפוצים: משחק המלכים ואישקוקה) הוא משחק לוח אסטרטגי המיועד לשני שחקנים. זהו אחד מהמשחקים השכיחים והמורכבים ביותר הקיימים בתרבות האנושית; ההערכות למספר המצבים החוקיים בשחמט נעות בין לבין . המשחק מקובל ברחבי העולם כתחביב וכספורט תחרותי כאחד. אדם העוסק במשחק שחמט באופן מקצועי נקרא שחמטאי.

מקור השם בפרסית: "שאה מט", בתרגום חופשי, "מארב למלך" או "המלך חסר אונים" (בניגוד לטעות הנפוצה באטימולוגיה העממית, "המלך מת"). הניצחון במשחק מושג, כאשר אחד המלכים מאוים, במצב שבו הוא אינו יכול להינצל.


הפסקה פעילה1.JPG

משחק טאקי במסגרת "הפסקה פעילה" בגן מאיר


איור הקלף מלך לב

ישנן כמה עובדות מעניינות על גרפיקת קלפי המשחק. נסיך עלה, נסיך לב ומלך יהלום מצוירים בצדודית, אך שאר קלפי המלוכה מצוירים, כך שכל פניהם גלויים. כל המלכים עם חרב בידם, למעט מלך יהלום, שידו מושטת פתוחה. מלך לב נראה עם חרב מאחורי ראשו (בתמונה), דבר שהוביל לכינוי הקלף כ-"המלך המתאבד". כמו כן הוא המלך היחידי ללא שפם. אס עלה מיוחד בסימן העלה שעליו, שהוא גדול ומקושט במיוחד. כל קלפי המלוכה מטים את ראשם לצד שמאל מלבד קלפי המלוכה מסוג עלה, נסיך תלתן ולפעמים מלכה לב, שמטים את ראשם לצד ימין. בחלק מהקלפים יש סימטריה סיבובית – אם נסובב את הקלף ב-180 מעלות הוא ייראה כפי שנראה קודם לכן. קלפים אלו הם: כל הקלפים של 2, 4, 8, 10, כל קלפי המלוכה, וכל קלפי היהלום חוץ מהקלף 7 יהלום.

Exquisite-kwrite.png

רוצים לעזור? הנה כמה משימות שבהן אתם יכולים לתרום:


מצאו ערכים לשיפור בנושא משחקים: לשכתובלעריכהלהשלמהקצרמריםחדשיםדורשי מקורלפישוטבלי תמונה (יש לגלול את המסך כלפי מטה)