פורטל:רוק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

Gnome-colors-view-refresh.svg רענון הפורטל Netvibes.svg כיצד אוכל לעזור?    

P Electricguitar.png

רוקאנגלית: Rock) הוא ז'אנר מוזיקלי, אשר החל דרכו כהתפתחות של הרוק אנד רול בשנות השישים. להקות הרוק הרחיבו את המושג הצר של רוק'נרול, הוסיפו כלי מיתרים והחלו לחקור שיטות הקלטה חדשות וכן את האפשרויות הטמונות בסינתיסייזרים.

הרוק מבוסס על סולמות הבלוזסולמות הפנטטוניים), בהם מונמכים הצלילים השלישי והשביעי (ולעיתים גם החמישי) בחצי טון. במקור, הרוק היווה שילוב בין מוזיקה אמריקאית עממית (קנטרי) למוזיקה אפרו-אמריקנית קצבית (בלוז); אך עם השנים הרוק התפצל לאין ספור כיוונים שונים ומשונים, שהתרחקו מסגנונות אלה מרחק רב, והושפעו גם מסגנונות אחרים לגמרי כמו מוזיקה קלאסית, פופ, ובשנים האחרונות אפילו היפ-הופ. זאת, מכיוון שלמעשה כל להקה שמשתמשת ב"שילוש הכלים המקודש" של הרוק (שמשמש גם בבלוז) – בס, תופים וגיטרה חשמלית – יכולה להגדיר את עצמה כלהקת רוק; והאפשרויות הטמונות בשילוב של שלושת הכלים הללו הן בלתי מוגבלות. לכן, בנקל אפשר למצוא רוק שקט ורוק רועש, רוק מהיר ורוק איטי רוק שמח ורוק עצוב, רוק קולי ורוק כלי, שירי רוק קלילים ולעומתם מנגינות רוק כבדות ועמוקות. סגנון הרוק הוא כל כך מגוון, שלמעשה, הוא אינו סגנון אחד אלא קבוצה גדולה מאוד של סגנונות.
ניל יאנגאנגלית: Neil Young; נולד ב-12 בנובמבר 1945) הוא מוזיקאי קנדי הנחשב אחד מזמרי הרוק החשובים בכל הזמנים.

הקריירה המוזיקלית שלו, לכל אורכה, מתאפיינת בניסיונות ובשינויים סגנוניים בלתי-מתפשרים, אולם להיטיו הזכורים ביותר בדרך כלל מיוחסים לשני סגנונות: מוזיקת פולק וקאנטרי ("Heart of Gold", "Old Man", "Harvest Moon) ורוק ("Cinnamon Girl", Like A Hurricane", "Hey Hey My My", "Keep On Rockin' in the Free World") ביחד עם להקת הליווי שלו Crazy Horse.

יאנג, הידוע בקולו הגבוה, כותב ומלחין בעצמו את כל שיריו ומנגן בגיטרה, פסנתר ומפוחית. היכל התהילה של הרוק אנד רול ציין כי "ניל יאנג הוא מהיוצרים המשפיעים ביותר של עולם המוזיקה הפופולרית." בין היתר, הוא נחשב לנביא הצליל של הגראנג'.


לא העתקתי את סגנון הקול שלי מאף אחד. הוא פשוט התפתח עד שהפך ליללה של ילדה שהוא היום


לוגו הלהקה באותיות שחורות מעוגלות, בקו לא אחיד, על רקע לבן.

להקת ג'נסיס הוקמה בידי תלמידי פנימיה, והוחתמה בידי המפיק ג'ונתן קינג על חוזה הקלטות למשך עשר שנים. בדיעבד נודע, שהחוזה לא היה בתוקף, כיוון שהאמנים היו קטינים. בשנת 1969 הוציאה הלהקה אלבום מוזיקת פופ בשם From Genesis to Revelation, שתאם את טעמו המוזיקלי של המפיק, אך לא את טעמם של חברי הלהקה. האלבום הצליח במכירות רק אחרי שנים רבות, כשהלהקה הפכה פופולרית, בזכות אלבומיה הבאים, שהיו בסגנון רוק מתקדם. חברי הלהקה החליטו, ששיתוף הפעולה ביניהם לבין קינג חייב להיפסק, ולשם כך פנו אליו בטענה השקרית, לפיה הלהקה התפרקה.המאה ה-20:

המאה ה-21


ראו גם: קטגוריה:להקות רוק


להקות ואמנים בולטים

המאה ה-20

המאה ה-21


ראו גם: קטגוריה:להקות רוק ישראליותExquisite-kwrite.png

רוצים לעזור? הנה כמה משימות שבהן אתם יכולים לתרום:

מצאו ערכים לשיפור בנושא רוק: לשכתובלעריכהלהשלמהקצרמריםחדשיםדורשי מקורלפישוטבלי תמונה (יש לגלול את המסך כלפי מטה)