פורטל:משחקים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

משחק הוא פעילות, הנעשית בדרך כלל לשם הנאה, בידור ולימוד. מרכיבי המפתח במשחקים הם המטרות, החוקים, האתגרים ושיתוף הפעולה ההדדי. משחקים דורשים בדרך כלל כוח פיזי, שכלי או מנטלי. למשחקים רבים יש יתרונות פרט להנאה, כגון למידה, חשיבה, שיפור המוטוריקה והקואורדינציה, שיפור הכושר הגופני ויצירת אינטראקציה חברתית.

חוסה ראול קפבלנקהספרדית: José Raúl Capablanca y Graupera;‏ 19 בנובמבר 1888 - 8 במרץ 1942), גדול שחמטאי קובה, רב אמן ואלוף העולם השלישי בשחמט (19211927). קפבלנקה זכור במיוחד בשל זריזות השיפוט שלו, מיעוט טעויותיו וסגנון משחקו. לעיתים קרובות מזכירים אותו כמועמד לתואר גדול שחקני השחמט בכל הזמנים. קפבלנקה היה גם דיפלומט וסופר שחמט מוערך. לשיא מד הכושר הגיע בשנת 1921 כאשר היה ממוקם ראשון בעולם, עם מד כושר (מוערך) של 2877‏. בתחרות בניו-יורק 1918 היו ביצועיו גבוהים במיוחד, עם ביצוע של 2833. קפבלנקה שמר על המקום הראשון בדירוג העולמי במשך 85 חודשים (לא רצופים) החל מחודש מאי 1914 וכלה בחודש יולי 1937.

צילום קטע מלוח המשחק
קטע מלוח המשחק

סולמות ונחשים (בתמונה) הוא משחק לוח, שבו כל שחקן מקבל רגלי, ומקדם אותו מהמשבצת הראשונה אל האחרונה לפי מספר הנקודות, שמראה קוביית משחק. כאשר מגיע שרגלי למשבצת שעליה מצויר סולם, הוא עולה במעלה הסולם עד למשבצת שראש הסולם מגיע אליו. אם הוא מגיע למשבצת עליה מצויר ראש של נחש הוא יורד עד למשבצת בה נמצא זנבו של הנחש. מקור המשחק באמונה ההודית, על פיה הדרך של צדיק לשמיים רצופה סולמות, המחישים את עלייתו, בעוד שהרשע נתקל בנחשים, המשהים את עלייתו. בגרסה היהודית חרדית למשחק, הנקראת סולם המידות, מותנית העלייה בכך שמתוארת מצווה במשבצת, והירידה – בכך שמתואר חטא.רוצים לעזור? הנה כמה משימות שבהן אתם יכולים לתרום:

מצאו ערכים לשיפור בנושא משחקים: לשכתובלעריכהלהשלמהקצרמריםחדשיםדורשי מקורלפישוט

בלי תמונה (יש לגלול את המסך כלפי מטה)