פיגוע הירי בעיר התחתית בחיפה (2017)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
פיגוע הירי בעיר התחתית בחיפה
תאריך 3 בינואר 2017
תאריך עברי ה' בטבת ה'תשע"ז
מקום העיר התחתית, חיפה
מטרה יהודים
סוג פיגוע ירי
הרוגים 1
פצועים 1
מבצע מחמד שינאווי

פיגוע הירי בעיר התחתית בחיפה הוא פיגוע ירי שהתרחש ב-3 בינואר 2017, בו ביצע המחבל מוחמד שינאווי בן 20 תושב שכונת חליסה שבחיפה שלושה אירועי ירי שונים בעיר התחתית בחיפה על רקע לאומני כנגד יהודים, ורצח את הטכנאי גיא יעקב כפרי בן 48 מהעיר נשר.

הפיגוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

סמוך לשעה 9:30 בבוקר הגיע המחבל לדרך העצמאות בחיפה במטרה לבצע את הפיגוע לאחר שקיבל הסעה משני חבריו, ונשא עמו תיק עם הנשק הטעון במחסנית ובה 17 כדורים, כשהוא דרוך. בשלב מסוים הבחין ברב יחיאל אילוז, בעל חזות יהודית-חרדית, צועד ברחוב. ממרחק של מטרים ספורים ירה שינאווי בנשק, כשהוא מוסתר בתוך התיק, כמה יריות לעברו. לפחות שלושה קליעים פגעו בו. הוא התמוטט על הקרקע נפצע קשה ושינאווי נמלט בריצה משם עם הנשק.

לאחר הירי הראשון, הגיע המחבל לרחוב ברנר וירה לעבר אישה שלא נפגעה מהירי.

בהמשך, בצומת הרחובות דרך יפו ורחוב כיאט נכנס שינאווי למונית ונסע לשכונת חליסה בחיפה, שם הלך לכיוון רחוב הגיבורים, כשהוא נושא עמו את התיק עם הנשק. בהגיעו לאזור הגשר ברחוב, הבחין שינאווי בגיא כפרי צועד לבדו. שינאווי התקרב לכיוונו וממרחק מטרים ספורים ירה בו. שלושה קליעים פגעו בכפרי וגרמו למותו. מיד לאחר הירי נמלט שינאווי רגלית מהמקום, כשהוא נושא עמו את התיק בו מוסתר הנשק. בהגיעו לאזור הררי הסמוך לבניין מגוריו השליך את התיק עם הנשק בין השיחים.

ב-30 בינואר 2017 הותר לפרסום כי הירי הוא אכן פיגוע על רקע לאומני, כאשר נשאל המחבל מדוע ביצע את הפיגוע טען מכיוון שחברתו כינתה אותו "אוהב יהודים"[1], המחבל נשפט למאסר עולם ו-22 שנות מאסר.

בנוסף, שינאווי שרף כלי רכב של יהודים במלחמת לבנון השנייה בחיפה[2], דבר זה מראה כי הכתובת הייתה על הקיר וכי דעותיו של המחבל היו שליליות וחריפות במיוחד כנגד יהודים ואכן שנא יהודים מאוד.

גיא יעקב כפרי מונצח באנדרטה לחללי נשר במערכות ישראל בעיר נשר.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]