פיליקי אטריה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דגל פיליקי אטריה

פיליקי אטריהיוונית : Φιλική Εταιρεία - "אחווה ידידותית"), מכונה גם אגודת האחווה, היה ארגון לאומני מחתרתי שפעל בדרום-מזרח אירופה, בראשית המאה ה-19, במטרה להפיל את השלטון העות'מאני ביוון ולייסד מדינה יוונית עצמאית.

הארגון יזם, תכנן והיה שותף פעיל במלחמת העצמאות היוונית שפרצה ב-1821, והוא אחראי במידה רבה להצלחת מלחמה זו, שהביאה להקמתה של ממלכת יוון המודרנית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בהשפעת תסיסה רעיונית ותשוקה נלהבת לעצמאות בכל רחבי אירופה שהובילה מאוחר יותר לאביב העמים הוקמו בכל רחבי אירופה אגודות סתרים. בין היתר התכנסו באודסה שלושה יוונים צעירים ומשכילים ממעמד האצולה הפנריוטית. מטרתם הייתה לאחד את כל היוונים בארגון מזוין ולהפיל את שלטון האימפריה העות'מאנית על יוון.

שלושת המייסדים היו ניקולאס סקופאס מחבל אפירוס, עמנואל קסנטוס מפטמוס שבתקופת שהותו באיטליה היה חבר בבונים החופשיים, אתנסיוס טצאקולוס מיואנינה והחבר הרביעי שצורף היה פנגיוטיס אנגנוסטופולוס מחבל אליס. טצאקולוס כבר ניסה בעבר הקרוב להקים ארגון דומה בשם "הלנוגלוסו קנודוחיו" (Ελληνόγλωσσο Ξενοδοχείο). בהשפעתם של קסנטוס וחבר נוסף, קונסטנטנוס רודוס, שהיה לו רקע בתנועת הקרבונארי, החליטו המייסדים על הקמת ארגון חשאי במבנה הדומה לזה של לשכות הבונים החופשיים כך שחברים לא יכירות האחד את השני ובמקרה שאחד מהם ייתפס הוא לא יוכל להסגיק חברים אחרים.

המייסדים וכן המצטרפים הושפעו מרעיונותיהם של אדאמנטיוס קוראיס, אווגניוס ולגאריס וריגאס פראוס ובמיוחד הושפעו ממה שהם האמינו שהייתה הוצאתו להורג של ריגאס פראוס ולכן הקימו באודסה, ב-1814 ארגון חשאי שמטרתו הקמת יוון חופשית מכיבוש.

בשנתיים הראשונות גויסו כ-30 חברים, רק לקראת מועד המרד המתוכנן ב-1821 הרחיבו את שורות הארגון וקלטו יותר ויותר חברים חדשים. בין החברים שהצטרפו הייתה למגייסים עדיפות לבחור חברים מתוך אחת מהקבוצות נושאות הנשק ביוון, שהייה להם ניסיון בשימוש בנשק. חוץ ממעט פנריוטים בעלי ניסיון צבאי, הקבוצות היו בעיקר הארמטולים (Αρματολοί) וקלפטיס (κλέφτης).

רוב חברי הארגון היו צעירים יוונים מרוסיה אולם פיליקי אטריה והרעיון שייצגה משכו אינטלקטואלים צעירים, בהם אלכסנדר פושקין שהצטרף כחבר לארגון, אם כי לא חבר פעיל. הארגון נתמך ומומן על ידי קהילות יווניות מבוססות בבריטניה ובארצות הברית. תמיכה נוספת הוגשה לארגון בחשאי על ידי הצאר הרוסי אלכסנדר הראשון, שראה בארגון מוקד השפעה רוסי עתידי בבלקן.

חברים בולטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פיליקי אטריה בוויקישיתוף
P La Liberte.png ערך זה הוא קצרמר בנושא היסטוריה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.