פורטל:רוק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

Gnome-colors-view-refresh.svg רענון הפורטל Netvibes.svg כיצד אוכל לעזור?    

P Electricguitar.png

רוקאנגלית: Rock) הוא ז'אנר מוזיקלי, אשר החל דרכו כהתפתחות של הרוק אנד רול בשנות השישים. להקות הרוק הרחיבו את המושג הצר של רוק'נרול, הוסיפו כלי מיתרים והחלו לחקור שיטות הקלטה חדשות וכן את האפשרויות הטמונות בסינתיסייזרים.

הרוק מבוסס על סולמות הבלוזסולמות הפנטטוניים), בהם מונמכים הצלילים השלישי והשביעי (ולעיתים גם החמישי) בחצי טון. במקור, הרוק היווה שילוב בין מוזיקה אמריקאית עממית (קנטרי) למוזיקה אפרו-אמריקנית קצבית (בלוז); אך עם השנים הרוק התפצל לאין ספור כיוונים שונים ומשונים, שהתרחקו מסגנונות אלה מרחק רב, והושפעו גם מסגנונות אחרים לגמרי כמו מוזיקה קלאסית, פופ, ובשנים האחרונות אפילו היפ-הופ. זאת, מכיוון שלמעשה כל להקה שמשתמשת ב"שילוש הכלים המקודש" של הרוק (שמשמש גם בבלוז) – בס, תופים וגיטרה חשמלית – יכולה להגדיר את עצמה כלהקת רוק; והאפשרויות הטמונות בשילוב של שלושת הכלים הללו הן בלתי מוגבלות. לכן, בנקל אפשר למצוא רוק שקט ורוק רועש, רוק מהיר ורוק איטי רוק שמח ורוק עצוב, רוק קולי ורוק כלי, שירי רוק קלילים ולעומתם מנגינות רוק כבדות ועמוקות. סגנון הרוק הוא כל כך מגוון, שלמעשה, הוא אינו סגנון אחד אלא קבוצה גדולה מאוד של סגנונות.BouncingTownshend.jpg
להקת המי התאפיינה בהופעות אנרגטיות, לרבות ניפוץ כלי נגינה. בתמונה, הגיטריסט פיט טאונסנד מבצע קפיצה תוך כדי נגינה.איירון מיידן (באנגלית: Iron Maiden; בתרגום: בתולת הברזל) היא להקת הבי מטאל בריטית מתנועת הגל החדש של הרוק הכבד הבריטי שהחלה את דרכה בתחילת שנות השמונים. איירון מיידן היא אחת מהלהקות המייסדות של ההבי מטאל הקלאסי (המכונה "אולדסקול") ואחת מהלהקות המוערכות והמשפיעות ביותר בתחום הרוק והמטאל.

איירון מיידן הוקמה בשנת 1975 באנגליה, ביוזמתו ובהנהגתו של הבסיסט והמלחין סטיב האריס. האריס כתב באופן חלקי או מלא את רוב שירי הלהקה. סטיב האריס גם היחידי שנשאר מההרכב המקורי של איירון מיידן. במהלך 33 שנות קיומה (עד היום) כבשה להקה זו את קהל הרוק והמטאל ברחבי העולם עם מטאל כבד, יצירות מופת עמוקות ודמות השלד המצויר אדי, אשר מופיע על גבי עטיפות כל אלבומי הלהקה, כל פעם בצורה אחרת, ואשר הפך לסמלה המובהק של הלהקה.


זה רק רוק'נרול. אבל אני אוהב את זה.


עטיפת האלבום "Ram" (אייל) של פול מקרטני

פירוק להקת הביטלס לווה בסכסוכים בין חברי הלהקה ג'ון לנון ופול מקרטני. אחד הביטויים לכך הופיע באלבומו של לנון "Imagine", שיצא לאור ב-1971. בגלויה מיוחדת שצורפה לאלבום, צולם לנון אוחז בשתי אוזניו של חזיר, בלגלוג על תמונת עטיפת האלבום " Ram" (אייל) של מקרטני מאותה שנה, שבו צולם אוחז בשתי קרניו של אייל.המאה ה-20:

המאה ה-21


ראו גם: קטגוריה:להקות רוק


להקות ואמנים בולטים

המאה ה-20

המאה ה-21


ראו גם: קטגוריה:להקות רוק ישראליותExquisite-kwrite.png

רוצים לעזור? הנה כמה משימות שבהן אתם יכולים לתרום:

מצאו ערכים לשיפור בנושא רוק: לשכתובלעריכהלהשלמהקצרמריםחדשיםדורשי מקורלפישוטבלי תמונה (יש לגלול את המסך כלפי מטה)