פיליפוס השני פילורומאיוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
פיליפוס השני פילורומאיוס
לידה המאה ה־1 לפנה״ס עריכת הנתון בוויקינתונים
פטירה שנות ה־50 של המאה ה־1 לפנה״ס עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה הממלכה הסלאוקית עריכת הנתון בוויקינתונים
שושלת הממלכה הסלאוקית
אב פיליפוס הראשון עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

פיליפוס השני פילורומאיוסיוונית: Φίλιππος ὁ Φιλορωμαῖος, "ידיד הרומאים") או בריפוס (Βαρύπους, "רגל כבדה"; 95 לפנה"ס בערך – 56 לפנה"ס בערך) היה שליט האימפריה הסלאוקית ההלניסטית, בנו של המלך הסלאוקי פיליפוס הראשון פילדלפוס, והמלך הסלאוקי האחרון.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כתובת של פיליפוס השני מקיליקיה.

פיליפוס השני עצמו שלט לזמן קצר בחלקים של סוריה בשנות ה-60 של המאה ה-1 לפני הספירה, כמלך קליינט של האימפריה הרומית תחת המצביא פומפיוס. הוא התחרה עם בן דודו מדרגה שנייה אנטיוכוס השלושה עשר אסיאטיקוס על חסדיו של המצביא הרומי, אך פומפיוס לא רצה באף אחד מהם, ודאג להירצחו של אנטיוכוס.

לא ידוע על מטבעות של פיליפוס השני, דבר חריג עבור שליטים סלאוקים (סלאוקוס החמישי פילומטור, ששלט לזמן קצר, הוא המלך הנוסף היחיד שלא ידוע על מטבעות שהטביע). עובדה זו עשויה להצביע על כך שפיליפוס השני לא שלט באף אחת מהערים בהן הוטבעו מטבעות.

ייתכן שפיליפוס שרד את הדחתו: נסיך סלאוקי בשם פיליפוס נזכר כחתן מועמד למלכת מצרים ברניקי הרביעית, אחותה של קלאופטרה השביעית, בשנת 56 לפנה"ס. עם זאת, ברית הנישואים נבלמה על ידי הנציב הרומי בסוריה אולוס גביניוס, שככל הנראה דאג להריגתו של פיליפוס השני.

עם מותו של פיליפוס השני, תמו 11 דורות של מלכים סלאוקים, שהיו מהשליטים המשפיעים ביותר בעולם ההלניסטי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]