לדלג לתוכן

פילושמיות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אורד וינגייט שהיה אוהב יהדות ואוהד של התנועה הציונית
וינסטון צ'רצ'יל (משמאל) בעת ביקורו בתל אביב בשנת 1921. לצידו ראש העיר, מאיר דיזנגוף

פִילוֹשמיותאנגלית: Philosemitism, נקרא גם: יודופיליה - Judeophilia[1]) היא חיבה ועניין רב של אדם כלפי יהודים או כלפי מדינת ישראל, התרבות וההיסטוריה היהודית והאמונה בהשפעות החיוביות של היהדות ובני העם היהודי בקרב העמים. הפילושמיות מילאה תפקיד מכריע באפשרות התפתחותה של הציונות (כגון הצהרת בלפור) וכן בתמיכה המתמשכת רבת השנים של ארצות הברית במדינת ישראל. רעיונות פילושמיים קיבלו חיזוק משמעותי בעולם המערבי לאחר השואה.

הרעיון בדבר פילושמיות (שהיא היפוכה של ה"אנטישמיות") ליווה את ההיסטוריה היהודית לאורך שנות גלותם ושנות מאבקם לאמנציפציה ולתחייה לאומית, והוא מוצהר על ידי הוגי דעות כגון הפילוסוף הגרמני פרידריך ניטשה במאה ה-19, שנודע כמתנגד נחרץ ומובהק של האנטישמיות. החיבה אל היהדות והיהודים יכולה להשתקף בגילוי עניין ואהדה כלפי תנועות פוליטיות יהודיות, כמו הציונות, כלפי מדינת ישראל וברצון להכיר את השפות, התרבות וההיסטוריה היהודית. היא באה לידי ביטוי בעתות מצוקה כמו פרעות, עלילות דם, שואה, מלחמות מגן, על ידי התגייסות לטובת היהודים הנרדפים או הנאבקים על קיומם, בהגנת ערכי היהדות וספריה וכו'. בעתות שלום היא מיתרגמת גם בהתנדבות זרים במפעל הקיבוצי או במפעלי רווחה ואחרים בישראל, הזדהות עם תנועות אידאולוגיות יהודיות משמאל ומימין, התגייסות לניסיונות של תחיית התרבות היהודית במקומות בהן היא חוסלה (כמו בחצי האי האיברי או במדינות אירופאיות אחרות, לאחר השואה) או בהירשמות לקורסים בנושאים יהודיים כמו: יהדות, קבלה, עברית ושפות יהודיות.[2] גישה פילושמית יכולה לנבוע מרקע אידאולוגי מגוון: דתי, מוסרי, הומניסטי, סוציאליסטי, רציונליסטי, גזעני, או רקע פסיכולוגי - של יחסים בינאישיים של היכרות עמוקה, חברות או אהבה עם יהודים.

מבין הפילושמים הבולטים ניתן למנות את סר וינסטון צ'רצ'יל שכתב:

יש אנשים שאוהבים את היהודים, ויש כאלו שלא. אך אף אדם חושב לא יכול להכחיש את העובדה שהם, ללא שאלה בכלל, הגזע האדיר והמדהים ביותר שהופיע בעולם.

המקור באנגלית
Some people like the Jews, and some do not. But no thoughtful man can deny the fact that they are, beyond any question, the most formidable and most remarkable race which has appeared in the world.

מבקר הספרות היהודי ארתור סנדאואר הציע כי הן בבסיס האנטישמיות והן בבסיסה של הפילושמיות ישנה עמדה יסודית (שאותה כינה "אַלוֹשמיות") הרואה ביהודים זרים ואחרים.

גם בנוגע לעמים ותרבויות אחרות, במידה כזאת או אחרת, קיימים מושגים המתייחסים לגישות עוינות או אוהדות של הזרים כלפיהם. דוגמה מובהקת קיימת אצל היוונים המדברים על זרים "פילוהלנים" ו"אנטיהלנים", חלוקה שבאה לידי ביטוי, בין השאר, בעת מאבק העם היווני בעד עצמאות במאה ה-19.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "פילו" או "פיליה" היא מילה ביוונית עתיקה שפירושה "אהבה".
  2. ^ יש לציין גם יוצאים מן הכלל: לא כל מי שהחליט ללמוד על יהדות, קבלה, עברית או תרבות יהודית הוא בהכרח אוהד ישראל.יש לפעמים העושים זאת לצורך אפולוגטיקה של דתות או אידאולוגיות אחרות.
  3. ^ https://www.jewishfairlawn.org/about-the-jews.htmlערך זה הוא קצרמר בנושא סוציולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.