פורטל:פיזיקה/תמונה נבחרת/גלריה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית


גלריית תמונות נבחרות של פורטל הפיזיקה

לעריכת התמונות לחצו על המספר בכותרת ואחר כך "עריכה".

1

Magnet 4.jpg

ריחוף מגנטי כתוצאה מאפקט מייסנר במוליך-על

2

Energy Arc (central electrode of a Plasma Lamp).jpg

אלקטרודה של מנורת פלזמה

3

צילום של משתתפי כנס סולוואי החמישי (1927), אחד הכנסים החשובים ביותר בתחום הפיזיקה.

צילום של משתתפי כנס סולווה החמישי (1927), אחד הכנסים החשובים ביותר בתחום הפיזיקה. שבעה-עשר מבין משתתפי הכנס זכו בפרס נובל. בין היתר מופיעים בצילום ארווין שרדינגר, ורנר הייזנברג, נילס בוהר, מארי קירי ואלברט איינשטיין.

4

3310.calcite (Iceland Spar) birefringence.jpg
בתמונה זו ניתן להבחין בתופעת השבירה הכפולה בקלציט.

5

Nucleation rings.jpg
התגרענות של פחמן דו-חמצני במשקה מוגז סביב שתי טבעות. על הטבעת הימנית יש יותר אתרי התגרענות משום שהיא מחוספסת יותר ושטח הפנים שלה גדול יותר.

6

Dscn3156-daisy-water 1200x900.jpg

מתח הפנים מונע מהמים לחדור אל תוך פרח ממשפחת המורכבים

7

Red sunset.jpg

שקיעת השמש מאדימה את השמים כתוצאה מפיזור ריילי – המרכיב הכחול של אור השמש הלבן מתפזר ולא מגיע לצופה משום שהאור עובר דרך ארוכה באטמוספירת כדור הארץ

8

Spiral Galaxy M100.jpg

בתמונה נראה צילום של הגלקסיה הספירלית M100 על ידי טלסקופ החלל האבל. ניתוח מהירויות התנועה של הכוכבים בגלקסיות מסוג זה מעלה את בעיית המסה החסרה שהובילה להשערה בדבר קיומו של החומר האפל.

9

Diffraction 150 slits.jpg

הלייזר הוא יישום בולט של מודל הפוטונים המייחס לאור תכונות חלקיקיות. עם זאת, האור מתואר אף על ידי מודל גלי, מבלי שבין השניים יש סתירה. תכונה זו של האור מכונה שניות גל-חלקיק. תמונה זו ממחישה תכונה גלית של האור, היא תכונת העקיפה, בה עקב מעבר דרך מחסומים צרים, משתנה צורת הגל על ידי התאבכות בין חלקיו השונים. כאשר מציבים מסך מול גלי אור שהתפצלו מסריג עקיפה, רואים אזורים כהים בהם שני חלקי גל ביטלו זה את זה, אזורים בהירים בהם שני חלקי גל "התחברו" לאחד בעל משרעת גדולה וכן אזורי ביניים, כמו בתמונה לעיל, בה נראית תבנית עקיפה שנוצרה על ידי העברת קרן לייזר דרך סדקים שעוביים 0.0625 מילימטר.

10

Icicles.jpg

נטיפי קרח על עץ. הנטיפים נוצרים מקרח שקפא בטמפרטורה נמוכה מאפס מעלות צלזיוס, נמס עם עליית הטמפרטורה וקפא שוב עם ירידתה. כאשר הנטיף הופך לכבד מדי, הענף קורס.

11

Ballon2.jpg

העלאת הטמפרטורה באוויר שבתוך הכדור הפורח גורמת לו להפוך לקל מן האוויר שמחוץ לבלון ולהתרומם מן הקרקע

12

Chromatic aberration (comparison).jpg
אברציה כרומטית היא תופעה בה תמונה שמדומה דרך מערכת אופטית מועברת כך שרכיבי צבע שונים שלה מוסטים מעט זה מזה. תופעה זו נגרמת עקב העובדה שמקדם השבירה של רכיבים אופטיים שונים, בהקשר של צילום בעיקר עדשות, תלוי באורך הגל (צבע) של האור הפוגע. בתמונה ניתן להבחין באותו העצם כשהוא מצולם באותה המצלמה עם שתי עדשות שונות, האחת רגישה פחות לאברציה זו, והשנייה יותר.

13

Aerogelbrick.jpg

לבנה במשקל 2.5 ק"ג מוצבת על ארוג'ל במשקל 2 גרם. ארוג'ל המכונה גם "עשן קפוא" מופק מג'ל שרכיביו הנוזליים הוחלפו בגז. לחומר זה, בעל הצפיפות הנמוכה, מספר תכונות מעניינות כגון יכולת בידוד גבוהה.

14

Hypervelocity Impact Demonstration.jpg

"הבזק אנרגיה" הנוצר בניסוי המדמה התנגשות של עצם חללי בחללית במהירויות גבוהות מאוד.

15

Ferrofluid Magnet under glass edit.jpg

נוזל מגנטי משנה את צורתו תחת השפעתו של שדה מגנטי.

16

Crepuscular ray sunset from telstra tower edit.jpg

תמונה של קרני אור המבצבצות מבעד למרווחים שבין עננים בתבנית של "פסי אור וחושך" הנראים כאילו בוקעים מנקודה אחת. מסלול הקרניים נראה לצופה עקב פגיעתן בחלקיקים באטמוספירת כדור הארץ, ואילו ה"התפזרות" שלהן נובעת מפרספקטיבה בלבד.

17

סרטון המראה הרכבה של חלק בניסוי CMS הממוקם סביב אחת מנקודות האינטראקציה של מאיץ LHC.

18

Airplane vortex edit.jpg

מערבולת אוויר הנוצרת עם נחיתתו של כלי טיס.

19

Plasma-lamp 2.jpg

כדור פלזמה, בו גז בלחץ נמוך מיונן על ידי זרם חילופין. הכדור מדגים תופעות מורכבות בפלזמה כגון פילמנטציה. האור נפלט כאשר אלקטרונים במצבי אנרגיה מעוררים עוברים למצבים באנרגיה נמוכה יותר.

20

Frog diamagnetic levitation.jpg

דיאמגנטיות: שדה מגנטי של 16 טסלה גורם לצפרדע חיה לרחף באוויר

21

Aurorvrg.jpg

22

Military laser experiment.jpg

ניסוי בלייזר במעבדת מחקר של צבא ארצות הברית

23

Black triggerfish.jpg

השתקפות של דג כתוצאה מהחזרת קרני אור מפני המים

24

Concave lens.jpg

תבנית של קרני אור העוברות דרך עדשה מפזרת

25

First neutrino observation.jpg

תצפית בתוצאת ההתנגשות בין נייטרינו ופרוטון בעזרת תא בועות

26

Betelgeuse position in Orion.png
הכוכב ביטלג'וז, המסומן בחץ בתמונה, הוא כוכב הנמצא בקבוצת הכוכבים אוריון, בכתפו (את מיקומו ביחס לקבוצה ניתן לראות בערך ביטלג'וז). כוכב זה בולט בצבעו האדמדם, האופייני לכוכבים מסוגו – על-ענקים אדומים. למרות מרחקו הרב מאיתנו (כארבעים מיליון פעמים המרחק אל השמש), אפשר להעריך את הטמפרטורה שלו ולקבוע שהיא נמוכה יותר מכוכבים שצבעם כחול יותר, כמו הכוכבים הכחולים שניתן לראות באותה התמונה על חגורתו של אוריון. קביעה זו מתבססת על חוק וין שקובע כי טמפרטורה גבוהה יותר נפלטת מגוף כחול יותר.

27

Construction of LHC at CERN.jpg

הרכבת הגלאי CMS סביב אחת מנקודות ההתנגשות של מאיץ LHC ב-CERN

28

Weizmann accelerator.jpg

29

Sun halo optical phenomenon edit.jpg

הילת אור. הילות מסוג זה נוצרות בדרך ככלל מאור המגיע מהשמש, הירח או ממקורות אור חזקים אחרים, כתוצאה משבירת קרני האור בגבישי קרח באטמוספירה.

30

עריסתו של ניוטון היא מתקן שמדגים שימור תנע ואנרגיה.

עריסתו של ניוטון היא מתקן שמדגים שימור תנע ואנרגיה. אלו הם חוקי שימור פיזיקליים בסיסיים, אותם ניתן לקבל מתוך חוקי ניוטון.

31

גשר שער הזהב כפי שנראה דרך טיפות גשם המתפקדות כעדשות מרכזות.

גשר שער הזהב כפי שנראה דרך טיפות גשם המתפקדות כעדשות מרכזות.

32

ברקים בדנוור, בירת קולורדו שבארצות הברית.

ברקים בדנוור, בירת קולורדו שבארצות הברית. הברק הוא תופעה אקלימית שבמהלכה נפרק חשמל סטטי הנמצא בעננים. הברק נראה כפרץ אור עז, ויחד איתו נוצר הרעם, המגיע אלינו זמן מה לאחר הברק, כתוצאה מההפרש הגדול שבין מהירות האור למהירות הקול.

33

גביש ביסמוט.

גביש ביסמוט. ביסמוט היא מתכת בצבע לבן עם גוון ורוד. גביש הביסמוט בתמונה מצופה בשכבה דקה של תחמוצת הגורמת למגוון הצבעים, תופעה המכונה התאבכות משכבות דקות.

34

Advanced Test Reactor.jpg
קרינת צ'רנקוב היא קרינה הנפלטת כאשר חלקיק נע מהר יותר מן האור בתווך כלשהו, זוהי תופעה המקבילה לבום על קולי. בתמונה נראית קרינת צ'רנקוב הנפלטת מליבה של כור גרעיני מחקרי.

35

BiodegradablePlasticUtensils2.jpg
בעזרת תופעת הפוטואלסטיות ניתן להבחין בצורת הפיזור של מאמצים ומעוותים בחומר, במקרה זה בסכו"ם.

36

DOF-Crushed.jpg
עומק שדה הוא תכונה של מערכת אופטית המראה כמה "נהרסת" חדות התמונה עם התרחקות מהמוקד.
צד ימין של התמונה צולם במערכת עם עומק שדה גדול – שלושת הקלפים בחדות טובה למרות שהקלף במרחק המוקד הוא החד ביותר, בעוד צד שמאל צולם במערכת עם עומק שדה קטן – הקלפים שקרובים או רחוקים ממרחק המוקד מטושטשים.

37

Magnet0873.png
בתמונה תצלום שבבי מתכת פזורים על נייר מעל מגנט מציירים את קוי הכוח של השדה המגנטי.

38

Dead sea newspaper.jpg
איש צף על פני המים בים המלח

39

Prisma e Decomposição da luz.png
מקדם השבירה של חומר תלוי גם באורך הגל הגל העובר דרכו. אור "לבן" הוא למעשה תערובת של גלי אור באורכי גל (צבעים) שונים, ולכן במעבר דרך מנסרה האור מופרד למרכיבי הצבע השונים שלו.

40

FA-18 Hornet breaking sound barrier (7 July 1999).jpg

התעבות כתוצאה מסינגולריות פראנטל-גלאוארט סביב מטוס קרב F/A-18 הורנט שנע במהירות קרובה למהירות הקול

41

Soap bubble sky.jpg
צורת הפנים הכדורית של בועת סבון נגרמת ממתח הפנים שלה. המתח גורם לבועה ליצור כדור, שכן לכדורים יש את שטח הפנים הקטן ביותר עבור נפח נתון, וכך אנרגיה מזערית.
כמו כן, תמונה זו ממחישה את התופעות של החזרה והתאבכות משכבות דקות.

42

Nagasakibomb.jpg

תמונת הפטרייה של פצצת הביקוע הגרעיני "איש שמן" שהוטלה על נגסאקי ב-1945. התמונה צולמה ממפציץ B-29.

43

Pahoehoe toe.jpg
בתמונה ניתן לראות לבה מהסוג המכונה "פָּהוֹיהוֹי" – לבה נוזלית מאוד שנקרשה ומכילה גזים מומסים. לפי צבעה של הלבה ניתן להעריך את הטמפרטורה שלה בעזרת חוק וין בכ-1000 עד 1200 מעלות צלזיוס, הערכה שתואמת את המדידות האחרות.

44

Hubble ultra deep field high rez edit1.jpg

"החלל העמוק" (באנגלית: Hubble Ultra Deep Field) הוא שמה של תמונה שצולמה באמצעות טלסקופ החלל האבל. זוהי התמונה העמוקה ביותר של היקום אשר אי פעם צולמה. תמונה זו חשפה למעלה מעשרת אלפים גלקסיות. מה מונע מאיתנו, בני האדם הפשוטים שאינם מצוידים בציוד אופטי מיוחד, לצאת החוצה ולהבחין בעושר הזה ללא אמצעי עזר?
לטלסקופ החלל האבל מספר ייתרונות על העיניים האנושיות. ראשית, הוא נמצא מחוץ לכדור הארץ כך שהפרעות אטמוספיריות ואחרות, כמו בליעת אור על ידי האטמוספירה, זיהום אוויר וזיהום אור כתוצאה מפעילות אנושית אינן מפריעות לו. תמונה ספציפית זו צילמה אזור בחלל בו אין זיהום אור של גלקסיה או כוכב קרוב.
נוסף על כך, לטלסקופים, באופן כללי, יש יתרונות על פני העין האנושית מהבחינות של הגדלה ואיסוף אור. ההגדלה של טלסקופ מאפשרת צפייה בעצמים קטנים יותר, שאחרת היו נמצאים מתחת לסף ההבחנה של העין. איסוף האור של טלסקופ הוא טוב יותר מאשר של העין האנושית בזכות שלוש תכונות עיקריות: המפתח שלו, זמן החשיפה האפשרי והנצילות הקוונטית. לגבי המפתח – דמיינו, כמה אור היה נכנס אל עיניכם לו היה האישון שלכם בגודל 2.40 מטרים? לגבי זמן החשיפה – לציוד הצילום של הטלסקופ יש אפשרות לצלם עצמים בזמן חשיפה ארוך בהרבה מזה של העין האנושית וכך לאסוף יותר פרטים, כפי שמודגם בערך חשיפה. במקרה שלפנינו, התמונה צולמה למשך זמן של כמיליון שניות, בניגוד לזמן החשיפה של העין שהוא בערך החלק האחד מהעשרים של השנייה. כמו כן, הנצילות הקוונטית של מצלמת הטלסקופ גבוהה מזו של העין, וכך יותר אור "מנוצל" והופך לפרטים בצילום ביחס לזה ש"מנוצל" על ידי העין האנושית.

45

Beer–Lambert law in solution.JPG

תמונה זו ממחישה את חוק בר-למברט. בתמונה נראית קרן לייזר ירוק פוגעת בתמיסה. קל לראות שעוצמתה של הקרן נחלשת עם התקדמותה בתמיסה.

46

ShimadaK2007Sept09-MentosGeyser DSC 3294++.JPG

התפרצות כתוצאה מהתגרענות הנוצרת לאחר הכנסת חמש סוכריות מנטוס למשקאות מוגזים, משמאל לימין: סודה, קולה, ספרייט ודיאט קולה.

47

Schuss gluehbirne.jpg
נורה מנופצת על ידי כדור רובה. תצלום ב"חשיפה מהירה" (Speed photography).

48

פורטל:פיזיקה/תמונה נבחרת/48