פינוקיו (דמות)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
פינוקיו
Pinocchio
האיור המקורי של פינוקיו, אנריקו מאזנטי
האיור המקורי של פינוקיו, אנריקו מאזנטי
הופעה ראשונה הרפתקאותיו של פינוקיו (1883)
יוצרים קרלו קולודי
מידע
צורה אדם עריכת הנתון בוויקינתונים
אזרחות איטליה עריכת הנתון בוויקינתונים
דמויות קשורות
משפחה ג'פטו (אב)
חברים ג'ימיני הצרצר
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

פינוקיו היא דמות בדיונית איטלקית וגיבורו של הספר "הרפתקאותיו של פינוקיו" (1883) מאת הסופר האיטלקי קרלו קולודי מפירנצה, טוסקנה.[1] את פינוקיו גילף מגלף בעץ בשם ג'פטו בכפר טוסקני. הוא נוצר כבובת עץ אבל הוא חולם להיות ילד אמיתי. הוא ידוע באפו הארוך, אשר (בהזדמנות אחת בלבד ברומן, אך לעיתים קרובות יותר ברוב העיבודים) גדל כשהוא משקר.[2]

פינוקיו הוא אייקון תרבותי. הוא אחת הדמויות המחודשות ביותר בספרות הילדים. סיפורו עובד למדיות רבות, שהידועה בהן הוא הסרט "פינוקיו" של חברת וולט דיסני משנת 1940.[3]

מקור השם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קולודי השתמש לעיתים קרובות בניב הטוסקני האיטלקי בספרו. השם פינוקיו הוא שילוב של המילים האיטלקיות פינו (אורן), ואוצ'יו (עין); פינו הוא גם קיצור של ג'וזפינו, הקטנה לג'וזפה (הצורה האיטלקית של יוסף); אחד מהגברים שהשפיעו רבות על קולודי בצעירותו היה ג'וזפה אייאצ'י, מומחה בולט לכתבי יד איטלקיים שפיקח על קולודי בחנות הספרים ליברריה פיאטי בפירנצה. ג'פטו, שמו של יוצרו ו"אביו" של פינוקיו, הוא הקטנה לגפו, ההגייה הטוסקנית של ceppo, כלומר בול עץ, גדם, בלוק, מלאי או בדל.

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

האפיון של פינוקיו משתנה בין פרשנויות, אך מספר היבטים עקביים בכל העיבודים: פינוקיו הוא בובה, היוצר של פינוקיו הוא ג'פטו ואפו של פינוקיו גדל כשהוא משקר.

פינוקיו ידוע כבעל אף קצר שמתארך כאשר הוא בלחץ (פרק 3), במיוחד בשכיבה. בסיפור המקורי, קולודי מתאר אותו כ"נוכל", "אימפקט", "חסד" (אדם שובב או סורר), "חרפה", "ראגמאפין" ו"נוכל מאומת", עם אפילו אביו, הנגר ג'פטו, מתייחסים אליו כאל "ילד עלוב". עם היוולדו, פינוקיו מיד צוחק בלעג בפניו של יוצרו, ואז הוא גונב את הפאה של הזקן.

התנהגותו הרעה של פינוקיו, במקום להיות מקסימה או חביבה, נועדה לשמש אזהרה. קולודי התכוון במקור שהסיפור, שפורסם לראשונה ב-1881, יהיה טרגדיה. זה הסתיים בהוצאת הבובה להורג. אויביו של פינוקיו, השועל והחתול קושרים את זרועותיו, מעבירים לולאה סביב גרונו ותולים אותו מענף של עץ אלון.[4]

רוח צפונית סוערת החלה לנשוב ולרעום בכעס, והיא הכתה את הבובה המסכנה מצד לצד, וגרמה לו להתנדנד בעוצמה, כמו צלצול פעמון לחתונה. והנדנוד נתן לו עוויתות מזעזעות... הנשימה שלו כשלה בו והוא לא יכול היה לומר יותר. הוא עצם את עיניו, פתח את פיו, מתח את רגליו, רעד ממושך ונתלה נוקשה וחסר תחושה.

פינוקיו, איור מאת קרלו צ'יוסטרי (1901)

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לבוש ואופי[עריכת קוד מקור | עריכה]

פינוקיו הוא מריונטה מעץ (בובה שמתפעלת בעזרת חוטים) ולא בובת יד (שנשלטת ישירות מבפנים על ידי ידו של הבובה). עם זאת, פיסת העץ ממנה הוא נגזר מונפשת, ולכן פינוקיו נע באופן עצמאי. טוב, לעיתים קרובות הוא נסחף לחברה רעה ונוטה לשקר. האף שלו יתארך יותר ויותר ברגע שהוא יתחיל לשקר לאחרים.[1] בגלל המאפיינים האלה, הוא מוצא את עצמו לעיתים קרובות בצרות. פינוקיו משנה את הרומן: הוא מבטיח לפיה עם שיער טורקיז להפוך לילד אמיתי, בורח עם קנדלוויק לארץ הצעצועים, הופך לחמור, מצטרף לקרקס ושוב הופך לבובה. בפרק האחרון, מתוך פיו של הכלב האיום עם ג'פטו, פינוקיו סוף סוף מפסיק להיות בובה והופך לילד אמיתי (בזכות התערבותה של הפיה בחלום).

ברומן, פינוקיו מתואר לעיתים קרובות עם כובע מחודד, ז'קט וזוג מכנסיים צבעוניים עד הברך. בגרסת דיסני, המראה שונה; הדמות לבושה בסגנון טירולי, עם לדרהוזן וכובע עם נוצה.

אפו[עריכת קוד מקור | עריכה]

אפו של פינוקיו הוא המאפיין הידוע ביותר שלו. הוא מתארך כשהוא מספר שקר; זה מופיע בפרק 16. קולודי עצמו, במשחק Note, טוען כיצד "כדי להסתיר את האמת של פרצוף חיה ספקולום (מראה הנשמה) [...] מתווסף לאף האמיתי עוד אף מעיסת נייר". עם זאת, יש חוסר עקביות, כי האף שלו גדל כאשר הוא נחצב לראשונה על ידי ג'פטו, מבלי שפינוקיו שיקר.

האף מופיע רק כמה פעמים בסיפור, אבל הוא חושף את כוחה של הפיה הכחולה על פינוקיו כשהוא מתנהג בחוסר צייתנות. לאחר שהילד נאבק ובכי על אפו המעוות, הפיה הכחולה מזמינה נקרים לנקר אותו בחזרה לשגרה.

ניתוח ספרותי[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמה מנתחי ספרות תיארו את פינוקיו כגיבור אפי. כמו גיבורים ספרותיים מערביים רבים, כמו אודיסאוס, פינוקיו יורד לגיהנום; הוא גם חווה לידה מחדש באמצעות מטמורפוזה, מוטיב נפוץ בספרות הפנטזיה.

לפני כתיבת פינוקיו, קולודי כתב מספר סיפורי ילדים דידקטיים עבור איטליה המאוחדת אז, כולל סדרה על ילד סורר שעובר חוויות משפילות בזמן טיול בארץ, בשם Viaggio per l'Italia di Giannettino ('מסעו של ג'וני הקטן דרך איטליה'). לאורך כל פינוקיו, קולודי מייסר את פינוקיו על חוסר הסיב המוסרי שלו ודחייתו המתמשכת מאחריות ורצון בכיף.

המבנה של סיפורו של פינוקיו עוקב אחר סיפורי העם של איכרים שיוצאים לעולם אך אינם מוכנים באופן נאיבי למה שהם מוצאים ונקלעים למצבים מגוחכים. בעת כתיבת הספר הייתה זו בעיה חמורה, שנבעה בין השאר מתיעוש איטליה, שהוביל לצורך גובר בכוח עבודה אמין בערים; הבעיה החריפה בעקבות דרישות דומות, פחות או יותר בו-זמניות, לעבודה בתיעוש של מדינות אחרות. השפעה מרכזית אחת הייתה ההגירה של חלק גדול מהאיכרים האיטלקיים לערים ולמדינות זרות כמו ארצות הברית.

הציוויים העיקריים הנדרשים מפינוקיו הם לעבוד, להיות טוב וללמוד. ובסופו של דבר, נכונותו של פינוקיו לפרנס את אביו ולהתמסר לדברים הללו הופכת אותו לילד אמיתי עם נוחות מודרנית.

תיאורי מדיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרטים מוקדמים[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרסת דיסני[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – פינוקיו (סרט, 1940)
פינוקיו
Pinocchio
פינוקיו כפי שנראה בסרטו של וולט דיסני
פינוקיו כפי שנראה בסרטו של וולט דיסני
הופעה ראשונה פינוקיו (1940)
הופעה אחרונה גרוויטי פולס (עונה 2)
יוצרים קרלו קולודי, וולט דיסני
גילום הדמות בנג'מין אוון איינסוורת (סרט לייב-אקשן)
דיבוב

דיקי ג'ונס (אנגלית), גיל סגל (עברית) (1940)
יוני פוראיי (מסיבת יום ההולדת של מיקי מאוס של וולט דיסני, אלבום תקליטים משנת 1954, פרסומת של מוריס מיינור)[10][11]
קווין ברנדו (המסע הנועז של פינוקיו)[12]
פיטר וסטי (מי הפליל את רוג'ר רביט)[13]
מייקל וולש (2004-1999)
סת' אדקינס (Kingdom Hearts)[14]
אלן גארפלס (Kinect: Disneyland Adventures)[15]
ניק קרסון (Kingdom Hearts 3D: Dream Drop Distance)[16]

ג'וזף ריצ'י (מיקי מאוס)[17]
מידע
צורה אדם עריכת הנתון בוויקינתונים
אזרחות איטליה עריכת הנתון בוויקינתונים
דמויות קשורות
משפחה סבא ג'פטו (אב אומנה) עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

כאשר אולפני ההנפשה של וולט דיסני פיתחו את הסיפור עבור הגרסה הקולנועית שלהם לפינוקיו (1940), הם התכוונו לשמור על ההיבטים המגעילים של הדמות המקורית, אבל וולט דיסני עצמו הרגיש שזה הפך את הדמות לבלתי חביבה מדי, ולכן בוצעו שינויים כדי לשלב תכונות של שובבות ותמימות כדי להפוך את פינוקיו לחביב יותר. פינוקיו דובב על ידי דיקי ג'ונס. כיום, הסרט נחשב לאחד מהסרטים המשובחים ביותר של דיסני שנעשו אי פעם, ולאחד מסרטי האנימציה הגדולים בכל הזמנים, עם דירוג נדיר של 100% באתר Rotten Tomatoes. בעיבוד למשחק הווידאו של הסרט, פינוקיו חי (בעיקר) את אותו תפקיד כמו הסרט, נוסע בעולם מלא בפיתויים ונאבק בכוחות שונים.

גלגול דיסני זה שימש מאוחר יותר ב"מי הפליל את רוג'ר רביט", בדיבובו של פיטר וסטי; ו"בית העכבר", בדיבובו של מייקל וולש; כמו גם הופעת קמע ב"אלאדין", "חיית המחמד של המורה" ו"פלונטר", סדרת הטלוויזיה "מיקי מאוס" ו"ראלף שובר את האינטרנט".

פינוקיו הוא דמות משנה, המדובב על ידי סת' אדקינס, בסדרת משחקי הווידאו "Kingdom Hearts". הוא משחק תפקיד מרכזי במשחק הראשון שמהווה שם, "Kingdom Hearts: Chain of Memories", ו-"Kingdom Hearts 3D: Dream Drop Distance", בעוד ב-"Kingdom Hearts II" הוא מופיע במהלך פלאשבק בשלבים המוקדמים.

ב-"Kinect Disneyland Adventures", הוא מופיע כדמות מפגש ושלום ב-Fantasyland ויש לו מספר קווסטים עבור השחקן. ב-Epic Mickey: Power of Illusion פינוקיו מוצג כאחת מדמויות דיסני האייקוניות הרבות שנחטפו על ידי המכשפה המרושעת מיזרבל במזימתה לשלוט בעולמן; הוא כלוא לצד ג'יני במערת הפלאים עד שבסופו של דבר ניצל על ידי מיקי מאוס.

בשנות ה-90 המוקדמות, השמועה היא שאלייז'ה ווד גילם את גרסת הנער האמיתית של פינוקיו בקטעי הלייב אקשן לסדרות החינוכיות המעודכנות של ג'ימיני קריקט I'm No Fool and You, בנוסף למכנסיים הקצרים החדשים של I'm לא טיפש.

ב-2022 גילם בנג'מין אוון איינסוורת' את פינוקיו ברימייק של דיסני לייב אקשן/CGI לסרט האנימציה.[11]

המאה ה-20[עריכת קוד מקור | עריכה]

טוטו גילם את פינוקיו ב"טוטו בצבע"

המאה ה-21[עריכת קוד מקור | עריכה]

טלוויזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפקות במה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתרבות הפופולרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • הסיפור מתרחש בווילה בקולודי, שבה בילה קרלו קולודי את נעוריו, בשנת 1826. וילה זו נקראת כיום וילה פינוקיו.[23]
 • פינוקיו היה הקמע הרשמי של יורו 1980 של אופ"א שהתקיים באיטליה, אליפות אירופה הראשונה של אופ"א עם קמע.
 • 12927 פינוקיו, אסטרואיד החגורה הראשית שהתגלה ב-30 בספטמבר 1999, על ידי מ. טומבלי ול. טסי בסן מרצ'לו פיסטויסה, נקרא על שמו של פינוקיו.
 • ב-A.I. אינטליגנציה מלאכותית (2001), סיפורו של פינוקיו נשזר לאורך הסיפור כאשר רובוט, ילד מלאכותי, נאבק להפוך לאמיתי באמצעות חיפוש אחר הפיה הכחולה.[24]
 • בסדרת בטלסטאר גלקטיקה המודרנית, המפיקים הצהירו שהאנטגוניסט הראשי ג'ון קאוויל סובל מגרסה הפוכה של תסמונת פינוקיו; שבו פינוקיו היה בובה שרצה להיות ילד אמיתי, קאוויל היה מכונה שקיבלה גוף אנושי וכעת היא רוצה להיות מכונה אמיתית, שמתרעמת על יוצריו על כך שעשו אותו בדמות האנושות.
 • בהנוקמים: עידן אולטרון (2015), הסיפור של פינוקיו מוזכר כדי לסמל את הנבל הקיברנטי אולטרון שהשתחרר מהפקודות של אדונו (טוני סטארק). גם גרסה אפלה של השיר "I've Got No Strings" (אין לי מחרוזות) של דיסני פינוקיו מצוטטת על ידו, ומשמשת בחומרי קידום מכירות לסרט.[25]
 • בשנים 2015 ו-2016, פארק השעשועים ההולנדי אפטלינג השתמש בגרסה שלו לסיפורו של פינוקיו למחזמר בתיאטרון שלה. זה שילוב של הסיפור המקורי של קרלו קולודי, גרסת דיסני וכמה התאמות. פיי דה פי (בתרגום: פיי הפיה) לוקחת כאן על עצמה את תפקיד הפיה הטובה, אבל היא גם ה'מצפון' של פינוקיו. בגרסת האפטלינג יש גם דג מפלצת שאוכל פינוקיו וג'פטו. גרסאות שונות אחרות מדברות על לוויתן. במחצית 2016 נוספה אגדת פינוקיו ביער האגדות של האפטלינג. אטרקציית טיול באזור מיוער, בה מתוארות סצנות שונות מתוך אגדות. במיוחד עבור המבקרים האיטלקים, נוסף תרגום לאיטלקית לאגדה זו.[26][27]
 • רשימת האימוג'י של Unicode מאז גרסה 9.0 (2016) כוללת את התו U + 1F925 🤥 פנים שוכבות עם תיאור "פנים, שקר, פנים שוכבות, פינוקיו".[28]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פינוקיו בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1 2 Martin, Clancy (6 בפברואר 2015). "What the Original 'Pinocchio' Really Says About Lying". The New Yorker. ארכיון מ-12 ביוני 2017. נבדק ב-1 באוקטובר 2015. {{cite journal}}: (עזרה)
 2. ^ Reardon, Sara (7 ביוני 2013). "Carlo Collodi's Pinocchio: Why is the original Pinocchio subjected to such sadistic treatment?". Slate. ארכיון מ-15 ביוני 2013. נבדק ב-17 ביוני 2013. {{cite journal}}: (עזרה)
 3. ^ "Pinocchio: Carlo Collodi - Children's Literature Review". Encyclopedia.com. ארכיון מ-3 באוקטובר 2015. נבדק ב-1 באוקטובר 2015. {{cite web}}: (עזרה)
 4. ^ Rich, Nathaniel (24 באוקטובר 2011). "Carlo Collodi's Pinocchio: Why is the original Pinocchio subjected to such sadistic treatment?". Slate.com. ארכיון מ-15 ביוני 2013. נבדק ב-1 באוקטובר 2015. {{cite web}}: (עזרה)
 5. ^ Avengers fairy tales. New York, NY: Marvel Publishing. 2008. ISBN 978-0-7851-2433-7. OCLC 436408643. ארכיון מ-25 בינואר 2022. נבדק ב-1 במאי 2021. {{cite book}}: (עזרה)
 6. ^ Carter, Scott William (2013). Wooden bones. New York. ISBN 978-1-4424-2753-2. OCLC 891947647. ארכיון מ-25 בינואר 2022. נבדק ב-1 במאי 2021. {{cite book}}: (עזרה)
 7. ^ London, Thomas J. (2015). Splintered. Matthew Foltz-Gray. ISBN 978-1-5151-2356-9. OCLC 989885692. ארכיון מ-25 בינואר 2022. נבדק ב-1 במאי 2021. {{cite book}}: (עזרה)
 8. ^ Bemis, John Claude (2016). The wooden prince. Ralph Lister, Hoopla digital. [United States]: Disney Book Group. ISBN 978-1-4847-0737-1. OCLC 948111706. ארכיון מ-25 בינואר 2022. נבדק ב-1 במאי 2021. {{cite book}}: (עזרה)
 9. ^ Bemis, John Claude (2018). Lord of Monsters. DISNEY PR. ISBN 978-1-4847-0793-7. OCLC 1001274458. ארכיון מ-25 בינואר 2022. נבדק ב-1 במאי 2021. {{cite book}}: (עזרה)
 10. ^ "June Foray as Walt Disney's "Pinocchio & "Ferdinand the Bull"". cartoonresearch.com. נבדק ב-9 בספטמבר 2020. {{cite web}}: (עזרה)
 11. ^ 1 2 "Hudson Hornet". Behind The Voice Actors (באנגלית אמריקאית). ארכיון מ-3 באוקטובר 2020. נבדק ב-9 בספטמבר 2020. {{cite web}}: (עזרה)
 12. ^ "Pinocchio's Daring Journey". Behind The Voice Actors (באנגלית אמריקאית). ארכיון מ-4 בדצמבר 2020. נבדק ב-22 בפברואר 2021. {{cite web}}: (עזרה)
 13. ^ "Who Framed Roger Rabbit". Behind The Voice Actors (באנגלית אמריקאית). ארכיון מ-22 בינואר 2021. נבדק ב-22 בפברואר 2021. {{cite web}}: (עזרה)
 14. ^ "Kingdom Hearts". Behind The Voice Actors (באנגלית אמריקאית). ארכיון מ-21 בינואר 2021. נבדק ב-22 בפברואר 2021. {{cite web}}: (עזרה)
 15. ^ "Kinect: Disneyland Adventures". Behind The Voice Actors (באנגלית אמריקאית). ארכיון מ-24 בפברואר 2021. נבדק ב-22 בפברואר 2021. {{cite web}}: (עזרה)
 16. ^ "Kingdom Hearts 3D: Dream Drop Distance". Behind The Voice Actors (באנגלית אמריקאית). ארכיון מ-19 באפריל 2021. נבדק ב-22 בפברואר 2021. {{cite web}}: (עזרה)
 17. ^ "Mickey Mouse (2013)". Behind The Voice Actors (באנגלית אמריקאית). ארכיון מ-7 במרץ 2021. נבדק ב-22 בפברואר 2021. {{cite web}}: (עזרה)
 18. ^ "Canadian animation recommended—for Canadians". Baltimore Sun, 28 January 1983.
 19. ^ Ten of the Most Translated Books Across the Globe (אורכב 29.04.2020 בארכיון Wayback Machine) on Ten of the Most Translated Books Across the Globe: "A look at 10 of the most translated books of all time, including The Holy Bible and several fiction books." (29 April 2020)
 20. ^ "Pauly Shore's Voice in CG Animated 'Pinocchio: A True Story' Trailer | FirstShowing.net". www.firstshowing.net (באנגלית אמריקאית). נבדק ב-1 בפברואר 2022. {{cite web}}: (עזרה)
 21. ^ Owens, Kevin (11 בנובמבר 2021). "Robert Zemeckis and Tom Hanks' Live-Action 'Pinocchio' Movie Arrives in Late 2022". Collider. ארכיון מ-11 בנובמבר 2021. נבדק ב-13 בפברואר 2022. {{cite web}}: (עזרה)
 22. ^ "Andy Ivine: Bio, Chapter 1". Andyirvine.com. 14 באוקטובר 2012. אורכב מ-המקור ב-23 בספטמבר 2015. נבדק ב-1 באוקטובר 2015. {{cite web}}: (עזרה)
 23. ^ "Pinocchio's Luxury Villa For Sale In Tuscany". Lionard. אורכב מ-המקור ב-3 באוקטובר 2015. נבדק ב-1 באוקטובר 2015. {{cite web}}: (עזרה)
 24. ^ West, Rebecca (2002). "The Persistent Puppet: Pinocchio's Heirs in Contemporary Fiction and Film". University of Chicago. ארכיון מ-29 ביוני 2016. נבדק ב-6 ביולי 2016. {{cite web}}: (עזרה)
 25. ^ McMillan, Graeme (22 באוקטובר 2014). "What's Revealed in the Leaked 'Avengers: Age of Ultron' Trailer?". Hollywood Reporter. ארכיון מ-25 באוקטובר 2014. נבדק ב-6 ביולי 2016. {{cite web}}: (עזרה)
 26. ^ "Pinokkio Sprookjesbos - Efteling". efteling.com (בהולנדית). ארכיון מ-14 באוגוסט 2020. נבדק ב-2 בספטמבר 2020. {{cite web}}: (עזרה)
 27. ^ Pinocchio Efteling Version
 28. ^ "Emoji List, v11.0". www.unicode.org. ארכיון מ-18 בספטמבר 2018. נבדק ב-24 באוקטובר 2018. {{cite web}}: (עזרה)