פורטל:ערכים מומלצים/ערכים/גילוי אליהו (ספר)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
תיאור התמונה

גילוי אליהו הוא ספרו האחרון של ס. יזהר, אשר יצא לאור בשנת 1999, ומתמקד בחוויותיו של המספר ממלחמת יום הכיפורים. במהלך המלחמה התנדב יזהר, בחברת שני אנשי רוח אחרים, חיים גורי ועוזי פלד, לסייע ככל יכולתם בהרמת המורל של החיילים הנלחמים. השלושה צורפו לאוגדה 252 שנלחמה בסיני, חצתה את התעלה והשתתפה בקרב הקשה על החוה הסינית.

26 שנים לאחר המלחמה, מעלה יזהר את חוויותיו בספר. בלשונו הציורית והמיוחדת מתאר המספר את חוויות המלחמה הקשות במהלכם של קרבות עקובים מדם והפגזות רועמות ואת נפילתם ופציעתם של חיילים לצדו. לאורך כל הספר מהדהדת מעין זעקה מתמשכת על אובדן חיי אדם, על אי נחיצותה של המלחמה כפתרון לסכסוך בין אויבים ועל סדר עדיפויות מעוות, לדעתו, שבו חשיבותם של שטחים קודמת לערך העליון של חיי אדם. מצד שני, אין המספר חדל מלהתפעם מעוז רוחם של החיילים, מאחוות הלוחמים שביניהם וממעשי גבורה יוצאי דופן של רבים כבודדים. שילובם של סיפורי חיילים ממקור ראשון על האירועים שבהם השתתפו מעצים את חוויית הקריאה והאמינות של המסופר.

החוט העלילתי המקשר בין כל האירועים שבספר הוא חיפושיו של המספר, הוא ס. יזהר עצמו, אחר חתנו אליהו, צנחן רב מעללים, שעקבותיו נעלמו בערפל המלחמה. קטעי ההפוגה בין הקרבות, המתוארים בהומור יזהרי מובהק, כולל הפגישה הצוהלת של המספר עם אליהו, צובעים את הרשמים הקשים של הקרבות בגוון אנושי ואופטימי.

הביקורת הכתירה את "גילוי אליהו" כאחת היצירות האנטי מלחמתיות החזקות שנכתבו בספרות העברית.

לערך המלא - מומלצים נוספים