פורטל:ספרות ילדים/ספר נבחר/גלריה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


גלריית ספרים נבחרים של פורטל ספרות ילדים

לעריכת ספר מסוים לחצו על המספר בכותרת ואחר כך "עריכה".

1

רוחות הוא רומן גרפי בדיוני, שנכתב על ידי רינה טלגמייר המספר את סיפורם של קתרינה ומשפחתה, שעברו לאחרונה לביה דה לה לונה (עיירה בדיונית). הריאליזם של רוחות מסמן שינוי חד מיצירותיה הקודמות של טלגמייר, שהיו אוטוביוגרפיים (חיוך (2010); "אחיות"(2014)) או בדיוני ריאליסטי ("דרמה" (2012)). במקום זאת, טלגמיאר מתארת את הרוחות כנוכחות אמיתיות אך טובות לב, כדי לעזור לקתרינה להבין את המוות ולהתמודד עם מחלתה הסופנית של מאיה.

טלגמייר הצהירה שהיא קיבלה השראה לכתוב את "רוחות" בחלקה בגלל מותה של בת דודתה הצעירה סבינה, שמתה ממחלת הסרטן בגיל 13

2

אסטריקס באולימפיאדהצרפתית: Astérix aux Jeux olympiques) הוא הספר הרביעי בסדרת הקומיקס הצרפתית "אסטריקס". הספר נכתב על ידי הסופר רנה גוסיני ואוייר על ידי אלבר אודרזו.

עלילה: המשחקים האולימפיים הולכים וקרבים ולרומאים נבחר נציגם: לגיונר בשם קסיוס קליאוס (מבוסס על שמו האמיתי של מוחמד עלי, קסיוס קלי). בטוח מאוד בעצמו הוא יצא להתאמן ביער אבל אסטריקס ואובליקס, שיצאו לצוד חזירי-בר כהרגלם, השפילו אותו קשות. הסתבר שהגאלים לא שמעו מעודם על המשחקים האולימפיים. הם חשבו להצטרף למשחקים אלו וידעו כי הודות לשיקוי-הפלא אין כלל ספק שינצחו. הם הודיעו על כוונתם להשתתף לשר-המאה הרומאי סרנוס אווילוס, מפקדו של קסיוס קליאוס. לצערם הסתבר להם שרק יוונים ורומאים יכולים להשתתף במשחקים האולימפיים. אולם בזכות אסטריקס הם התוודעו לכך שהם בעצם רומאים (הם חלק מקיסרות רומא). הגאלים הפליגו לאולימפיה בסירת-משוטים שהם עצמם חתרו בה יחד עם "משטר התזונה" שהביאו עמם (חזירי-בר) ובטרם הגיעו לאולימפיה שהו זמן-מה באתונה.

3

הארי פוטר ואבן החכמיםממלכה המאוחדת: Harry Potter and the Philosopher's Stone, בארצות הברית: Harry Potter and the Sorcerer's Stone, "הארי פוטר ואבן המכשפים") הוא ספר פרי עטה של הסופרת הבריטית ג'יי קיי רולינג. הספר הוא הראשון בסדרת הספרים "הארי פוטר", העוסקת בחייו של קוסם צעיר בשם זה. הספר מתאר כיצד הארי מגלה כי הוא קוסם, רוכש חברים ואויבים בבית הספר הוגוורטס לכישוף ולקוסמות, ובעזרתם של חבריו מצליח לסכל את מזימתו של קוסם מרושע בשם וולדמורט, שרצח את הוריו של הארי וניסה לרצוח אותו כשהיה בן שנה.

הספר יצא לאור ב-30 ביוני 1997 בהוצאת בלומסברי שבלונדון, ובארצות הברית בהוצאת סקולסטיק ב-1998. הוא זכה במספר פרסים בריטיים המיועדים לספרי ילדים, וכן במספר פרסים בארצות הברית, דורג בראש רשימת רבי המכר הבדיוניים של הניו יורק טיימס באוגוסט 1999, ושהה בה תקופה ארוכה. הספר תורגם לעשרות שפות, ועובד לסרט קולנוע שזכה אף הוא להצלחה רבה. בחודש דצמבר 1999 יצא לאור התרגום העברי של הספר.

ביקורות רבות שיבחו את הספר, וציינו את דמיונה של רולינג, ההומור, הפשטות, סגנון הכתיבה ומבנה העלילה, ומנגד את הסגנון החפוז של הפרקים המאוחרים. כתיבתה של רולינג אף הושוותה לזו של ג'יין אוסטן (אחת מהסופרות האהובות עליה) ולזו של רואלד דאל (שספריו היו פופולריים בתקופה שלפני הארי פוטר).

הספר, כמו גם יתר הסדרה, ספג ביקורת שלילית מטעם קבוצות דתיות, ובמספר מקומות אף נאסרה הפצתו בטענה שהוא מקדם מעשי כישוף. מנגד טענו מספר גורמים כי הספר מקדם ערכים נוצריים חשובים, כולל חשיבותה של הקרבה עצמית והדרכים שבהן החלטות של בני אדם מעצבות את אישיותם.

4

האריה, המכשפה וארון הבגדים הוא ספר ילדים, הראשון שנכתב בסדרת הספרים "דברי ימי נרניה", מאת הסופר קלייב סטפלס לואיס. הספר, המשתייך לסוגת הפנטזיה, נכתב בשנת 1950. מבחינה כרונולוגית, הספר משתבץ שני בסדרה, לאחר "אחיינו של הקוסם". זהו הספר המפורסם ביותר בסדרה.

הספר תורגם לעברית לראשונה בשנת 1961 על ידי שושנה וידל בהוצאת "מחברות לספרות", ולאחר מכן יצא בהוצאת "זמורה-ביתן" (ספרי מרגנית) בתרגומה של נורית גולן. הספר מעוטר באיורים המקוריים מאת פולין ביינס. חלק מספרי הסדרה יצאו במהדורה מנוקדת.

הספר עובד לטלוויזיה, לרדיו, לקולנוע והומחז בשנת 2005, דיסני הפיקה וצילמה סרט על פי הספר, אשר יצא לאקרנים לקראת חג המולד, בתיאום עם נושא הספר.

5

אראגוןאנגלית: Eragon) הוא הספר הראשון בסדרת ספרי הפנטזיה הירושה (Inheritance) מאת הסופר כריסטופר פאוליני.

פאוליני החל בכתיבת הספר בעודו בן 15 בלבד. לאחר שכתב במשך שנה, בילה שנה נוספת בכתיבה ועריכה מחדש של הספר. הוריו של פאוליני ראו את כתב היד הסופי, והחליטו להוציא את הספר לאור בהוצאה עצמית. מאוחר יותר, התגלה הספר על ידי הסופר קרל היאסן, שהביא להוצאה מחודשת של הספר על ידי הוצאת הספרים קנופף. הספר יצא לאור ב-26 באוגוסט 2003.

הספר מספר את סיפורו של אראגון, נער חווה המוצא אבן מסתורית בהרים. מהאבן בוקעת דרקונית, לה אראגון קורא בשם סאפירה. בעקבות כך המלך המרושע גאלבאטוריקס שומע בעקיפין על קיומו של אויבו – ברום – זקן שגר ליד ארגון שבמותו מתברר כרוכב ובסוף הספר השלישי מתברר כאביו של ארגון, הוא שולח את משרתיו, הראז'אק, במטרה ללכוד את ברום. תוך כדי כך הראז'אק מתוודעים לקיומם של אראגון וסאפירה והם נאלצים לברוח מביתם יחד עם ברום, ומחליטים לחפש את הווארדן, קבוצת מורדים השואפת להפיל את המלך גאלבאטוריקס.

מבקריו של אראגון נוהגים להזכיר את הדמיון הרב בינו לבין ספרים דוגמת שר הטבעות ומלחמת הכוכבים. ביקורות אחרות שיבחו את הספר, המהווה הישג משמעותי לסופר צעיר כל כך.

הספר זכה להצלחה ונכלל ברשימת רבי המכר של הניו יורק טיימס 121 שבועות. לספר יצאה גם גרסה קולנועית.

הספר יצא לאור בעברית בתרגומה של יעל ענבר בהוצאת כנרת זמורה ביתן וכתר ספרים במאי 2006. בשנת 2008 יצא לאור בעברית הספר השני בסדרה, הבן הבכור, בהוצאת כנרת זמורה ביתן וכתר ספרים. בשנת 2009 יצא לאור בעברית הספר השלישי בסדרה, בריסינגר. בסוף שנת 2012 יצא לאור בעברית הספר הרביעי והאחרון בסדרה ששמו כשם הסדרה, הירושה.

6

פֶּרְסִי ג'קסון וגנב הברק הוא ספר פנטזיה-הרפתקאות מאת ריק ריירדן. הספר יצא לאור בשנת 2005. הספר הוא הרומן הראשון בסדרת פרסי ג'קסון והאולימפיים המבוססת על המיתולוגיה היוונית, שמספרת את עלילותיו הבדיוניות של האל למחצהפרסי ג'קסון. פרסי הוא בנו של אל הים המיתולוגי פוסידון. הוא וחבריו, גרובר אנדרווד הסאטיר ואנבת' צ'ייס (בת אתנה) יוצאים למסע כדי למנוע מלחמה בין שלושת האחים המיתולוגיים: זאוס, האדס ופוסידון.

כתב היד פרסי ג'קסון וגנב הברק נמכר במכירה פומבית ל-Miramax Books לפני שיצא לאור ב-28 ביולי 2005. לאחר כ-4 שנים מכר הספר יותר מ-1.2 מיליון עותקים. הספר זכה במספר רב של פרסים הן על תוכנו והן על מכירותיו. ב-12 בפברואר 2010 יצא סרט הקולנוע פרסי ג'קסון וגנב הברק. ספר ההמשך בסדרה הוא פרסי ג'קסון וים המפלצות. בעברית הספר יצא בהוצאת גרף צעיר, בתרגומה של יעל אכמון.

7

ימנו של חנון – בית ההריסותאנגלית: Diary of a Wimpy Kid: Wrecking Ball) הוא הספר הארבעה עשר בסדרת הספרים יומנו של חנון של הסופר והמאייר האמריקאי ג'ף קיני. הספר יצא לאור בעברית בשנת 2019 בתרגומו של ארז אשרוב בהוצאת כנרת. תקציר עלילה אמו של גרג הפלי מודיעה לו שהוא צריך להיפטר מחלק מהדברים והצעצועים שהוא אגר במהלך השנים. גרג ישר חושב על דרך בה זה ישתלם לו, וחושב על מכירת חצר בה הוא יוכל להרוויח כסף. אך הדברים לא הולכים כמצופה, וגרג מבקש את עזרתו של ראולי ג'פרסון, חברו הטוב ביותר, שישמור על שאר הדברים. בסופו של דבר, מבול הורס את התוכניות של השניים ומאלץ את גרג להכניס את הדברים פנימה ובכך נגמרת מכירת החצר.

בהמשך הספר, דודה רבתא ריבה מתה ומורישה למשפחה סכום כסף מסוים. לגרג, אביו, ואחיו הגדול, רודריק, תוכניות שונות וגדולות מה לעשות עם הכסף, אך אמו של גרג מודיעה שמפני שהיא היחידה שהתייחסה אל הדודה כשהיא הייתה בחיים, היא מחליטה מה לעשות עם הכסף, וזה להרחיב את המטבח בדירה. בהתחלה, המשפחה עצמה מנסה לעשות את ההרחבה, אך לאחר שהם לא מצליחים להתמודד עם זה הם שוכרים את שירותם של פועלים מקצועיים וגרג מנסה לעזור להם, ללא הצלחה. לאחר שההרחבה בעיצומה, מפקח הבנייה מגלה שכל המבנה קרוב מדי בכמעט מטר שלם לשטח של גברת טאטל, השכנה. גברת טאטל לא נותנת את אישורה להקמת המבנה קרוב לשטחה, והמבנה נהרס.

לאחר מכן, ציונים נמוכים של גרג ושל שאר כיתתו עלולים לגרום לכך שבית הספר בו הוא לומד יאבד את המימון, זה מדאיג את אמו של גרג והיא חושבת שהמשפחה תאלץ לעבור דירה על מנת שיוכלו להיות משויכים לבית ספר טוב יותר. הם מוצאים בית שנראה בעיני כולם כחלומי, ולכן מתחילים בניסיונות למכור את ביתם הנוכחי כדי שיוכלו לממן את רכישת הדירה. במקביל, גרג מרגיל את ראולי לרעיון שהם יעזבו, והוא מקבל את זה באופן קשה. בסופו של דבר, רצף של תאונות בנוסף לביטול המכירה של הדירה הנוכחית, מוביאה לכך שמשפחת הפלי נשארת בביתה הנוכחי.

8

פלא (אנגלית: Wonder) הוא ספר לילדים ונוער שנכתב על ידי ר"ג' פלאסיו (מאנגלית: שהם סמיט ואמנון כץ) המתארת שנה מחייו של ילד ששמו אוגוסט הסובל מתסמונת גנטית נדירה המופיעה כעיוות בפניו. הספר יצא לאור ב-14 בפברואר 2012 והיה המוביל ברשימת רבי המכר של הניו יורק טיימס. ב-12 בנובמבר 2017 יצא סרט קולנוע באותו השם, על בסיס הספר. פלא נבחר למצעד הספרים של משרד החינוך, תורגם ל-45 שפות והיה לרב-מכר בארץ ובעולם. תקציר עלילה אוגוסט פולמן נולד עם עיוות חמור בפניו. הוא לא למד בבית ספר או במסגרת חינוכית אחרת עד כיתה ה', בגלל כל הניתוחים שהיה צריך לעבור, ולמד בחינוך ביתי. בגיל 10 החליטו הוריו שהגיע הזמן שילך לבית הספר. הוא מתקבל לכיתה ה' בחטיבת-הביניים ביצ'ר. בבית הספר היו ילדים שלא התייחסו אליו יפה, במיוחד ג'וליאן אולבנס, שנהג בבריונות. מצד שני, היו לו חברים, כדוגמת ג'ק וויל וסאמר דוסון. בהמשך אוגוסט שומע את ג'ק מדבר עליו דברים רעים, ורב אתו. לאחר זמן מה ג'ק מבין את הטעות שלו והם חוזרים להיות חברים טובים.

הספר מספר על ההסתגלות הקשה של אוגוסט בבית הספר. לקראת סוף הספר, בטיול השנתי, ג'ק ואוגוסט נתקלים בילדים גדולים מהם מבית ספר אחר, שמתעמתים אתם בגלל מראהו של אוגוסט. איימוס, מיילס והנרי, תלמידים שהיו חברים של ג'וליאן, והתנהגו אל אוגוסט בבריונות, מצילים אותם, ומאז הם חברים, וילדים כבר לא מתנהגים לא יפה לאוגוסט, אלא מעריכים אותו, והוא הופך לחלק מהם.

בהמשך הספר יש פרקים נוספים, שאותם מספרים מנקודת מבטם של כמה דמויות: ג'ק, סאמר, ויה אחותו הגדולה של אוגוסט, החבר שלה, ג'סטין, וחברתה מירנדה.

9

מבוך העצמות הוא הספר הראשון בסדרה 39 רמזים, שנכתבה בידי 7 סופרים. כותב ספר זה הוא ריק ריירדן. הספר יצא לאור ב-9 בספטמבר 2008 בהוצאת Scholastic, ותורגם לעברית על ידי רוני בק בשנת 2010. עלילה

דן ואיימי קהיל הם שני יתומים עניים שחיים בבית קטן עם סדרה של אומנות, רחוק מהאפוטרופוסית שלהם, דודתם של אמם, ביאטריס. הדבר הטוב בחייהם הייתה סבתם, גרייס, שמתה בתחילת הספר. בהלוויתה, הוזמנו דן, איימי וביאטריס לקריאת צוואתה האחרונה של גרייס, ושם הוענקה להם, על ידי עורך דינה של סבתם, ויליאם מקינטייר, ולכלל הנוכחים זכות הבחירה – לקבל במתנה מיליון דולרים אמריקאים או לצאת למירוץ מסוכן ואכזרי מול שאר מקבלי האתגר, שהמטמון שבסופו יהפוך אותם לאנשים החזקים ביותר בעולם. כמו כן, מתגלה להם בהלוויה שבני משפחתם, לאורך דורות, עיצבו את ההיסטוריה האנושית. איימי ודן החליטו לקבל עליהם את האתגר, וקיבלו את הרמז הראשון שזה תוכנו:

"החלטה:

האותיות הקטנות שיש לנחש,

חפשו את ריצ'רד ס'______."

רז: סבל יתמות

דן ואיימי החליטו להגיע לאחוזת קהיל, ולחפש מידע על ריצ'רד ס'. הם מוצאים ספרייה סודית ושם הם מגלים אלמנך של ריצ'ד המיסכן, שניכתב על ידי פרנקלין ומגלים שריצ'ד הוא בעצם פסבדונים (שם עט) של בנג'מין פרנקלין. באלמנך היה כתוב, בכתב ידה של אמה המנוחה של איימי ודן:

"עקבו אחרי פרנקלין רמז ראשון, מבוך העצמות".

הם מחליטים לנסוע לקטקומבות בפריז שבצרפת, עקב היותן אתר קבורה מפורסם, ועקב היות בנג'מין פרנקלין שגריר בצרפת. בצרפת נפלו דן ואיימי למלכודת שהיה בה גם יתרון – ההולטים גילו להם, במחשבה שהשניים יודעים זאת, שהיה כתוב באלמנך גם "מבוך העצמות, נקודת ציון בריבוע...". גם הקבוצות האחרות, בשל העובדה שכולם גנבו את האלמנך מכולם, הבינו שיש לחפש דבר-מה בקטקומבות. בקטקומבות, גילו איימי, דן, נלי ואליסטר הו, ששיתף עמם פעולה, ריבוע קסם חרוט בגולגולות ששלושה מספרים החסרים בו (14,12,5) הם נקודות ציון שהובילו למקום. שם הם גילו מדרגות סודיות שבהן מצאו בקבוקון עם מילים חרוטות עליו ודף תווים. איימי שמרה את הדף בכיס, ואילו המילים שהיו כתובות על הבקבוקון הייתה אנגרמה שדן פתר וכתב על פתק ששמר בכיסו:

"טען את זה הבקבוקון, וכך אוכל לטעון אותך. האמת תראה אור יום אם תיעזר בכישרונך"

איימי הלכה לטעון את הבקבוק וכשחזרה איאן קברה פיתה אותה לתת לו את אותו בתמורה לתרופת נגד לדן, ולא, דן ימות מרעל קטלני. איימי נכנעה ונתנה לו את הבקבוקון והתירה את הכתלים מדן, שאמר לה שאיאן לא הזריק לו כלום וכניראה זה הרעל, אבל כבר היה מאוחר מידי . בהמשך גילו שדף התווים הוא המשמעותי מבין השניים. על דף התווים היה רשום ו' ו' א' מ'. איימי מסיקה כי ו.ו.א.מ הוא וולפגנג אמדאוס מוצרט והם עושים את דרכם לאוסטריה. בסוף הספר, הם מגלים את הרמז הראשון מתוך ה-39 שהוא תמיסות ברזל.

10

(בון) הרחק מבונווילאנגלית: Out from Boneville) הוא ספר שיצא באנגלית בשנת 1995 ובעברית בשנת 2008 על ידי המחבר ג'ף סמית והוא הכותר הראשון בסדרת הספרים בון בעברית תרגמה אותו אורנה כץ הספר עם 138 עמודים (ממוספרים). עלילה לאחר ניסיונו הכושל של בלופר בון להיבחר לראשות העיר בונוויל, הוא ושני בני דודיו בני בון וסמיילי בון מסולקים מהעיירה ומגיעים לעמק. בעמק הם מוצאים מקלט אצל סבתא בן ונכדתה ת'ורן, ומנסים ללא הצלחה לחזור לבונוויל, עקב כך שיצורים מפלצתיים בשם עכבראשים רודפים אחריהם. את העכבראשים מוביל אדם מסתורי בשם "מכוסה הראש", שרוצה לתפוס את האחים לבית בון למטרות לא ידועות. לעזרת שלושת הבונים מגיע דרקון אדום, שמתברר שהגן על ת'ורן כשהייתה קטנה, עקב ניסיון העכבראשים להרוג אותה. במהלך העלילה, בני בון מתאהב בת'ורן, ובלופר בון צובר חוב גדול שעליו לפרוע, ומכריח אותו להשאר בעמק.

11

פורטל:ספרות ילדים/ספר נבחר/11