פורטל:קולנוע ישראלי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

Gnome-colors-view-refresh.svg רענון הפורטל Netvibes.svg כיצד אוכל לעזור?    


P Azulai.png

מתחילת שנות ה-50 ועד היום, התפתחה בישראל תעשיית קולנוע עירנית, איכותית ומשגשגת. תעשיית הקולנוע ייצרה במהלך שנותיה מאות סרטים במגוון סגנונות ובמגוון ז'אנרים ביניהם סרטי דרמה, סרטי איכות, קומדיות, סרטים תיעודיים וסרטים קצרים באיכות מוכרת ומוערכת בעולם. התעשייה עצמה ידעה עליות וירידות, אך במשך שנים רבות, ובמיוחד כיום, ידע הקולנוע הישראלי למשוך מאות אלפי צופים לבתי הקולנוע ולייצג את ישראל בכבוד בתחרויות ובפסטיבלים ברחבי העולם.


סאלח שבתי הוא סרט קולנוע ישראלי זוכה פרס גלובוס הזהב בבימויו של אפרים קישון ובכיכובו של חיים טופול, שהפך מאוחר יותר למחזמר. זהו הסרט הישראלי הראשון שהועמד לפרס אוסקר.

הסרט מספר על סאלח שבתי, עולה שהגיע מאחת מארצות ערב יחד עם משפחתו המורחבת, אשתו ועוד שבעה ילדים (ודמות נוספת של אישה זקנה בלתי מזוהה שהצטרפה אליהם) בשנים הראשונות לאחר הקמת המדינה, שנות ה-50 המוקדמות. עם הגיעו ארצה נזרק סלאח למעברה ומתרגל במהירות לחיי המקום ואף מגיע למעמד של מנהיג הקהילה, שנמצאת ליד קיבוץ אידאולוגי. עם התקרבות הבחירות, אנשי מפלגת מפא"י מציעים לו אינסוף תפקידים ומותרות (כמו למשל, שיכון), ומבקשים בתמורה שיפעל כקבלן קולות ויארגן את כל המעברה להצביע עבורם. אבל סלאח הוא אדם ישר ותמים מטבעו. הוא מתמודד עם הביורוקרטיה הישראלית הצעירה, מנצל את חולשותיה הידועות ולבסוף מנצח אותה וזוכה לשיכון חדש.תמונת תקריב שחורה-לבנה ומעט מטושטשת של אורי זוהר, מתוך הסרט קוראים לי שמיל.

בסרט הקולנוע חור בלבנה, צלניק (אורי זוהר) ומזרחי (אברהם הפנר) מקימים במדבר עיר סרטים, שבה הדמיון מתערבב ומתבלבל עם המציאות. העיר היא משל לקולנוע הישראלי, ואולי למפעל הציוני כולו. באמצע הסרט, זוהר חדל לשחק את צלניק, ומראיין בחוצות תל אביב, באופן מציאותי לחלוטין, נשים אקראיות. זוהר שואל אם הן רוצות להופיע בסרט. הן משיבות בחיוב, ובהמשך הסרט מוצגים מבחני הבד שלהן, בהם חלקן מפגינות חוסר כישרון בולט למשחק. לקראת סוף הסרט, כל המרואיינות משחקות בסצנה עם דמות המומחה לפסיכואנליזה, המגולמת בידי דן בן אמוץ.Israelfilm.png


יוסף שילוח מוני מושונוב ליאור אשכנזי אלון אבוטבול


גילה אלמגור ניצה שאול חנה אזולאי-הספרי לוסי דובינצ'קExquisite-kwrite.png

רוצים לעזור? הנה כמה משימות שבהן אתם יכולים לתרום:
  • ישנם ערכים שאי אפשר שיישארו במצבם הנוכחי וצריך לעבור עליהם ולתקן אותם בהקדם, ראו "רשימת הערכים הדורשים שיפור".