פטריות מרפא

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

פטריות מרפא הן פטריות אשר נמצאות בשימוש או בעלות פוטנציאל בשימוש תרופתי. שיטקה, מאיטקה, ראישי, טרקי טייל, קורדיספס, פלאורוטוס ואגריקוס בלזי הן דוגמאות לפטריות מרפא אשר היו בשימוש בסין, יפן אוסטרליה, קוריאה, טיבט, באירופה וברזיל.

מחקר של פטריות המרפא מצביע על פוטנציאל רחב בטיפול במחלות ומניעתן וכולל הגנה על הלב, פעילות אנאטי אוקסידנטית, שפעול מערכת החיסון, הגנה על הכבד, פעילות אנטי סרטנית, הורדת כולסטרול איזון רמת הסוכר בדם, פעילות אנטי ויראלית ואנטי בקטריולוגית.

חומרי רפואה רבים מקורם בפטריות כדוגמאות פניצילין, הסטטינים, ליסורייד וחומרים נוספים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פטריית השיטקה והמאיטקה (lentils adobes and grifola fronds) בעלות היסטוריה של אלף שנה בחלקים באסיה. ביפן העתיקה מאיטקה הייתה שווה במשקל בשוויו לכסף. ראישי (Ganoderma lucid) אשר היה בשימוש כתה, וידועה בסין תחת השם לינג זהי או צמח הרוח, וביפן כמננטקה או פטריית העשרת אלפים שנה. נקראה גם בשם פטריית חיי הנצח. בשנת 1991 שני מטיילים בהרי האלפים מצאו מומיה בת 5000 שנה אשר נקראת אוצי איש הקרח. על המומיה התגלו כלים ומחרוזת עור עליה פטריות מיובשות רב נקבוביות, פטריות לא אכילות אשר במרקחת נותנות אפקט חיסוני. בשנת 65 לפני הספירה, רופא יווני תיאר פטריית מרפא בספר materia medica כתרופה לטוברקולוסיס. המטריה מדיקה הייתה הקו המנחה של הרפואה 1700 שנה.

פטריית הקורדיספס מתועדת כבר בשנת 200 לספירה לשיפור ביצועים אתלטיים.

היפוקרטס, אבי הרפואה המודרנית, תיאר את השימוש במספר פטריות לטיפול במחלות כרוניות אשר נוגעות לכליות.

מספר שבטי אינדיאנים כגון אנישינאובג, הטווה אירוקואויס היו משתמשים בפטריות בטפול בכוויות, בכאבי מפרקים ועוד.

מחקר[עריכת קוד מקור | עריכה]

פעילות אנטיסרטנית ושיפעול המערכת החיסונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

פוליסכרידים, וקומפלקסים של פפטידים ופוליסכרידים אשר מופקים מפטריות מרפא יכולים להגביר פעילות של תאים במערכת החיסון. פולימרים אלה המופקים מפטריות דווחו כבעלי השפעה תרופתית על מערכת החיסון, ועל יכולתם לדכא גידולים ממאירים.

הורדת כולסטרול[עריכת קוד מקור | עריכה]

פטריית הפלאורוטוס דווח על הורדת הכולסטרול הרע, והורדת כמות הטריגליצרידים בדם והיא מכילה את התרופה להורדת כולסטרול מקבוצת הסטטינים לווסטטין, שייקה מכילה את החומר ארגותיונין, אשר ידוע המוריד את רמת הכולסטרול בדם. סיבים של מאיטקה ואנוקי נחקרו ונמצאו כמורידי כולסטרול בדם על ידי מניעה של ספיגת כולסטרול.

פעילות אנטיבקטריאלית, אנטי ויראלית ואנטי פטרייתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפטריות אין מערכת חיסון, ולכן מחויבת בפעילות אנטימיקרוביאלית כדי לשרוד בטבע. במחקר שנעשה על מעל 200 סוגים של פטריות נמצאו במעל 75 אחוז פעילות אנטימיקרוביאלית חזקה.

בין הפטריות מרפא אשר מראות פעילות אנטיבקטריאלית נמנים הסוגים: פלאורוטוס אוסטראטוס עם פעילות נגד hiv וצהבת c, שיטקה (lentinus adobes) הראתה פעילות נגד HIV, ראישי (Ganoderma lucid), אגריקוס בלזיי הנקראת גם פטריית השמש המלכותית, מאיטקה (grifola frondosa), קורדיספס סיננסיס ופטריית זנב תרנגול הודו (trametes versicolor).

פעילות אנטידלקתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מספר פטריות מרפא דווחו כי הפגינו פעילות אנטידלקתית במחקרים כגון, מאיטקה, ראישי ואגריקוס בלזיי.

השפעות על רמת הסוכר בדם[עריכת קוד מקור | עריכה]

פטריות מרפא אשר דווחו במחקרים כמווסתים את רמת הסוכר בדם כוללים מאיטקה, אשר מכיל חומר המדכא ספיגה של סוכר. עם פטריות המרפא אשר מווסתות את רמות הסוכר בדם נמנות גם פטריות הקורדיספס סיננסיס, ראישי, ואגריקוס בלזיי.

אנטיאוקסידנטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

פטריות מרפא מכילות אנטיאוקסידנטים חזקים כוללים את פטריות הראישי, פלאורוטוס אוסטראטוס, מאיטקה, טרמטס ורסיקולור, שיטקה, קורדיספס סיננסיס, אגריקוס בלזיי.

הגנה על הלב[עריכת קוד מקור | עריכה]

פטריות מרפא אשר נחקרו פעילותם בהגנה על הלב כוללת את ראישי, שיטקה, קורדיספס סיננסיס, ופלאורוטוס אוסטראטוס.

שיפור תפקוד מיני[עריכת קוד מקור | עריכה]

במחקר שנעשה על פטריית קורדיספס סיננסיס על שיפור בזקפה, במחקר עם קבוצת ביקורת, דווחו 64 אחוז מהמטופלים על שיפור בתפקוד המיני.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פטריות מרפא בוויקישיתוף

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.