פינוקיו (דמות)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
פינוקיו
Pinocchio
האיור המקורי של פינוקיו, אנריקו מאזנטי
האיור המקורי של פינוקיו, אנריקו מאזנטי
הופעה ראשונה פינוקיו (1883)
יוצרים קרלו קולודי
מידע
צורה אדם עריכת הנתון בוויקינתונים
אזרחות איטליה עריכת הנתון בוויקינתונים
דמויות קשורות
משפחה ג'פטו (אב)
חברים ג'ימיני הצרצר
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

פינוקיו היא דמות בדיונית איטלקית וגיבורו של רומן ילדים בעל אותו שם (1883) מאת הסופר האיטלקי קרלו קולודי מפירנצה, טוסקנה. פינוקיו נחצב על ידי חוצב עץ בשם ג'פטו בכפר טוסקני. הוא נוצר כבובת עץ אבל הוא חולם להיות ילד אמיתי. הוא ידוע באפו הארוך, אשר (בהזדמנות אחת בלבד ברומן, אך לעיתים קרובות יותר ברוב העיבודים) גדל כשהוא משקר.

פינוקיו הוא אייקון תרבותי. הוא אחת הדמויות המחודשות ביותר בספרות הילדים. סיפורו עובד למדיות רבות, שהידועה בהן הוא הסרט "פינוקיו" של חברת וולט דיסני משנת 1940. קולודי השתמש לעיתים קרובות בניב הטוסקני האיטלקי בספרו. השם פינוקיו הוא שילוב של המילים האיטלקיות פינו (אורן), ואוצ'יו (עין); פינו הוא גם קיצור של ג'וזפינו, הקטנה לג'וזפה (הצורה האיטלקית של יוסף); אחד מהגברים שהשפיעו רבות על קולודי בצעירותו היה ג'וזפה אייאצ'י, מומחה בולט לכתבי יד איטלקיים שפיקח על קולודי בחנות הספרים ליברריה פיאטי בפירנצה. ג'פטו, שמו של יוצרו ו"אביו" של פינוקיו, הוא הקטנה לגפו, ההגייה הטוסקנית של ceppo, כלומר בול עץ, גדם, בלוק, מלאי או בדל.

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

האפיון של פינוקיו משתנה בין פרשנויות, אך מספר היבטים עקביים בכל העיבודים: פינוקיו הוא בובה, היוצר של פינוקיו הוא ג'פטו ואפו של פינוקיו גדל כשהוא משקר.

פינוקיו ידוע כבעל אף קצר שמתארך כאשר הוא בלחץ (פרק 3), במיוחד בשכיבה. בסיפור המקורי, קולודי מתאר אותו כ"נוכל", "אימפקט", "חסד" (אדם שובב או סורר), "חרפה", "ראגמאפין" ו"נוכל מאומת", עם אפילו אביו, הנגר ג'פטו, מתייחסים אליו כאל "ילד עלוב". עם היוולדו, פינוקיו מיד צוחק בלעג בפניו של יוצרו, ואז הוא גונב את הפאה של הזקן.

התנהגותו הרעה של פינוקיו, במקום להיות מקסימה או חביבה, נועדה לשמש אזהרה. קולודי התכוון במקור שהסיפור, שפורסם לראשונה ב-1881, יהיה טרגדיה. זה הסתיים בהוצאת הבובה להורג. אויביו של פינוקיו, השועל והחתול קושרים את זרועותיו, מעבירים לולאה סביב גרונו ותולים אותו מענף של עץ אלון.

רוח צפונית סוערת החלה לנשוב ולרעום בכעס, והיא הכתה את הבובה המסכנה מצד לצד, וגרמה לו להתנדנד בעוצמה, כמו צלצול פעמון לחתונה. והנדנוד נתן לו עוויתות מזעזעות... הנשימה שלו כשלה בו והוא לא יכול היה לומר יותר. הוא עצם את עיניו, פתח את פיו, מתח את רגליו, רעד ממושך ונתלה נוקשה וחסר תחושה.

פינוקיו, איור מאת קרלו צ'יוסטרי (1901)

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לבוש ואופי[עריכת קוד מקור | עריכה]

פינוקיו הוא מריונטה מעץ (בובה שמתפעלת בעזרת חוטים) ולא בובת יד (שנשלטת ישירות מבפנים על ידי ידו של הבובה). עם זאת, פיסת העץ ממנה הוא נגזר מונפשת, ולכן פינוקיו נע באופן עצמאי. טוב, לעיתים קרובות הוא נסחף לחברה רעה ונוטה לשקר. האף שלו יתארך יותר ויותר ברגע שהוא יתחיל לשקר לאחרים. בגלל המאפיינים האלה, הוא מוצא את עצמו לעיתים קרובות בצרות. פינוקיו משנה את הרומן: הוא מבטיח לפיה עם שיער טורקיז להפוך לילד אמיתי, בורח עם קנדלוויק לארץ הצעצועים, הופך לחמור, מצטרף לקרקס ושוב הופך לבובה. בפרק האחרון, מתוך פיו של הכלב האיום עם ג'פטו, פינוקיו סוף סוף מפסיק להיות בובה והופך לילד אמיתי (בזכות התערבותה של הפיה בחלום).

ברומן, פינוקיו מתואר לעיתים קרובות עם כובע מחודד, ז'קט וזוג מכנסיים צבעוניים עד הברך. בגרסת דיסני, המראה שונה; הדמות לבושה בסגנון טירולי, עם לדרהוזן וכובע עם נוצה.

אפו[עריכת קוד מקור | עריכה]

אפו של פינוקיו הוא המאפיין הידוע ביותר שלו. הוא מתארך כשהוא מספר שקר; זה מופיע בפרק 16. קולודי עצמו, במשחק Note, טוען כיצד "כדי להסתיר את האמת של פרצוף חיה ספקולום (מראה הנשמה) [...] מתווסף לאף האמיתי עוד אף מעיסת נייר". עם זאת, יש חוסר עקביות, כי האף שלו גדל כאשר הוא נחצב לראשונה על ידי ג'פטו, מבלי שפינוקיו שיקר.

האף מופיע רק כמה פעמים בסיפור, אבל הוא חושף את כוחה של הפיה הכחולה על פינוקיו כשהוא מתנהג בחוסר צייתנות. לאחר שהילד נאבק ובכי על אפו המעוות, הפיה הכחולה מזמינה נקרים לנקר אותו בחזרה לשגרה.

ניתוח ספרותי[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמה מנתחי ספרות תיארו את פינוקיו כגיבור אפי. כמו גיבורים ספרותיים מערביים רבים, כמו אודיסאוס, פינוקיו יורד לגיהנום; הוא גם חווה לידה מחדש באמצעות מטמורפוזה, מוטיב נפוץ בספרות הפנטזיה.

לפני כתיבת פינוקיו, קולודי כתב מספר סיפורי ילדים דידקטיים עבור איטליה המאוחדת אז, כולל סדרה על ילד סורר שעובר חוויות משפילות בזמן טיול בארץ, בשם Viaggio per l'Italia di Giannettino ('מסעו של ג'וני הקטן דרך איטליה'). לאורך כל פינוקיו, קולודי מייסר את פינוקיו על חוסר הסיב המוסרי שלו ודחייתו המתמשכת מאחריות ורצון בכיף.

המבנה של סיפורו של פינוקיו עוקב אחר סיפורי העם של איכרים שיוצאים לעולם אך אינם מוכנים באופן נאיבי למה שהם מוצאים ונקלעים למצבים מגוחכים. בעת כתיבת הספר הייתה זו בעיה חמורה, שנבעה בין השאר מתיעוש איטליה, שהוביל לצורך גובר בכוח עבודה אמין בערים; הבעיה החריפה בעקבות דרישות דומות, פחות או יותר בו-זמניות, לעבודה בתיעוש של מדינות אחרות. השפעה מרכזית אחת הייתה ההגירה של חלק גדול מהאיכרים האיטלקיים לערים ולמדינות זרות כמו ארצות הברית.

הציוויים העיקריים הנדרשים מפינוקיו הם לעבוד, להיות טוב וללמוד. ובסופו של דבר, נכונותו של פינוקיו לפרנס את אביו ולהתמסר לדברים הללו הופכת אותו לילד אמיתי עם נוחות מודרנית.

תיאורי מדיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • הסוד של פינוקיו (1894) מאת ג'מה מונגיארדיני-רמבדי, שיצא לאור בארצות הברית בשנת 1913 בשם פינוקיו מתחת לים.
 • פינוקיו באפריקה (1903) מאת יוגניו צ'רוביני.
 • הלב של פינוקיו (1917) מאת פאולו לורנציני.
 • פינוקיו באמריקה (1928) מאת אנג'לו פטרי.
 • מצעד בובות (1932) מאת קרול דלה צ'יזה.
 • רומן הילדים מפתח הזהב, או הרפתקאות בוראטינו (1936) הוא שחזור חופשי של סיפור פינוקיו מאת הסופר הרוסי אלכסיי ניקולאייביץ' טולסטוי. חלק מההרפתקאות נגזרות מקולודי, אך רבות מהן הושמטו או הוסיפו. פינוקיו (בוראטינו) לא עושה רפורמה בעצמו ולא הופך לאדם אמיתי. עבור טולסטוי, פינוקיו כבובה הוא מודל חיובי להתנהגות יצירתית ולא קונפורמיסטית.
 • היי! הו! פינוקיו! (1940) מאת ג'וזף מרינו.
 • אסטרו-בוי (鉄腕アトム, Tetsuwan Atomu) (1952), סדרת מאנגה יפנית שנכתבה ואיירה על ידי אוסמו טזוקה, משחזרת באופן רופף את נושא פינוקיו.
 • פינוקיו בוונציה (1991) מאת רוברט קובר.
 • פייבלס (קומיקס) (2002 - הווה), סדרת קומיקס מאת ביל ווילינגהם מציגה את פינוקיו כמי שנאלץ לצאת ממולדתו הקסומה אל המאה ה-21.
 • אגדות מארוול (20062008), סדרת קומיקס מאת סי. בי. קבולסקי, מציגה שחזור של הרפתקאות פינוקיו עם גיבור העל הרובוטי בשם ויז'ן בתפקיד פינוקיו.
 • עצמות עץ (2012) מאת סקוט ויליאם קרטר מתאר סיפור בדיוני שלא סופר על פינוקיו, עם טוויסט אפל. פינו, כפי שהוא נודע לאחר שהפך לילד אמיתי, גילה שיש לו את הכוח להחיות בובות בעצמו.
 • פינוקיו מאת פינוקיו (2013) מאת מייקל מורפורגו.
 • פינוקיו היה הנושא של הרומן הסאטירי מ-2015 Splintered: A Political Fairy Tale מאת תומאס לונדון.
 • נסיך העץ (2017) ואדון המפלצות (2017) מאת ג'ון קלוד במיס מתאימים את הסיפור למסגרת מדע בדיוני.

סרטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרטים מוקדמים[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרסת דיסני[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – פינוקיו (סרט, 1940)
פינוקיו
Pinocchio
פינוקיו כפי שנראה בסרטו של וולט דיסני
פינוקיו כפי שנראה בסרטו של וולט דיסני
הופעה ראשונה פינוקיו (1940)
הופעה אחרונה גרוויטי פולס (עונה 2)
יוצרים קרלו קולודי, וולט דיסני
גילום הדמות בנג'מין אוון איינסוורת (סרט לייב-אקשן)
דיבוב

דיקי ג'ונס (אנגלית), גיל סגל (עברית) (1940)
יוני פוראיי (מסיבת יום ההולדת של מיקי מאוס של וולט דיסני, אלבום תקליטים משנת 1954, פרסומת של מוריס מינור)
קווין ברנדו (המסע הנועז של פינוקיו)
פיטר וסטי (מי הפליל את רוג'ר רביט)
מייקל וולש (2004-1999)
סת' אדקינס (Kingdom Hearts)
ניק קרסון (Kingdom Hearts 3D: Dream Drop Distance)

ג'וזף ריצ'י (מיקי מאוס)
מידע
צורה אדם עריכת הנתון בוויקינתונים
אזרחות איטליה עריכת הנתון בוויקינתונים
דמויות קשורות
משפחה סבא ג'פטו (אב אומנה) עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

כאשר אולפני ההנפשה של וולט דיסני פיתחו את הסיפור עבור הגרסה הקולנועית שלהם לפינוקיו (1940), הם התכוונו לשמור על ההיבטים המגעילים של הדמות המקורית, אבל וולט דיסני עצמו הרגיש שזה הפך את הדמות לבלתי חביבה מדי, ולכן בוצעו שינויים כדי לשלב תכונות של שובבות ותמימות כדי להפוך את פינוקיו לחביב יותר. פינוקיו דובב על ידי דיקי ג'ונס. כיום, הסרט נחשב לאחד מהסרטים המשובחים ביותר של דיסני שנעשו אי פעם, ולאחד מסרטי האנימציה הגדולים בכל הזמנים, עם דירוג נדיר של 100% באתר Rotten Tomatoes. בעיבוד למשחק הווידאו של הסרט, פינוקיו חי (בעיקר) את אותו תפקיד כמו הסרט, נוסע בעולם מלא בפיתויים ונאבק בכוחות שונים.

גלגול דיסני זה שימש מאוחר יותר במי הפליל את רוג'ר רביט, בדיבובו של פיטר וסטי; ובית העכבר, בדיבובו של מייקל וולש; כמו גם הופעת קמע באלאדין חיית המחמד של המורה ופלונטר, סדרת הטלוויזיה מיקי מאוס וראלף שובר את האינטרנט.

פינוקיו הוא דמות משנה, המדובב על ידי סת' אדקינס, בסדרת משחקי הווידאו Kingdom Hearts. הוא משחק תפקיד מרכזי במשחק הראשון שמהווה שם, Kingdom Hearts: Chain of Memories, ו-Kingdom Hearts 3D: Dream Drop Distance, בעוד ב-Kingdom Hearts II הוא מופיע במהלך פלאשבק בשלבים המוקדמים.

ב-Kinect Disneyland Adventures, הוא מופיע כדמות מפגש ושלום ב-Fantasyland ויש לו מספר קווסטים עבור השחקן. ב-Epic Mickey: Power of Illusion פינוקיו מוצג כאחת מדמויות דיסני האייקוניות הרבות שנחטפו על ידי המכשפה המרושעת מיזרבל במזימתה לשלוט בעולמן; הוא כלוא לצד ג'יני במערת הפלאים עד שבסופו של דבר ניצל על ידי מיקי מאוס.

בשנות ה-90 המוקדמות, השמועה היא שאלייז'ה ווד גילם את גרסת הנער האמיתית של פינוקיו בקטעי הלייב אקשן לסדרות החינוכיות המעודכנות של ג'ימיני קריקט I'm No Fool and You, בנוסף למכנסיים הקצרים החדשים של I'm לא טיפש.

במרץ 2021, הוכרז כי בנג'מין אוון איינסוורת' יגלם אותו ברימייק הקרוב של דיסני לייב אקשן/CGI לסרט האנימציה.

המאה ה-20[עריכת קוד מקור | עריכה]

טוטו גילם את פינוקיו ב טוטו בצבע

המאה ה-21[עריכת קוד מקור | עריכה]

טלוויזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפקות במה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתרבות הפופולרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • הסיפור מתרחש בוילה בקולודי, שבה בילה קרלו קולודי את נעוריו, בשנת 1826. וילה זו נקראת כיום וילה פינוקיו.
 • בסדרת הציורים שכותרתה La morte di Pinocchio (מותו של פינוקיו), מראה הצייר והחרט האיטלקי וולטר ג'רבולינו (19442012) את פינוקיו מוצא להורג בחצים או ערוף ראשו, ובכך מציג סיום סיפור חלופי.
 • פינוקיו היה הקמע הרשמי של יורו 1980 של אופ"א שהתקיים באיטליה, אליפות אירופה הראשונה של אופ"א עם קמע.
 • 12927 פינוקיו, אסטרואיד החגורה הראשית שהתגלה ב-30 בספטמבר 1999, על ידי מ. טומבלי ול. טסי בסן מרצ'לו פיסטויסה, נקרא על שמו של פינוקיו.
 • ב-A.I. אינטליגנציה מלאכותית (2001), סיפורו של פינוקיו נשזר לאורך הסיפור כאשר רובוט, ילד מלאכותי, נאבק להפוך לאמיתי באמצעות חיפוש אחר הפיה הכחולה.
 • בסדרת בטלסטאר גלקטיקה המודרנית, המפיקים הצהירו שהאנטגוניסט הראשי ג'ון קאוויל סובל מגרסה הפוכה של תסמונת פינוקיו; שבו פינוקיו היה בובה שרצה להיות ילד אמיתי, קאוויל היה מכונה שקיבלה גוף אנושי וכעת היא רוצה להיות מכונה אמיתית, שמתרעמת על יוצריו על כך שעשו אותו בדמות האנושות.
 • בהנוקמים: עידן אולטרון (2015), הסיפור של פינוקיו מוזכר כדי לסמל את הנבל הקיברנטי אולטרון שהשתחרר מהפקודות של אדונו (טוני סטארק). גם גרסה אפלה של השיר "I've Got No Strings" (אין לי מחרוזות) של דיסני פינוקיו מצוטטת על ידו, ומשמשת בחומרי קידום מכירות לסרט.
 • בשנים 2015 ו-2016, פארק השעשועים ההולנדי אפטלינג השתמש בגרסה שלו לסיפורו של פינוקיו למחזמר בתיאטרון שלה. זה שילוב של הסיפור המקורי של קרלו קולודי, גרסת דיסני וכמה התאמות. פיי דה פי (בתרגום: פיי הפיה) לוקחת כאן על עצמה את תפקיד הפיה הטובה, אבל היא גם ה'מצפון' של פינוקיו. בגרסת האפטלינג יש גם דג מפלצת שאוכל פינוקיו וג'פטו. גרסאות שונות אחרות מדברות על לוויתן. במחצית 2016 נוספה אגדת פינוקיו ביער האגדות של האפטלינג. אטרקציית טיול באזור מיוער, בה מתוארות סצנות שונות מתוך אגדות. במיוחד עבור המבקרים האיטלקים, נוסף תרגום לאיטלקית לאגדה זו.
 • רשימת האימוג'י של Unicode מאז גרסה 9.0 (2016) כוללת את התו U + 1F925 🤥 פנים שוכבות עם תיאור "פנים, שקר, פנים שוכבות, פינוקיו".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פינוקיו בוויקישיתוף