פורטל:קולנוע ישראלי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

Gnome-colors-view-refresh.svg רענון הפורטל Netvibes.svg כיצד אוכל לעזור?    


P Azulai.png

מתחילת שנות ה-50 ועד היום, התפתחה בישראל תעשיית קולנוע עירנית, איכותית ומשגשגת. תעשיית הקולנוע ייצרה במהלך שנותיה מאות סרטים במגוון סגנונות ובמגוון ז'אנרים ביניהם סרטי דרמה, סרטי איכות, קומדיות, סרטים תיעודיים וסרטים קצרים באיכות מוכרת ומוערכת בעולם. התעשייה עצמה ידעה עליות וירידות, אך במשך שנים רבות, ובמיוחד כיום, ידע הקולנוע הישראלי למשוך מאות אלפי צופים לבתי הקולנוע ולייצג את ישראל בכבוד בתחרויות ובפסטיבלים ברחבי העולם.


חגיגה בסנוקר הוא סרט קומדיה ישראלי שיצא לאקרנים בשנת 1975. קומדיה זו, הנמנית עם ז'אנר סרטי הבורקס, היא מהסרטים הישראלים המפורסמים בכל הזמנים. רבים מחשיבים אותה למוצלחת שבסרטי הבורקס לדורותיהם. בסרט מככבים יהודה ברקן, זאב רווח, יוסף שילוח, טוביה צפיר, ניצה שאול ועוד.

הסרט מספר על זוג נוכלים שנוהגים לרמות בסנוקר המפסידים במשחק לסלבדור, מיליונר ואיש הפשע המאורגן. הם נאלצים לתת לו המחאה ללא כיסוי וכשזו חוזרת מתכוון גבריאל, שהפסיד במשחק, למכור את דירתו אך לפי צוואת אביו אסור לו למכור את הדירה עד שאחיו התאום עזריאל (שהוא ההפך הגמור ממנו – "לא שותה, לא מעשן, לא משחק סנוקר") יתחתן. גבריאל מנסה לשדך לעזריאל את בת הרב שבה עזריאל מאוהב, אך בבת הרב מעוניין גם סלבדור עבור אחיינו מושון. כדי לפתור את הבעיה מתחזה חברו של גבריאל ל"חנוכה בן משה הלוי השדכן". חנוכה מנסה לדבר אל לבו של הרב כדי שיתן את בתו לעזריאל – שאליו מתחזה לעיתים אחיו התאום, כדי להציל את המצב.תמונה מצוירת מתוך "ואלס עם בשיר" בה נראה אדם, במעיל גשם ארוך, לעת לילה, עומד ליד מכונית, ברחוב עם רבי קומות, שגובל בחוף הים.

"ואלס עם באשיר" (בבימוי ארי פולמן) ו-"9.99$" (בבימוי תתיה רוזנטל), שיצאו לאקרנים בשנת 2008, הם הסרטים הישראליים המונפשים הראשונים, באורך מלא, שיצאו לאקרנים מאז "בעל החלומות" (של אלינה ויורם גרוס) מ-1962. למרות חוסר המסורת בתחום, בישראל, שני הסרטים היו רווחיים, וגם זכו בפרסים בין לאומיים. "ואלס עם באשיר" אפילו היה מועמד לפרס אוסקר לסרט הבינלאומי הטוב ביותר.Israelfilm.png


יוסף שילוח מוני מושונוב ליאור אשכנזי אלון אבוטבול


גילה אלמגור ניצה שאול חנה אזולאי-הספרי לוסי דובינצ'קExquisite-kwrite.png

רוצים לעזור? הנה כמה משימות שבהן אתם יכולים לתרום:
  • ישנם ערכים שאי אפשר שיישארו במצבם הנוכחי וצריך לעבור עליהם ולתקן אותם בהקדם, ראו "רשימת הערכים הדורשים שיפור".